Operacja pod znieczuleniem w ciąży może mieć negatywny wpływ na dziecko
Katarzyna Szulik

Operacja pod znieczuleniem w ciąży może mieć negatywny wpływ na dziecko

Badanie na szczurach przeprowadzone przez lekarzy z Rush University Medical Center potwierdza wcześniej stawiane tezy o szkodliwości znieczulenia dla mózgów nienarodzonych dzieci. Do tej pory sądzono, że prowadzi ono do śmierci komórek mózgowych, lecz najnowsze badanie dostarcza nowych informacji na temat źródła jego potencjalnej szkodliwości.

Zgodnie z wynikami badań naukowców znieczulenie prenatalne u szczurów ma zakłócać „precyzyjną choreografię” i czasową migrację neuronów do obszaru w mózgu odpowiedzialnego za pamięć, język i logiczne myślenie. Te informacje mają kluczowe znaczenie dla tych kobiet w ciąży, które są zmuszone przejść taki zabieg.

Operacja pod znieczuleniem zagrożeniem dla kory mózgowej

W serii eksperymentów z udziałem ciężarnych szczurów naukowcy pokazali, w jaki sposób wystawianie zwierząt na działanie znieczulenia wpływa na migrację neuronów, czyli zachodzący u ssaków proces, podczas którego przemieszczają się z ich oryginalnych pozycji we wnętrzu mózgu na jego obrzeża, czyli do kory mózgowej. 

Kora mózgowa, znana również jako istota szara w mózgu jest dla tego organu tym, czym procesor dla komputera. Procesy kognitywne, takie jak myślenie, zapamiętywanie i posługiwanie się językiem zachodzą właśnie tutaj, dlatego jeśli neurony nie są w stanie osiągnąć swoich ustalonych pozycji wskutek zaburzeń, ten fakt może wpłynąć na prawidłowy rozwój funkcjonowania mózgu. 

Znieczulenie zaburza drogę neuronów

Aby sprawdzić hipotezę o zaburzaniu drogi neuronów, badacze oznaczali je migrujące w szczurzych płodach barwnikiem, a następnie poddali znieczuleniu część z ciężarnych gryzoni w okresie, w którym występuje ich przemieszczanie się. Ten okres u szczurów odpowiada trzeciemu trymestrowi u ludzi, gdy motoryczne sfery w mózgu są już dobrze ukształtowane, a kora somatosensoryczna i wzrokowa wciąż się rozwijają. Badania przeprowadzone na zwierzętach poddanych znieczuleniu pokazały, że znacząca liczba neuronów została niewłaściwe rozprzestrzeniona po głębszych warstwach kory mózgowej, a im dłuższy był okres pozostawania w znieczuleniu, tym większa liczba neuronów była rozsiana. 

Drugi etap eksperymentu polegał na badaniu narodzonych szczurów i pokazał, że te, których matki nie zostały poddane znieczuleniu miały dobrze rozwinięte zdolności motoryczne w przeciwieństwie do „znieczulanej” grupy, u jakiej stwierdzono poważne deficyty behawioralne oraz związane z uczeniem się. 

Histologiczna analiza szczurzych mózgów razem z efektami testów behawioralnych pokazuje, że ekspozycja na znieczulenie w macicy w sposób negatywny wpływa na formowanie najbardziej wrażliwych części mózgu poprzez hamowanie wzorca migracji neuronów. 

Wbrew tym potencjalnie szkodliwym zmianom autorzy badania twierdzą, że są pierwszymi, którzy przeanalizowali oddziaływanie znieczulenia na migrację neuronów oraz rozwój kory mózgowej. 

Powiązane produkty

Ostrzeżenie o negatywnym wpływie operacji pod znieczuleniem w ciąży na dziecko

Autorzy analizy podkreślają, że wyniki badań na szczurach nie mogą w sposób bezpośredni być przekładane na sytuację kobiet w ciąży i skłaniać je do odwoływania koniecznych operacji. Jednakże wskazane jest potraktowanie ich jako powód do dyskusji obejmującej planowanie takich procedur w okresie ciąży, które bywają groźne także z innych względów. 

Naukowcy nie chcą wywoływać paniki i odradzać kobietom rezygnację z zabiegów operacyjnych niezbędnych dla zachowania przez nie zdrowia. Jeśli operacja nie jest nieuchronna, warto ją przesunąć na okres po porodzie, gdy ewentualne zagrożenie nie będzie już istnieć. Zabiegi na kobietach w ciąży zazwyczaj są wykonywane w jej drugim trymestrze po organogenezie, czyli zakończeniu procesu tworzenia i rozwoju narządów u dziecka, a także w czasie, gdy przedporodowe skurcze oraz spontaniczna aborcja są mniej prawdopodobne niż w trymestrze pierwszym oraz trzecim. Bazując na znanych informacjach prawdopodobieństwo, że znieczulenie mogłoby wpłynąć na rozwój płodowy mózgu powinno być poważnie brane pod uwagę i ujęte w momencie decyzji o przeprowadzeniu operacji pod pełnym znieczuleniem. W drugim trymestrze może wpłynąć na rozwój mózgu dziecka, który najbardziej intensywnie następuje właśnie między dwunastym a dwudziestym czwartym tygodniem ciąży.

  1. J.H. Kordower, K. Nice, C.T. Napier i in., In utero Exposure to Anesthetics Alters Neuronal Migration Pattern in Developing Cerebral Cortex and Causes Postnatal Behavioral Deficits in Rats, „Cerebral CORTEX” [online], DOI: 10.1093/cercor/bhz065, [dostęp: 30.04.2019].
  2. Rush University Medical Center, Anesthesia sends neurons down the wrong path in unborn rat babies: Raises questions over safety of the anesthesia during pregnancy, „ScienceDaily” [online], www.sciencedaily.com/releases/2019/04/190411172521.htm, [dostęp: 30.04.2019].

Twoje sugestie

Dokładamy wszelkich starań, aby podane zdjęcie i opis oferowanych produktów były aktualne, w pełni prawidłowe oraz kompletne. Jeśli widzisz błąd, poinformuj nas o tym.

Zgłoś uwagi Ikona

Polecane artykuły

  • Kiedy zrobić test ciążowy, jaki wybrać i jak go wykonać?

    Po jakim czasie od zapłodnienia test może wykryć ciążę? Najbardziej wiarygodny wynik uzyskasz, wykonując test w dniu spodziewanej miesiączki. Możesz też zrobić go wcześniej, ale pamiętaj, że im wcześniej go wykonasz, tym większe ryzyko fałszywie negatywnego wyniku. i Sprawdź, co jeszcze można zrobić, aby potwierdzić ciążę

  • Jakie są zagrożenia związane z późną ciążą? Jakie badania wykonać?

    Współcześnie wiele osób decyduje się na potomstwo później, niż miało to miejsce jeszcze kilkanaście lat temu. Choć niesie to za sobą wiele korzyści, warto poznać również potencjalne zagrożenia takiej ciąży. Kiedy mówimy o późnej ciąży oraz jakie badania należy wykonać w trakcie jej trwania?

  • Badanie KTG płodu - na czym polega i kiedy się je wykonuje?

    Badanie KTG, znane również jako kardiotokografia, to nieinwazyjne badanie, które pozwala na monitorowanie czynności serca płodu oraz skurczów mięśnia macicy. Jest to podstawowe badanie wykonywane najczęściej w okresie okołoporodowym, które dostarcza cennych informacji na temat stanu zdrowia dziecka i przebiegu porodu. Na czym polega KTG? Jak je interpretować?

  • Badania prenatalne – kiedy je wykonać? Jak wyglądają i ile kosztują?

    Badania prenatalne są coraz częściej wykorzystywane w trakcie ciąży i stanowią nieoceniony wkład w opiekę nad kobietą ciężarną. Dzięki ich wykonaniu lekarze są w stanie z dużym prawdopodobieństwem określić dobrostan płodu oraz wykluczyć bądź potwierdzić potencjalne nieprawidłowości w jego rozwoju. Czym są badania prenatalne oraz jaki jest koszt ich wykonania?

  • Jak sobie radzić z alergią w ciąży?

    Co piąta kobieta w ciąży cierpi na alergię, zwłaszcza na alergiczny nieżyt nosa i astmę alergiczną. W czasie ciąży może pojawić się także alergiczne zapalenie spojówek, ostra pokrzywka, alergia pokarmowa, alergia na leki, a nawet anafilaksja. Jak zatem radzić sobie z alergią w ciąży? Jakie leki można stosować na alergię w ciąży? Czy w ciąży można robić testy alergiczne? I czy alergia w ciąży szkodzi dziecku?

  • Krew pępowinowa – znaczenie, przechowywanie

    Poród to wyjątkowy moment w życiu kobiety. To również jedyna okazja do zabezpieczenia unikalnych komórek macierzystych z krwi pępowinowej. Ich wykorzystanie jest możliwe w leczeniu ponad osiemdziesięciu schorzeń onkologicznych i hematologicznych.

  • Czy kobieta w ciąży może przyjmować symetykon? Jak działają leki na nadmierne gazy?

    Wzdęcia to powszechny i uciążliwy problem dotykający wiele kobiet w ciąży. Często zupełnie niepotrzebnie uznawany za wstydliwy i pomijany w rozmowie z lekarzem, co utrudnia znalezienie skutecznych rozwiązań i zmniejszenie dyskomfortu u przyszłej mamy. Tymczasem istnieją dobre i bezpieczne sposoby, by złagodzić nieprzyjemne dolegliwości. Co może zastosować kobieta oczekująca dziecka i dlaczego w ciąży pojawiają się wzdęcia?

  • Blizny po cesarskim cięciu. Pielęgnacja i sposoby na blizny po cesarce

    W ciągu ostatnich 10 lat odnotowano ponad dwukrotny wzrost odsetka porodów zakończonych cesarskim cięciem. W naszym kraju wynosi on aż 42,2%. Jest to jeden z najwyższych wyników w Europie. Jest to też najczęściej wykonywana operacja położnicza, a dane przedstawiają ciągłą tendencję wzrostową. Przez wzgląd na powszechność tego rodzaju porodu warto rozpowszechniać wiedzę na temat konsekwencji, jakie za sobą niesie. Jedną z nich jest oczywiście rana pooperacyjna i ryzyko powstania zrostów. Prawidłowa pielęgnacja blizny po cesarce może zmniejszyć jej widoczność w późniejszym czasie.

Porozmawiaj z farmaceutą
Infolinia: 800 110 110

Zadzwoń do nas jeśli potrzebujesz porady farmaceuty.
Jesteśmy dla Ciebie czynni całą dobę, 7 dni w tygodniu, bezpłatnie.

Pobierz aplikację mobilną Pobierz aplikację mobilną Doz.pl

Ikona przypomnienie o zażyciu leku.
Zdarza Ci się ominąć dawkę leku?

Zainstaluj aplikację. Stwórz apteczkę. Przypomnimy Ci kiedy wziąć lek.

Dostępna w Aplikacja google play Aplikacja appstore
Dlaczego DOZ.pl
Niższe koszta leczenia

Darmowa dostawa do Apteki
Bezpłatna Infolinia dla Pacjentów.

ikona niższe koszty leczenia
Bezpieczeństwo

Weryfikacja interakcji leków.
Encyklopedia leków i ziół

Ikona encklopedia leków i ziół
Wsparcie w leczeniu

Porady na czacie z Farmaceutą.
E-wizyta z lekarzem specjalistą.

Ikona porady na czacie z farmaceutą
Newsletter

Bądź na bieżąco z DOZ.pl

Ważne: Użytkowanie Witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Szczegółowe informacje w Regulaminie.

Zamnij