
Karta EKUZ – ubezpiecz się na wakacjach
Karta EKUZ przysługuje każdemu, kto posiada ubezpieczenie zdrowotne. Jej wyrobienie nic nie kosztuje i jest bardzo proste. Posiadanie takiego dokumentu oszczędzi wielu potencjalnych problemów z hospitalizacją w krajach europejskich.
Jak działa EKUZ?
Bezpłatna karta EKUZ to obecnie najprostszy sposób na zabezpieczenie się podczas zagranicznego wyjazdu. Upoważnia każdego, kto posiada ubezpieczenie społeczne, do skorzystania z publicznych zasobów krajowej służby zdrowia danego kraju. Nie należy jednak mylić tego z pojęciem darmowej opieki medycznej, ponieważ EKUZ tego nie gwarantuje. Dzięki temu dokumentowi turysta traktowany jest pod względem opieki medycznej jak obywatel danego kraju. Obywatele w Polsce również muszą płacić za niektóre procedury medyczne. Karta nie obejmuje między innymi zabiegów stomatologicznych, kosztów transportu chorego do Polski oraz opłat za dni pobytu w szpitalu.
Gdzie EKUZ nie pomoże?
Należy pamiętać, że Europejska Karta Ubezpieczenia Zdrowotnego działa jedynie na terenie państw Unii Europejskiej (z pewnymi wyjątkami, na przykład na Wyspach Faro), oraz w Islandii, Norwegii, Szwajcarii i Lichtenstein. Przed wyjazdem na wakacje warto sprawdzić, czy w miejscu pobytu karta EKUZ będzie upoważniała do otrzymania świadczeń.
Przyjmowano jednak wiele zgłoszeń w Centrali Głównej NFZ, że niemieccy świadczeniodawcy oraz w środkach transportu szpitalnego nie chciano uznać karty EKUZ i pacjenci zostali obciążeni kosztami za leczenie i transport. Warto wiedzieć też, że świadczenie otrzyma się jedynie w placówkach i szpitalach, które podpisały wcześniej odpowiednie umowy z zagranicznymi odpowiednikami polskiego NFZ. Dlatego możemy być leczeni tylko w oddziałach publicznych.
Polecane dla Ciebie
Zasady w różnych popularnych turystycznie krajach
- W większości krajów EU płaci się za pobyt w szpitalach. W Niemczech za jeden dzień w szpitalu zapłaci się 10 euro, w Austrii 20 euro, a w Szwajcarii 92 franki. Dla odmiany w Wielkiej Brytanii pacjent poniesie jedynie koszt leczenia stomatologicznego;
- we Włoszech zapłaci się do 36 euro za poradę u lekarza pierwszego kontaktu;
- w Portugalii ponosi się częściowe koszta za udzielone świadczenia zdrowotne w wysokości od 5 do 10 euro, zależnie od placówki. Od opłaty tej zwolnione są kobiety w ciąży oraz dzieci;
- we Francji pacjent musi początkowo w pełni pokryć koszta udzielanych mu świadczeń. Następnie może się ubiegać o ich częściowy zwrot we francuskiej kasie chorych;
- ratownictwo górskie w krajach alpejskich, czyli Austria, Francja, Czechy, Szwajcaria i Słowacja jest w pełni odpłatne, a ich cena jest znacznie wyższa.
Wyrobienie karty EKUZ
Wniosek o wyrobienie Europejskiej Karty Ubezpieczenia Zdrowotnego znaleźć można na stronie internetowej Narodowego Funduszu Zdrowia lub w oddziałach wojewódzkich. Składa się je elektronicznie (należy jednak pamiętać o podpisie, inaczej wniosek jest nieważny) lub osobiście w oddziałach NFZ. Gotowa karta zostanie wysłana drogą pocztową do domu lub otrzyma się ją po kilku godzinach w przypadku składania wniosku osobiście.
EKUZ ważna jest przez pół roku od daty złożenia wniosku. Ważność karty w przypadku emerytów wynosi 5 lat.