Naklofen Top, 10 mg/ g, żel na skórę, 120 g
Naklofen Top, 10 mg/ g, żel na skórę, 120 g
14.99 zł

Naklofen Top, 10 mg/ g, żel na skórę, 120 g

Naklofen Top, 10 mg/ g, żel na skórę, 120 g
14.99 zł
BEZPŁATNIE

Naklofen Top - Diclofenacum - zastosowanie i działanie

Skład:

diklofenak

Postać:

żel

Kategoria:

Układ mięśniowo-szkieletowy

Specjalności:

Medycyna rodzinna Medycyna sportowa Reumatologia

Działanie:

przeciwzapalne przeciwbólowe

Wskazania do stosowania:

Lek ma zastosowanie w leczeniu różnych stanów reumatycznych (bóle mięśni, stany zapalne tkanki łącznej włóknistej, kaletek maziowych, zapalenie ścięgien, pochewek ścięgnistych; bóle kręgosłupa lub stawu barkowego), a także w zwalczaniu bólu pochodzenia pourazowego (naciągnięcie, skręcenie, zwichnięcie), korzonkowego i nerwobólów.

Dawkowanie:

Zewnętrznie. Dorośli: Lek w postaci żelu stosujemy miejscowo, wcierając w bolesną okolicę około 2-3g preparatu, 3-4 razy dziennie. Nie stosować na duże powierzchnie skóry lub przez dłuższy czas. Nie stosować na uszkodzoną skórę lub rany.

Poinformuj lekarza:

Gdy wykazujesz nadwrażliwość na składniki preparatu, kwas acetylosalicylowy i inne leki przeciwzapalne (polopirynę, fenylbutazon, ibuprofen, indometacynę, naproksen). Gdy cierpisz na chorobę wrzodową żołądka lub dwunastnicy, choroby wątroby, choroby nerek, stany zapalne przewodu pokarmowego. Gdy przyjmujesz preparaty moczopędne, digoksynę i lit, metotreksat, kwas acetylosalicylowy lub inne niesteroidowe leki przeciwzapalne, cyklosporynę, leki przeciwzakrzepowe (pochodne kumaryny). Jeśli jesteś lub przypuszczasz, że jesteś w ciąży, a także gdy karmisz piersią.

Skutki uboczne:

Mogą wystąpić reakcje miejscowe: zaczerwienienie skóry, pieczenie, świąd, wysypka skórna. W przypadku długotrwałego stosowania na duże powierzchnie skóry lub np. nieprawidłowego zastosowania na otwarte rany mogą wystąpić objawy jak przy układowym stosowaniu diklofenaku: dolegliwości żołądkowo-jelitowe, uaktywnienie choroby wrzodowej, zaburzenia czynności wątroby, ból i zawroty głowy, osłabienie, depresja, drażliwość, uczucie zmęczenia, zaburzenia snu, obrzęki, skórne reakcje uczuleniowe (wysypka).

Opis

Lek Naklofen Top jest przeznaczony do użytku miejscowego, na skórę, działa przeciwzapalnie i przeciwbólowo. Substancja czynna leku, diklofenak, przenika do ogniska zapalnego i powoduje zmniejszenie obrzęku zapalnego i poprawę ruchomości.  Ze względu na wodno-alkoholowe podłoże lek Naklofen Top wykazuje również działanie kojące i chłodzące.

Skład

Substancją czynną leku jest diklofenak sodowy.
1 g żelu zawiera 11,6 mg diklofenaku dietyloamoniowego, co odpowiada 10 mg diklofenaku sodowego.

Inne składniki leku to: karbomer, makrogol, dietanolamina, alkohol izopropylowy, glikol propylenowy, makrogolu eter cetostearylowy, decylu oleinian, parafina ciekła, woda oczyszczona. 

Dawkowanie

Ten lek należy zawsze stosować zgodnie z zaleceniami lekarza lub farmaceuty. W razie wątpliwości należy zwrócić się do lekarza lub farmaceuty. 

Dawkowanie i sposób podawania u dorosłych i dzieci powyżej 14 lat Naklofen Top należy stosować miejscowo, na skórę trzy lub cztery razy na dobę, delikatnie wcierając. Ilość zużytego żelu należy dostosować do rozmiarów miejsca zmienionego chorobowo. Na przykład ilość 2 g do 4 g leku (ilość odpowiadająca wielkości owocu wiśni do rozmiarów orzecha włoskiego) jest wystarczająca do posmarowania powierzchni około 400 cm 2 do 800 cm 2. Po zastosowaniu leku należy umyć ręce, chyba że to właśnie ręce są miejscem leczonym. Należy unikać kontaktu żelu z oczami i błonami śluzowymi (np. jamy ustnej).

Działanie

Naklofen Top jest lekiem przeznaczonym do użytku miejscowego, na skórę, działającym przeciwzapalnie i przeciwbólowo. Substancja czynna leku, diklofenak, przenika do ogniska zapalnego i powoduje zmniejszenie obrzęku zapalnego i poprawę ruchomości.
Ze względu na wodno-alkoholowe podłoże lek Naklofen Top wykazuje również działanie kojące i chłodzące.

Wskazania

Naklofen Top stosowany jest w miejscowym leczeniu:

 • reumatyzmu pozastawowego (bóle mięśni, stany zapalne tkanki łącznej włóknistej, kaletek maziowych, zapalenie ścięgien, zapalenie pochewek ścięgien, bóle lędźwiowego odcinka kręgosłupa lub stawu barkowego),
 • zmian pourazowych (naciągnięcia, skręcenia, zwichnięcia),
 • ograniczonych i łagodnych postaci zapalenia stawów.  

Przeciwwskazania

Kiedy nie stosować leku Naklofen Top:

 • jeśli pacjent ma uczulenie na diklofenak, glikol propylenowy lub którykolwiek z pozostałych składników tego leku;
 • jeśli zastosowanie niesteroidowych leków przeciwzapalnych lub kwasu acetylosalicylowego spowodowało wystąpienie trudności z oddychaniem (astma oskrzelowa), pokrzywki, ostrego zapalenia błony śluzowej nosa;
 • jeśli pacjent przyjmuje inne leki takie jak diklofenak lub przyjmuje doustnie niesteroidowe leki przeciwzapalne (jak aspiryna lub ibuprofen);
 • jeśli pacjentka jest w ostatnim trymestrze ciąży;
 • nie zaleca się stosowania leku Naklofen Top u dzieci poniżej 14 lat.

Działania niepożądane

Jak każdy lek, Naklofen Top może powodować działania niepożądane, chociaż nie u każdego one wystąpią. 

Często (mniej niż u 1 na 10, ale więcej niż u 1 na 100 pacjentów) po zastosowaniu leku: wysypka, wyprysk, rumień, zapalenie skóry (w tym kontaktowe zapalenie skóry) i świąd. 

Rzadko (mniej niż u 1 na 1000, ale więcej niż u 1 na 10 000 pacjentów) po zastosowaniu leku: pęcherzykowe zapalenie skóry. 

Bardzo rzadko (mniej niż u 1 na 10 000 pacjentów, w tym pojedyncze przypadki) po zastosowaniu leku: wysypka grudkowata; nadwrażliwość (w tym pokrzywka), obrzęk naczynioruchowy; astma; reakcje nadwrażliwości na światło.

Ostrzeżenia i środki ostrożności

 • Naklofen Top zawiera glikol propylenowy, który może powodować podrażnienia skóry.
 • Przechowywać w miejscu niewidocznym i niedostępnym dla dzieci.
 • Przechowywać w temperaturze poniżej 25º C.
 • Po otwarciu opakowania, żel należy zużyć w ciągu 12 miesięcy. 

Stosowanie innych leków

Należy powiedzieć lekarzowi lub farmaceucie o wszystkich lekach przyjmowanych przez pacjenta obecnie lub ostatnio, a także o lekach, które pacjent planuje przyjmować, w tym również o lekach wydawanych bez recepty.

Po zastosowaniu żelu na skórę, ilość diklofenaku która ulega wchłonięciu do krążenia ogólnego jest niewielka, dlatego prawdopodobieństwo wystąpienia interakcji z innymi lekami jest niewielkie. 

Jednoczesne stosowanie diklofenaku i innych NLPZ może zwiększać częstość występowania działań niepożądanych. Żelu nie wolno stosować pod ciasno zawiniętym bandażem, który uniemożliwia dostęp powietrza i zakażenie rany z zewnątrz (opatrunek okluzyjny).

Ciąża i karmienie piersią

Jeśli pacjentka jest w ciąży lub karmi piersią, przypuszcza że może być w ciąży lub gdy planuje mieć dziecko, powinna poradzić się lekarza lub farmaceuty przed zastosowaniem tego leku.

Stosowanie leku u dzieci i młodzieży

Nie zaleca się stosowania leku Naklofen Top u dzieci poniżej 14 lat.

Producent

KRKA
Równoległa 5
Warszawa
Cechy produktu
Płeć
Wiek
Typ produktu
Postać
Działanie/właściwości
Problem
Główny składnik
Część ciała
Specyfika
Układy narządowe
Pora stosowania
Sposób aplikacji
PRODUCENT