Szampony dla kotów i kociąt: hipoalergiczne, organiczne, z chlorheksydną

5 produktów info
Podsumowanie
5 produktów info

Jednym z kluczowych elementów pielęgnacji kota jest zadbanie o dobry stan jego sierści oraz skóry. Mimo że te czworonogi doskonale radzą sobie z samodzielną higieną, od czasu do czasu potrzebują troskliwego wsparcia właściciela. Chociaż koci język wyczesuje martwe włosy, naskórek czy drobne zabrudzenia, nie „pozbędzie się” poważniejszych zanieczyszczeń czy łupieżu. Specjalne potrzeby mogą mieć też koty zmagające się z problemami skórnymi. Dlatego warto regularnie sięgać po szampon dla kota.

Jaki szampon dla kota wybrać?

Po pierwsze – należy wybrać szampon do mycia kotów, a nie produkt przeznaczony do pielęgnacji ludzkich włosów. Skóra i sierść pupila mają specjalne wymagania, którym trzeba sprostać. Jednak sam wybór produktu określonego jako szampon dla kota nie wystarczy. Czworonogi mają zróżnicowane potrzeby, a poszczególne preparaty różnią się składem i właściwościami.

Jaki szampon dla małych kotów?

Młode osobniki potrzebują częstszego wsparcia przy higienie. W pierwszych trzech miesiącach życia – nawet co 3 dni. Później – średnio raz na miesiąc. Powinno się przy tym sięgać po specjalny szampon dla kociąt. Produkt tego typu zazwyczaj zawiera delikatne substancje wspierające oczyszczanie oraz pielęgnację, bez ryzyka przesuszenia skóry. To np. pantenol, alantoina czy lanolina.

Jaki szampon dla białych kotów?

Szampony dla kota mają przede wszystkim oczyszczać futro i skórę zwierzęcia. Jednak pupile o jasnym umaszczeniu mogą wymagać dodatkowej pielęgnacji, a w szczególności – przeciwdziałaniu żółknięciu białej sierści. Dlatego dostępne są specjalne szampony dla białych kotów ze składnikami pomagającymi przywrócić naturalną biel futra w bezpieczny sposób.

Za to w szamponach dla czarnych kotów znajduje się najczęściej ekstrakt z henny, który pomaga wzmocnić intensywność ubarwienia sierści.

Jaki szampon dla kotów długowłosych ras?

Długowłose koty, np. persy czy maine coon, wymagają bardzo uważnej pielęgnacji. Ich sierść może mieć tendencję do kołtunienia się. Dlatego w składzie szamponów powinny się znaleźć emolienty, które pomagają w rozczesywaniu sierści, np. hydrolizat jedwabiu czy alantoina.

Jaki szampon przeciwgrzybiczy dla kota?

Grzybica czy bakteryjne infekcje skóry u kota sprawiają, że konieczne jest sięgnięcie po specjalistyczne preparaty. Najczęściej korzysta się wówczas z szamponów przeciwgrzybiczych dla kotów zawierających chlorheksydynę. Substancja ta wspiera m.in. przy zakażeniach drożdżakami, ale także bakteriami gram-dodatnimi i gram-ujemnymi, w tym w przebiegu dermatoz zależnych od hormonów.

Chlorheksydyna jest również zawarta w szamponach przeciwpchelnych dla kota, a także tych przeznaczonych dla zwierząt z alergicznym pchlim zapaleniem skóry oraz atopowym zapaleniu skóry. Może być też pomocna w formule szamponów przeciwłupieżowych dla kota oraz tych dla pupili zmagających się z łojotokiem.

Suchy szampon dla kota – wsparcie w codziennej pielęgnacji

Poza tradycyjnymi szamponami dla kotów, których zastosowanie wymaga wykąpania pupila, dostępne są także suche formuły w formie pudru. Jak używać suchego szamponu dla kota? Aplikuje się go na suchą sierść, najlepiej na noc – wystarczy posypać ją pudrem i wmasować w skórę. O poranku zwierzę należy dobrze wyczesać, aby pozbyć się resztek kosmetyków. Sierść kota po zastosowaniu takiego produktu ma przyjemny zapach i jest odświeżona.

Suchy szampon dla kota to dobre rozwiązanie np. w podróży, a także przy pielęgnacji zwierząt, które obawiają się kontaktu z wodą lub nie mogą być kąpane z uwagi na chorobę.

Porozmawiaj z farmaceutą
Infolinia: 800 110 110

Zadzwoń do nas jeśli potrzebujesz porady farmaceuty.
Jesteśmy dla Ciebie czynni całą dobę, 7 dni w tygodniu, bezpłatnie.

Umów E-Wizytę
Przeziębienie?
Umów e-wizytę!
Umów e-wizytę
Dlaczego DOZ.pl
Niższe koszta leczenia

Darmowa dostawa do Apteki
Bezpłatna Infolinia dla Pacjentów.

ikona niższe koszty leczenia
Bezpieczeństwo

Weryfikacja interakcji leków.
Encyklopedia leków i ziół

Ikona encklopedia leków i ziół
Wsparcie w leczeniu

Porady na czacie z Farmaceutą.
E-wizyta z lekarzem specjalistą.

Ikona porady na czacie z farmaceutą
Newsletter

Bądź na bieżąco z DOZ.pl

Ważne: Użytkowanie Witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Szczegółowe informacje w Regulaminie.

Zamnij