pacjent bada poziom cukru

Czy wybór glukometru ma znaczenie w kontrolowaniu cukrzycy?

Glukometr to urządzenie, które służy do pomiaru stężenia cukru we krwi. Jest niezbędny w codziennej kontroli cukrzycy. Dlatego warto wybrać taki, który jest wysokiej jakości, ale także najlepiej dopasowany do naszych potrzeb. Stężenie cukru we krwi nazywamy w skrócie glikemią. Jej oznaczanie stanowi podstawę w kontrolowaniu i leczeniu cukrzycy. Dlaczego? Gdy mierzymy poziom cukru przed posiłkami i snem, pomaga nam to prawidłowo i bezpiecznie zaplanować dawkę insuliny. Unikniemy dzięki temu hiperglikemii (czyli zbyt wysokiego poziomu cukru we krwi) lub hipoglikemii (czyli zbyt niskiego poziomu cukru).

W cukrzycy ważna jest samodyscyplina

Cukrzyca charakteryzuje się wahaniami poziomu cukru we krwi, a to może prowadzić do rozwoju poważnych, przewlekłych powikłań. Każdy diabetyk musi więc codziennie dokonywać jego pomiarów, i to zwykle kilka razy na dobę (na czczo, przed i po posiłkach, a szczególnie gdy poczuje się źle). Od wyników tego badania zależy, jaką dawkę insuliny należy sobie zaaplikować, na jaką aktywność fizyczną będzie można sobie pozwolić, co można zjeść. Dlatego wszystkie te informacje powinny być skrupulatnie notowane np. w dzienniczkach samokontroli. Są one niezwykle ważne w leczeniu, bo wyniki i obserwacje analizuje również lekarz. Dzięki temu może on zastosować właściwe leczenie, indywidualnie dobrane do pacjenta.

Na jakie cechy glukometru zwracać uwagę, by wybrać ten najlepszy?

Po pierwsze – precyzja pomiaru. Jeśli nasz glukometr będzie mierzył dokładniej, to wyniki będą bardziej wiarygodne. A na ich podstawie zostaną podjęte właściwe decyzje terapeutyczne.

Potwierdzeniem dokładności glukometru jest np. spełnienie normy EN ISO 15197:2015. Niektóre urządzenia dostępne na rynku nawet przewyższają wymagania obowiązującej normy, jak np. glukometr Accu-Chek Instant.

Po drugie, każdy pomiar to pobranie próbki krwi, które często może być dla wielu pacjentów niekomfortowe. Dlatego im mniej, tym lepiej. Z tego względu test paskowy z szerokim polem aplikacji stanowi znaczne ułatwienie, ponieważ dużo łatwiej zaaplikować niewielką próbkę krwi, by poznać poziom glikemii. To ważne. gdy robimy pomiar wiele razy w ciągu dnia.

Po trzecie, szczególnie dla osób słabiej widzących, bardzo wygodny będzie duży, podświetlany ekran. Żeby łatwiej i bardziej komfortowo odczytywać wynik pomiaru.

I po czwarte, przyda się duża pojemność pamięci, by w urządzeniu zapisywała się historia pomiarów i żebyśmy mieli do niej łatwy dostęp w razie potrzeby. Warto również zwrócić uwagę na dostęp do automatycznie wyliczonych średnich wyników pomiarów. W ten sposób łatwo poznamy średnie wyniki z ubiegłego tygodnia, dwóch lub ostatniego miesiąca. Glukometr, który będzie posiadał powyższe cechy, na pewno sprawdzi się na co dzień i będzie niezwykle pomocny w optymalnej kontroli cukrzycy.

Czy glukometr może być innowacyjny?

Nowoczesne glukometry posiadają wbudowaną funkcję Bluetooth. Dzięki temu mogą błyskawicznie łączyć się z aplikacjami na telefon. Takie aplikacje pomagają pacjentom w zbieraniu danych potrzebnych do wygodniejszego funkcjonowania w codziennym życiu. Jeśli glukometr jest połączony z aplikacją, to dane dotyczące wykonywanych pomiarów będą do niej przesyłane i zapisywane automatycznie. Dzięki temu nie trzeba pamiętać o żmudnym notowaniu. A będzie można z nich skorzystać w każdej chwili, gdy mamy pod ręką telefon komórkowy.

Dzięki aplikacji można przeanalizować swoje wyniki, a także wysłać raport z danymi bezpośrednio do lekarza np. za pomocą wiadomości e-mail. To rozwiązanie zdecydowanie ułatwi konsultacje podczas teleporady, ale również wizyty stacjonarnej.

Kolejną ważną funkcjonalnością aplikacji łączącej się z glukometrem jest możliwość stałego podglądu rezultatów terapii. Umożliwia to funkcja wyliczająca szacowaną wartość hemoglobiny glikowanej HbA1c na podstawie wyników przeprowadzonych i przesłanych do aplikacji pomiarów.

Najpopularniejszą aplikacją dla diabetyków (na podstawie liczby pobrań w Sklepie Play i App Store) jest aplikacja mySugr. Łączy się ona bezprzewodowo z glukometrem Accu-Chek Instant. Dzięki temu połączeniu otrzymać można darmowy dostęp do pełnej wersji aplikacji. Utrzymanie wersji PRO wymaga regularnego dokonywania i przesyłania pomiarów – minimum raz w miesiącu.

Biorąc to wszystko pod uwagę – najlepszym wyborem będzie glukometr prosty w obsłudze, niezawodny na co dzień, komfortowy w użyciu i innowacyjny. Taki, który spełni nasze oczekiwania i zapewni nam wygodę użytkowania. To ważna decyzja i warto poświęcić jej kilka chwil.

Materiał promocyjny

N. Breitenbeck et al. Accuracy assessment of a blood glucose monitoring system for self-testing with three test strip lots following ISO 15197:2013/ISO 15197:2015. J Diabetes Sci Technol. 2017 11(4) 854-855.

Twoje sugestie

Dokładamy wszelkich starań, aby podane zdjęcie i opis oferowanych produktów były aktualne, w pełni prawidłowe oraz kompletne. Jeśli widzisz błąd, poinformuj nas o tym.

Zgłoś uwagi Ikona
Porozmawiaj z farmaceutą
Infolinia: 800 110 110

Zadzwoń do nas jeśli potrzebujesz porady farmaceuty.
Jesteśmy dla Ciebie czynni całą dobę, 7 dni w tygodniu, bezpłatnie.

Pobierz aplikację mobilną Pobierz aplikację mobilną Doz.pl

Ikona przypomnienie o zażyciu leku.
Zdarza Ci się ominąć dawkę leku?

Zainstaluj aplikację. Stwórz apteczkę. Przypomnimy Ci kiedy wziąć lek.

Dostępna w Aplikacja google play Aplikacja appstore
Dlaczego DOZ.pl
Niższe koszta leczenia

Darmowa dostawa do Apteki
Bezpłatna Infolinia dla Pacjentów.

ikona niższe koszty leczenia
Bezpieczeństwo

Weryfikacja interakcji leków.
Encyklopedia leków i ziół

Ikona encklopedia leków i ziół
Wsparcie w leczeniu

Porady na czacie z Farmaceutą.
E-wizyta z lekarzem specjalistą.

Ikona porady na czacie z farmaceutą
Newsletter

Bądź na bieżąco z DOZ.pl