×
DOZ.PL Darmowa
aplikacja
DOZ.pl
Zainstaluj

Karta EKUZ – ubezpiecz się na wakacjach

EKUZ, czyli Europejska Karta Ubezpieczenia Zdrowotnego to dokument upoważniający do korzystania z publicznego systemu ubezpieczeń danego kraju na terenie Europy. Jest to niezbędna rzecz, jaką należy mieć przy sobie wyjeżdżając za granicę na urlop. Jednak EKUZ nie zawsze gwarantuje całkowity brak kosztów leczenia.

Karta EKUZ przysługuje każdemu, kto posiada ubezpieczenie zdrowotne. Jej wyrobienie nic nie kosztuje i jest bardzo proste. Posiadanie takiego dokumentu oszczędzi wielu potencjalnych problemów z hospitalizacją w krajach europejskich.

Jak działa EKUZ?

Bezpłatna karta EKUZ to obecnie najprostszy sposób na zabezpieczenie się podczas zagranicznego wyjazdu. Upoważnia każdego, kto posiada ubezpieczenie społeczne, do skorzystania z publicznych zasobów krajowej służby zdrowia danego kraju. Nie należy jednak mylić tego z pojęciem darmowej opieki medycznej, ponieważ EKUZ tego nie gwarantuje. Dzięki temu dokumentowi turysta traktowany jest pod względem opieki medycznej jak obywatel danego kraju. Obywatele w Polsce również muszą płacić za niektóre procedury medyczne. Karta nie obejmuje między innymi zabiegów stomatologicznych, kosztów transportu chorego do Polski oraz opłat za dni pobytu w szpitalu.

Gdzie EKUZ nie pomoże?

Należy pamiętać, że Europejska Karta Ubezpieczenia Zdrowotnego działa jedynie na terenie państw Unii Europejskiej (z pewnymi wyjątkami, na przykład na Wyspach Faro), oraz w Islandii, Norwegii, Szwajcarii i Lichtenstein. Przed wyjazdem na wakacje warto sprawdzić, czy w miejscu pobytu karta EKUZ będzie upoważniała do otrzymania świadczeń.

Przyjmowano jednak wiele zgłoszeń w Centrali Głównej NFZ, że niemieccy świadczeniodawcy oraz w środkach transportu szpitalnego nie chciano uznać karty EKUZ i pacjenci zostali obciążeni kosztami za leczenie i transport. Warto wiedzieć też, że świadczenie otrzyma się jedynie w placówkach i szpitalach, które podpisały wcześniej odpowiednie umowy z zagranicznymi odpowiednikami polskiego NFZ. Dlatego możemy być leczeni tylko w oddziałach publicznych.

Zasady w różnych popularnych turystycznie krajach

  • W większości krajów EU płaci się za pobyt w szpitalach. W Niemczech za jeden dzień w szpitalu zapłaci się 10 euro, w Austrii 20 euro, a w Szwajcarii 92 franki. Dla odmiany w Wielkiej Brytanii pacjent poniesie jedynie koszt leczenia stomatologicznego;
  • we Włoszech zapłaci się do 36 euro za poradę u lekarza pierwszego kontaktu;
  • w Portugalii ponosi się częściowe koszta za udzielone świadczenia zdrowotne w wysokości od 5 do 10 euro, zależnie od placówki. Od opłaty tej zwolnione są kobiety w ciąży oraz dzieci;
  • we Francji pacjent musi początkowo w pełni pokryć koszta udzielanych mu świadczeń. Następnie może się ubiegać o ich częściowy zwrot we francuskiej kasie chorych;
  • ratownictwo górskie w krajach alpejskich, czyli Austria, Francja, Czechy, Szwajcaria i Słowacja jest w pełni odpłatne, a ich cena jest znacznie wyższa.

Wyrobienie karty EKUZ

Wniosek o wyrobienie Europejskiej Karty Ubezpieczenia Zdrowotnego znaleźć można na stronie internetowej Narodowego Funduszu Zdrowia lub w oddziałach wojewódzkich. Składa się je elektronicznie (należy jednak pamiętać o podpisie, inaczej wniosek jest nieważny) lub osobiście w oddziałach NFZ. Gotowa karta zostanie wysłana drogą pocztową do domu lub otrzyma się ją po kilku godzinach w przypadku składania wniosku osobiście.

EKUZ ważna jest przez pół roku od daty złożenia wniosku. Ważność karty w przypadku emerytów wynosi 5 lat.

Pomimo tego, że na karcie EKUZ nie można bezgranicznie polegać, jest bardzo ważnym dokumentem, który warto mieć przy sobie podczas wypoczynku za granicą.

Podziel się: