Żarnowiec miotlasty — krzew o złotych kwiatach
Suche pędy żarnowca były materiałem wykorzystywanym do produkcji mioteł. Garbniki występujące w korze służyły do garbowania skór, a młode gałązki żarnowca były dodawane do piwa. Pędy rośliny były obecne w herbie dynastii Plantagenetów.
Spis treści
- Żarnowiec miotlasty – wygląd, pochodzenie, morfologia
- Żarnowiec miotlasty – zastosowanie i wskazania
- Żarnowiec miotlasty – działanie, właściwości, skład
- Żarnowiec miotlasty – stosowanie i dawkowanie
- Żarnowiec miotlasty – interakcje z lekami i ziołami
- Żarnowiec miotlasty – skutki uboczne, przedawkowanie
- Leki zawierające żarnowiec miotlasty
- Działanie
- Postacie i formy
- Substancje aktywne
- Surowiec
Żarnowiec miotlasty – wygląd, pochodzenie, morfologia
Żarnowiec miotlasty (łac. Sarothamnus scoparius, ang. Scotch broom) jest krzewem, rzadziej niewielkim drzewem, osiągającym wysokość do 1,5 metra. Żarnowiec pochodzi z rodziny bobowatych – Fabaceae. Krzew wywodzi się z krajów basenu Morza Śródziemnego, a obecnie występuje w całej centralnej Europie. Roślina w Polsce porasta najczęściej nasłonecznione zbocza i suche piaszczyste tereny nad Morzem Bałtyckim.
Żarnowiec miotlasty wyróżnia się charakterystycznymi dla rodziny bobowatych kwiatami. Kwiat żarnowca jest motylkowaty i ma złocisty kolor. Krzew kwitnie w maju lub w czerwcu. Szczytowe liście są najczęściej niepodzielne i mają kształt eliptyczny. Liście niżej położone są trójlistkowe, a pod blaszką liściową znajdują się liczne włoski. Pędy żarnowca są ciemnozielone i cienkie, a jego owocem jest czarny strąk.
Surowcem zielarskim jest ziele żarnowca miotlastego – Sarothamni scoparii herba. Ziele należy zbierać, obcinając jedynie szczytowe części pędów.
Żarnowiec miotlasty – zastosowanie i wskazania
Żarnowiec miotlasty jest obecnie rośliną głównie ozdobną. Wyciągi z rośliny mogą wykazywać działanie moczopędne oraz przeciwzapalne, jednak obecność alkaloidów w ich składzie mocno ogranicza wykorzystanie wewnętrzne. Sadzonki żarnowca są obecnie wykorzystywane do umacniania wydm w miejscowościach nadmorskich.
W medycynie ludowej wyciągi z żarnowca miotlastego były wykorzystywane w leczeniu schorzeń wątroby oraz nerek, miały również łagodzić objawy schorzeń reumatycznych. W homeopatii wykorzystywane są alkaloidy chinolizydynowe żarnowca – mają one wzmacniać pracę mięśnia sercowego i zmniejszać ciśnienie tętnicze. Z rośliny izolowano sparteinę, która była używana jako lek przeciwarytmiczny.
Suche pędy żarnowca były wielokrotnie materiałem wykorzystywanym do produkcji mioteł. Garbniki występujące w korze służyły do garbowania skór, a młode gałązki żarnowca były dodawane do piwa. Pędy rośliny były obecne w herbie dynastii Plantagenetów.
Żarnowiec miotlasty – działanie, właściwości, skład
W składzie wyciągów z żarnowca zidentyfikowano substancje należące do grupy alkaloidów chinolizydynowych, takie jak sparteina, lupanina i sarotaminina. Kwiaty żarnowca zawierają również tyraminę oraz dopaminę, a całe ziele jest źródłem flawonoidów, z których najważniejsze to spireozyd, izokwercytryna, skoparozyd oraz genisteina i sarotamnozyd. W mniejszych ilościach potwierdzono również występowanie kwasu kawowego, śladowych ilości olejku eterycznego oraz kumaryn.
Główną frakcją czynną surowca są alkaloidy chinolizydynowe, a szczególnie sparteina. Dzięki niej wyciągi z żarnowca zmniejszają siłę i częstotliwość skurczu mięśnia sercowego. Alkaloidy obecne w żarnowcu mogą również pobudzać skurcze macicy, zwłaszcza w okresie ciąży.
Działanie moczopędne wykazuje grupa flawonoidów, dzięki której preparaty z żarnowca mogą ograniczać występowanie obrzęków i zwiększać dobową ilość wydalanego moczu.
Żarnowiec miotlasty – stosowanie i dawkowanie
Współczesna medycyna nie zaleca samodzielnego stosowania wyciągów z żarnowca ze względu na obecność na rynku bezpieczniejszych leków regulujących pracę mięśnia sercowego.
W przeszłości zalecano stosowanie wyciągu wodno-alkoholowego przygotowanego z 1-1,5 grama substancji czynnej.
Żarnowiec miotlasty – interakcje z lekami i ziołami
Tyramina obecna w wyciągach z żarnowca może w połączeniu z inhibitorami monoaminooksydazy spowodować wystąpienie groźnego dla życia przełomu nadciśnieniowego.
Żarnowiec miotlasty – skutki uboczne, przedawkowanie
Stosowanie wyciągów z żarnowca jest przeciwwskazane w okresie ciąży. Alkaloidy żarnowca są również przeciwwskazane u pacjentów z niekontrolowanym nadciśnieniem tętniczym.
W przypadku zatrucia nasionami lub kwiatami żarnowca mogą wystąpić wymioty, zawroty głowy, mdłości, bóle brzucha, a nawet zaburzenia związane z układem krążenia.
Leki zawierające żarnowiec miotlasty
Działanie
- chronotropowe ujemne (-) (zmniejszenie częstości pracy serca)
- inotropowe ujemne (-) (zmniejsza siłę skurczu)
- moczopędne (diuretyczne) (zwiększa objętość wydalanego moczu)
- zwiększa siłę i częstość skurczów macicy
Postacie i formy
- czopki
Substancje aktywne
- dopamina
- sparteina
- sarotaminina
- tyramina
Surowiec
- ziele