Płyny do soczewek - receptura i najczęstsze błędy w stosowaniu
Roman Wodowski

Płyny do soczewek - receptura i najczęstsze błędy w stosowaniu

Płyny do soczewek mają rozmaite receptury, ale ich wspólną, najważniejszą cechą wciąż pozostaje dążenie do bezpiecznej, skutecznej dezynfekcji przy neutralnym oddziaływaniu na tkanki oka. Skład tego typu płynów to jedna kwestia. Drugą istotną sprawą jest prawidłowe jego użytkowanie. Mogłoby się zdawać, że nie ma w tym żadnej, skomplikowanej filozofii. A jednak znaczna część użytkowników soczewek popełnia rażące błędy, które mogą skutkować niekiedy bardzo groźnymi powikłaniami (np. owrzodzenie rogówki)...

Receptura płynów do soczewek

Obecnie najczęściej spotykamy tzw. płyny wielofunkcyjne (MPSs; Multipurpose solutions), które mają dezynfekować, odbiałczać, ale również nawilżać. Najczęściej wykorzystywane w nich środki dezynfekujące stanowią konserwanty takie jak:  PHMB (polyhexamethylene biguanide) - znany także jako "poliheksanid", Polyquad (polyquaternium-1/polidronium), Aldox (myristamidopropyl dimethylamine). Wielofunkcyjne płyny do soczewek kontaktowych zawierają również czynniki chelatujące, dodatkowo wspierające proces dezynfekcji. Najczęściej wykorzystuje się kwas etylenodiaminotetraoctowy (EDTA, sól sodowa). Na pH płynów do soczewek kontaktowych mają wpływ zastosowane w ich recepturze środki buforujące (na przykład kwas borowy czy fosforan sodu). Dodatkowo wykorzystywane są również surfaktanty, czyli substancje powierzchniowo czynne. Ich funkcja polega na usuwaniu osadów białkowych, lipidowych oraz innych zanieczyszczeń. Formuła większości płynów wielofunkcyjnych najnowszej generacji została opracowana tak, aby mogły one współdziałać ze wszystkimi soczewkami miękkimi. Mogą jednak zdarzyć się wyjątki spowodowane specyficznym składem i istnieniem ewentualnych niezgodności pomiędzy pewnymi składnikami płynów, a materiałami z jakich wykonane są soczewki kontaktowe. Zawsze starannie zapoznajmy się więc z dołączoną ulotką. Oprócz instrukcji użytkowania, nie bez powodu, do płynu dołączony jest także świeży pojemniczek do przechowywania soczewek. Niestety nagminnym błędem jest ciągłe korzystanie z tego samego pojemnika.

Duży czy mały?

Ekonomiczniejszym zakupem są zdecydowanie większe pojemności. Kupując małe pojemności np. 120 ml, automatycznie, niejako podświadomie używamy za mało płynu (np. niecałkowicie zanurzamy na noc soczewki w płynie, co oczywiście jest niedopuszczalnym błędem). Z drugiej strony pamiętajmy jednak, że płyn nie może być przelewany do mniejszych, podróżnych pojemników, gdyż konsekwencją tego jest utrata jego sterylności produktu i ryzyko infekcji oczu. Pamiętajmy też, że płyn potrzebny jest nie tylko do przepłukiwania samych soczewek, ale również do tego, o czym często zapominamy - do płukania pojemnika do ich przechowywania. Nieprawidłowe użytkowanie takiego pojemniczka sprawia, że często staje się on siedliskiem drobnoustrojów.

Powiązane produkty

A może soczewki jednodniowe?

Jeśli stosowanie płynów jest problematyczne może warto pomyśleć o zmianie soczewek na jednodniowe? W tym przypadku wieczorem wyrzucamy zużyte soczewki i każdego dnia zakładamy nowe. Zwykle są one sprzedawane w opakowaniach zawierających 30 sztuk (zapas na miesiąc). Każda taka soczewka jest oddzielnie zapakowana w szczelny, zabezpieczony blister, wypełniony ochronnym płynem. Największe ryzyko zabrudzenia jednodniowych soczewek kontaktowych wiąże się z ich zakładaniem. Produkowane są już jednak takie soczewki typu "1 day" o specjalnych, odpowiednio cienkich opakowaniach, gdzie soczewka zawsze ułożona jest zewnętrzną stroną do góry. Umożliwia to wyciągnięcie soczewki jednym płynnym ruchem bez problemu z identyfikacją strony i bez potrzeby szukania oznaczeń zapobiegających założeniu ich niewłaściwą stroną.

  • Pamiętaj, aby przed użyciem sprawdzać datę ważności płynu. Nigdy nie stosuj przeterminowanych płynów.
  • Nie dotykaj palcami zakończenia butelki z płynem, aby uniknąć jego zanieczyszczenia.
  • Badania wykazały, że metoda „pocierania i opłukiwania” to najlepszy sposób czyszczenia soczewek kontaktowych, nawet w przypadku stosowania płynów nie wymagających pocierania, czyli typu „no-rub”. Pamiętaj jednak, aby nie dotykać soczewki paznokciami (tylko opuszkami palców).
  • Codziennie, po założeniu soczewek, pojemniczek należy całkowicie opróżnić ze znajdującego się w nim płynu, przepłukać świeżym płynem do dezynfekcji i pozostawić otwarty do wyschnięcia. Nigdy nie użyczaj swojego używanego pojemniczka innym osobom.
  • Zakręć butelkę z płynem zaraz po użyciu.
  • Niedopuszczalną praktyką przy jednodniowych soczewkach kontaktowych jest wykorzystywanie blistra jako pojemnik na soczewki i zakładanie "starej" soczewki jednodniowej ponownie, następnego dnia.

Twoje sugestie

Dokładamy wszelkich starań, aby podane zdjęcie i opis oferowanych produktów były aktualne, w pełni prawidłowe oraz kompletne. Jeśli widzisz błąd, poinformuj nas o tym.

Zgłoś uwagi Ikona

Polecane artykuły

  • 10 sekretów funkcjonowania mózgu

    Mimo starań wielu naukowców na całym świecie mózg do dziś skrywa wiele tajemnic. Sekrety funkcjonowania mózgu pozostają nadal ambitnym wyzwaniem. Choć różne dyscypliny zajmujące się badaniami mózgu gromadzą na jego temat coraz więcej danych, to są to jednak wciąż jedynie puzzle, które bardzo trudno połączyć w jedną całość. Niżej znajdziemy niektóre anatomiczne pewniki dotyczące naszego niezwykłego i wspaniałego mózgu.

  • Zwolnienie z zajęć WF. Czy może je wystawić lekarz okulista?

    Aktywność fizyczna w ramach zajęć WF jest niezwykle istotna dla prawidłowego rozwoju dziecka. Rodzice nie powinni z niej tak łatwo rezygnować, zwłaszcza, że skutki mogą być dramatyczne (otyłość, podwyższone ciśnienie tętnicze, wady postawy, niska wydolność organizmu). Niekiedy istnieją jednak uzasadnione przesłanki zdrowotne ku podjęciu takiej decyzji. Czy są wśród nich dolegliwości okulistycznej natury?

  • Jaskra normalnego ciśnienia – czym jest? Jak się ją leczy?

    Większość pacjentów kojarzy jaskrę wyłącznie z podwyższonym ciśnieniem wewnątrzgałkowym. Tymczasem tak naprawdę mianem jaskry określa się wieloczynnikową grupę chorób, których wspólnym mianownikiem jest postępująca neuropatia (uszkodzenie) nerwu wzrokowego, a w efekcie ubytki w polu widzenia lub nawet nieodwracalna utrata wzroku (dlatego tak ważne są regularne kontrole okulistyczne). Owszem, podstawowym czynnikiem ryzyka powstania tej neuropatii jest zbyt wysokie ciśnienie wewnątrzgałkowe (jego statystyczna norma wynosi od 10 do 21 mm Hg). U części pacjentów nie ma jednak związku między jego wysokością a progresją neuropatii nerwu wzrokowego. Mowa wówczas o tzw. jaskrze normalnego ciśnienia.

  • Dbajmy o oczy latem

    Powszechnie przyjmuje się, że słońce wpływa niezwykle korzystnie na nasze zdrowie. Można tu przytoczyć szereg artykułów naukowych na temat jego oddziaływania choćby na nasz układ kostny czy odpornościowy. Oczywiście rozwinęła się także świadomość jakie może mieć skórne konsekwencje nadmierna ekspozycja na promieniowanie UV (nie tylko w kwestii ewentualnych zmarszczek). Nadal jednak raczkuje wiedza na temat wpływu promieni słonecznych na kondycję narządu wzroku. Jaki wpływ ma słońce na nasze oczy? Jak je chronić? Czy warto zakupić okulary przeciwsłoneczne lub okulary fotochromatyczne?

Porozmawiaj z farmaceutą
Infolinia: 800 110 110

Zadzwoń do nas jeśli potrzebujesz porady farmaceuty.
Jesteśmy dla Ciebie czynni całą dobę, 7 dni w tygodniu, bezpłatnie.

Pobierz aplikację mobilną Pobierz aplikację mobilną Doz.pl

Ikona przypomnienie o zażyciu leku.
Zdarza Ci się ominąć dawkę leku?

Zainstaluj aplikację. Stwórz apteczkę. Przypomnimy Ci kiedy wziąć lek.

Dostępna w Aplikacja google play Aplikacja appstore
Dlaczego DOZ.pl
Niższe koszta leczenia

Darmowa dostawa do Apteki
Bezpłatna Infolinia dla Pacjentów.

ikona niższe koszty leczenia
Bezpieczeństwo

Weryfikacja interakcji leków.
Encyklopedia leków i ziół

Ikona encklopedia leków i ziół
Wsparcie w leczeniu

Porady na czacie z Farmaceutą.
E-wizyta z lekarzem specjalistą.

Ikona porady na czacie z farmaceutą
Newsletter

Bądź na bieżąco z DOZ.pl

Ważne: Użytkowanie Witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Szczegółowe informacje w Regulaminie.

Zamnij