Żarnowiec miotlasty — krzew o złotych kwiatach

Suche pędy żarnowca były materiałem wykorzystywanym do produkcji mioteł. Garbniki występujące w korze służyły do garbowania skór, a młode gałązki żarnowca były dodawane do piwa. Pędy rośliny były obecne w herbie dynastii Plantagenetów.

Spis treści

Żarnowiec miotlasty – zastosowanie i wskazania

Żarnowiec miotlasty jest obecnie rośliną głównie ozdobną. Wyciągi z rośliny mogą wykazywać działanie moczopędne oraz przeciwzapalne, jednak obecność alkaloidów w ich składzie mocno ogranicza wykorzystanie wewnętrzne. Sadzonki żarnowca są obecnie wykorzystywane do umacniania wydm w miejscowościach nadmorskich.

W medycynie ludowej wyciągi z żarnowca miotlastego były wykorzystywane w leczeniu schorzeń wątroby oraz nerek, miały również łagodzić objawy schorzeń reumatycznych. W homeopatii wykorzystywane są alkaloidy chinolizydynowe żarnowca – mają one wzmacniać pracę mięśnia sercowego i zmniejszać ciśnienie tętnicze. Z rośliny izolowano sparteinę, która była używana jako lek przeciwarytmiczny.

Suche pędy żarnowca były wielokrotnie materiałem wykorzystywanym do produkcji mioteł. Garbniki występujące w korze służyły do garbowania skór, a młode gałązki żarnowca były dodawane do piwa. Pędy rośliny były obecne w herbie dynastii Plantagenetów.

Żarnowiec miotlasty – wygląd, pochodzenie, morfologia

Żarnowiec miotlasty (łac. Sarothamnus scoparius, ang. Scotch broom) jest krzewem, rzadziej niewielkim drzewem, osiągającym wysokość do 1,5 metra. Żarnowiec pochodzi z rodziny bobowatych Fabaceae. Krzew wywodzi się z krajów basenu Morza Śródziemnego, a obecnie występuje w całej centralnej Europie. Roślina w Polsce porasta najczęściej nasłonecznione zbocza i suche piaszczyste tereny nad Morzem Bałtyckim.

Żarnowiec miotlasty wyróżnia się charakterystycznymi dla rodziny bobowatych kwiatami. Kwiat żarnowca jest motylkowaty i ma złocisty kolor. Krzew kwitnie w maju lub w czerwcu. Szczytowe liście są najczęściej niepodzielne i mają kształt eliptyczny. Liście niżej położone są trójlistkowe, a pod blaszką liściową znajdują się liczne włoski. Pędy żarnowca są ciemnozielone i cienkie, a jego owocem jest czarny strąk.

Surowcem zielarskim jest ziele żarnowca miotlastego  Sarothamni scoparii herba. Ziele należy zbierać, obcinając jedynie szczytowe części pędów.

Żarnowiec miotlasty – działanie, właściwości, skład

W składzie wyciągów z żarnowca zidentyfikowano substancje należące do grupy alkaloidów chinolizydynowych, takie jak sparteina, lupanina i sarotaminina. Kwiaty żarnowca zawierają również tyraminę oraz dopaminę, a całe ziele jest źródłem flawonoidów, z których najważniejsze to spireozyd, izokwercytryna, skoparozyd oraz genisteina i sarotamnozyd. W mniejszych ilościach potwierdzono również występowanie kwasu kawowego, śladowych ilości olejku eterycznego oraz kumaryn.

Główną frakcją czynną surowca są alkaloidy chinolizydynowe, a szczególnie sparteina. Dzięki niej wyciągi z żarnowca zmniejszają siłę i częstotliwość skurczu mięśnia sercowego. Alkaloidy obecne w żarnowcu mogą również pobudzać skurcze macicy, zwłaszcza w okresie ciąży. 

Działanie moczopędne wykazuje grupa flawonoidów, dzięki której preparaty z żarnowca mogą ograniczać występowanie obrzęków i zwiększać dobową ilość wydalanego moczu.

Żarnowiec miotlasty – stosowanie i dawkowanie

Współczesna medycyna nie zaleca samodzielnego stosowania wyciągów z żarnowca ze względu na obecność na rynku bezpieczniejszych leków regulujących pracę mięśnia sercowego.

W przeszłości zalecano stosowanie wyciągu wodno-alkoholowego przygotowanego z 1-1,5 grama substancji czynnej.

Żarnowiec miotlasty – interakcje z lekami i ziołami

Tyramina obecna w wyciągach z żarnowca może w połączeniu z inhibitorami monoaminooksydazy spowodować wystąpienie groźnego dla życia przełomu nadciśnieniowego.

Żarnowiec miotlasty – skutki uboczne, przedawkowanie

Stosowanie wyciągów z żarnowca jest przeciwwskazane w okresie ciąży. Alkaloidy żarnowca są również przeciwwskazane u pacjentów z niekontrolowanym nadciśnieniem tętniczym.

W przypadku zatrucia nasionami lub kwiatami żarnowca mogą wystąpić wymioty, zawroty głowy, mdłości, bóle brzucha, a nawet zaburzenia związane z układem krążenia.

Leki zawierające żarnowiec miotlasty

Działanie

  • chronotropowe ujemne (-) (zmniejszenie częstości pracy serca)
  • inotropowe ujemne (-) (zmniejsza siłę skurczu)
  • moczopędne (diuretyczne) (zwiększa objętość wydalanego moczu)
  • zwiększa siłę i częstość skurczów macicy

Postacie i formy

  • czopki

Substancje aktywne

  • dopamina
  • sparteina
  • sarotaminina
  • tyramina

Surowiec

  • ziele
Porozmawiaj z farmaceutą
Infolinia: 800 110 110

Zadzwoń do nas jeśli potrzebujesz porady farmaceuty.
Jesteśmy dla Ciebie czynni całą dobę, 7 dni w tygodniu, bezpłatnie.

Pobierz aplikację mobilną Pobierz aplikację mobilną Doz.pl

Ikona przypomnienie o zażyciu leku.
Zdarza Ci się ominąć dawkę leku?

Zainstaluj aplikację. Stwórz apteczkę. Przypomnimy Ci kiedy wziąć lek.

Dostępna w Aplikacja google play Aplikacja appstore
Dlaczego DOZ.pl
Niższe koszta leczenia

Darmowa dostawa do Apteki
Bezpłatna Infolinia dla Pacjentów.

ikona niższe koszty leczenia
Bezpieczeństwo

Weryfikacja interakcji leków.
Encyklopedia leków i ziół

Ikona encklopedia leków i ziół
Wsparcie w leczeniu

Porady na czacie z Farmaceutą.
E-wizyta z lekarzem specjalistą.

Ikona porady na czacie z farmaceutą
Newsletter

Bądź na bieżąco z DOZ.pl

Ważne: Użytkowanie Witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Szczegółowe informacje w Regulaminie.

Zamnij