Dulcobis, 5 mg, tabletki dojelitowe, 20 szt.

bisakodyl, tabletka, zaparcia

12,79 zł
Cena za szt.: 0,64 zł
Sprawdź warianty
20 szt.
12,79 zł
0,64 zł / szt.
60 szt.
30,79 zł
0,51 zł / szt.

Formy dostawy dla tego produktu

Opcja niedostępna? Sprawdź dlaczego

Pokaż wszystkie produkty DULCOBIS

Podmiot odpowiedzialny

Opella Healthcare Poland Sp. z o.o...
ul. Bonifraterska 17
00-203 Warszawa

Producent

Opella Healthcare Poland Sp. z o.o.
ul. Bonifraterska 17
00-203 Warszawa

Opis

Dulcobis to lek o działaniu przeczyszczającym, powodujący pobudzenie wypróżnienia i rozmiękczenie stolca. Przeznaczony jest dla dzieci powyżej 4 roku życia i dorosłych do krótkotrwałego leczenia zaparć.

Skład

Substancją czynną leku jest bisakodyl (Bisacodylum).

Jedna tabletka dojelitowa zawiera 5 miligramów bisakodylu.

Substancje pomocnicze: laktoza jednowodna, skrobia kukurydziana, skrobia kukurydziana rozpuszczalna, glicerol 85%, magnezu stearynian,  otoczka: magnezu stearynian, sacharoza, talk, guma arabska, tytanu dwutlenek (E171),  kwasu metakrylowego i metylu metakrylanu kopolimer (1:1), kwasu metakrylowego i metylu metakrylanu kopolimer (1:2), olej rycynowy, makrogol 6000, żelaza tlenek żółty (E172),  wosk biały, wosk Carnauba, szelak.

Dawkowanie

Ten lek należy zawsze stosować dokładnie tak, jak to opisano w ulotce dla pacjenta lub według zaleceń lekarza lub farmaceuty. W razie wątpliwości należy zwrócić się do lekarza lub farmaceuty.

Krótkotrwałe leczenie zaparć

Dorośli: doustnie 1-2 tabletki dojelitowe przed snem.

Młodzież i dzieci powyżej 10 lat: doustnie 1-2 tabletki dojelitowe przed snem.
Zaleca się rozpoczęcie leczenia od najmniejszej dawki. Dawkę można dostosować do najwyższej zalecanej dawki w celu uzyskania regularnych wypróżnień. Nie należy przekraczać maksymalnej dawki dobowej (2 tabletki).

Dzieci 4-10 lat: doustnie 1 tabletka dojelitowa przed snem. Nie należy przekraczać maksymalnej dawki dobowej (1 tabletka). Dzieci w wieku 10 lat i młodsze z przewlekłymi lub uporczywymi zaparciami powinny być leczone wyłącznie pod opieką lekarza.

  • Tabletki dojelitowe należy przyjmować wieczorem, aby rano doszło do wypróżnienia. Tabletki należy połykać w całości i popijać dużą ilością wody, nie wolno popijać mlekiem. Tabletek nie wolno rozgryzać.
  • Okres stosowania leku Dulcobis bez konsultacji z lekarzem nie powinien przekraczać 5 dni.

Przygotowanie do badań diagnostycznych i zabiegów chirurgicznych

Podczas przygotowania do badań lub przed zabiegami operacyjnymi lek Dulcobis powinien być stosowany pod nadzorem personelu medycznego.

Dorośli: w celu całkowitego opróżnienia jelit osoby dorosłe powinny przyjąć, zgodnie z zaleceniami lekarza doustnie 2- 4 tabletek dojelitowych wieczorem w dniu poprzedzającym badanie, po czym rano w dniu badania przyjmują środek przeczyszczający o natychmiastowym działaniu (np. w postaci czopka).

Dzieci powyżej 4 lat: doustnie 1 tabletka dojelitowa wieczorem, a następnego dnia rano zalecane jest podanie natychmiast działającego środka przeczyszczającego (np. czopka).

Działanie

Dulcobis to miejscowo działający lek przeczyszczający powodujący pobudzenie wypróżnienia i rozmiękczenie stolca.

Wskazania

Dulcobis stosuje się w krótkotrwałym, objawowym leczeniu zaparć:

  • u pacjentów cierpiących na zaparcia,
  • w celu przygotowania do badań, przed operacjami i po operacjach oraz w stanach wymagających ułatwienia wypróżnienia.

Przeciwwskazania

Nie należy stosować leku Dulcobis: jeśli pacjent ma nadwrażliwość na bisakodyl lub którykolwiek z pozostałych składników leku, jeśli pacjent cierpi na niedrożność jelit, jeśli pacjent cierpi na ostre stany chorobowe w jamie brzusznej, w tym na zapalenie wyrostka robaczkowego czy ostre zapalne choroby jelit, jeśli organizm pacjenta utracił dużo wody, jeśli pacjent odczuwa silny ból brzucha połączony z nudnościami i wymiotami - może to wskazywać na poważniejsze schorzenia, jeśli u pacjenta występuje dziedziczna nietolerancja niektórych cukrów.

Działania niepożądane

Jak każdy lek, lek ten może powodować działania niepożądane, chociaż nie u każdego one wystąpią.

Często (występują rzadziej niż u 1 na 10 pacjentów, ale częściej niż u 1 na 100 pacjentów):

  • skurcze w obrębie jamy brzusznej, ból w jamie brzusznej, biegunka, nudności.

Niezbyt często (występują rzadziej niż u 1 na 100 pacjentów, ale częściej niż u 1 na 1000 pacjentów): uczucie dyskomfortu w jamie brzusznej, wymioty, krew w kale, uczucie dyskomfortu w okolicach odbytu, zawroty głowy.

Rzadko (występują rzadziej niż u 1 na 1000 pacjentów, ale częściej niż u 1 na 10 000 pacjentów): reakcje nadwrażliwości, obrzęk naczynioruchowy, szybko postępujące, zagrażające życiu reakcje anafilaktyczne, omdlenia, odwodnienie, zapalenie okrężnicy w tym niedokrwienne zapalenie jelita grubego.

Zawroty głowy i omdlenia mogą być związane z zaparciem (parcie na stolec, ból brzucha) a niekoniecznie ze stosowaniem bisakodylu.

W przypadku wystąpienia reakcji alergicznych, w tym pokrzywki, obrzęku twarzy, warg, języka i/lub gardła, który może powodować trudności w oddychaniu lub połykaniu, należy przerwać stosowanie leku Dulcobis i natychmiast skontaktować się z lekarzem lub Oddziałem Ratunkowym najbliższego szpitala.

Ostrzeżenia i środki ostrożności

Lek zawiera 33,2 mg laktozy oraz 23,4 mg sacharozy w jednej tabletce dojelitowej.

Lek nie powinny być przyjmowane wraz ze środkami zmniejszającymi zakwaszenie żołądka (mleko, leki zobojętniające sok żołądkowy lub inhibitory pompy protonowej).

Nie należy stosować codziennie przez długi okres bez zbadania przyczyny zaparć.

Stosowanie innych leków

Należy powiedzieć lekarzowi lub farmaceucie o wszystkich lekach przyjmowanych przez pacjenta obecnie lub ostatnio, a także o lekach, które pacjent planuje przyjmować, w tym również o tych, które wydawane są bez recepty.

Lek Dulcobis może wchodzić w interakcje z: lekami moczopędnymi, glikokortykosteroidami, lekami zobojętniającymi sok żołądkowy, inhibitorami pompy protonowej.

Stosowanie leku z jedzeniem i piciem

Lek nie powinien być przyjmowany wraz z mlekiem.

Ciąża i karmienie piersią

Jeśli pacjentka jest w ciąży lub karmi piersią, przypuszcza, że może być w ciąży lub gdy planuje mieć dziecko powinna poradzić się lekarza lub farmaceuty przed zastosowaniem tego leku.

Lek Dulcobis można stosować w okresie ciąży jedynie po konsultacji z lekarzem.

Lek Dulcobis może być stosowany w okresie karmienia piersią.

Stosowanie leku u dzieci i młodzieży

Nie należy stosować u dzieci poniżej 4 roku życia.

Cechy produktu

Polecane artykuły
  • Regularne wypróżnianie jest niezwykle ważne dla prawidłowego funkcjonowania organizmu człowieka. Nie ma znaczenia, czy ma to miejsce częściej lub rzadziej, pod warunkiem, że wygląd i spoistość stolca są prawidłowe. Jeśli jednak zdarzają nam się zaparcia, które stają się przyczyną znacznego dyskomfortu i obniżenia jakości życia, należy reagować i z nimi walczyć1.

  • Zespół przekrwienia biernego miednicy mniejszej objawia się występowaniem przewlekłego bólu w okolicy podbrzusza. Charakterystyczne jest nasilenie dolegliwości w pozycji stojącej czy po stosunku. Najczęściej schorzenie dotyczy kobiet, które rodziły wielokrotnie, a także ciężarnych. Poznaj wszystkie objawy PCS i dowiedz się, jak wygląda diagnostyka i leczenie zespołu biernego przekrwienia miednicy mniejszej.

  • Śluz w kale występuje fizjologicznie (prawidłowo) u każdego człowieka. Jeśli jest to niewielka ilość, która jest niemal niezauważalna gołym okiem, nie ma powodów do niepokoju. Naszą uwagę powinna zwrócić sytuacja, gdy do śluzu w kale dochodzą inne objawy alarmowe, które mogą sugerować stany zapalne czy chorobę nowotworową w obrębie jelit. Jeśli ilość śluzu jest duża lub towarzyszą mu niepokojące dolegliwości, warto udać się po pomoc do lekarza pierwszego kontaktu. Jak wygląda śluz w kale i co oznacza? Jakie są jego przyczyny?

Twoje sugestie

Dokładamy wszelkich starań, aby podane zdjęcie i opis oferowanych produktów były aktualne, w pełni prawidłowe oraz kompletne. Jeśli widzisz błąd, poinformuj nas o tym.

Zgłoś uwagi
Porozmawiaj z farmaceutą
Infolinia: 800 110 110

Zadzwoń do nas jeśli potrzebujesz porady farmaceuty.
Jesteśmy dla Ciebie czynni całą dobę, 7 dni w tygodniu, bezpłatnie.

Umów E-Wizytę
Przeziębienie?
Umów e-wizytę!
Umów e-wizytę
Dlaczego DOZ.pl
Niższe koszta leczenia

Darmowa dostawa do Apteki
Bezpłatna Infolinia dla Pacjentów.

ikona niższe koszty leczenia
Bezpieczeństwo

Weryfikacja interakcji leków.
Encyklopedia leków i ziół

Ikona encklopedia leków i ziół
Wsparcie w leczeniu

Porady na czacie z Farmaceutą.
E-wizyta z lekarzem specjalistą.

Ikona porady na czacie z farmaceutą
Newsletter

Bądź na bieżąco z DOZ.pl

Ważne: Użytkowanie Witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Szczegółowe informacje w Regulaminie.

Zamnij