
Encyklopedia leków
Estroplast - Estradiolum
Podstawowe informacje
- Skład
-
estradiol
- Postać
-
system transdermalny
- Kategoria
-
Układ moczowo-płciowy i hormony płciowe
- Specjalności
-
EndokrynologiaGinekologia i położnictwo
- Działanie
-
uzupełnia niedobór estrogenów
Objawy niedoboru estrogenów związane z menopauzą lub operacyjnym usunięciem jajników. Hormonalna terapia zastępcza w okresie pomenopauzalnym.
Zewnętrznie. Po usunięciu folii ochronnej plaster nakleja się na suchą skórę (najlepiej pośladka). Nie należy naklejać plastrów kolejno w to samo miejsce ani na piersi. Dawkę i częstotliwość stosowania leku ustala lekarz. Przed rozpoczęciem leczenia należy przeprowadzić dokładne badanie internistyczne i ginekologiczne, zaleca się też wykonanie mammografii. Podczas kuracji należy okresowo przeprowadzać badania kontrolne, zwłaszcza narządu rodnego i piersi.
Gdy rozpoznano u Ciebie raka macicy, sutka lub inny estrogenozależny nowotwór, miewasz krwawienia z narządu rodnego o nieustalonej przyczynie, gdy chorujesz na padaczkę, masz chorą wątrobę, zakrzepowe zapalenie żył.
Gdy przyjmujesz barbiturany, rifampicynę, fenytoinę, karbamazepinę.
Jeśli jesteś lub przypuszczasz, że jesteś w ciąży, a także gdy karmisz piersią.
Niekiedy zaczerwienienie lub podrażnienie w miejscu naklejenia plastra. Rzadko obserwuje się skórne reakcje nadwrażliwości (świąd, wysypka), przerost błony śluzowej macicy, plamienia i krwawienia z dróg rodnych, bolesność i obrzmienie piersi, nudności i bóle brzucha, bóle głowy, zakrzepowe zapalenie żył, zwiększenie lub zmniejszenie masy ciała, zmiany libido. Długotrwała terapia z zastosowaniem jedynie samych estrogenów zwiększa ryzyko przerostu błony śluzowej macicy i raka trzonu macicy.
Uwaga! Zapoznaj się z ostrzeżeniem