Szczegóły zestawu
1. Cebion, 100 mg/ml, krople doustne, 30 ml
zestaw, witamina c, krople, obniżona odporność, niedobór witamin
3 szt.
O produkcie
Podmiot odpowiedzialny
P&G Health Germany GmbHSulzbacher Str. 40
65824 Schwalbach am Taunus, Niemcy
Opis
Zestaw 3x Cebion - to produkt leczniczy przeznaczony zarówno dla dzieci, młodzieży, jak i osób dorosłych. Jego substancją czynną jest witamina C (kwas askorbowy) zalecana do stosowania profilaktycznego i leczenia niedoborów witaminy C.
Skład
Substancją czynną jest: kwas askorbowy (witamina C) (Acidum ascorbicum).
1 ml płynu zawiera 100 mg witaminy C.
Substancja pomocnicza: glicerol 87%.
Dawkowanie
To jest lek. Dla bezpieczeństwa stosuj go zgodnie z ulotką dołączoną do opakowania. Zwróć uwagę na przeciwwskazania. W przypadku wątpliwości skonsultuj się z lekarzem lub farmaceutą.
Zalecane dawkowanie dla niemowląt i małych dzieci (od 28 dnia życia do końca 23 miesiąca) wynosi 5-8 kropli na dobę. Lek można dodać do butelki, na łyżeczkę mleka, herbaty, soku owocowego. Dzieciom od 24 miesiąca do 11 roku życia należy podawać 10 kropli na dobę. Wskazane dawkowanie dla młodzieży od 12 roku życia oraz dla osób dorosłych to 15-20 kropli na dobę.
W razie większego zapotrzebowania na witaminę podane poniżej dawki można przyjmować dwa razy na dobę.
Działanie
Kwas askorbowy, czyli witamina C bierze udział w różnych reakcjach enzymatycznych jak np. synteza kolagenu, katecholamin, a także zwiększa wchłanianie soli żelaza, hamuje reakcje łańcuchowe wolnorodnikowe. Witamina C posiada właściwości antyoksydacyjne.
Wskazania
Lek Cebion wskazany jest do zapobiegania i leczenia stanów niedoboru witaminy C w przypadkach kiedy stosowanie odpowiedniej diety jest niewystarczające.
Przeciwwskazania
Nie stosować leku w przypadku uczulenia na kwas askorbowy lub którykolwiek z pozostałych składników tego leku, w przypadku choroby wrzodowej żołądka, kamicy nerkowej, jeśli zostało stwierdzone zwiększone stężenie kwasu moczowego, jeśli pacjenta występują zaburzenia spichrzania żelaza (gromadzenia w organizmie).
Działania niepożądane
Jak każdy lek, lek ten może powodować działania niepożądane, chociaż nie u każdego one wystąpią.
W pojedynczych przypadkach opisywano wystąpienie reakcji nadwrażliwości skórnej i reakcji nadwrażliwości ze strony układu oddechowego.
Stosowanie dużych dawek może wywołać objawy takie jak: bóle głowy, zaburzenia żołądkowo-jelitowe (nudności, wymioty, biegunka, ból brzucha, niestrawność), wielomocz. Długotrwałe stosowanie może także powodować kamicę nerkową.
Ostrzeżenia i środki ostrożności
Należy zachować szczególną ostrożność jeśli u pacjenta występuje ciężka lub schyłkowa niewydolność nerek, gdyż duże dawki kwasu askorbowego mogę przyczyniać się do tworzenia kamieni moczowych.
Szczególną ostrożność należy zachować także w przypadku występowania wad enzymatycznych krwinek czerwonych (np. niedoboru erytrocytarnej dehydrogenazy glukozo-6-fosforanowej), nie należy wtedy przekraczać dobowej dawki kwasu askorbowego równej 4 g.
Lek przechowywać w temperaturze pokojowej.
Lek należy przechowywać w miejscu niewidocznym i niedostępnym dla dzieci.
Nie stosować dłużej niż 3 miesiące od pierwszego otwarcia.
Stosowanie innych leków
Należy powiedzieć lekarzowi lub farmaceucie o wszystkich lekach przyjmowanych przez pacjenta obecnie lub ostatnio, a także o lekach, które pacjent planuje przyjmować, w tym również o tych, które wydawane są bez recepty.
Cebion może wchodzić w interakcje z:
- lekami zobojętniającymi sok żołądkowy (antacida), zawierającymi glin. Należy poinformować lekarza o przyjmowaniu tych leków, szczególnie przy współistniejącej niewydolności nerek.
- Salicylanami - mogą zwiększać nerkowe wydalanie kwasu askorbowego.
- Deferoksaminą - może nasilać toksyczne działanie żelaza na tkanki, zwłaszcza serca, co może prowadzić do jego niewydolności.
Ciąża i karmienie piersią
Jeśli pacjentka jest w ciąży lub karmi piersią, przypuszcza, że może być w ciąży lub gdy planuje mieć dziecko powinna poradzić się lekarza lub farmaceuty przed zastosowaniem tego leku.
Kwas askorbowy przenika przez barierę łożyskową oraz do mleka matki. Kobiety ciężarne mogą stosować lek jedynie pod nadzorem lekarza. W trakcie karmienia piersią nie należy przekraczać ustalonej dawki.
Wpływ na badania laboratoryjne
Duże dawki witaminy C mogą mieć wpływ na wynik oznaczania glukozy, kwasu moczowego, kreatyniny, fosforanów nieorganicznych, krwi utajonej w kale. Zafałszowane mogą być także wyniki innych chemicznych metod wykrywania, opartych na reakcjach barwnych.
Stosowanie leku u dzieci i młodzieży
Produkt można podawać zarówno niemowlętom (od 28 dnia życia), dzieciom, jak i młodzieży, jednak w przypadku dzieci do 3 roku życia przez zastosowaniem należy skonsultować się z lekarzem.
Cechy produktu
- Płeć
- Wiek
- Typ produktu
- Postać
- Działanie/właściwości
- Problem
- Główny składnik
- Układy narządowe
- Pora stosowania
- Sposób aplikacji