
Encyklopedia leków
Areplex - Clopidogrelum
Podstawowe informacje
- Skład
-
klopidogrel
- Postać
-
tabletki powlekane
- Kategoria
-
Krew i układ krwiotwórczy
- Specjalności
-
Kardiologia
- Działanie
-
przeciwzakrzepowe
Oferta portalu DOZ.pl
Zapobieganie zakrzepom w objawowej miażdżycy u chorych z zawałem serca, z udarem niedokrwiennym oraz u chorych z rozpoznaną chorobą tętnic obwodowych.
Doustnie. Dawkowanie i częstotliwość przyjmowania leku ustala lekarz. Lek należy przyjmować codziennie, najlepiej o tej samej porze.
Aby leczenie było skuteczne i jak najbardziej bezpieczne należy przestrzegać zaleceń lekarza prowadzącego.
Zapoznaj się z właściwościami leku opisanymi w ulotce przed jego zastosowaniem.
Przed zastosowaniem leku należy sprawdzić datę ważności podaną na opakowaniu (etykiecie). Nie należy stosować leku po terminie ważności. Przechowuj lek w szczelnie zamkniętym opakowaniu, w miejscu niedostępnym i niewidocznym dla dzieci, zgodnie z wymogami producenta.
Lek ten został przepisany przez lekarza prowadzącego celem leczenia konkretnego schorzenia. Nie należy go odstępować innym osobom ani używać w innych okolicznościach bez konsultacji z lekarzem.
Gdy masz nadwrażliwość na klopidogrel lub pozostałe składniki preparatu, zaburzenia czynności wątroby i/lub nerek, patologiczne krwawienia (np. uraz, krwawienie pooperacyjne, wrzód trawienny).
Gdy przyjmujesz warfarynę, kwas acetylosalicylowy, heparynę. Ponadto należy poinformować lekarza o wszystkich ostatnio przyjmowanych lekach, nawet tych dostępnych bez recepty.
Jeśli jesteś lub przypuszczasz, że jesteś w ciąży, a także gdy karmisz piersią. Nie zaleca się stosowania w okresie ciąży. Lek jest przeciwwskazany w okresie karmienia piersią.
Zwiększona skłonność do krwawień z przewodu pokarmowego i nosa, rzadziej krwawienia w miejscu nakłucia. Bardzo rzadko krwotok wewnątrzczaszkowy, krwawienie do przestrzeni pozaotrzewnowej. Ryzyko wystąpienia krwawienia zmniejsza się w trakcie trwania leczenia. W przypadku stosowania w skojarzeniu z kwasem acetylosalicylowym prawdopodobieństwo wystąpienia krwawienia jest większe u osób otrzymujących duże dawki kwasu acetylosalicylowego. Często: biegunka, bóle brzucha, niestrawność. Niezbyt często: wrzód żołądka, wrzód dwunastnicy, zapalenie żołądka, wymioty, nudności, zaparcie, wzdęcie z oddawaniem wiatrów, bóle głowy, zawroty głowy i zaburzenia czucia.
Lek stosowany zgodnie z zaleceniami nie wpływa na sprawność psychomotoryczną, zdolność prowadzenia pojazdów oraz obsługę maszyn.
Uwaga! Zapoznaj się z ostrzeżeniem