Vitaminum B12-SF, 1000 mikrogramów, tabletki powlekane, 50 szt.

witamina b12, tabletka, niedobór witamin

44,99 zł
Cena za szt.: 0,90 zł

Formy dostawy dla tego produktu

Opcja niedostępna? Sprawdź dlaczego

O produkcie

Pokaż wszystkie produkty SUN FARM

Podmiot odpowiedzialny

SUN-FARM Sp. z o.o.
ul. Dolna 21
05-092 Łomianki

Opis

Lek Vitaminum B12-SF zawiera w składzie witaminę B12 w postaci cyjanokobalaminy, ma postać tabletek powlekanych. Lek Vitaminum B12-SF jest stosowany u osób dorosłych w leczeniu niedoborów witaminy B12, który może prowadzić do różnych form niedokrwistości.

Skład

Substancją czynna leku jest witamina B12.

Każda tabletka zawiera 1000 mikrogramów cyjanokobalaminy (witaminy B12).

Substancje pomocnicze: Rdzeń tabletki: mannitol; celuloza mikrokrystaliczna; magnezu stearynian; karboksymetyloskrobia sodowa (typ A). Otoczka: hypromeloza; tytanu dwutlenek (E 171); hydroksypropyloceluloza; talk; triglicerydy kwasów tłuszczowych o średniej długości łańcucha.

Dawkowanie

Ten lek należy zawsze stosować dokładnie tak, jak opisano to w ulotce dla pacjenta lub według zaleceń lekarza lub farmaceuty.

Lek należy stosować doustnie.

Zalecana dawka: 1 tabletka powlekana na dobę, najlepiej na pusty żołądek. W niedokrwistości złośliwej i schorzeniach układu nerwowego lek należy początkowo podawać w postaci infuzji/wstrzyknięcia, aż wyniki krwi powrócą do normy.

Tabletkę należy popić ½ szklanki wody.

Działanie

Uzupełnia niedobory Witaminy B12.

Wskazania

Lek Vitaminum B12-SF jest wskazany w: 
Leczeniu niedoboru witaminy B12 spowodowanego niedożywieniem;
Długotrwałym leczeniu niedoboru witaminy B12, na przykład z powodu zaburzeń wchłaniania;
Doustnym leczeniu niedokrwistości złośliwej i niedoboru witaminy B12 z objawami neurologicznymi, po szybkiej normalizacji biomarkerów związanych z witaminą B12 przy podawaniu pozajelitowym witaminy B12.

Przeciwwskazania

Nie należy stosować leku w przypadku: Nadwrażliwości na substancję czynną lub którykolwiek składnik preparatu; Niedokrwistości megaloblastycznej, która jest spowodowana wyłącznie niedoborem kwasu foliowego; Pacjentów wymagających detoksykacji przy zatruciu cyjankami (np. pacjenci z pozagałkowym zapaleniem nerwu wzrokowego w niedokrwistości złośliwej). W takich przypadkach należy podać inną pochodną kobalaminy; Pacjentów z niedoborem witaminy B12, u których występuje ryzyko zaniku nerwu wzrokowego w chorobie Lebera, nie należy stosować cyjanokobalaminy w celu leczenia niedoboru witaminy B12; Pacjentów z niedowidzeniem związanym z paleniem tytoniu lub alkoholizmem.

Działania niepożądane

Jak każdy lek, lek ten może powodować działania niepożądane, chociaż nie u każdego one wystąpią.

Niezbyt często (mogą dotyczyć nie więcej niż 1 na 100 pacjentów): ciężkie reakcje nadwrażliwości, które mogą objawiać się pokrzywką, wysypką lub swędzeniem na dużych powierzchniach ciała.

Częstość nieznana (częstość nie może być określona na podstawie dostępnych danych): trądzikopodobne wysypki skórne i pęcherze; anafilaksja i gorączka.

Ostrzeżenia i środki ostrożności

Przed rozpoczęciem stosowania leku Vitaminum B12-SF należy omówić to z lekarzem lub farmaceutą.  Na początku leczenia stan kliniczny pacjenta musi zostać zdiagnozowany przez lekarza w celu wyjaśnienia przyczyny niedoboru. 

Lekarz będzie monitorował odpowiedź pacjenta na ten lek w pierwszych miesiącach leczenia, za pomocą badań krwi. Jeśli pacjent będzie uważnie przestrzegać planu leczenia, leczenie może trwać przez całe życie, w zależności od choroby podstawowej.

Jeśli pacjent wymaga regularnej dializy nerek, lekarz powinien przeprowadzać regularne badania krwi i może być konieczne zmniejszenie dawki leku Vitaminum B12-SF.

Jeśli u pacjenta występuje również niedobór kwasu foliowego, może to utrudniać odpowiedź na leczenie. W takim przypadku stosowaniu leku Vitaminum B12-SF musi towarzyszyć leczenie niedoboru kwasu.

Stosowanie innych leków

Należy powiedzieć lekarzowi lub farmaceucie o wszystkich lekach przyjmowanych przez pacjenta obecnie lub ostatnio, a także o lekarz, które pacjent planuje przyjmować, w tym również o tych, które wydawane są bez recepty.

Lek Vitaminum B12-SF może wchodzić w interakcje, zmniejszać wchłanianie lub działanie leku z substancjami takimi jak: inhibitory pompy protonowej (np. omeprazol) i antagoniści receptora histaminy H2 (np. cymetydyna), które są stosowane w leczeniu nadmiernego wytwarzania kwasu żołądkowego, powodującego niestrawność lub chorobę wrzodową; kolchicynę, stosowaną w leczeniu dny moczanowej; neomycynę i chloramfenikol (antybiotyki); cholestyraminę; biguanidy, m.in. metformina, stosowane w leczeniu cukrzycy; kwas aminosalicylowy, stosowany w leczeniu chorób zapalnej jelit; długotrwałe stosowanie podtlenku azotu (gazu stosowanego w znieczuleniu); leki przeciwpsychotyczne drugiej generacji stosowane w zaburzeniach psychicznych (np. olanzapina i risperidon).

Lek Vitaminum B12-SF może zwiększać wchłanianie lub działanie leku z substancjami takimi jak: glikokortykoidy m.in. prednizon, stosowany w leczeniu stanów zapalnych.

Ciąża i karmienie piersią

Jeśli pacjentka jest w ciąży lub karmi piersią, przypuszcza, że może być w ciąży lub gdy planuje mieć dziecko, powinna poradzić się lekarza lub farmaceuty przed zastosowaniem tego leku.

Decyzję o stosowaniu leku w okresie ciąży podejmuje lekarz.

Lek Vitaminum B12-SF może być stosowany w okresie karmienia piersią.

Stosowanie leku u dzieci i młodzieży

Nie należy stosować leku u dzieci i młodzieży w wieku poniżej 18 lat.

Cechy produktu

Twoje sugestie

Dokładamy wszelkich starań, aby podane zdjęcie i opis oferowanych produktów były aktualne, w pełni prawidłowe oraz kompletne. Jeśli widzisz błąd, poinformuj nas o tym.

Zgłoś uwagi
Porozmawiaj z farmaceutą
Infolinia: 800 110 110

Zadzwoń do nas jeśli potrzebujesz porady farmaceuty.
Jesteśmy dla Ciebie czynni całą dobę, 7 dni w tygodniu, bezpłatnie.

Pobierz aplikację mobilną Pobierz aplikację mobilną Doz.pl

Ikona przypomnienie o zażyciu leku.
Zdarza Ci się ominąć dawkę leku?

Zainstaluj aplikację. Stwórz apteczkę. Przypomnimy Ci kiedy wziąć lek.

Dostępna w Aplikacja google play Aplikacja appstore
Dlaczego DOZ.pl
Niższe koszta leczenia

Darmowa dostawa do Apteki
Bezpłatna Infolinia dla Pacjentów.

ikona niższe koszty leczenia
Bezpieczeństwo

Weryfikacja interakcji leków.
Encyklopedia leków i ziół

Ikona encklopedia leków i ziół
Wsparcie w leczeniu

Porady na czacie z Farmaceutą.

Ikona porady na czacie z farmaceutą
Newsletter

Bądź na bieżąco z DOZ.pl