Leki na biegunkę dla dzieci: tabletki, syropy

0 produktów info
Podsumowanie
0 produktów info

Najczęściej wybierane marki w kategorii: Biegunka

Biegunka dotyka dzieci w każdym wieku, zwłaszcza maluchy przebywające w żłobku czy przedszkolu. Do 5. roku życia każde dziecko co najmniej raz cierpi na ostrą biegunkę, wywołaną przez rotawirusy. Czasem może zdarzyć się także biegunka spowodowana przez egzotoksyny, bakterie czy pasożyty. W celu zmniejszenia ilości stolców u swojej pociechy, możesz sięgnąć po lek na rozwolnienie dla dzieci. W tej kategorii znajdziesz suplementy diety i produkty lecznicze, których składniki będą pomocne w łagodzeniu przebiegu biegunki u dziecka.

Leki na biegunkę u dzieci dostępne w ofercie DOZ.pl

Gdy dziecko ma biegunkę, najważniejsze jest, aby dbać o nawadnianie jego organizmu po to, aby uniknąć odwodnienia. Dobrze jest wystrzegać się podawania napojów gazowanych czy soków o wysokiej zawartości cukru, ponieważ znajdująca się w nich sacharoza może nasilić biegunkę. Płyny, takie jak np. herbata czy woda, można podawać dziecku po prostu w większej ilości.

Dobrze jest wybrać lek na biegunkę dla dzieci, konsultując się z lekarzem. W zależności od przyczyny i rodzaju biegunki możesz sięgnąć po:

  • Preparaty nawadniające zawierające elektrolity – aby zachęcić maluchy do wypicia, mają przyjemny smak, np. pomarańczowy czy truskawkowy. Mogą mieć formę proszku do sporządzenia roztworu, gotowego płynu czy nawet kleiku ryżowego.
  • Lek na biegunkę zawierający drożdżaki Saccharomyces boulardii, inulinę i/lub bakterie kwasu mlekowego, które wykazują działanie przeciwbiegunkowe poprzez zrównoważenie przejściowego zaburzenia flory bakteryjnej jelit; Są to odpowiednie środki dla dzieci cierpiących na biegunkę infekcyjną, poantybiotykową czy biegunkę podróżnych. Mają postać kapsułek, tabletek, kropli lub proszku do sporządzenia zawiesiny, dzięki czemu bez problemu podasz je dziecku w każdym wieku;
  • Kapsułki z węglem aktywnym lub maślanem sodu, które wspierają funkcjonowanie układu pokarmowego. Zwłaszcza te zawierające tę drugą substancję będą przydatne dla dzieci z zespołem jelita drażliwego i dolegliwościach o chronicznym charakterze;
  • Tabletki zawierające chlorowodorek loperamidu lub nifuroksazyd. Pierwsza substancja czynna pomaga zwiększyć wchłanianie wody i elektrolitów, hamować propulsywną perystaltykę i wydłużać czas przemieszczania się pokarmu przez jelita. Natomiast druga działa przeciwbakteryjnie, stosuje się ją w ostrych i przewlekłych biegunkach o podłożu bakteryjnym. Będzie dobrym wyborem, gdy chcesz zmniejszyć ilość stolców w przewlekłej i ostrej biegunce u dziecka.
  • Doustne enterosorbenty, których składniki pomagają wiązać endotoksyny oraz enterotoksyny w jelicie. Są przeznaczone do leczenia objawowego przewlekłej oraz ostrej biegunki.
  • Lek na biegunkę dla dzieci z diosmektytem, przeznaczony w przypadku ostrego rozwolnienia także u niemowląt. Dostępny jest w postaci proszku, który po rozpuszczeniu tworzy smakową zawiesinę.
  • Żel z propionianem sodu, wspomagającym regenerację błony śluzowej oraz prawidłową motorykę jelita grubego.
  • Preparaty zawierające taninian żelatyny, który pomaga tworzyć warstwę ochronną na błonie śluzowej jelita, wspierać prawidłowe funkcjonowanie jego ścian. Tym samym łagodzą objawy biegunek o różnej etiologii. 

Jeśli nie jesteś pewny pochodzenia biegunki u dziecka, w naszym asortymencie znajdziesz także szybki test, który pomoże określić, czy przyczyną rozwolnienia są rotawirusy.

Jak objawia się biegunka u dziecka?

Biegunka to nadmierne oddawanie stolca o płynnej, półpłynnej lub wodnistej konsystencji. Do jej rozpoznania  wystarczą już 3 luźne stolce w ciągu doby. Dość często pojawia się u dzieci w czasie infekcji lub ząbkowania. Mogą wywołać ją także rotawirusy, bakterie (np. Salmonella, C. difficile, E. coli) oraz alergia pokarmowa. Zazwyczaj trwa kilka dni. Zdarza się, że pojawia się jako skutek uboczny podczas stosowania antybiotyku. Co może jeszcze niepokoić? Biegunce mogą towarzyszyć gorączka, wymioty i ból brzucha. Biegunki u dzieci mogą mieć charakter ostry lub przewlekły. 

Nie tylko lek na biegunkę jest ważny

W łagodzeniu przebiegu rozwolnienia u malucha pomocny jest nie tylko odpowiedni lek przeciw biegunce dla dzieci. Duże znaczenie ma także dieta. Wbrew powszechnemu przekonaniu i odruchowym stosowaniem głodówek nie powinno się jej zmieniać. Takie postępowanie może doprowadzić do niedoborów energetycznych u dziecka i wydłużyć czas regeneracji nabłonka jelitowego.

Porozmawiaj z farmaceutą
Infolinia: 800 110 110

Zadzwoń do nas jeśli potrzebujesz porady farmaceuty.
Jesteśmy dla Ciebie czynni całą dobę, 7 dni w tygodniu, bezpłatnie.

Umów E-Wizytę
Przeziębienie?
Umów e-wizytę!
Umów e-wizytę
Dlaczego DOZ.pl
Niższe koszta leczenia

Darmowa dostawa do Apteki
Bezpłatna Infolinia dla Pacjentów.

ikona niższe koszty leczenia
Bezpieczeństwo

Weryfikacja interakcji leków.
Encyklopedia leków i ziół

Ikona encklopedia leków i ziół
Wsparcie w leczeniu

Porady na czacie z Farmaceutą.
E-wizyta z lekarzem specjalistą.

Ikona porady na czacie z farmaceutą
Newsletter

Bądź na bieżąco z DOZ.pl

Ważne: Użytkowanie Witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Szczegółowe informacje w Regulaminie.

Zamnij