Karta EKUZ – ubezpiecz się na wakacjach
Katarzyna Szulik

Karta EKUZ – ubezpiecz się na wakacjach

EKUZ, czyli Europejska Karta Ubezpieczenia Zdrowotnego to dokument upoważniający do korzystania z publicznego systemu ubezpieczeń danego kraju na terenie Europy. Jest to niezbędna rzecz, jaką należy mieć przy sobie wyjeżdżając za granicę na urlop. Jednak EKUZ nie zawsze gwarantuje całkowity brak kosztów leczenia.

Karta EKUZ przysługuje każdemu, kto posiada ubezpieczenie zdrowotne. Jej wyrobienie nic nie kosztuje i jest bardzo proste. Posiadanie takiego dokumentu oszczędzi wielu potencjalnych problemów z hospitalizacją w krajach europejskich.

Jak działa EKUZ?

Bezpłatna karta EKUZ to obecnie najprostszy sposób na zabezpieczenie się podczas zagranicznego wyjazdu. Upoważnia każdego, kto posiada ubezpieczenie społeczne, do skorzystania z publicznych zasobów krajowej służby zdrowia danego kraju. Nie należy jednak mylić tego z pojęciem darmowej opieki medycznej, ponieważ EKUZ tego nie gwarantuje. Dzięki temu dokumentowi turysta traktowany jest pod względem opieki medycznej jak obywatel danego kraju. Obywatele w Polsce również muszą płacić za niektóre procedury medyczne. Karta nie obejmuje między innymi zabiegów stomatologicznych, kosztów transportu chorego do Polski oraz opłat za dni pobytu w szpitalu.

Gdzie EKUZ nie pomoże?

Należy pamiętać, że Europejska Karta Ubezpieczenia Zdrowotnego działa jedynie na terenie państw Unii Europejskiej (z pewnymi wyjątkami, na przykład na Wyspach Faro), oraz w Islandii, Norwegii, Szwajcarii i Lichtenstein. Przed wyjazdem na wakacje warto sprawdzić, czy w miejscu pobytu karta EKUZ będzie upoważniała do otrzymania świadczeń.

Przyjmowano jednak wiele zgłoszeń w Centrali Głównej NFZ, że niemieccy świadczeniodawcy oraz w środkach transportu szpitalnego nie chciano uznać karty EKUZ i pacjenci zostali obciążeni kosztami za leczenie i transport. Warto wiedzieć też, że świadczenie otrzyma się jedynie w placówkach i szpitalach, które podpisały wcześniej odpowiednie umowy z zagranicznymi odpowiednikami polskiego NFZ. Dlatego możemy być leczeni tylko w oddziałach publicznych.

Zasady w różnych popularnych turystycznie krajach

 • W większości krajów EU płaci się za pobyt w szpitalach. W Niemczech za jeden dzień w szpitalu zapłaci się 10 euro, w Austrii 20 euro, a w Szwajcarii 92 franki. Dla odmiany w Wielkiej Brytanii pacjent poniesie jedynie koszt leczenia stomatologicznego;
 • we Włoszech zapłaci się do 36 euro za poradę u lekarza pierwszego kontaktu;
 • w Portugalii ponosi się częściowe koszta za udzielone świadczenia zdrowotne w wysokości od 5 do 10 euro, zależnie od placówki. Od opłaty tej zwolnione są kobiety w ciąży oraz dzieci;
 • we Francji pacjent musi początkowo w pełni pokryć koszta udzielanych mu świadczeń. Następnie może się ubiegać o ich częściowy zwrot we francuskiej kasie chorych;
 • ratownictwo górskie w krajach alpejskich, czyli Austria, Francja, Czechy, Szwajcaria i Słowacja jest w pełni odpłatne, a ich cena jest znacznie wyższa.

Wyrobienie karty EKUZ

Wniosek o wyrobienie Europejskiej Karty Ubezpieczenia Zdrowotnego znaleźć można na stronie internetowej Narodowego Funduszu Zdrowia lub w oddziałach wojewódzkich. Składa się je elektronicznie (należy jednak pamiętać o podpisie, inaczej wniosek jest nieważny) lub osobiście w oddziałach NFZ. Gotowa karta zostanie wysłana drogą pocztową do domu lub otrzyma się ją po kilku godzinach w przypadku składania wniosku osobiście.

EKUZ ważna jest przez pół roku od daty złożenia wniosku. Ważność karty w przypadku emerytów wynosi 5 lat.

Pomimo tego, że na karcie EKUZ nie można bezgranicznie polegać, jest bardzo ważnym dokumentem, który warto mieć przy sobie podczas wypoczynku za granicą.

Twoje sugestie

Dokładamy wszelkich starań, aby podane zdjęcie i opis oferowanych produktów były aktualne, w pełni prawidłowe oraz kompletne. Jeśli widzisz błąd, poinformuj nas o tym.

Zgłoś uwagi

Polecane artykuły

 • Które ryby warto przyrządzić na święta?

  Trudno wyobrazić sobie świąteczny stół bez ryby. Oprócz tradycyjnego karpia czy śledzia warto w oryginalny sposób zaserwować również inne gatunki tej niezwykle zdrowej potrawy. 

 • Święta w ciąży – co może jeść ciężarna, a czego musi unikać?

  Kobieta w ciąży powinna jeść nie za dwoje, a dla dwojga, musi starać się tak komponować swoją dietę, aby dostarczała ona maluszkowi wszystkich niezbędnych składników. Znalezienie balansu między smakiem i zdrowiem może być szczególnie trudne w święta, gdy stół wręcz ugina się pod ciężarem aromatycznych potraw. 

 • Pachnące święta - przegląd korzennych przypraw

  Imbir, cynamon i anyż trafiają do każdej polskiej kuchni w okresie przedświątecznym jako składniki pierniczków, ciast i kompotu z suszu. Warto o nich pamiętać, ponieważ usprawniają trawienie, dzięki czemu łagodzą skutki świątecznego przejedzenia. Ulga w dolegliwościach żołądkowych to jednak tylko jedna z wielu prozdrowotnych właściwości korzennych przypraw.

 • Jak chronić się przed koronawirusem? Oficjalne zalecenia WHO i Ministerstwa Zdrowia

  Koronawirus zaatakował już ponad 100 tys. ludzi w ponad 100 krajach na całym świecie. WHO mówi o pandemii, jednak zaleca spokój, ostrożność i postępowanie, które zminimalizuje ryzyko zakażenia.  Jak zadbać o zdrowie swoje i bliskich w czasie podwyższonego zagrożenia?

 • Domowa opieka nad chorym na Covid-19 – podstawowe zasady

  Zgodnie z danymi pochodzącymi z Chin, około 80 proc. osób, u których wynik testu na obecność SARS-CoV-2 okaże się pozytywny, doświadczy wyłącznie łagodnych objawów, niewykraczających poza dyskomfort związany ze zwykłą grypą lub przeziębieniem. W związku z tym, by nie stwarzać zagrożenia dla siebie i innych pacjentów, większość chorych będzie odsyłana do domów, by w ich zaciszu leczyć chorobę zgodnie ze wskazaniami lekarza. Ta sytuacja może dotknąć większość z nas, dlatego warto znać zasady postępowania i przygotować się na tę ewentualność. 

 • Koronawirus u dzieci – czy naprawdę większość przechodzi go bezobjawowo?

  Pandemia koronawirusa uderzyła przede wszystkim w seniorów, natomiast wśród najmłodszych odnotowano stosunkowo niewiele zakażeń i ofiar COVID-19. Większość dzieci przechodzi infekcję łagodnie lub nawet bezobjawowo, co jednak nie oznacza, że choroba im nie zagraża – ostrzegają badacze z Rutgers University. Zgodnie z ich badaniem, dzieci i nastolatki również są narażone na ciężki przebieg choroby, zwłaszcza gdy posiadają choroby towarzyszące.

 • Jak w okresie izolacji spowodowanej koronawirusem zachować równowagę psychiczną?

  Ostatnie miesiące drastycznie ograniczyły nasze możliwości w zakresie opuszczania domów i utrzymywania standardowych kontaktów towarzyskich. Dla wielu były one więc czasem intensywnego nadrabiania zaległości serialowych, książkowych czy filmowych. Jak się okazuje, taka forma spędzania czasu jest nie tylko przyjemna i skuteczna w przyspieszaniu jego upływu – w tym trudnym czasie pozwala utrzymać równowagę psychiczną. Naukowcy nazywają to zjawisko nietradycyjną socjalizacją.

 • COVID-19 a ciąża: nikłe szanse na zarażenie dziecka koronawirusem podczas porodu

  Rozłąka z dzieckiem tuż po porodzie to traumatyczne przeżyci dla każdej matki, do którego w wielu wypadkach zmusiła pandemia. W trosce o zminimalizowanie ryzyka zakażenia, matki chore na COVID-19 rodzą przez cięcie cesarskie i są izolowane od dziecka tuż po porodzie, bez możliwości kontaktu i naturalnego karmienia do chwili stwierdzenia, że niebezpieczeństwo związane z chorobą minęło. Coraz więcej badań pokazuje jednak, że te środki ostrożności są zbyt drastyczne, ponieważ ryzyko transmisji wirusa z matki na dziecko jest znikome. 

Porozmawiaj z farmaceutą
Infolinia: 800 110 110

Zadzwoń do nas jeśli potrzebujesz porady farmaceuty.
Jesteśmy dla Ciebie czynni całą dobę, 7 dni w tygodniu, bezpłatnie.

Pobierz aplikację mobilną Doz.pl

Zdarza Ci się ominąć dawkę leku?

Zainstaluj aplikację. Stwórz apteczkę. Przypomnimy Ci kiedy wziąć lek.

Dostępna w
Dlaczego DOZ.pl
Niższe koszta leczenia

Darmowa dostawa do Apteki
Bezpłatna Infolinia dla Pacjentów.

Bezpieczeństwo

Weryfikacja interakcji leków.
Encyklopedia leków i ziół

Wsparcie w leczeniu

Porady na czacie z Farmaceutą.
E-wizyta z lekarzem specjalistą.

Newsletter

Bądź na bieżąco z DOZ.pl

Ważne: Użytkowanie Witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Szczegółowe informacje w Regulaminie.

Zamnij