Pszonak drobnokwiatowy — nadzieja kardiologii?

Już w starożytności był traktowany jako roślina lecznicza, a tradycyjna medycyna chińska stosuje pszonak w leczeniu chorób kardiologicznych, obrzęków i niestrawności.

Spis treści

Pszonak drobnokwiatowy – wygląd, pochodzenie, morfologia

Pszonak drobnokwiatowy (Erysimum cheiranthoides L.) jest niewielką rośliną jednoroczną, niekiedy dwuletnią, z rodziny kapustowatych. Za obszar pochodzenia pszonaka uznaje się Europę, z wykluczeniem basenu Morza Śródziemnego oraz część Azji. Jako gatunek zawleczony roślina występuje pospolicie na terenie Ameryki Południowej, Ameryki Północnej oraz Afryki. Pszonak preferuje wilgotne, luźne gleby o niskiej zawartości wapnia. Porasta obszary przydrożne, nieużytki, miejsca ruderalne. W Polsce największa ilość rośliny występuje na pogórzu, niżu oraz w górach. Pszonak porastający pola uprawne traktowany jest jako chwast utrudniający rozwój zbóż oraz roślin okopowych. 

Pszonak drobnokwiatowy charakteryzuje się prostą, wzniesioną, pokrytą szorstkimi włoskami łodygą, która osiąga wysokość około 60 cm. Lancetowate, nieregularnie ząbkowane liście, również pokrywają krótkie włoski. Kwiaty, o żółtym zabarwieniu, w formie baldachogrona, tworzą korony z 4 długimi, ostro zakończonymi płatkami. Okres kwitnienia rośliny rozpoczyna się w maju i trwa do września. Owoce pszonaka przyjmują formę zielonej łuszczyny z drobnymi nasionami. 

Surowcem wykorzystywanym w ziołolecznictwie jest ziele pszonaka. Zbiór odbywa się w okresie kwitnienia rośliny - naziemne części, bez łodyg, po zebraniu i rozdrobnieniu poddaje się suszeniu w temperaturze 40-60 stopni Celcjusza. 

Pszonak drobnokwiatowy – zastosowanie i wskazania

Ziele pszonaka było stosowane w leczeniu schorzeń układu sercowo-naczyniowego takich jak nadciśnienie tętnicze, dusznica, niemiarowość rytmu serca oraz miażdżyca. Pszonak łagodzi objawy dolegliwości układu oddechowego - gruźlicy, astmy, kaszlu oraz duszności. Ponadto roślina zalecana jest w przypadku zakażeń pasożytniczych, wysypek skórnych, żylaków, trudno gojących się ran. Ze względu na wysoką dostępność, rozprzestrzenienie oraz łatwość uprawy w okresie XX wieku wiązano wielkie nadzieje z nasercowym działaniem rośliny, jednakże obecnie wyszła z powszechnego użycia i została zastąpiona innymi substancjami. 

W tradycyjnej medycynie z Chin pszonak stosowany był do leczenia chorób serca, zaburzeń trawienia oraz obrzęków. Żółte kwiaty, bogate w olejki eteryczne, o przyjemnym zapachu wykorzystywane są przemyśle kosmetycznym do produkcji perfum. 

Pszonak drobnokwiatowy – działanie, właściwości, skład

Ziele pszonaka drobnokwiatowego zawiera liczne składniki aktywne odpowiedzialne za jego prozdrowotne działanie. Należą do nich: garbniki, sole mineralne, glikozydy nasercowe (eryzymozyd, eryzymina), kwasy organiczne, kwasy tłuszczowe, olejki eteryczne, goryczki, wiatamina C.

Roślina charakteryzuje się działaniem moczopędnym, wykrztuśnym, chłodzącym oraz żółciopędnym. Pszonak normalizuje pracę serca oraz poprawia przepływ krwi poszerzając obwodowe naczynia krwionośne. Działa kardiotonicznie, tonizująco, przeciwreumatycznie oraz usprawnia trawienie. Glikozydy pszonaka działają na serce jak strofantyna, poprawiając zdolności skurczowe mięśnia sercowego i obniżając ciśnienie. Wywiera efekt moczopędny i przeciwobrzękowy. W zastosowaniu zewnętrznym roślina łagodzi wysypkę, bóle reumatyczne, przyspieszania gojenie się ran.

Pszonak drobnokwiatowy – stosowanie i dawkowanie

Ziele pszonaku należy stosować rozważnie, w ściśle określonych ilościach pod kontrolą lekarza ze względu na toksyczny charakter rośliny. Samodzielne stosowanie jest zabronione.

W celu łagodzenia objawów sercowo-naczyniowych pszonak może być przyjmowany w postaci wywaru. Łyżeczkę suszonego ziela należy zalać szklanką wody, a następnie gotować pod przykryciem przez 10 minut. Po przecedzeniu i wystudzeniu stosować 1 łyżkę stołową 1-4 razy dziennie.
W podobny sposób można przygotować napar z pszonaku - pół łyżki ziela należy zalać 300 ml wrzącej wody, odstawić na 2 godziny do zaparzenia, a następnie przecedzić. Spożywać 3 razy dziennie 1 łyżkę.
Popularnym sposobem stosowania pszonaku jest nalewka - 1 łyżkę stołową suszonego ziela należy zalać 100 ml alkoholu i odstawić w ciemne miejsce na tydzień. Stosować 10 kropli nalewki rozcieńczonych w szklance wody w sposób doraźny. W zastosowaniu zewnętrznym nalewka pszonakowa może być wykorzystywana do nacierania kończyn dolnych w przypadku niewydolności żylnej, obrzęków oraz bólu reumatycznego

Stosowanie ziela pszonaku jest przeciwwskazane w przypadku ciąży, laktacji, zapalenia wsierdzia, zapalenia mięśnia sercowego, zaawansowanej miażdżycy, oraz przekrwienia jelit.

Pszonak drobnokwiatowy – interakcje z lekami i ziołami

Pszonak należy stosować wyłącznie na zalecenie doświadczonego lekarz fitoterapeuty. Nie należy łączyć na własną rękę z lekami kardiologicznymi, moczopędnymi. 

Pszonak drobnokwiatowy – skutki uboczne, przedawkowanie

Pszonak drobnokwiatowy jest rośliną toksyczną, w przypadku spożycia zbyt dużej ilości. W celu uniknięcia zatrucia przetwory pszonaka należy stosować jedynie pod ścisłą kontrolą lekarza. 

Działanie

 • chłodzące
 • moczopędne (diuretyczne) (zwiększa objętość wydalanego moczu)
 • przeciwkaszlowe
 • przeciwobrzękowe i przeciwwysiękowe
 • przeciwreumatyczne
 • przeczyszczające
 • rozszerza naczynia krwionośne
 • uspokajające
 • wykrztuśne
 • tonizujące
 • nasercowe

Postacie i formy

 • susz
 • napar
 • odwar
 • nalewka

Substancje aktywne

 • witamina C
 • olejki eteryczne
 • garbniki
 • kwasy organiczne
 • Sole mineralne
 • glukozynolany
 • kwasy tłuszczowe
 • glikozydy nasercowe
 • goryczka

Surowiec

 • ziele
Porozmawiaj z farmaceutą
Infolinia: 800 110 110

Zadzwoń do nas jeśli potrzebujesz porady farmaceuty.
Jesteśmy dla Ciebie czynni całą dobę, 7 dni w tygodniu, bezpłatnie.

Pobierz aplikację mobilną Pobierz aplikację mobilną Doz.pl

Ikona przypomnienie o zażyciu leku.
Zdarza Ci się ominąć dawkę leku?

Zainstaluj aplikację. Stwórz apteczkę. Przypomnimy Ci kiedy wziąć lek.

Dostępna w Aplikacja google play Aplikacja appstore
Dlaczego DOZ.pl
Niższe koszta leczenia

Darmowa dostawa do Apteki
Bezpłatna Infolinia dla Pacjentów.

ikona niższe koszty leczenia
Bezpieczeństwo

Weryfikacja interakcji leków.
Encyklopedia leków i ziół

Ikona encklopedia leków i ziół
Wsparcie w leczeniu

Porady na czacie z Farmaceutą.
E-wizyta z lekarzem specjalistą.

Ikona porady na czacie z farmaceutą
Newsletter

Bądź na bieżąco z DOZ.pl

Ważne: Użytkowanie Witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Szczegółowe informacje w Regulaminie.

Zamnij