Oczyszczanie organizmu z toksyn – 5 ważnych zasad
Anna Rutkowska

Oczyszczanie organizmu z toksyn – 5 ważnych zasad

Detoks, czyli oczyszczanie organizmu z toksyn, to temat nieco kontrowersyjny. Dietetycy przestrzegają bowiem przed takimi sposobami jak głodówka oczyszczająca czy inne zbyt restrykcyjne diety, które mogą spowodować więcej szkód niż pożytku. Jednak rozsądnie dobrana dieta oczyszczająca może przynieść nam wiele korzyści. Jak oczyścić organizm z głową?

1. Oczyszczanie organizmu z toksyn – nie bez przygotowania

– Po pierwsze – rozsądek! Nie bądźmy w gorącej wodzie kąpani i nigdy nie przechodźmy na detoks bardzo raptownie – radzi dietetyk Małgorzata Kujda. – Jeśli już koniecznie chcemy się na niego skusić, powinniśmy się odpowiednio przygotować – podkreśla.

Ekspertka zaznacza, że najlepiej, jeśli detoksykacja poprzedzona będzie wizytą u lekarza, który powinien zlecić wykonanie odpowiednich badań, aby wykluczyć ewentualne choroby będące przeciwwskazaniem do podejmowania detoksu oraz zapobiec możliwym skutkom ubocznym odtruwania organizmu.

2. Oczyszczanie organizmu wymaga planu

– Stworzenie i zaplanowanie detoksu również powinniśmy oddać w ręce osoby, która się na tym zna i ma doświadczenie w tym zakresie – mówi dietetyk.

Oczyszczanie organizmu z toksyn to bowiem sprawa wcale nie tak prosta, jak się wydaje. Gdy zajrzymy do porad zawartych w internecie, możemy się w tym wszystkim łatwo pogubić, a w naszej głowie pojawi się sto pytań typu: Czym oczyścić organizm? Czy lepsza będzie herbata oczyszczająca, czy może jakieś zioła? Czy głodówka oczyszczająca to to samo co detoks? Czym różni się oczyszczanie jelit od oczyszczania wątroby? 

Zamiast zgadywać i ryzykować utratę pieniędzy na być może nieodpowiednie dla nas suplementy czy tabletki oczyszczające organizm, warto zainwestować w poradę specjalisty, który na podstawie wyżej wspomnianych wyników badań dobierze odpowiedni rodzaj detoksu. – Pamiętajmy, aby nie było to doświadczenie tej osoby "na własnym przykładzie", tylko faktycznie potwierdzone kompetencje w zakresie odżywiania – zaznacza Małgorzata Kujda. – Detoks powinien być dostosowany indywidualnie do naszych potrzeb, nie powinniśmy więc ulegać modzie na idealny detoks dla każdego – dodaje. 

Polecane dla Ciebie

3. Oczyszczanie organizmu z toksyn nie powinno wyniszczać

– Głównym zagrożeniem, na jakie jesteśmy narażeni, jest zbyt niska kaloryczność i niedoborowość tych diet. Diety detoksykujące (w szczególności te tzw. modne i popularne detoksy) narzucają zazwyczaj bardzo duże restrykcje – ostrzega Małgorzata Kujda.

Rzeczywiście, detoksykacja to według porad z internetu najczęściej bardzo uboga dieta. Wiele z nich wyklucza w ogóle przyjmowanie stałych posiłków, zezwalając jedynie na picie soków. 

– Niektóre diety oczyszczające zmuszają do ograniczeń i eliminacji wielu produktów, często opierając się na monotonnym stosowaniu tylko niektórych grup produktów spożywczych, np. samych warzyw i owoców. Takie diety oczyszczające prowadzą niestety do powstawania niedoborów – podkreśla ekspertka. – Tymczasem organizm do prawidłowego funkcjonowania potrzebuje białka, węglowodanów, tłuszczów oraz witamin i składników mineralnych. Jeśli długotrwale stosujemy dietę, która opiera się na samych węglowodanach, organizmowi zaczyna brakować innych podstawowych składników niezbędnych do prawidłowego funkcjonowania. To prowadzi do niedożywienia i stopniowego wyniszczenia organizmu. Kiedy dotrzemy do momentu, w którym już nie damy rady i porzucimy detoks, organizm zaczyna sobie rekompensować długotrwałe niedogodności – wyjaśnia. 

Innymi słowy – po okresie głodu zwykle rzucamy się na jedzenie. W ten sposób właśnie powstaje efekt jojo, a przecież nie to jest naszym celem, gdy zaczynamy detoks. Dlatego umiejętne odtruwanie organizmu nie powinno polegać na drastycznych ograniczeniach – to nigdy nie skończy się dobrze. 

4. Oczyszczanie organizmu z toksyn – pomoże nam ruch

Oczyszczanie organizmu to jednak nie tylko dieta. – Nie możemy również zapomnieć o odpowiedniej dawce ruchu, która niewątpliwie dobrze wpływa na nasze zdrowie i samopoczucie. Najlepiej łączyć ze sobą powyższe wskazówki, ponieważ nieumiejętnie, na własną rękę zastosowany detoks, redukujący znacznie ilość spożywanych kalorii w połączeniu ze zwiększeniem aktywności fizycznej, może nam bardzo zaszkodzić – ostrzega ekspertka. – Co innego, jeśli dostosujemy dietę do treningu, a trening do zastosowanej diety – zaznacza. 

To bardzo ważna rada, ponieważ szczególnie podczas wysiłku fizycznego łatwo jest nam przeoczyć objawy świadczące o wyczerpaniu organizmu czy innych nieprawidłowościach jego funkcjonowania. Dlatego tak istotne jest, byśmy podczas detoksu byli pod opieką specjalisty od żywienia. 

5. Oczyszczanie organizmu z toksyn wymaga płynów – ale nie w nadmiarze

Myślisz – im więcej wody, tym lepiej? Niekoniecznie. Nadmiar wody też może być szkodliwy. Innymi słowy – woda też może być trucizną. Przewodnienie, czyli zatrucie wodne zwane hiponatremią, to stan niedostatecznego stężenia sodu w surowicy krwi. Oczywiście tego typu problemy zdarzają się raczej rzadko, jednak warto pamiętać o tym, by nie przekraczać znacząco zalecanej dziennej dawki płynów Ta może być różna w zależności od ilości ruchu, masy ciała czy właśnie diety – najczęściej wynosi od 1,5 do 3 litrów.

Pamiętajmy, że jedząc dużo warzyw, owoców i zup, czy pijąc oczyszczające koktajle, zioła i herbaty, również dostarczamy naszemu organizmowi sporo wody. 

Twoje sugestie

Dokładamy wszelkich starań, aby podane zdjęcie i opis oferowanych produktów były aktualne, w pełni prawidłowe oraz kompletne. Jeśli widzisz błąd, poinformuj nas o tym.

Zgłoś uwagi Ikona

Polecane artykuły

  • Tłusty Czwartek na zdrowo. Co zamiast pączków?

    Pączek średniej wielkości dostarcza ok. 300 kalorii. W Tłusty Czwartek najczęściej zjadamy więcej niż jeden, często przy tej okazji kosztujemy również popularnych faworków, co w sumie daje bardzo dużą ilość dostarczanych kalorii. Niestety po zjedzeniu tłustych pączków możemy odczuwać nieprzyjemną zgagę lub niestrawność.

  • W Tłusty Czwartek nie zapomnij o zdrowiu

    Zjedzenie przynajmniej pączka w Tłusty Czwartek ma gwarantować pomyślność przez cały nadchodzący rok. W imię tradycji i zdrowia z ich liczbą lepiej nie przesadzać, bo obżarstwo nie przysporzy nam szczęścia, a tylko problemów z wątrobą bądź trzustką.

  • Głodówka oczyszczająca – co to jest? Na jakie efekty można liczyć?

    Głodówka może wydawać się skutecznym sposobem na oczyszczenie organizmu. Do niedawna głodówka oczyszczająca miała wielu zwolenników, obecnie jednak coraz więcej mówi się o jej negatywnym wpływie na organizm. Czy zatem głodówka oczyszczająca jest bezpieczna?

  • Blue Monday – co to jest? Kiedy wypada? Czy Blue Monday to mit?

    Blue Monday to termin określający najbardziej depresyjny dzień w roku. Według wyliczeń twórcy tej teorii przypada on na trzeci poniedziałek stycznia. To właśnie w tym dniu we wszystkich mediach słyszymy o niebieskim poniedziałku. Wiele osób zastanawia się wówczas, ile jest prawdy w teorii Blue Monday.

  • Jak bezpiecznie wyjść z głodówki oczyszczającej bez efektu jojo?

    Aby zakończyć głodówkę oczyszczającą, ważne jest stopniowe wprowadzanie jedzenia w bezpieczny i kontrolowany sposób w celu uniknięcia jakichkolwiek skutków ubocznych. Należy słuchać swojego ciała i wprowadzać zmiany w razie potrzeby. Jeśli wystąpią jakiekolwiek objawy niepożądane, takie jak zawroty głowy, nudności lub bóle głowy, konieczne jest przerwanie postu i skonsultowanie się z lekarzem lub dietetykiem.

  • Posiłek potreningowy – czy trzeba go jeść? Co najlepiej jeść po treningu?

    Posiłek potreningowy to jedzenie, które zazwyczaj jest spożywane po to, aby zapewnić organizmowi odpowiednie zasoby energetyczne i składniki odżywcze do prawidłowej regeneracji i rozwoju mięśni. Mogą to być na przykład jogurty, batony energetyczne lub specjalne suplementy diety. Co jeść po treningu na masę, a co podczas redukcji? Kto powinien uzupełniać „węgle” w trakcie treningu?  

  • Nunchi – na czym polega koreański przepis na relacje międzyludzkie?

    Czym jest tajemnicze nunchi – element koreańskiej kultury, który ma zapewnić zdrowe relacje międzyludzkie, a co za tym idzie również dobrostan psychiczny. Czy taka strategia ma szansę sprawdzić się także w Polsce?  

  • Jak się przygotować do maratonu?

    Przygotowania do maratonu należy rozpocząć jak najwcześniej. Specjaliści zalecają, aby stopniowo zwiększać dystans treningów biegowych. Poprawę wydolności organizmu można uzyskać również poprzez inne formy aktywności – pływanie czy jazdę na rowerze. W czasie treningów ważna jest także regeneracja i wykonywanie przerw w cyklach ćwiczeń. Dostępnych jest szereg zabiegów sprzyjających regeneracji powysiłkowej, np. pole magnetyczne i masaż pneumatyczny.

Porozmawiaj z farmaceutą
Infolinia: 800 110 110

Zadzwoń do nas jeśli potrzebujesz porady farmaceuty.
Jesteśmy dla Ciebie czynni całą dobę, 7 dni w tygodniu, bezpłatnie.

Pobierz aplikację mobilną Pobierz aplikację mobilną Doz.pl

Ikona przypomnienie o zażyciu leku.
Zdarza Ci się ominąć dawkę leku?

Zainstaluj aplikację. Stwórz apteczkę. Przypomnimy Ci kiedy wziąć lek.

Dostępna w Aplikacja google play Aplikacja appstore
Dlaczego DOZ.pl
Niższe koszta leczenia

Darmowa dostawa do Apteki
Bezpłatna Infolinia dla Pacjentów.

ikona niższe koszty leczenia
Bezpieczeństwo

Weryfikacja interakcji leków.
Encyklopedia leków i ziół

Ikona encklopedia leków i ziół
Wsparcie w leczeniu

Porady na czacie z Farmaceutą.
E-wizyta z lekarzem specjalistą.

Ikona porady na czacie z farmaceutą
Newsletter

Bądź na bieżąco z DOZ.pl

Ważne: Użytkowanie Witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Szczegółowe informacje w Regulaminie.

Zamnij