×
DOZ.PL Darmowa
aplikacja
DOZ.pl
Zainstaluj
Fervex D, granulat do sporządzania roztworów doustnych, 8 saszetek
Fervex D, granulat do sporządzania roztworów doustnych, 8 saszetek
13.99 zł

Fervex D, granulat do sporządzania roztworów doustnych, 8 saszetek

Fervex D, granulat do sporządzania roztworów doustnych, 8 saszetek
13.99 zł
BEZPŁATNIE
Kurier DHL
9.99 zł

Fervex D - Paracetamolum, Pheniramini maleas, Acidum ascorbicum - zastosowanie i działanie

Skład:

paracetamol witamina C (kwas askorbinowy) maleinian feniraminy

Postać:

granulat do przygotowania roztworu doustnego

Kategoria:

Ośrodkowy układ nerwowy

Specjalności:

Medycyna rodzinna

Działanie:

przeciwbólowe przeciwgorączkowe udrażnia przewody nosowe

Wskazania do stosowania:

Doraźne leczenie objawowe chorób górnych dróg oddechowych: przeziębienia, zapalenia błon śluzowych nosa i gardła, alergicznego nieżytu nosa oraz objawów grypopodobnych u dorosłych i dzieci powyżej 15 roku życia. Preparat Fervex D może być stosowany przez chorych na cukrzycę.

Dawkowanie:

Doustnie. Dorośli i dzieci powyżej 15 lat: 1 saszetka 2 lub 3 razy na dobę. Przerwy w podawaniu kolejnych dawek powinny wynosić co najmniej 4 godziny. W przypadku upośledzenia czynności nerek, należy zachować co najmniej ośmiogodzinne przerwy między dawkami. Zawartość saszetki należy rozpuścić w szklance ciepłej lub chłodnej wody, wypić. Nie stosować dłużej niż 5 dni bez porozumienia z lekarzem. Nie stosować u dzieci poniżej 15 roku życia.   Uwaga! Nie stosować z innymi preparatami zawierającymi paracetamol. Podczas stosowania preparatu nie należy spożywać alkoholu.   Zapoznaj się z właściwościami leku opisanymi w ulotce przed jego zastosowaniem.   Przed zastosowaniem leku należy sprawdzić datę ważności podaną na opakowaniu (etykiecie). Nie należy stosować leku po terminie ważności. Przechowuj lek w szczelnie zamkniętym opakowaniu, w miejscu niedostępnym i niewidocznym dla dzieci, zgodnie z wymogami producenta.

Poinformuj lekarza:

Gdy masz nadwrażliwość na składniki preparatu, jaskrę, schorzenia wątroby i/lub nerek, choroby przebiegające z utrudnionym oddawaniem moczu, fenyloketonurię (preparat zawiera aspartam).   Gdy przyjmujesz leki należące do grupy inhibitorów monoaminooksydazy - MAO, leki o działaniu przeciwcholinergicznym (leki przeciwdepresyjne z grupy imipraminy, atropinowe leki spazmolityczne, przeciwcholinergiczne leki przeciwparkinsonowskie, leki neuroleptyczne z grupy fenotiazyny), leki nasenne, leki przeciwpadaczkowe. Uwaga! Podczas leczenia inhibitorami MAO i w okresie do 2 tygodni od zaprzestania przyjmowania tych leków nie należy stosować preparatu Fervex D.     Jeśli jesteś lub przypuszczasz, że jesteś w ciąży, a także gdy karmisz piersią. Nie zaleca się stosowania preparatu w ciąży i okresie karmienia piersią.

Skutki uboczne:

Sporadycznie skórne reakcje uczuleniowe (pokrzywka, rumień), efekty atropinopodobne (suchość w jamie ustnej, zaburzenia akomodacji oka, zatrzymanie moczu - u pacjentów z rozrostem gruczołu krokowego i retencją moczu, splątanie lub pobudzenie - u osób w wieku podeszłym). Istnieją pojedyncze opisy zmian w obrazie morfologicznym krwi po podaniu paracetamolu. Stosowany w dużych dawkach lub długotrwale może upośledzić czynność wątroby i/lub nerek.   Lek może powodować senność. Szczególną ostrożność powinni więc zachować prowadzący pojazdy i maszyny mechaniczne.

Opis

Lek Fervex D stosowany doraźnie w leczeniu objawowym przeziębienia i grypy. Zawiera witaminę C.

Skład

1 saszetka zawiera:

Substancje czynne: paracetamol 500 mg, kwas askorbowy 200 mg, maleinian feniraminy 25 mg.

Substancje pomocnicze: bezwodny kwas cytrynowy, poliwidon, magnezu cytrynian bezwodny, aspartam,  naturalny aromat antylski

Dawkowanie

Ten lek należy zawsze stosować zgodnie z zaleceniami lekarza lub farmaceuty. W razie wątpliwości należy zwrócić się do lekarza lub farmaceuty. 

Dorośli i dzieci powyżej 15 lat: 1 saszetka 2 lub 3 razy na dobę. Przerwy w podawaniu kolejnych dawek powinny wynosić co najmniej 4 godziny.

W przypadku upośledzenia czynności nerek (klirens kreatyniny poniżej 10 ml/min), należy zachować co najmniej ośmiogodzinne przerwy między dawkami.

Zawartość saszetki należy rozpuścić w szklance ciepłej lub chłodnej wody.

Nie stosować dłużej niż 5 dni bez porozumienia z lekarzem.

Może być stosowany przez chorych na cukrzycę.

Działanie

Działa przeciwbólowo i przeciwgorączkowo, zmniejsza przekrwienie i obrzęk błon śluzowych, przez co udrażnia przewody nosowe, hamuje odruch kichania i łzawienie oczu.

Wskazania

Doraźne leczenie objawów grypy, przeziębienia i stanów grypopodobnych (ból głowy, gorączka, zapalenie błony śluzowej nosa i gardła) u dorosłych i dzieci powyżej 15 lat.

Przeciwwskazania

Kiedy nie należy stosować leku Fervex D:

  • jeśli występuje nadwrażliwość na którykolwiek ze składników preparatu
  • jeśli występuje u pacjentów z zaburzeniami czynności nerek i wątroby
  • jeśli występuje w połączeniu z innymi lekami o działaniu uspokajający
  • jeśli występuje rozrost gruczołu krokowego z towarzyszącą retencją moczu
  • jeśli występuje fenyloketonuria, ze względu na zawartość aspartamu
  • jeśli występuje jaskra z wąskim kątem

Działania niepożądane

Jak każdy lek, Fervex D może powodować wystąpienie działań niepożądanych:   

  • Działania neurowegetatywne: Uspokojenie lub senność, bardziej nasilone w początkowej fazie leczenia, objawy antycholinergiczne, takie jak suchość błon śluzowych,  zaparcia, zaburzenia akomodacji, rozszerzenie źrenic, kołatanie serca, ryzyko zatrzymania moczu, nadciśnienie ortostatyczne, zaburzenia równowagi, zawroty głowy, zaburzenia pamięci lub koncentracji uwagi, częściej u osób w wieku podeszłym; zaburzenia koordynacji ruchowej, drżenia, omamy,
  • Reakcje nadwrażliwości: rumień, świąd, wyprysk, plamica, pokrzywka, obrzęk, wstrząs anafilaktyczny,
  • Objawy ze strony układu krwiotwórczego: leukocytopenia, neutropenia, małopłytkowość, niedokrwistość hemolityczna

Ostrzeżenia i środki ostrożności

Przechowywać w miejscu niedostępnym i niewidocznym dla dzieci.
Przechowywać w temperaturze poniżej 25°C.

Stosowanie innych leków

Należy powiedzieć lekarzowi lub farmaceucie o wszystkich lekach przyjmowanych przez pacjenta obecnie lub ostatnio, a także o lekach, które pacjent planuje przyjmować.

Ciąża i karmienie piersią

Jeśli kobieta jest w ciąży lub karmi piersią, przypuszcza, że może być w ciąży lub gdy planuje mieć dziecko, powinna poradzić się lekarza, przed zastosowaniem tego leku.

Stosowanie leku u dzieci i młodzieży

Nie należy stosować u dzieci poniżej 15 lat.

Prowadzenie pojazdów i obsługa maszyn

Podczas przyjmowania leku może wystąpić senność wpływająca na sprawność psychofizyczną osób prowadzących pojazdy mechaniczne i obsługujących urządzenia mechaniczne.

Producent

BRISTOL-MEYERS SQUIBB POLSKA
Armii Ludowej 26
Warszawa
Produkt w kategoriach
Cechy produktu
Płeć
Wiek
Typ produktu
Postać
Działanie/właściwości
Problem
Główny składnik
Część ciała
Układy narządowe
Pora stosowania
Sposób aplikacji