
Encyklopedia leków
Azibiot - Azithromycinum
Podstawowe informacje
- Skład
-
azytromycyna
- Postać
-
tabletki powlekane
- Kategoria
-
Stosowane w zakażeniach (przeciwinfekcyjne)
- Specjalności
-
Medycyna rodzinnaUrologiaGinekologia i położnictwoDermatologia i wenerologiaChoroby płucOtolaryngologia
- Działanie
-
przeciwbakteryjneantybiotyk
Oferta portalu DOZ.pl
Zakażenia górnych dróg oddechowych (bakteryjne zapalenie gardła i zapalenie migdałków, zapalenie zatok i zapalenie ucha środkowego), zakażenia dolnych dróg oddechowych (bakteryjne zapalenie oskrzeli, odoskrzelowe zapalenie płuc, śródmiąższowe zapalenie płuc), zakażenia skóry i dróg moczowo-płciowych.
Doustnie. Lek należy podawać co najmniej na godzinę przed posiłkiem lub dwie godziny po nim. Dawkowanie i częstotliwość przyjmowania leku ustala lekarz.
Gdy masz nadwrażliwość na azytromycynę i inne antybiotyki makrolidowe, schorzenia wątroby i/lub nerek, nieregularne bicie serca.
Gdy przyjmujesz leki zobojętniające sok żołądkowy (lek Azibiot powinien być zastosowany co najmniej 1 godzinę przed lub 2 godziny po przyjęciu środka zobojętniającego), cymetydynę, teofilinę, glikozydy naparstnicy, doustne leki przeciwzakrzepowe, alkaloidy sporyszu (Bellergot, Coffecorn, Ergotaminum), cykosporynę. Ponadto należy poinformować lekarza o wszystkich ostatnio przyjmowanych lekach, nawet tych dostępnych bez recepty.
Jeśli jesteś lub przypuszczasz, że jesteś w ciąży, a także gdy karmisz piersią. Stosowanie leku w okresie ciąży ograniczone jest do przypadków, gdy jest to konieczne, po dokładnym rozważeniu korzyści i ryzyka związanych ze stosowaniem leku. Nie zaleca się karmienia piersią w czasie leczenia azytromycyną.
Zaburzenia ze strony przewodu pokarmowego: nudności, biegunka, bóle brzucha. Czasami przejściowe zaburzenia czynności wątroby i wysypki. Podczas długotrwałego leczenia mogą wystąpić wtórne zakażenia bakteriami opornymi na działanie leku lub grzyba.
Lek stosowany zgodnie z zaleceniami nie wpływa na sprawność psychomotoryczną, zdolność prowadzenia pojazdów i obsługi maszyn.
Uwaga! Zapoznaj się z ostrzeżeniem