Wierzbownica drobnokwiatowa — wsparcie prostaty

Amerykańscy zielarze w XIX/XX używali naparów z Epilobium parviflorum w zwalczaniu czerwonki bakteryjnej. Ponadto, bylinę ordynowano w przypadku problemów trawiennych, biegunek i innych dolegliwości jelitowych.

Spis treści

Wierzbownica drobnokwiatowa – wygląd, pochodzenie, morfologia

Wierzbownica drobnokwiatowa Epilobium parviflorum to wieloletnia roślina należąca do rodziny wiesiołkowatych Onagraceae. Występuje na terenach Europy, Azji Zachodniej aż po Indie, oraz w Afryce Północnej. Stanowi gatunek zawleczony w Ameryce Północnej. W Polce jest pospolita na terenie całego kraju.

Roślina preferuje gleby przepuszczalne i wilgotne, o pH lekko kwaśnym, obojętnym lub lekko zasadowym. Rośnie na stanowiskach słonecznych bądź półcienistych. Najczęściej możemy ją spotkać w pobliżu zbiorników wodnych, na skrajach lasów, w rowach przydrożnych oraz w zaroślach na terenach podmokłych.

Wierzbownica drobnokwiatowa osiąga wysokość średnio 60 cm (maksymalnie 150 cm). Posiada prostą, wzniesioną łodygę od której odchodzą rozgałęzienia w górnej części rośliny. W przekroju łodyga jest okrągła. Liście Epilobium parviflorum mają kształt lancetowaty. Są miękkie, siedzące, o wąskiej nasadzie która nie obejmuje łodygi. Na brzegach blaszki liściowej występuje najczęściej ząbkowanie bądź piłowanie. Liście nad ziemią ułożone są w sposób naprzeciwległy, natomiast wyżej - skrętolegle. Okres kwitnienia wierzbownicy drobnokwiatowej przypada na miesiące lipiec - sierpień. Powstałe kwiaty są drobne, o różowo - liliowym kolorze. Korona kwiatowa składa się z 4 płatków. Płatki korony mają długość ok. 5 - 9 mm i odwrócony kształt sercowato - jajowaty. Znamię kwiatowe jest 4 - dzielne, a pręciki są drobne (0,8 - 1,3 mm długości). Owocem Epilobium parviflorum jest sucha, delikatnie owłosiona, wielonasienna torebka o wielkości 30- 70 mm, która po dojrzeniu pęka. Nasiona wierzbownicy mają owłosioną powierzchnię i niewielkie rozmiary. 

W języku angielskim wierzbownicę drobnokwiatową określa się mianem Willowherb ze względu na podobieństwo liści opisywanej rośliny do liści wierzby (willow z ang. wierzba).

Wierzbownica drobnokwiatowa – zastosowanie i wskazania

Wierzbownica drobnokwiatowa to bylina o cenionych właściwościach leczniczych. Surowcem farmaceutycznym jest cała lub pocięta, suszona nadziemna część rośliny zebrana przed lub w trakcie okresu kwitnienia (Epilobii herba).

W medycynie ludowej wykorzystywano zarówno ziele, jak i podziemne części wierzbownicy drobnokwiatowej. W XVI wieku europejscy botanicy opisywali wierzbownicę drobnokwiatową jako ziele pomocne w przypadku chorób kobiecych. W późniejszych czasach zauważono pozytywny wpływ rośliny na stany zapalne prostaty. Zaczęto jej używać w łagodnym przeroście gruczołu krokowego mężczyzn oraz w problemach z oddawaniem moczu. XX wieczna pisarka i botaniczka, Maria Treben polecała wierzbownicę drobnokwiatową do leczenia stanów zapalnych nerek i pęcherza moczowego.  Amerykańscy zielarze w XIX/XX używali naparów z Epilobium parviflorum w zwalczaniu czerwonki bakteryjnej. Ponadto, bylinę ordynowano w przypadku problemów trawiennych, biegunek i innych dolegliwości jelitowych.

Zewnętrznie wierzbownica drobnokwiatowa służyła do przemywania skóry i błon śluzowych w przypadku hemoroidów oraz krwawiących ran. W Rosji z wierzbownicy drobnokwiatowej sporządzano tzw. Ivan czaj. Podawano go w przypadku problemów ze snem oraz w razie stanów zapalnych błon śluzowej żołądka i we wrzodach. Zielarze polecają Epilobium parviflorum w razie migren i zawrotów głowy, w problemach moczenia nocnego, w chorobach na tle alergicznym, w przypadku hirsutyzmu kobiet.

Obecnie w aptece znajdziemy liczne suplementy diety zawierające wierzbownicę drobnokwiatową. Występują w postaci tabletek, kapsułek bądź ziół do zaparzania. Produkty te wspomagają prawidłową pracę prostaty oraz układu moczowego. Pomagają uporać się z problemem częstego oddawania moczu u mężczyzn z powiększonym gruczołem krokowym, oraz znoszą trudności z rozpoczęciem oddawania moczu. Dodatkowo Epilobium parviflorum wpływa pozytywnie na funkcjonowanie narządu ruchu, podnosząc elastyczność i ruchomość stawów. Roślinne suplementy z wierzbownicą drobnokwiatową działają antyutleniająco, chronią komórki przed stresem oksydacyjnym i wzmacniają siły witalne organizmu.

Wierzbownica drobnokwiatowa bywa dodawana do doustnych preparatów zapobiegających nadmiernej utracie włosów i przyspieszających ich odrastanie. Również kosmetologia korzysta z dobroczynnych właściwości rośliny. Ziele wierzbownicy ma dobroczynny wpływ na skórę trądzikową i łojotokową. Dzięki właściwościom przeciwzapalnym, zwalcza wypryski i zapobiega powstawaniu nowych wykwitów. Zmniejsza wytwarzanie sebum, przeciwdziała zaskórnikom. Z tego powodu wyciągi z Epilobium parviflorum są dodawane do mydeł ziołowych oraz innych preparatów oczyszczających typu pianki i żele. Ponadto, dzięki obecności flawonoidów o działaniu antyrodnikowym, ziele wierzbownicy przeciwdziała procesom starzenia się skóry. Wierzbownica drobnokwiatowa jest pomocna w problemie przetłuszczających się włosów. Producenci dodają ekstrakty z opisywanej rośliny do szamponów oraz płukanek ziołowych. Warto wspomnieć, że Epilobium parviflorum hamuje procesy androgenowego łysienia na skutek swojej aktywności hormonalnej. 

Wierzbownica drobnokwiatowa – działanie, właściwości, skład

Wierzbownica drobnokwiatowa zawiera związki aktywne biologicznie, które warunkują jej wykorzystanie medyczne. Około 4- 14% ziela stanowią garbniki i substancje pokrewne. Można wśród nich wymienić oenotainę A i oenotainę B. Kolejną grupą są  flawonoidy (ok. 1- 2%). Z rośliny wyizolowano m.in. kemferol, kwercetynę, mirycetynę i ich związki. Ponadto Epilobii herba składa się z kwasów fenolowych- obecne w roślinie związki to kwas elagowy, chlorogenowy i neochlorogenowy, kwas galusowy, kwasy feruloilochinowe, kwas cynamonowy, protokatechowy, kawowy i ferulowy. Kolejne grupy substancji aktywnych biologicznie tworzą triterpeny (1,5%) i steroidy roślinne (0,4%). Główne z nich to cholesterol, kampesterol, stigmasterol, β-sitosterol, kwas ursolowy, kwas korozolowy oraz kwas oleanolowy. Pozostałe związki obecne w wierzbownicy drobnokwiatowej to kwas linolowy, kwas palmitynowy, kwas stearynowy, kwas eikozenowy, kwas behenowy oraz kwas arachidowy.

Wierzbownica drobnokwiatowa posiada właściwości antyutleniające, co zostało udowodnione w wielu testach in vitro. W jednym z doświadczeń, przeprowadzono test DPPH wodnego ekstraktu acetonowego z Epilobium parviflorum. Roślina hamowała procesy peroksydacji lipidów, a w zakresie stężeń 0,2–15,0 µg/mL wyciąg z wierzbownicy wykazał działanie ochronne przed uszkodzeniami oksydacyjnymi komórek fibroblastów. Aktywność antyutleniająca była porównywalna do działania enzymu katalazy (enzym katalizujący rozkład nadtlenku wodoru). Ponadto w wynikach doświadczenia podkreślono zahamowanie uwalniania czynnika zapalnego- prostaglandyny E2, na skutek zmniejszenia aktywności enzymu cyklooksygenazy (IC50 = 1,4 ± 0,1 µg/ml) przez wierzbownicę.

Dla Epilobium parviflorum przeprowadzono test, w którym oceniano zdolność wierzbownicy do ograniczenia powstawania reaktywnych form tlenu w aktywowanych ludzkich neutrofilach. Aktywność antyrodnikową oceniono za istotną, w zakresie stężeń wyciągów wierzbownicy drobnokwiatowej o wartościach IC50: 5-30 µg/ml.

Olejek eteryczny pozyskany z ziela Epilobium parviflorum działał przeciwbakteryjnie i przeciwgrzybiczo wobec gatunków Staphylococcus aureus, Enterococcus faecalis, Escherichia coli, Pseudomonas aeruginosa i drożdżaka Candida albicans. Aktywność przeciwbakteryjną rośliny oceniono jako znaczną. Wartość minimalnego stężenia hamującego bakterie mieściła się w zakresie stężeń 10–40 μg mL-1, natomiast wobec Candida albicans było to 5 mg mL-1. 

Wierzbownica drobnokwiatowa posiada potencjał przeciwnowotworowy. W warunkach in vitro zbadano wpływ wodnego oraz metanolowego wyciągu z Epilobium parviflorum na komórki nowotworowe linii MCF-7 (linia komórek raka piersi, wrażliwa na hormony). Siła działania cytotoksycznego była wyższa w przypadku wyciągów metanolowych i uzależniona od dawki użytego ekstraktu roślinnego oraz czasu ekspozycji. Ekstrakt z Epilobium parviflorum silnie hamował wzrost i proliferację komórek MCF-7, jednocześnie nie wpływając negatywnie na komórki HEK 293 (Human Embryo Kidney, ludzkie zarodkowe komórki nerki).

W doświadczeniu na zwierzętach wykazano pozytywny wpływ wodnego ekstraktu z liści wierzbownicy drobnokwiatowej na gospodarkę węglowodanową oraz lipidową. W testach wykorzystano szczury rasy Wistar, u których indukowano cukrzycę poprzez podawanie streptozocyny. Zwierzęta były karmione pokarmem wysokotłuszczowym, który spowodował wystąpienie hiperlipidemii. Ekstrakt z liści Epilobium parviflorum w dawce 200 i 400 mg/kg podawano doustnie, raz dziennie, przez okres 21 dni. Po tym czasie zbadano profil lipidowy, profil wątrobowy, profil nerkowy i biomarkery stanu zapalnego. Oceniono zmiany w obrębie wątroby, nerek i trzustki szczurów. Wierzbownica drobnokwiatowa zapobiegła pojawieniu się patologicznych zmian w obrębie wymienionych narządów, oraz wykazała doskonałą aktywność przeciwhiperglikemiczną i przeciwhiperlipidemiczną.

W jednym z doświadczeń porównywano działanie wierzbownicy drobnokwiatowej, prazosyny i tamsulosyny w leczeniu łagodnego rozrostu prostaty. Mężczyzn w wieku 50- 75 lat z problemami dolnego układu moczowego podzielono na 3 grupy. Jedna z grup otrzymywała preparat roślinny w postaci kapsułek, które zawierały ekstrakty z wierzbownicy drobnokwiatowej, pokrzywy i palmy sabałowej. Suplement był podawany przez okres 2 miesięcy, dwa razy w ciągu doby. Zmniejszenie prostaty było porównywalne w grupach leczonych prazosyną, tamsulosyną i suplementem ziołowym. Wśród wszystkich pacjentów stwierdzono obniżenie ciśnienia tętniczego krwi, z przypadkami niedociśnienia włącznie oraz dysfunkcje seksualne. Mechanizm działania antyproliferacyjnego składników Epilobium parviflorum w łagodnym rozroście prostaty nie jest do końca poznany, a w badaniach klinicznych na ludziach wykorzystywano roślinne preparaty złożone. Najprawdopodobniej opiera się na hamowaniu enzymu 5-alfa-reduktazy, który bierze udział w procesach powstawania androgenów. Celem jednego z badań klinicznych była ocena skuteczności i bezpieczeństwa stosowania doustnego suplementu ziołowego ProstateEZE Max, zawierającego ziele wierzbownicy drobnokwiatowej, dynię zwyczajną, palmę sabałową, likopen oraz śliwę afrykańską. Było to krótkoterminowe, randomizowane i podwójnie ślepe badanie przeprowadzone na 57 mężczyznach cierpiących na łagodny przerost prostaty (bez chorób współistniejących) w wieku 40- 80 lat. Suplementacja preparatem przez okres 3 miesięcy spowodowała poprawę jakości życia pacjentów, ocenianą poprzez skalę IPSS (International Prostate Symptom Score).

Oenoteina B obecna w Epilobium parviflorum w jednym z doświadczeń hamowała aktywność enzymu hialuronidazy, enzymy odpowiadającego za rozkład kwasu hialuronowego. Stężenie ekstraktu wierzbownicy drobnokwiatowej powodujące 50%-ową inhibicję enzymu zostało określone na poziomie IC₅₀= 1,1 μM. Związek wykazał działanie przeciwzapalne poprzez silną inhibicję uwalniania mieloperoksydazy z aktywowanych neutrofili. Działanie to było porównywalne ze znanym lekiem z grupy NLPZ- indometacyną. Zmniejszeniu uległa również produkcja reaktywnych form tlenu.

Wierzbownica drobnokwiatowa – stosowanie i dawkowanie

Proponowane dawkowanie wierzbownicy drobnokwiatowej:

  • w łagodnych objawach ze strony dróg moczowych, spowodowanych przerostem prostaty: 2 razy dziennie świeżo sporządzony napar z ziela wierzbownicy drobnokwiatowej; napar sporządzamy zalewając 1,5- 2,0 g rozdrobnionej substancji ziołowej 250 ml wrzącej wody;
  • napar z ziela Epilobium parviflorum może być wykorzystany do przecierania skóry twarzy bądź płukania włosów;

Przykładowe przepisy medycyny ludowej:

  • nalewka z ziela wierzbownicy drobnokwiatowej: umieszczamy 1 szklankę rozdrobnionego surowca roślinnego w wyparzonym słoju i zalewamy 500 ml alkoholu 40- 70%; całość zakręcamy i odstawiamy w ciemne i chłodne miejsce na czas 12 dni; co jakiś czas wstrząsamy słojem; gotową nalewkę przecedzamy i rozlewamy do szklanych buteleczek; proponowane dawkowanie: 2- 3 razy dziennie po 10 ml nalewki;
  • intrakt z ziela wierzbownicy wielokwiatowej: należy przygotować suszony i rozdrobniony surowiec roślinny oraz 5 części alkoholu 70%; alkohol podgrzewamy do wrzenia i zalewamy wierzbownicę umieszczoną w słoiku; całość zakręcamy i odstawiamy do maceracji na okres 1- 2 tygodni regularnie wstrząsając; gotowy intrakt filtrujemy i przelewamy do butelki; proponowanie dawkowanie: 2-3 razy dziennie 10 ml rozcieńczonego intraktu;

Stosowanie wierzbownicy drobnokwiatowej w ciąży i podczas karmienia piersią oraz u dzieci do ukończenia 18 roku życia jest niewskazane, ze względu na brak badań dotyczących bezpieczeństwa.

Wierzbownica drobnokwiatowa może powodować zmiany w cyklu menstruacyjnym kobiet ze względu na swoją aktywność hormonalną.

Jeżeli podczas kuracji zielem Epilobium parviflorum wystąpią następujące objawy, należy skontaktować się z lekarzem: gorączka, krew w moczu, bolesne oddawanie moczu, zatrzymanie moczu.

Wierzbownica drobnokwiatowa – skutki uboczne, przedawkowanie

Ze względu na działanie hormonalne Epilobii herba może wpływać na cykl menstruacyjny kobiet. 

Jak każdy surowiec roślinny, ziele wierzbownicy lekarskiej może stać się przyczyną wystąpienia reakcji alergicznych o charakterze miejscowym (zaczerwienienie, świąd, wysypka), bądź uogólnionym.

Suplementy i wyroby medyczne zawierające wierzbownicę drobnokwiatową

Kosmetyki zawierające wierzbownicę drobnokwiatową

Działanie

  • hipocholesterolemiczne (obniża stężenie cholesterolu)
  • łagodzi objawy przerostu prostaty (gruczołu krokowego)
  • łagodzi stany zapalne skóry
  • przeciwandrogenne (antyandrogenowe) (hamuje działanie androgenów)
  • przeciwbakteryjne
  • przeciwutleniające (antyoksydacyjne)
  • przeciwzapalne
  • rozkurcza mięśnie gładkie dróg moczowych
  • ułatwia trawienie
  • łagodzi objawy trądziku
  • hormonalne

Postacie i formy

  • susz
  • napar
  • nalewka
  • intrakt
  • wyciąg
  • tabletka
  • kapsułka
  • szampony i odżywki do włosów
  • żel na skórę

Substancje aktywne

  • kemferol
  • kwercetyna
  • flawonoidy
  • garbniki
  • kwas ursolowy
  • kampesterol
  • kwas chlorogenowy
  • mirycetyna
  • triterpeny
  • Kwas kawowy
  • kwas elagowy
  • kwas galusowy
  • kwasy tłuszczowe
  • kwasy fenolowe
  • Kwas ferulowy
  • kwas neochlorogenowy
  • stigmasterol
  • beta-sitosterol
  • taniny
  • kwas cynamonowy
  • Kwas oleanolowy
  • oenoteina B
  • oenoteina A
  • kwasy kumaroilochinowe
  • kwasy feruloilochinowe

Surowiec

  • korzeń
  • ziele
Porozmawiaj z farmaceutą
Infolinia: 800 110 110

Zadzwoń do nas jeśli potrzebujesz porady farmaceuty.
Jesteśmy dla Ciebie czynni całą dobę, 7 dni w tygodniu, bezpłatnie.

Pobierz aplikację mobilną Pobierz aplikację mobilną Doz.pl

Ikona przypomnienie o zażyciu leku.
Zdarza Ci się ominąć dawkę leku?

Zainstaluj aplikację. Stwórz apteczkę. Przypomnimy Ci kiedy wziąć lek.

Dostępna w Aplikacja google play Aplikacja appstore
Dlaczego DOZ.pl
Niższe koszta leczenia

Darmowa dostawa do Apteki
Bezpłatna Infolinia dla Pacjentów.

ikona niższe koszty leczenia
Bezpieczeństwo

Weryfikacja interakcji leków.
Encyklopedia leków i ziół

Ikona encklopedia leków i ziół
Wsparcie w leczeniu

Porady na czacie z Farmaceutą.
E-wizyta z lekarzem specjalistą.

Ikona porady na czacie z farmaceutą
Newsletter

Bądź na bieżąco z DOZ.pl

Ważne: Użytkowanie Witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Szczegółowe informacje w Regulaminie.

Zamnij