Rzewień — jak stosować bezpiecznie
Rzewień zależnie od dawki działa przeczyszczająco lub przeciwbiegunkowo.
Spis treści
- Rzewień dłoniasty – zastosowanie i wskazania
- Rzewień dłoniasty – wygląd, pochodzenie, morfologia
- Rzewień dłoniasty – działanie, właściwości, skład
- Rzewień dłoniasty – stosowanie i dawkowanie
- Rzewień dłoniasty – interakcje z lekami i ziołami
- Rzewień dłoniasty – skutki uboczne, przedawkowanie
- Leki zawierające rzewień dłoniasty
- Kosmetyki zawierające rzewień dłoniasty
- Działanie
- Postacie i formy
- Substancje aktywne
- Surowiec
Rzewień dłoniasty – zastosowanie i wskazania
Rzewień dłoniasty jako surowiec zielarski zalecany jest w zaburzeniach funkcjonowania układu pokarmowego. Łagodzi zaburzenia apetytu, nieżyt żołądka oraz jelit, zaparcia, biegunki. Ponadto wskazany jest w zaburzeniach produkcji żółci. Nalewka z rzewienia stosowana jest zewnętrznie do płukania i pędzlowania jamy ustnej i gardła w zakażeniach oraz stanach zapalnych.
Roślina wykorzystywana jest również w kuchni do aromatyzowania potraw, w przemyśle do produkcji likierów oraz w kosmetyce do wyrobu barwnika do włosów, preparatów łagodzących łojotok i zapalenie mieszków włosowych. Walory estetyczne rzewienia wykorzystywane są do ozdoby przydomowych ogrodów.
Rzewień dłoniasty – wygląd, pochodzenie, morfologia
Rzewień dłoniasty (Rheum palmatum), znany również pod nazwą rabarbar lekarski oraz rzewień chiński, jest byliną należącą do rodziny rdestowatych. Za pochodzenie rośliny uznaje się górzyste obszary Chin i Tybetu. Obecnie jest powszechnie uprawiany na terenie Europy, a w Polsce w szczególności w województwie lubelskim i małopolskim. Rzewień preferuje pulchną, odżywczą, bogatą w wapń glebę oraz odpowiednio nasłonecznione stanowiska. Rośnie w lasach i na łąkach położonych na wysokości od 1500 do 4500 m n.p.m.
Rzewień jest rośliną wieloletnią – w pierwszym roku tworzy kilka liści odziomkowych, a następnie w drugim roku wzrostu gęstą rozetę liściową. Osiąga do 2 m wysokości. Ma drobne, purpurowe kwiaty zebrane w duże kwiatostany zwane wiechami. Kwitnienie rośliny rozpoczyna się w drugim roku życia i przypada na czerwiec. Surowcem wykorzystywanym w medycynie są korzenie. Rzewień charakteryzuje się silnie rozwiniętym, mięsistym systemem korzeniowym. Zbiór korzeni odbywa się po 2 lub 3 latach uprawy rośliny, wczesną wiosną przed okresem kwitnienia. Po wykopaniu surowca należy go dokładnie oczyścić, pokroić na mniejsze części i poddać suszeniu w temperaturze 40℃. Gotowy surowiec zielarski powinien być barwy brunatnopomarańczowej.
Rzewień dłoniasty – działanie, właściwości, skład
Korzeń rośliny wykorzystywany jako surowiec zielarski cechuje się wysoką zawartością składników aktywnych, takich jak: antrachinony, diantrony, garbniki, sole mineralne, cukry, szczawian wapnia, związki żywicowe. W zależności od zawartości związków antrachinowych oraz garbników, które mają działanie przeciwstawne (garbniki zapierające, a antrachinony przeczyszczające), rzewień może być stosowany w przypadku biegunek oraz zaparć. Ponadto roślina wykazuje działanie żółciopędne, a także zwiększa sekrecję kwasu żołądkowego.
Rzewień dłoniasty – stosowanie i dawkowanie
Rzewień dłoniasty stosowany w schorzeniach układu pokarmowego, w szczególności przy zaparciach, wskazany jest w postaci odwaru. 1 łyżeczkę suszu z korzenia rośliny należy zalać szklanką ciepłej wody i gotować pod przykryciem przez 5 minut. Następnie odwar odstawić na 20 minut, przecedzić i spożywać w ilości 1/3 szklanki 2-3 razy dziennie. We wskazaniu przeczyszczającym rzewień może być również przyjmowany w postaci tabletek, kapsułek oraz płynu doustnego. Tabletki należy przyjmować w liczbie 1-3 jednorazowo wieczorem, popijając szklanką wody. Płyn doustny należy przyjmować rano, 1 łyżeczkę na czczo, oraz wieczorem przed snem. Preparaty zawierające rzewień dłoniasty nie powinny być przyjmowane przez osoby z atonią, niedrożnością jelit, w ostrych stanach zapalnych jelit (choroba Crohna, wrzodziejące zapalenie jelita), w przypadku bólu brzucha o nieznanej przyczynie, a także u pacjentów z kamicą nerkową oraz piaskiem w moczu. Możliwe jest przenikanie substancji do mleka kobiecego, dlatego stosowanie w trakcie laktacji jest przeciwwskazane. Nie należy stosować rzewienia w ciąży i u dzieci poniżej 12 roku życia.
Rzewień dłoniasty – interakcje z lekami i ziołami
Należy zachować szczególną ostrożność podczas przyjmowania rzewienia przez pacjentów ze schorzeniami układu sercowo-naczyniowego. Długotrwałe przyjmowanie preparatów zawierających rzewień dłoniasty może powodować hipokaliemię i w związku z tym nasilać działanie glikozydów nasercowych. Rzewień dłoniasty wchodzi również w interakcję z lekami antyarytmicznymi, chinidyną oraz substancjami wydłużającymi odstęp QT. Ponadto może wpływać na działanie diuretyków, glikokortykosteroidów i korzenia lukrecji, prowadząc do zaburzeń elektrolitowych.
Rzewień dłoniasty – skutki uboczne, przedawkowanie
Podczas przyjmowania preparatów z rzewieniem dłoniastym mogą wystąpić objawy niepożądane, takie jak: ból brzucha, krwiomocz, albuminuria (obecność albuminy w moczu), zaburzenie gospodarki wodno-elektrolitowej, brązowoczerwone zabarwienie moczu, kamienie szczawianowe.
Leki zawierające rzewień dłoniasty
Działanie
- przeczyszczające
- zapierające (zmniejsza biegunkę)
- zwiększa wydzielanie soku żołądkowego
- żółciopędne
Postacie i formy
- susz
- napar
- syrop
- tabletka
- kapsułka
- płyn doustny
- szampony i odżywki do włosów
Substancje aktywne
- żywice
- garbniki
- pektyny
- kwasy organiczne
- Związki cukrowe
- antrachinony
- diantrony
- szczawian wapnia
Surowiec
- korzeń