Kerdex, 25 mg, tabletki powlekane, 30 szt.

tabletka, ból, stan zapalny

Produkt usunięty z oferty doz.pl

O produkcie

Podmiot odpowiedzialny

Adamed Pharma S.A.
Pieńków, ul. M. Adamkiewicza 6A
05-152 Czosnów

Producent

Adamed Pharma S.A.
Pieńków, ul. M. Adamkiewicza 6A
05-152 Czosnów

Opis

Tabletki powlekane Kerdex to lek przeciwbólowy, zawierający deksketoprofen z grupy niesteroidowych leków przeciwzapalnych (NLPZ). Kerdex stosuje się w leczeniu objawowym łagodnego i umiarkowanego bólu, np. ból kostno-stawowy, bóle mięśni, ból menstruacyjny czy ból zęba. Lek jest przeznaczony dla osób dorosłych.

Skład

Substancją czynną leku jest deksketoprofen.

1 tabletka powlekana zawiera 25 mg deksketoprofenu w postaci 36,90 mg deksketoprofenu z trometamolem.

Substancje pomocnicze: skrobia kukurydziana, celuloza mikrokrystaliczna, karboksymetyloskrobia sodowa, glicerolu distearynian , o toczka Opadry Y 1 7000 ( hypromeloza, tytanu dwutlenek (E 171)171), makrogol 400 )).

Dawkowanie

Ten lek należy zawsze stosować dokładnie tak, jak to opisano w ulotce dla pacjenta lub według zaleceń lekarza lub farmaceuty. W razie wątpliwości należy zwrócić się do lekarza lub farmaceuty.

Lek podaje się doustnie. W przypadku ostrego bólu, kiedy konieczne jest szybsze działanie, zaleca się przyjęcie tabletek na 30 min przed posiłkiem (na pusty żołądek). Kerdex jest przeznaczony wyłącznie do krótkotrwałego stosowania, a leczenie należy ograniczyć do okresu występowania objawów. Dawkowanie leku Kerdex zależy od typu, ciężkości, stopnia zaawansowania i czasu trwania bólu u pacjenta. U osób dorosłych zwykle jest to pół tabletki, w razie konieczności można przyjąć kolejną dawkę po 4–6 godzinach, lub 1 tabletka, ale nie częściej niż co 8 godzin. Maksymalna dawka dobowa dla osób dorosłych to 3 tabletki powlekane.

Działanie

Kardex zawiera deksketoprofen, należący do grupy niesteroidowych leków przeciwzapalnych (NLPZ), działających przeciwbólowo, przeciwgorączkowo oraz przeciwzapalnie.

Wskazania

Lek stosuje się w bólu o nasileniu łagodnym do umiarkowanego. Wskazaniem do zastosowania Kerdexu jest leczenie objawowe bólu np. mięśni, kostno-stawowy, ból miesiączkowy, ból zęba.

Przeciwwskazania

Nie stosować leku Kerdex w przypadku:

  • uczulenia na deksketoprofen lub którykolwiek z pozostałych składników leku;
  • nadwrażliwości na kwas acetylosalicylowy albo inne NLPZ;
  • osób chorujących obecnie albo w przeszłości na astmę, ostry alergiczny nieżyt nosa, polipy nosa, pokrzywkę, wysypkę, obrzęk naczynioworuchowy, świszczący oddech po zastosowaniu kwasu acetylosalicylowego;
  • pacjentów, u których w przeszłości występowały reakcje nadwrażliwości na światło, reakcje fotoalergiczne czy fototoksyczne w czasie przyjmowania ketoprofenu albo fibratów;
  • osób z chorobą wrzodową żołądka i/lub dwunastnicy lub krwawieniem z żołądka albo jelit, owrzodzeniami czy perforacją, szczególnie jeśli występowały one po zastosowaniu NLPZ;
  • pacjentów z chorobami jelit przebiegającymi z przewlekłym stanem zapalnym, ciężką niewydolnością serca, umiarkowanymi albo ciężkimi zaburzeniami czynności nerek, ciężkimi zaburzeniami wątroby;
  • pacjentów z nadmierną skłonnością do krwawień czy zaburzeń krzepnięcia, ciężko odwodnionych.

Działania niepożądane

Jak każdy lek, lek ten może powodować działania niepożądane, chociaż nie u każdego one wystąpią.

Często występujące działania niepożądane (mogą dotyczyć do 1 na 10 osób): Nudności i (lub) wymioty, bóle brzucha, biegunka, niestrawność (dyspepsja).

Niezbyt często występujące działania niepożądane (mogą dotyczyć do 1 na 100 osób): Uczucie wirowania, zawroty głowy, senność, zaburzenia snu, nerwowość, bóle głowy, kołatanie serca, zaczerwienienie twarzy, zaburzenia żołądkowe, zaparcia, suchość błony śluzowej jamy ustnej, wzdęcia z oddawaniem gazów, wysypka, zmęczenie, ból, odczuwanie gorączki i dreszczy, złe samopoczucie.

Rzadko występujące działania niepożądane (mogą dotyczyć do 1 na 1000 osób): Choroba wrzodowa żołądka, krwawienie lub perforacja wrzodu trawiennego, które może objawiać się krwawymi wymiotami lub czarnymi stolcami, omdlenia, nadciśnienie tętnicze, zwolnienie częstości oddechów, gromadzenie wody w kończynach i obrzęki obwodowe (np. spuchnięte kostki), obrzęk gardła, utrata apetytu (jadłowstręt) jadłowstręt), nieprawidłowe czucie, swędząca wysypka, trądzik, zwiększona potliwość, ból pleców, zwiększone oddawanie moczu, zaburzenia miesiączkowania, zaburzenia gruczołu krokowego, nieprawidłowe wskaźniki czynności wątroby (testy krwi), uszkodzenie komórek wątroby (zapalenie wątroby), ostra niewydolność nerek.

Bardzo rzadko występujące działania niepożądane (mogą dotyczyć do 1 na 10 000 osób): Reakcje anafilaktyczne (ostre reakcje nadwrażliwości, które mogą prowadzić do wstrząsu anafilaktycznego), owrzodzenie skóry, warg, oczu i okolic narządów płciowych (zespół Stevens Johnsona i zespół Lyella), obrzęk twarzy lub obrzęk warg i gardła (obrzęk naczynioruchowy), duszność spowodowana skurczem mięśni oddechowych (skurcz oskrzeli), krótki oddech, przyspieszony rytm ser ca, obniżone ciśnienie krwi, zapalenie trzustki, nieostre widzenie, szumy uszne, reakcje nadwrażliwości skóry i nadwrażliwość skóry na światło, świąd , zaburzenia czynności nerek, zmniejszona liczba białych krwinek (neutropenia), zmniejszona liczba płytek krwi (małopłytkowość).

Podczas podawania niesteroidowych leków przeciwzapalnych może wystąpić: zatrzymanie płynów i obrzęki (szczególnie kostek i nóg), zwiększenie ciśn ienia krwi i niewydolność serca. Przyjmowanie takich leków, jak Kerdex może być związane z niewielkim zwiększeniem ryzyka ataku serca („zawał serca”) lub udaru mózgu.

Ostrzeżenia i środki ostrożności

Przed zastosowaniem należy skonsultować się z lekarzem w przypadku:

  • osób z chorobami serca, po przebytym udarze a także pacjentów z podejrzeniem należenia do grupy ryzyka (np. w przypadku występowania podwyższonego ciśnienia krwi, cukrzycy, podwyższonego stężenia cholesterolu lub palenia tytoniu), leki typu Kerdex mogą w niewielkim stopniu zwiększać ryzyko wystąpienia ataku serca czy udaru. Ryzyko to zwiększa się, jeśli leki są stosowane przez dłuższy czas i w dużych dawkach.
  • pacjentów w podeszłym wieku, gdyż są oni bardziej narażeni na wystąpienie działań niepożądanych.
  • osób chorych na toczeń rumieniowaty układowy albo mieszaną chorobę tkanki łącznej, ospę wietrzną, z zaburzeniami tworzenia komórek krwi.

Przechowywanie:

Przechowywać w temperaturze poniżej 25°C. Blistry przechowywać w opakowaniu zewnętrznym w celu ochrony przed światłem.
Lek należy przechowywać w miejscu niewidocznym i niedostępnym dla dzieci.

Stosowanie innych leków

Należy powiedzieć lekarzowi lub farmaceucie o wszystkich lekach przyjmowanych przez pacjenta obecnie lub ostatnio, a także o lekach, które pacjent planuje przyjmować, w tym również o tych, które wydawane są bez recepty.

Kerdex może wchodzić w interakcje z:

  • kwasem acetylosalicylowym, kortykosteroidami albo innymi lekami przeciwzapalnymi,
  • warfaryną, heparyną lub innymi lekami przeciwzakrzepowymi,
  • Litem,
  • metotreksatem, lekami przciwnowotworowymi, lekami immunosupresyjnymi,
  • pochodnymi hydantoiny i fentyoiny,
  • sulfametoksazolem,
  • inhibitorami ACE, lekami moczopędnymi, lekami beta-adrenolitycznymi, antagonistami angiotensyny II,
  • pentoksyfiliną, oksypentyfiliną,
  • zydowudyną,
  • antybiotykami aminoglikozydowymi,
  • chloropropamidem, glikbenklamidem,
  • antybiotykami chinolonowymi,
  • cykrosporyną, takrolimusem,
  • streptokinazą, innymi lekami trombolitycznymi albo fibrynolitycznymi,
  • probencydem,
  • digoksyną,
  • mifeprystonem,
  • selektywnymi inhibitorami wychwytu zwrotnego serotoniny (SSRI),
  • lekami przeciwpłytkowymi.
  • Stosowanie leku z jedzeniem i piciem

    Tabletki Kerdex należy połykać popijając wystarczającą ilością wody. Przyjmowanie tabletek z jedzeniem umożliwia zmniejszenie ryzyka wystąpienia działań niepożądanych do tyczących żołądka lub jelit. Jednakże, w przypadku ostrego bólu zaleca się przyjmowanie leku na pusty żołądek np. co najmniej 30 minut przed posiłkiem, co umożliwi szybsze rozpoczęcie działania leku.

    Ciąża i karmienie piersią

    Jeśli pacjentka jest w ciąży lub karmi piersią, przypuszcza, że może być w ciąży lub gdy planuje mieć dziecko powinna poradzić się lekarza lub farmaceuty przed zastosowaniem tego leku.

    Nie należy stosować leku Kerdex u kobiet w trzecim trymestrze ciąży lub karmiących piersią. Kobiety w ciąży lub planujące zajście w ciążę powinny unikać stosowania tego leku. Stosowanie leku w każdym etapie ciąży musi odbywać się wyłącznie zgodnie z zaleceniem lekarza.

    Wpływ na płodność

    Lek Kerdex może zaburzać płodność, nie zaleca się jego stosowani a u kobiet mających problemy z zajściem w ciążę, planujących ciążę lub podczas diagnostyki niepłodności.

    Stosowanie leku u dzieci i młodzieży

    Nie stosować leku Kerdex u dzieci i młodzieży.

    Prowadzenie pojazdów i obsługa maszyn

    Lek Kerdex może mieć niewielki wpływ na zdolność prowadzenia pojazdów mechanicznych i obsługiwania maszyn z powodu możliwości wystąpienia działań niepożądanych takich jak zawroty głowy lub senność. W przypadku zaobserwowania takich objawów nie należy prowadzić pojazdów mechanicznych przypadku zaobserwowania takich objawów nie należy prowadzić pojazdów mechanicznych i obsługiwać obsługiwać urządzeń mechanicznych w ruchu aż do ustąpienia objawów.

Cechy produktu

Twoje sugestie

Dokładamy wszelkich starań, aby podane zdjęcie i opis oferowanych produktów były aktualne, w pełni prawidłowe oraz kompletne. Jeśli widzisz błąd, poinformuj nas o tym.

Zgłoś uwagi
Porozmawiaj z farmaceutą
Infolinia: 800 110 110

Zadzwoń do nas jeśli potrzebujesz porady farmaceuty.
Jesteśmy dla Ciebie czynni całą dobę, 7 dni w tygodniu, bezpłatnie.

Umów E-Wizytę
Przeziębienie?
Umów e-wizytę!
Umów e-wizytę
Dlaczego DOZ.pl
Niższe koszta leczenia

Darmowa dostawa do Apteki
Bezpłatna Infolinia dla Pacjentów.

ikona niższe koszty leczenia
Bezpieczeństwo

Weryfikacja interakcji leków.
Encyklopedia leków i ziół

Ikona encklopedia leków i ziół
Wsparcie w leczeniu

Porady na czacie z Farmaceutą.
E-wizyta z lekarzem specjalistą.

Ikona porady na czacie z farmaceutą
Newsletter

Bądź na bieżąco z DOZ.pl

Ważne: Użytkowanie Witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Szczegółowe informacje w Regulaminie.

Zamnij