Jak dbać o prawidłowy poziom cholesterolu?

Jak dbać o prawidłowy poziom cholesterolu?

Niezdrowy tryb życia, dieta bogata w tłuszcze nasycone, używki i brak ruchu to czynniki pogarszające kondycję i zwiększające ryzyko chorób układu sercowo-naczyniowego i ich powikłań, w tym zawału serca i udaru mózgu. Choroby układu sercowo-naczyniowego zabijają każdego roku powyżej 4 milionów osób w Europie. Zbyt wysoki poziom cholesterolu i triglicerydów to obok palenia papierosów, nadciśnienia tętniczego, zaburzeń metabolizmu glukozy, nadwagi, otyłości i małej aktywność fizycznej ważny czynnik zwiększający ryzyko zdarzeń sercowo-naczyniowych. Należy na szczęście do tzw. czynników modyfikowalnych, czyli takich, na które mamy wpływ i które możemy zmienić.

 

  1. Dlaczego hipercholesterolemia jest niebezpieczna?
  2. Modyfikacja stylu życia w celu obniżenia stężenia cholesterolu
  3. Monakolina K – pomost między prozdrowotną modyfikacją diety, a farmakoterapią hipercholesterolemii
  4. Dlaczego warto wybrać suplement diety LipiForma Plus?

Dlaczego hipercholesterolemia jest niebezpieczna?

Zarówno zawał serca, jak i udar niedokrwienny powstają w wyniku zatkania tętnicy doprowadzającej krew do pewnej części narządu. Najczęstszą przyczyną zatkania tętnicy jest blaszka miażdżycowa, która powstaje z gromadzących się w ścianie naczyń złogów cholesterolu. Cholesterol to związek zaliczany do lipidów. Pełni w organizmie wiele ważnych funkcji. Jest niezbędny do wytwarzania hormonów płciowych, nadnerczowych, witaminy D3 oraz kwasów żółciowych. Jest składnikiem błon komórkowych wszystkich komórek.

Nadmiar cholesterolu jest jednak szkodliwy. Podwyższone stężenie tzw. „złego cholesterolu” – cholesterolu LDL – przyspiesza powstawanie blaszek miażdżycowych. Szacuje się, że w Polsce hipercholesterolemia może dotyczyć nawet 70,4 proc. mężczyzn i 64,3 proc. kobiet2. Jest to z całą pewnością najszerzej rozpowszechniony czynnik ryzyka sercowo-naczyniowego, którego leczenie, pomimo znaczącego rozwoju metod farmakoterapii, w dalszym ciągu pozostaje niewystarczające.

Modyfikacja stylu życia w celu obniżenia stężenia cholesterolu

Aby skutecznie dbać o prawidłowe stężenie cholesterolu, należy: właściwie się odżywiać, a w przypadku nadwagi czy otyłości – zmniejszyć masę ciała, zaprzestać palenia i ograniczyć spożycie alkoholu. Bardzo ważne jest także zwiększenie aktywności fizycznej – pomaga zmniejszyć stężenie triglicerydów i zwiększyć stężenie cholesterolu HDL, tzw. „dobrego cholesterolu”1,2, który odpowiada za transport cholesterolu z tkanek obwodowych do wątroby, gdzie jest metabolizowany i wydalany z żółcią.

Jeżeli zmiany stylu życia okażą się niewystarczające, warto sięgnąć po żywność funkcjonalną – suplementy diety, które zawierają substancje wspierające utrzymanie prawidłowego stężenia cholesterolu (z monakoliną – czerwonym sfermentowanym ryżem, z fitosterolami roślinnymi, czosnkiem czy błonnikiem)2.

Zawsze istotna jest konsultacja lekarska – specjalista zwróci uwagę na konieczne zmiany stylu życia, a jeśli zaistnieje taka potrzeba, to zaleci także indywidualnie dobrane leki.

Powiązane produkty

Monakolina K – pomost między prozdrowotną modyfikacją diety, a farmakoterapią hipercholesterolemii

W Chinach już od stuleci ceniono właściwości czerwonego sfermentowanego ryżu, używając go jako wzmacniacza smaku. Dziś pozyskiwana jest z niego monakolina K – naturalna statyna. Monakolina K stanowi pomost między leczeniem behawioralnym, czyli zmianą stylu życia, a farmakoterapią.

Kiedy warto suplementować monakolinę K?

  • Gdy nie ma potrzeby agresywnego leczenia hipolipemizującego, a jednocześnie leczenie behawioralne nie przynosi spodziewanego rezultatu.
  • Przy umiarkowanej hipercholesterolemii (cholesterol LDL +20–30 proc.), w grupie małego lub umiarkowanego ryzyka sercowo-naczyniowego (kiedy zgodnie z wytycznymi nie ma jeszcze konieczności włączania leków)2.

Jakie zmiany stylu życia najskuteczniej wpływają na utrzymanie prawidłowego stężenia cholesterolu?

Z danych potwierdzonych badaniami naukowymi wynika, że najskuteczniej na poprawę profilu lipidowego wpływają:

  • zmniejszenie spożycia: tłuszczów trans, tłuszczów nasyconych, alkoholu, węglowodanów,
  • normalizacja masy ciała,
  • zwiększenie spożycia błonnika,
  • stosowanie suplementów/żywności funkcjonalnej zawierających czerwony fermentowany ryż, wielonienasycone tłuszcze z grupy omega-3, fitosterole, czosnek, bergamotę czy polikosanol,
  • zwiększenie aktywności fizycznej – niewielkie zmniejszenie masy ciała i systematyczny wysiłek fizyczny o umiarkowanej intensywności przez co najmniej 30 minut dziennie są bardzo skuteczne pod względem poprawy w zakresie wszystkich czynników ryzyka sercowo-naczyniowego2.

Dlaczego warto wybrać suplement diety LipiForma Plus?

Kompozycja składników, których zintegrowane działanie prozdrowotne wpływa na układ sercowo-naczyniowy.

  • Monakolina K < 3 mg – fitostatyna otrzymywana ze standaryzowanego ekstraktu z czerwonych drożdży (Monascus purpureus) z ryżu.
  • Ekstrakt z czosnku, który pomaga w utrzymaniu prawidłowego poziomu cholesterolu we krwi3.
  • Polikosanol zawiera mieszaninę alkoholi alifatycznych uzyskanych z trzciny cukrowej, wspomagających dietę niskocholesterolową2.
  • Fitosterole (beta-sitosterol) – ekstrakt z nasion soi.
  • Witaminy z grupy B (B6, B12), które biorą udział w prawidłowym metabolizmie homocysteiny, przyczyniając się do utrzymania prawidłowego metabolizmu energetycznego4,5,
  • Kwas foliowy bierze udział w prawidłowym metabolizmie homocysteiny6.
  • Chrom pomaga w utrzymaniu prawidłowego metabolizmu glukozy oraz makroskładników odżywczych7.
  • Koenzym Q10.
Suplement diety LipiForma Plus jest przeznaczony dla osób dbających o prawidłowe stężenie cholesterolu we krwi.

Ostrzeżenia/przeciwwskazania: Nie spożywać dziennej ilości równej lub wyższej niż 3 mg monakolin ze sfermentowanego czerwonego ryżu.
Niniejszy produkt nie powinien być spożywany przez kobiety w ciąży lub kobiety karmiące piersią, dzieci w wieku poniżej 18 lat i osoby dorosłe w wieku powyżej 70 lat. Należy zwrócić się o poradę do lekarza w sprawie spożycia tego produktu w przypadku wystąpienia jakichkolwiek problemów zdrowotnych. Nie należy spożywać, jeśli zażywasz leki obniżające poziom cholesterolu. Nie należy spożywać, jeśli już spożywasz inne produkty zawierające sfermentowany czerwony ryż. Produkt nie jest przeznaczony dla osób, które nie muszą kontrolować swojego poziomu cholesterolu we krwi. Zrównoważony sposób żywienia i zdrowy tryb życia są ważne dla utrzymania prawidłowego stanu zdrowia. Suplement diety nie może być stosowany jako substytut (zamiennik) zróżnicowanej diety. Produkt bezglutenowy, bez laktozy i białek mleka.

Materiał Promocyjny

  1. Wytyczne ESC/EAS dotyczące postępowania w dyslipidemiach: jak dzięki leczeniu zaburzeń lipidowych obniżyć ryzyko sercowo‑naczyniowe (2019), Zeszyty Edukacyjne. Kardiologia Polska 3/2020.
  2. Wytyczne PTL/KLRwP/PTK/ PTDL/PTD/PTNT diagnostyki i leczenia zaburzeń lipidowych w Polsce 2021, Lekarz POZ 4/2021.
  3. EFSA: Lista pending opublikowana na podstawie Rozporządzenia nr 432/2012.
  4. EFSA Journal 2010; 8(10):1759.
  5. EFSA Journal 2010; 8(10):1756.
  6. EFSA Journal 2014; 12(11): 3893.
  7. EFSA Journal 2014; 12(10): 3845.

Twoje sugestie

Dokładamy wszelkich starań, aby podane zdjęcie i opis oferowanych produktów były aktualne, w pełni prawidłowe oraz kompletne. Jeśli widzisz błąd, poinformuj nas o tym.

Zgłoś uwagi Ikona
Porozmawiaj z farmaceutą
Infolinia: 800 110 110

Zadzwoń do nas jeśli potrzebujesz porady farmaceuty.
Jesteśmy dla Ciebie czynni całą dobę, 7 dni w tygodniu, bezpłatnie.

Pobierz aplikację mobilną Pobierz aplikację mobilną Doz.pl

Ikona przypomnienie o zażyciu leku.
Zdarza Ci się ominąć dawkę leku?

Zainstaluj aplikację. Stwórz apteczkę. Przypomnimy Ci kiedy wziąć lek.

Dostępna w Aplikacja google play Aplikacja appstore
Dlaczego DOZ.pl
Niższe koszta leczenia

Darmowa dostawa do Apteki
Bezpłatna Infolinia dla Pacjentów.

ikona niższe koszty leczenia
Bezpieczeństwo

Weryfikacja interakcji leków.
Encyklopedia leków i ziół

Ikona encklopedia leków i ziół
Wsparcie w leczeniu

Porady na czacie z Farmaceutą.
E-wizyta z lekarzem specjalistą.

Ikona porady na czacie z farmaceutą
Newsletter

Bądź na bieżąco z DOZ.pl

Ważne: Użytkowanie Witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Szczegółowe informacje w Regulaminie.

Zamnij