
Oczyszczanie organizmu z toksyn – 5 ważnych zasad
1. Oczyszczanie organizmu z toksyn – nie bez przygotowania
– Po pierwsze – rozsądek! Nie bądźmy w gorącej wodzie kąpani i nigdy nie przechodźmy na detoks bardzo raptownie – radzi dietetyk Małgorzata Kujda. – Jeśli już koniecznie chcemy się na niego skusić, powinniśmy się odpowiednio przygotować – podkreśla.
Ekspertka zaznacza, że najlepiej, jeśli detoksykacja poprzedzona będzie wizytą u lekarza, który powinien zlecić wykonanie odpowiednich badań, aby wykluczyć ewentualne choroby będące przeciwwskazaniem do podejmowania detoksu oraz zapobiec możliwym skutkom ubocznym odtruwania organizmu.
2. Oczyszczanie organizmu wymaga planu
– Stworzenie i zaplanowanie detoksu również powinniśmy oddać w ręce osoby, która się na tym zna i ma doświadczenie w tym zakresie – mówi dietetyk.
Oczyszczanie organizmu z toksyn to bowiem sprawa wcale nie tak prosta, jak się wydaje. Gdy zajrzymy do porad zawartych w internecie, możemy się w tym wszystkim łatwo pogubić, a w naszej głowie pojawi się sto pytań typu: Czym oczyścić organizm? Czy lepsza będzie herbata oczyszczająca, czy może jakieś zioła? Czy głodówka oczyszczająca to to samo co detoks? Czym różni się oczyszczanie jelit od oczyszczania wątroby?
Zamiast zgadywać i ryzykować utratę pieniędzy na być może nieodpowiednie dla nas suplementy czy tabletki oczyszczające organizm, warto zainwestować w poradę specjalisty, który na podstawie wyżej wspomnianych wyników badań dobierze odpowiedni rodzaj detoksu. – Pamiętajmy, aby nie było to doświadczenie tej osoby "na własnym przykładzie", tylko faktycznie potwierdzone kompetencje w zakresie odżywiania – zaznacza Małgorzata Kujda. – Detoks powinien być dostosowany indywidualnie do naszych potrzeb, nie powinniśmy więc ulegać modzie na idealny detoks dla każdego – dodaje.
Polecane dla Ciebie
3. Oczyszczanie organizmu z toksyn nie powinno wyniszczać
– Głównym zagrożeniem, na jakie jesteśmy narażeni, jest zbyt niska kaloryczność i niedoborowość tych diet. Diety detoksykujące (w szczególności te tzw. modne i popularne detoksy) narzucają zazwyczaj bardzo duże restrykcje – ostrzega Małgorzata Kujda.
Rzeczywiście, detoksykacja to według porad z internetu najczęściej bardzo uboga dieta. Wiele z nich wyklucza w ogóle przyjmowanie stałych posiłków, zezwalając jedynie na picie soków.
– Niektóre diety oczyszczające zmuszają do ograniczeń i eliminacji wielu produktów, często opierając się na monotonnym stosowaniu tylko niektórych grup produktów spożywczych, np. samych warzyw i owoców. Takie diety oczyszczające prowadzą niestety do powstawania niedoborów – podkreśla ekspertka. – Tymczasem organizm do prawidłowego funkcjonowania potrzebuje białka, węglowodanów, tłuszczów oraz witamin i składników mineralnych. Jeśli długotrwale stosujemy dietę, która opiera się na samych węglowodanach, organizmowi zaczyna brakować innych podstawowych składników niezbędnych do prawidłowego funkcjonowania. To prowadzi do niedożywienia i stopniowego wyniszczenia organizmu. Kiedy dotrzemy do momentu, w którym już nie damy rady i porzucimy detoks, organizm zaczyna sobie rekompensować długotrwałe niedogodności – wyjaśnia.
Innymi słowy – po okresie głodu zwykle rzucamy się na jedzenie. W ten sposób właśnie powstaje efekt jojo, a przecież nie to jest naszym celem, gdy zaczynamy detoks. Dlatego umiejętne odtruwanie organizmu nie powinno polegać na drastycznych ograniczeniach – to nigdy nie skończy się dobrze.
4. Oczyszczanie organizmu z toksyn – pomoże nam ruch
Oczyszczanie organizmu to jednak nie tylko dieta. – Nie możemy również zapomnieć o odpowiedniej dawce ruchu, która niewątpliwie dobrze wpływa na nasze zdrowie i samopoczucie. Najlepiej łączyć ze sobą powyższe wskazówki, ponieważ nieumiejętnie, na własną rękę zastosowany detoks, redukujący znacznie ilość spożywanych kalorii w połączeniu ze zwiększeniem aktywności fizycznej, może nam bardzo zaszkodzić – ostrzega ekspertka. – Co innego, jeśli dostosujemy dietę do treningu, a trening do zastosowanej diety – zaznacza.
To bardzo ważna rada, ponieważ szczególnie podczas wysiłku fizycznego łatwo jest nam przeoczyć objawy świadczące o wyczerpaniu organizmu czy innych nieprawidłowościach jego funkcjonowania. Dlatego tak istotne jest, byśmy podczas detoksu byli pod opieką specjalisty od żywienia.
5. Oczyszczanie organizmu z toksyn wymaga płynów – ale nie w nadmiarze
Myślisz – im więcej wody, tym lepiej? Niekoniecznie. Nadmiar wody też może być szkodliwy. Innymi słowy – woda też może być trucizną. Przewodnienie, czyli zatrucie wodne zwane hiponatremią, to stan niedostatecznego stężenia sodu w surowicy krwi. Oczywiście tego typu problemy zdarzają się raczej rzadko, jednak warto pamiętać o tym, by nie przekraczać znacząco zalecanej dziennej dawki płynów Ta może być różna w zależności od ilości ruchu, masy ciała czy właśnie diety – najczęściej wynosi od 1,5 do 3 litrów.