Formy dostawy dla tego produktu
-
ODBIÓR W APTECEOdbiór w aptece
-
WYSYŁKA KURIEREMKurier DHLKurier PHARMALINK
-
ODBIÓR W PUNKCIEAutomaty DHL i punkty POPPaczkomat INPOST
O produkcie
Opis
Tabcin Trend to lek przeciwbólowy i przeciwgorączkowy, który także udrażnia nos. Lek ma postać kapsułek miękkich, zawierających 3 substancje czynne: paracetamol, pseudoefedrynę oraz chlorfenyraminę, które łagodzą objawy grypy i przeziębienia. Tabcin Trend stosuje się przy takich objawach jak: gorączka, katar, ból gardła i drapanie w gardle, kichanie, ból głowy, obrzęk błony śluzowej nosa i zatok oraz uczucie ogólnego rozbicia.
Skład
Substancjami czynnymi leku są: paracetamol (Paracetamolum), pseudoefedryny chlorowodorek (Pseudoephedrini hydrochloridum) i chlorfenyraminy maleinian (Chlorpheniramini maleas).
1 kapsułka miękka zawiera 250 mg paracetamolu, 30 mg pseudoefedryny chlorowodorku i 2 mg chlorfenyraminy maleinianu.
Substancje pomocnicze: glikol polietylenowy 400, glikol propylenowy, woda oczyszczona, powidon K30; skład otoczki: sorbitol 70%, glicerol 85%, żelatyna, czerwień koszenilowa A (E124), błękit brylantowy FCF (E 133), szelak, tytanu dwutlenek (E 171), glikol propylenowy; skład tuszu: tytanu dwutlenek, szelak zmodyfikowany, alkohol N-butylowy, alkohol izopropylowy, glikol propylenowy.
Dawkowanie
Ten lek należy zawsze stosować dokładnie tak, jak to opisano w ulotce dla pacjenta lub według zaleceń lekarza lub farmaceuty. W razie wątpliwości należy zwrócić się do lekarza lub farmaceuty.
Zwykle stosowane dawkowanie u dorosłych i młodzieży od 15 roku życia to 2 kapsułki miękkie które należy popić wodą. Jeśli zajdzie konieczność dawkę można powtórzyć, ale nie częściej niż co 4 godziny i nie więcej niż 3 razy w ciągu doby.
Działanie
Działanie Tabcin Trend jest wielokierunkowe. Główny składnik leku to paracetamol, odpowiedzialny za przeciwbólowe i przeciwgorączkowe działanie. Zawarta w leku chlorfenyramina jest substancją przeciwhistaminową, która łagodzi objawy nieżytu nosa (katar i kichanie) w przebiegu grypy i przeziębienia. Pseudoefedryna powoduje zwężenie naczyń krwionośnych, a przez to zmniejsza obrzęku błony śluzowej nosa i zatok, w efekcie ułatwiając oddychanie.
Wskazania
Wskazaniem do zastosowania leku Tabcin Trend jest łagodzenie objawów grypy i przeziębienia przebiegających z gorączką, katarem, bólem gardła i drapaniem w gardle, kichaniem, bólem głowy, obrzękiem błony śluzowej nosa i zatok oraz uczuciem ogólnego rozbicia.
Przeciwwskazania
Kiedy nie stosować leku Tabcin Trend:
- jeśli pacjent ma uczulenie na substancje czynne lub którykolwiek z pozostałych składników tego leku;
- jeśli u pacjenta stwierdzono chorobę układu oddechowego, taką jak przewlekłe zapalenie oskrzeli czy rozedma;
- jeśli u pacjenta występuje jaskra, przerost prostaty, choroba serca, nadciśnienie, cukrzyca lub nadczynność tarczycy;
- jeśli u pacjenta stwierdzono wrodzony niedobór dehydrogenazy glukozo-6-fosforanowej;
- jeśli pacjent przyjmuje lub przyjmował w ciągu ostatnich 2 tygodni leki przeciwdepresyjne z grupy inhibitorów monoaminooksydazy (IMAO) lub przyjmuje AZT (zydowudyna);
- jeśli u pacjenta stwierdzono ciężką niewydolność wątroby (w skali Child-Pugh>9);
- jeśli u pacjenta stwierdzono ciężką niewydolność nerek;
- u dzieci do 15 roku życia.
Działania niepożądane
Jak każdy lek, lek ten może powodować działania niepożądane, chociaż nie u każdego one wystąpią.
Zaburzenia układu nerwowego: senność, suchość w jamie ustnej, pobudliwość, niepokój, zawroty głowy, bezsenność, strach, drżenia, halucynacje, napady padaczki.
Zaburzenia układu oddechowego, klatki piersiowej i śródpiersia: problemy z oddychaniem; u pacjentów z nadwrażliwością na leki przeciwbólowe i przeciwreumatyczne może czasami dochodzić do nasilenia się objawów astmy ("astma analgetyczna").
Zaburzenia żołądka i jelit: nudności, wymioty.
Zaburzenia skóry i tkanki podskórnej: rumień, bardzo rzadko reakcje alergiczne z zapalnymi zmianami skórnymi.
Zaburzenia krwi i układu chłonnego: zaburzeniach w składzie krwi, takie jak: zmniejszenie liczby krwinek (agranulocytoza, trombocytopenia, pancytopenia, leukopenia) oraz anemia aplastyczna.
Zaburzenia ogólne i stany w miejscu podania: bóle głowy.
Zaburzenia serca: odruchowe spowolnienie czynności serca (bradykardia) nadciśnienie, tachykardia (przyspieszenie akcji serca), kołatanie serca.
Zaburzenia nerek i dróg moczowych: trudności z oddawaniem moczu, uszkodzenie nerek.
Zaburzenia układu immunologicznego: rzadko opisywano reakcje nadwrażliwości, takie jak: obrzęk naczynioruchowy, zespół zaburzeń oddechowych, zwiększona potliwość, nudności, spadek ciśnienia tętniczego lub wstrząs.
Zaburzenia wątroby i dróg żółciowych: uszkodzenie wątroby, ciężkie uszkodzenie wątroby w przypadku przedawkowania.
Ostrzeżenia i środki ostrożności
- Przechowywać w miejscu niewidocznym i niedostępnym dla dzieci.
- Przechowywać w temperaturze poniżej 25ºC.
Stosowanie innych leków
Należy powiedzieć lekarzowi lub farmaceucie o wszystkich lekach przyjmowanych przez pacjenta obecnie lub ostatnio, a także o lekach, które pacjent planuje stosować.
Leku nie należy stosować z inhibitorami monoaminooksydazy IMAO zarówno w trakcie ich przyjmowania jak i przez minimum 2 tygodnie po zakończeniu leczenia. Inhibitory monoaminooksydazy IMAO (związki wchodzące w skład wielu leków stosowanych w psychiatrii - w przebiegu depresji, chorobie Parkinsona i innych) - nasilają działanie chlorfenyraminy i pseudoefedryny.
Ciąża i karmienie piersią
Jeśli pacjentka jest w ciąży lub karmi piersią, przypuszcza że może być w ciąży lub gdy planuje mieć dziecko, powinna poradzić się lekarza lub farmaceuty przed zastosowaniem tego leku.
Leku nie należy stosować w okresie ciąży i karmienia piersią.
Stosowanie leku u dzieci i młodzieży
Nie należy stosować u dzieci do 15 roku życia.
Prowadzenie pojazdów i obsługa maszyn
Nie należy prowadzić pojazdów mechanicznych, ponieważ lek może zaburzać sprawność psychofizyczną. Nie należy obsługiwać żadnych urządzeń mechanicznych i posługiwać się niebezpiecznymi narzędziami.
Cechy produktu
- Płeć
- Wiek
- Typ produktu
- Postać
- Działanie/właściwości
- Problem
- Główny składnik
- Część ciała
- Pora stosowania
- Sposób aplikacji