Parafina ciekła (Paraffinum liquidum), płyn doustny i na skórę, 100 g (Avena)

parafina, płyn, zaparcia

Produkt usunięty z oferty doz.pl

O produkcie

Podmiot odpowiedzialny

Laboratorium Farmaceutyczne Avena Sp. z o.o.
Leśna 42
86-031 Osielsko

Opis

Parafina ciekła (Paraffinum liquidum) to lek przeczyszczający, a po podaniu na skórę natłuszcza ją. Lek rozmiękcza masy kałowe, ułatwiając wypróżnianie, ale nie drażni przy tym jelit.

Skład

Substancją czynną leku jest parafina ciekła (Paraffinum liquidum).

1 g płynu zawiera 1 g parafiny ciekłej.

Dawkowanie

Ten lek należy zawsze stosować dokładnie tak, jak to opisano w ulotce dla pacjenta lub według zaleceń lekarza lub farmaceuty. W razie wątpliwości należy zwrócić się do lekarza lub farmaceuty.

Lek można stosować doustnie lub na skórę, w zależności od wskazania leczniczego. U osób w podeszłym wieku należy ograniczyć podawanie leku do
sytuacji naprawdę koniecznych, z zastosowaniem minimalnych skutecznych dawek, możliwie krótko (2-3 tygodnie).

Zewnętrznie Parafinę ciekłą stosuje się u dzieci oraz dorosłych w niewielkiej ilości nacierając nią skórę, stosowanie do potrzeb.

Zwykle stosowana dawka Parafiny ciekłej dla dorosłych przy podaniu doustnym to 10 do 30 ml (1 lub 2 łyżki stołowe). Działanie przeczyszczające pojawia się po 6 do 10 godzin od zastosowania płynu.

Działanie

Lek Parafina ciekła po podaniu doustnym zmniejsza wchłanianie wody oraz powleka błonę śluzową jelit, dzięki czemu masy kałowe zostają rozmiękczone, ułatwiając wypróżnianie. Parafina ciekła nie wchłania się z przewodu pokarmowego i nie drażni jelit. Efekt przeczyszczający występuje po kilku godzinach od zastosowania.

Wskazania

Płyn Parafina ciekła stosuje się wewnętrznie, jako środek przeczyszczający lub zewnętrznie, do nacierania skóry.

Przeciwwskazania

Przeciwwskazaniem do zastosowania leku Parafina ciekła jest uczulenie na nią. Nie stosować Parafiny ciekłej u osób z bólami brzucha o nieustalonej przyczynie i ostrymi stanami zapalnymi przewodu pokarmowego, np. zapalenie wyrostka robaczkowego.

Działania niepożądane

Jak każdy lek, lek ten może powodować działania niepożądane, chociaż nie u każdego one wystąpią.

Droga podania Działania niepożądane
Na skórę nie odnotowano dotychczas
Doustnie Przy zbyt częstym stosowaniu parafina może gromadzić się w bańce odbytnicy, zmniejszając jej wrażliwość na bodźce i w konsekwencji nasila zaparcia. Może również wystąpić świąd odbytu oraz zburzenie wchłaniania związków rozpuszczalnych w tłuszczach, szczególnie witamin A, D, E, K, czy leków. Małe ilości parafiny ciekłej wchłaniają się, a następnie odkładają w węzłach chłonnych, co prowadzi do zmian o charakterze zapalnym oraz rozplemowym.  Długotrwałe stosowanie Parafiny ciekłej może prowadzić do: zwłóknienia zaotrzewnowych węzłów chłonnych, utraty jonów sodu i wody, hipokaliemii prowadzącej do atonii jelit, zburzeń wodno-elektrolitowych.

Ostrzeżenia i środki ostrożności

Jeśli po podaniu doustnym działanie przeczyszczające nie nastąpi w ciągu 1 lub 2 dni albo objawy nasilą się to należy skonsultować się z lekarzem.

Długotrwałe stosowanie Parafiny ciekłej może prowadzić do zaburzeń równowagi wodno-elektrolitowej, a w efekcie do wtórnego zaparcia.

Lek należy stosować ostrożnie u osób z przewlekłym stanem zapalnym w obrębie brzucha oraz u osób przyjmujących płyn w pozycji leżącej, gdyż stwarza to niebezpieczeństwo zachłyśnięcia się i przedostania się parafiny do płuc. Parafina w drogach oddechowych może wywoływać bardzo ciężkie zapalenie płuc. Z uwagi na ryzyko działań niepożądanych, u osób w podeszłym wieku należy nadzorować czas i częstość stosowania leku.

Lek należy przechowywać w miejscu niedostępnym i niewidocznym dla dzieci.
Przechowywać w ciemnym miejscu.

Stosowanie innych leków

Należy powiedzieć lekarzowi lub farmaceucie o wszystkich lekach przyjmowanych przez pacjenta obecnie lub ostatnio, a także o lekach, które pacjent planuje przyjmować, w tym również o tych, które wydawane są bez recepty.

Po podaniu doustnym Parafina ciekła może zaburzać wchłanianie witamin rozpuszczalnych w tłuszczach (A, D, E, K) i innych przyjmowanych doustnie leków.

Ciąża i karmienie piersią

Jeśli pacjentka jest w ciąży lub karmi piersią, przypuszcza, że może być w ciąży lub gdy planuje mieć dziecko powinna poradzić się lekarza lub farmaceuty przed zastosowaniem tego leku.

Przed zastosowaniem Parafiny ciekłej doustnie w czasie ciąży i karmienia piersią należy skonsultować się z lekarzem.

Cechy produktu

Twoje sugestie

Dokładamy wszelkich starań, aby podane zdjęcie i opis oferowanych produktów były aktualne, w pełni prawidłowe oraz kompletne. Jeśli widzisz błąd, poinformuj nas o tym.

Zgłoś uwagi
Porozmawiaj z farmaceutą
Infolinia: 800 110 110

Zadzwoń do nas jeśli potrzebujesz porady farmaceuty.
Jesteśmy dla Ciebie czynni całą dobę, 7 dni w tygodniu, bezpłatnie.

Umów E-Wizytę
Przeziębienie?
Umów e-wizytę!
Umów e-wizytę
Dlaczego DOZ.pl
Niższe koszta leczenia

Darmowa dostawa do Apteki
Bezpłatna Infolinia dla Pacjentów.

ikona niższe koszty leczenia
Bezpieczeństwo

Weryfikacja interakcji leków.
Encyklopedia leków i ziół

Ikona encklopedia leków i ziół
Wsparcie w leczeniu

Porady na czacie z Farmaceutą.
E-wizyta z lekarzem specjalistą.

Ikona porady na czacie z farmaceutą
Newsletter

Bądź na bieżąco z DOZ.pl

Ważne: Użytkowanie Witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Szczegółowe informacje w Regulaminie.

Zamnij