O produkcie
Producent
INPHARM/CP GABA GMBHOpis
Żel do stosowania na zęby.
Import: InPharm
Kraj: Niemcy
Dowiedz się więcej o imporcie równoległym.
Dawkowanie
Żel Elmex należy stosować zgodnie z zaleceniami lekarza. W przypadku wątpliwości należy ponownie skontaktować się z lekarzem.
W profilaktyce próchnicy i leczeniu wczesnych zmian próchnicowych u dorosłych i dzieci powyżej 6. roku życia żel Elmex stosuje się raz w tygodniu, najlepiej wieczorem przed snem. Należy nałożyć 1 cm żelu (w przybliżeniu 0,5 g, co odpowiada 6,25 mg fluorku) na szczoteczkę, następnie szczotkować zęby przez 2-3 minuty, po czym wypluć i wypłukać jamę ustną.
Dzieci w wieku 6-8 lat powinny stosować żel Elmex tylko pod nadzorem dorosłych. Powinny one unikać połykania żelu podczas aplikacji, a po wyszczotkowaniu zębów wypluć i wypłukać jamę ustną.
Żel Elmex nie powinien być stosowany przed opanowaniem umiejętności odpluwania (u dzieci w wieku przedszkolnym - poniżej 6 lat).
W leczeniu nadwrażliwości szyjek zębowych żel Elmex należy delikatnie nakładać palcem lub miękką szczoteczką na bolące powierzchnie.
W przypadku podwyższonego ryzyka próchnicy i w leczeniu nadwrażliwości szyjek zębowych podaną powyżej częstotliwość stosowania preparatu można zwiększyć. Dotyczy to szczególnie stosowania preparatu u pacjentów noszących aparaty ortodontyczne.
Stosowanie żelu Elmex w gabinecie stomatologicznym Żel Elmex może być podawany za pomocą specjalnych indywidualnych szyn plastycznych oraz łyżek do aplikacji, może być również nakładany bezpośrednio na powierzchnie żujące i do przestrzeni międzyzębowych przy użyciu tępej igły z napełnionej strzykawki jednorazowej. Powinno się zapewnić kontakt zębów z żelem przez 2-4 minuty, ale nie dłużej niż przez 5 minut. Po zabiegu należy wypłukać jamę ustną.
Zalecana częstotliwość tego typu aplikacji to około dwa razy w roku.
U pacjentów szczególnie narażonych na próchnicę ten sposób aplikacji można stosować częściej. Aplikacja żelu za pomocą łyżek jest rekomendowana od 8. roku życia.
Wskazania
Żel Elmex z aminofluorkami przeznaczony jest do stosowania:
profilaktycznie:
- do intensywnej profilaktyki próchnicy, zwłaszcza u dzieci, młodzieży oraz u osób szczególnie narażonych na próchnicę - pacjentów z aparatami ortodontycznymi, mostami lub częściowymi protezami,
leczniczo:
- do remineralizacji wczesnych zmian próchnicowych,
- do leczenia nadwrażliwości szyjek zębowych,
Przeciwwskazania
Nie należy stosować leku Elmex w następujących przypadkach:
- w nadwrażliwości na którykolwiek ze składników czynnych i lub substancji pomocniczych,
- w przypadku patologicznych zmian złuszczających błony śluzowej jamy ustnej,
- u niemowląt i dzieci w wieku do 2 lat ponieważ preparat zawiera olejek mięty pieprzowej i olejek mięty ogrodowej (istnieje niebezpieczeństwo skurczu krtani),
- u pacjentów z fluorozą kości i/lub szkliwa oraz u osób które nie kontrolują odruchu połykania (dzieci w wieku przedszkolnym - niżej 6 lat, osoby niepełnosprawne).
Działania niepożądane
Jak każdy lek, Elmex może powodować działania niepożądane.
Częstość występowania działań niepożądanych jest zwykle opisywana następująco:
- Bardzo często (> 1/10)
- Często (>1/100 do <1/10)
- Niezbyt często (>1/1000 do <1/100)
- Rzadko (>1/10 000 do <1/1000)
- Bardzo rzadko (<1/10 000)
- Nieznana (częstość nie może być określona na podstawie dostępnych danych).
Bardzo rzadko może wystąpić ograniczone podrażnienie błon śluzowych i/lub złuszczanie śluzówki jamy ustnej albo reakcje uczuleniowe.
Po aplikacjach w gabinecie stomatologicznym za pomocą łyżki, następujących po sobie w krótkich odstępach czasu, bardzo rzadko obserwowano złuszczanie, uszkodzenia powierzchniowe względnie owrzodzenia błony śluzowej jamy ustnej. W przypadku wystąpienia takich objawów należy przerwać stosowanie żelu Elmex.
Glikol propylenowy może powodować podrażnienia skóry.
U niemowląt i dzieci w wieku do 2 lat olejek mięty pieprzowej i olejek mięty ogrodowej mogą spowodować skurcz krtani, powodujący ciężkie zaburzenia oddechowe.
Stosowanie innych leków
Należy poinformować lekarza o wszystkich przyjmowanych ostatnio lekach, nawet tych, które są wydawane bez recepty.
Stosowanie żelu Elmex równocześnie z kuracjami przeprowadzanymi w oparciu o leki zawierające związki wapnia, magnezu lub glinu może ograniczać skuteczność używanych preparatów.