Karta EKUZ – ubezpiecz się na wakacjach
Katarzyna Szulik

Karta EKUZ – ubezpiecz się na wakacjach

EKUZ, czyli Europejska Karta Ubezpieczenia Zdrowotnego to dokument upoważniający do korzystania z publicznego systemu ubezpieczeń danego kraju na terenie Europy. Jest to niezbędna rzecz, jaką należy mieć przy sobie wyjeżdżając za granicę na urlop. Jednak EKUZ nie zawsze gwarantuje całkowity brak kosztów leczenia.

Karta EKUZ przysługuje każdemu, kto posiada ubezpieczenie zdrowotne. Jej wyrobienie nic nie kosztuje i jest bardzo proste. Posiadanie takiego dokumentu oszczędzi wielu potencjalnych problemów z hospitalizacją w krajach europejskich.

Jak działa EKUZ?

Bezpłatna karta EKUZ to obecnie najprostszy sposób na zabezpieczenie się podczas zagranicznego wyjazdu. Upoważnia każdego, kto posiada ubezpieczenie społeczne, do skorzystania z publicznych zasobów krajowej służby zdrowia danego kraju. Nie należy jednak mylić tego z pojęciem darmowej opieki medycznej, ponieważ EKUZ tego nie gwarantuje. Dzięki temu dokumentowi turysta traktowany jest pod względem opieki medycznej jak obywatel danego kraju. Obywatele w Polsce również muszą płacić za niektóre procedury medyczne. Karta nie obejmuje między innymi zabiegów stomatologicznych, kosztów transportu chorego do Polski oraz opłat za dni pobytu w szpitalu.

Gdzie EKUZ nie pomoże?

Należy pamiętać, że Europejska Karta Ubezpieczenia Zdrowotnego działa jedynie na terenie państw Unii Europejskiej (z pewnymi wyjątkami, na przykład na Wyspach Faro), oraz w Islandii, Norwegii, Szwajcarii i Lichtenstein. Przed wyjazdem na wakacje warto sprawdzić, czy w miejscu pobytu karta EKUZ będzie upoważniała do otrzymania świadczeń.

Przyjmowano jednak wiele zgłoszeń w Centrali Głównej NFZ, że niemieccy świadczeniodawcy oraz w środkach transportu szpitalnego nie chciano uznać karty EKUZ i pacjenci zostali obciążeni kosztami za leczenie i transport. Warto wiedzieć też, że świadczenie otrzyma się jedynie w placówkach i szpitalach, które podpisały wcześniej odpowiednie umowy z zagranicznymi odpowiednikami polskiego NFZ. Dlatego możemy być leczeni tylko w oddziałach publicznych.

Polecane dla Ciebie

Zasady w różnych popularnych turystycznie krajach

  • W większości krajów EU płaci się za pobyt w szpitalach. W Niemczech za jeden dzień w szpitalu zapłaci się 10 euro, w Austrii 20 euro, a w Szwajcarii 92 franki. Dla odmiany w Wielkiej Brytanii pacjent poniesie jedynie koszt leczenia stomatologicznego;
  • we Włoszech zapłaci się do 36 euro za poradę u lekarza pierwszego kontaktu;
  • w Portugalii ponosi się częściowe koszta za udzielone świadczenia zdrowotne w wysokości od 5 do 10 euro, zależnie od placówki. Od opłaty tej zwolnione są kobiety w ciąży oraz dzieci;
  • we Francji pacjent musi początkowo w pełni pokryć koszta udzielanych mu świadczeń. Następnie może się ubiegać o ich częściowy zwrot we francuskiej kasie chorych;
  • ratownictwo górskie w krajach alpejskich, czyli Austria, Francja, Czechy, Szwajcaria i Słowacja jest w pełni odpłatne, a ich cena jest znacznie wyższa.

Wyrobienie karty EKUZ

Wniosek o wyrobienie Europejskiej Karty Ubezpieczenia Zdrowotnego znaleźć można na stronie internetowej Narodowego Funduszu Zdrowia lub w oddziałach wojewódzkich. Składa się je elektronicznie (należy jednak pamiętać o podpisie, inaczej wniosek jest nieważny) lub osobiście w oddziałach NFZ. Gotowa karta zostanie wysłana drogą pocztową do domu lub otrzyma się ją po kilku godzinach w przypadku składania wniosku osobiście.

EKUZ ważna jest przez pół roku od daty złożenia wniosku. Ważność karty w przypadku emerytów wynosi 5 lat.

Pomimo tego, że na karcie EKUZ nie można bezgranicznie polegać, jest bardzo ważnym dokumentem, który warto mieć przy sobie podczas wypoczynku za granicą.

Twoje sugestie

Dokładamy wszelkich starań, aby podane zdjęcie i opis oferowanych produktów były aktualne, w pełni prawidłowe oraz kompletne. Jeśli widzisz błąd, poinformuj nas o tym.

Zgłoś uwagi Ikona

Polecane artykuły

  • Które ryby warto przyrządzić na święta?

    Trudno wyobrazić sobie świąteczny stół bez ryby. Oprócz tradycyjnego karpia czy śledzia warto w oryginalny sposób zaserwować również inne gatunki tej niezwykle zdrowej potrawy. 

  • Święta w ciąży – co może jeść ciężarna, a czego musi unikać?

    Kobieta w ciąży powinna jeść nie za dwoje, a dla dwojga, musi starać się tak komponować swoją dietę, aby dostarczała ona maluszkowi wszystkich niezbędnych składników. Znalezienie balansu między smakiem i zdrowiem może być szczególnie trudne w święta, gdy stół wręcz ugina się pod ciężarem aromatycznych potraw. 

  • Wielkanoc dla alergików: bez mleka, jaj i pszenicy

    Nietolerancje pokarmowe dają się szczególnie we znaki podczas świąt. Osoby nietolerujące laktozy, a więc mleka i jego przetworów, muszą zapomnieć o tradycyjnym serniku, bezglutenowcy nie zjedzą żurku, zaś uczuleni na jaja zostaną zmuszeni obyć się bez koronnej, wielkanocnej potrawy. Czym zastąpić żelazne pozycje ze świątecznego menu?

  • Pachnące święta – przegląd korzennych przypraw

    Imbir, cynamon i anyż trafiają do każdej polskiej kuchni w okresie przedświątecznym jako składniki pierniczków, ciast i kompotu z suszu. Warto o nich pamiętać, ponieważ usprawniają trawienie, dzięki czemu łagodzą skutki świątecznego przejedzenia. Ulga w dolegliwościach żołądkowych to jednak tylko jedna z wielu prozdrowotnych właściwości korzennych przypraw.

  • W Tłusty Czwartek nie zapomnij o zdrowiu

    Zjedzenie przynajmniej pączka w Tłusty Czwartek ma gwarantować pomyślność przez cały nadchodzący rok. W imię tradycji i zdrowia z ich liczbą lepiej nie przesadzać, bo obżarstwo nie przysporzy nam szczęścia, a tylko problemów z wątrobą bądź trzustką.

  • Dziecko w samochodzie w upał

    Wraz z nadejściem letnich upałów media zasypują nas informacjami o dzieciach i zwierzętach pozostawianych w rozgrzanych do czerwoności samochodach. Roztargnienie lub brak wyobraźni często prowadzą do tragedii, ponieważ nawet godzina spędzona w takich warunkach może grozić śmiercią dziecka. Najnowsze badanie potwierdzają, że ryzyko jest równie duże także w pojeździe pozostawionym w cieniu.

  • Kiedy dieta roślinna może szkodzić zdrowiu?

    Korzyści zdrowotne płynące z przejścia na dietę opartą na roślinach podkreśla wielu lekarzy, natomiast aktywiści ekologiczni zwracają uwagę na jej pozytywy wpływ na kondycję planety. Mimo to przejście na wegetarianizm, a zwłaszcza weganizm, musi być połączone z suplementacją składników odżywczych obecnych wyłącznie w mięsie. Do tej pory podstawową pozycją z tej kategorii była witamina B12, ale eksperci z Wielkiej Brytanii radzą, by do tej listy dodać także cholinę. 

  • Jak obchodzić Święta Wielkanocne podczas pandemii?

    W tegoroczne Święta Wielkanocne ze względu na pandemię koronawirusa, podobnie jak w roku ubiegłym, musimy zrezygnować z rodzinnych spotkań i odwiedzin, a w większości przypadków również z uczestnictwa w rytuałach religijnych. Nie oznacza to, że nawet w tych trudnych warunkach nie można przeżyć świąt radośnie i duchowo – wręcz przeciwnie, właśnie teraz warto zadbać, by w miarę możliwości utrzymać dobrze znane tradycje i zadbać o  namiastkę normalności w tym trudnym okresie. 

Porozmawiaj z farmaceutą
Infolinia: 800 110 110

Zadzwoń do nas jeśli potrzebujesz porady farmaceuty.
Jesteśmy dla Ciebie czynni całą dobę, 7 dni w tygodniu, bezpłatnie.

Pobierz aplikację mobilną Pobierz aplikację mobilną Doz.pl

Ikona przypomnienie o zażyciu leku.
Zdarza Ci się ominąć dawkę leku?

Zainstaluj aplikację. Stwórz apteczkę. Przypomnimy Ci kiedy wziąć lek.

Dostępna w Aplikacja google play Aplikacja appstore
Dlaczego DOZ.pl
Niższe koszta leczenia

Darmowa dostawa do Apteki
Bezpłatna Infolinia dla Pacjentów.

ikona niższe koszty leczenia
Bezpieczeństwo

Weryfikacja interakcji leków.
Encyklopedia leków i ziół

Ikona encklopedia leków i ziół
Wsparcie w leczeniu

Porady na czacie z Farmaceutą.
E-wizyta z lekarzem specjalistą.

Ikona porady na czacie z farmaceutą
Newsletter

Bądź na bieżąco z DOZ.pl

Ważne: Użytkowanie Witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Szczegółowe informacje w Regulaminie.

Zamnij