Wiśnia — owoc o dobroczynnym wpływie na zdrowie

Polska jest drugim największym eksporterem wiśni w Europie. Łacińska nazwa wiśni pospolitej – Prunus cerasus – odwołuje się do starożytnego miasta w Turcji, Cerasus, z którego sadzonki tej rośliny trafiły na zachód, gdzie były uprawiane przez Greków, a następnie Rzymian.

Spis treści

Wiśnia pospolita – wygląd, pochodzenie, morfologia

Wiśnia pospolita (łac. Prunus cerasus, ang. Sour cherry) jest dużym krzewem lub drzewem, które wywodzi się prawdopodobnie z krajów Azji Mniejszej lub Europy Południowej. Wiśnia pospolita należy do rodziny różowatych rosaceae, podobnie jak równie dobrze znane w Polsce śliwy i brzoskwinie. Jest uprawiana głównie dla owoców, które stanowią źródło soku wiśniowego oraz w celach ozdobnych. Do odmiany wiśni występujących w Polsce zaliczamy również czereśnię Prunus avium.

Najczęściej wiśnia pospolita jest drzewem, rzadziej wysokim krzewem, które osiąga do 5 metrów wysokości. Gałęzie są pozbawione cierni, a pojedyncze liście są ułożone skrętolegle na luźno zwisających gałęziach. Charakterystycznie pachnące białe kwiaty znajdują się na krótkich szypułkach otoczonych drobnymi listkami. Owocem jest niewielki pestkowiec o połyskującej czerwonobrunatnej skórce.

Surowcem zielarskim jest owoc wiśni pospolitej pruni cerasi fructus.

Wiśnia pospolita – zastosowanie i wskazania

Wiśnia pospolita jest obecnie uprawiana ze względu na swoje smaczne owoce oraz uzyskiwany z nich sok. Ponadto drewno wiśni ma swoje unikalne cechy, do których zaliczamy odporność na bakterie i grzyby, wysoką wytrzymałość oraz możliwość gięcia. Wiśniowe drewno jest chętnie wykorzystywane przez rzemieślników przy produkcji instrumentów muzycznych.

Same owoce i preparaty zawierające wyciągi z wiśni mają mniejsze znaczenie w lecznictwie, chociaż niektóre z nowszych badań wskazują na ciekawe możliwości zastosowania ekstraktów.
W lecznictwie ludowym owoce i sok wiśniowy były polecane podczas stanów zapalnych dróg moczowych i pęcherza moczowego. Owoce wiśni mogą być również stosowane pomocniczo w ograniczaniu napadów dny moczanowej. Obecnie mogą być także wykorzystywane w łagodzeniu lekkich zaburzeń snu ze względu na potwierdzenie obecności niewielkich ilości melatoniny.

Poza opisanymi właściwościami wiśnie mają również niski indeks glikemiczny i mogą być spożywane przez osoby cierpiące na cukrzycę. Ponadto właściwości antyoksydacyjne owoców wiśni pospolitej mogą wpływać na przyspieszenie regeneracji tkanki mięśniowej po intensywnym wysiłku fizycznym. Owoce są również dobrym źródłem błonnika pokarmowego.

Wiśnia pospolita występująca w Polsce jest prawdopodobnie wynikiem mutacji genetycznych i krzyżowania ze sobą różnych gatunków z rodzaju Prunus przez hodowców. Nasz kraj jest drugim największym eksporterem wiśni w Europie. Łacińska nazwa wiśni pospolitej – Prunus cerasus – odwołuje się do starożytnego miasta w Turcji, Cerasus, z którego sadzonki tej rośliny trafiły na zachód, gdzie były uprawiane przez Greków, a następnie Rzymian.

Nie można zapomnieć o Japonii nazywanej krajem kwitnącej wiśni. Uprawa wiśni w Japonii ma raczej znaczenie ozdobne, ale jest ona dla mieszkańców tego kraju na tyle ważna, że wiele osób czeka na moment kwitnięcia rośliny, a informacje o tym fakcie przekazują czasem nawet stacje radiowe i telewizja.

Wiśnia pospolita – działanie, właściwości, skład

W składzie owoców wiśni pospolitej najbardziej aktywną farmakologicznie grupą substancji czynnych są antocyjany. W ekstraktach z owoców potwierdzono obecność cyjanidyny, antocyjanidyny oraz proantocyjanidyn. Ponadto owoce są również źródłem niewielkich ilości tryptofanu i melatoniny, soli mineralnych oraz witamin. Polifenole, do których należą antocyjany, są odpowiedzialne za barwę owoców, więc w uproszczeniu im ciemniejszy i bardziej wyraźny kolor owoców, tym większe jest stężenie tych substancji.

Antocyjany obecne w ekstraktach są doskonałymi antyutleniaczami zmiatającymi wolne rodniki, które stanowią przyczynę przynajmniej kilku chorób cywilizacyjnych. Ponadto antocyjany mogą wykazywać również pewne właściwości przeciwbólowe oraz przeciwzapalne. Niektóre badania wskazują również, że produkty metabolizmu melatoniny i tryptofanu mają potencjał przeciwzapalny i antyoksydacyjny, co może zmniejszać ryzyko wystąpienia niektórych schorzeń układu krążenia, np. miażdżycy. Ekstrakty z owoców wiśni dzięki działaniu antyoksydacyjnemu hamują powstawanie patologicznych zmian w śródbłonku naczyń krwionośnych. Wymaga to jednak dalszych badań.

Dalszym badaniom poddany jest również kardioprotekcyjny wpływ owoców wiśni. Obecnie został on przebadany jedynie na organizmach zwierząt, ale wstępne badania wykazały ograniczenie ryzyka uszkodzenia mięśnia sercowego wywołanego przez niedokrwienie. Na ten moment wymaga to jednak dalszych badań.

Zawartość niewielkich ilości melatoniny w wyciągach pozwala na wykorzystanie owoców wiśni pospolitej w regulacji rytmu dobowego oraz łagodzeniu problemów z zasypianiem.

Wiśnia pospolita – stosowanie i dawkowanie

Suplementy obecne na polskim rynku i zawierające ekstrakty z owoców wiśni pospolitej należy zwykle przyjmować w ilości od jednej do dwóch kapsułek dziennie.

Z owoców wiśni pospolitej otrzymywany jest sok wiśniowy oraz nalewka wiśniowa, które przyjmowane w odpowiednich ilościach mogą poprawiać funkcjonowanie nerek oraz wpływać pozytywnie na jakość snu pacjenta.

Dawniej z wysuszonych ogonków liściowych wiśni pospolitej przygotowywano napar, który działał przede wszystkim moczopędnie. W tym celu niewielką ilość szypułek wiśni należało zalać gorącą wodą i zaparzać pod przykryciem przez 15 minut. Tak przyrządzony napar można przyjmować kilka razy dziennie.

Wiśnia pospolita – skutki uboczne, przedawkowanie

Preparaty i przetwory zawierające ekstrakty z wiśni pospolitej są stosunkowo bezpieczne. Podczas nadmiernego stosowania mogą wystąpić zaburzenia ze strony przewodu pokarmowego lub alergie pokarmowe. Efekty niepożądane powinny ustąpić po odstawieniu owoców.

Należy pamiętać, że nie powinno się spożywać i rozgryzać pestek wiśni ze względu na występowanie w nich amigdaliny substancji cyjanogennej. Mała zawartość tej substancji w pestkach sprawia, że połknięcie niewielkiej ilości wiśni nie stanowi zagrożenia dla osoby dorosłej, jednak wskazane jest zachowanie ostrożności w przypadku dzieci nawet ze względu na ryzyko samego zachłyśnięcia.

Suplementy i wyroby medyczne zawierające wiśnię pospolitą

Kosmetyki zawierające wiśnię pospolitą

Działanie

  • łagodzi atak dny moczanowej (podagry, skazy moczanowej, artretyzmu)
  • przeciwbólowe (bez opioidów)
  • przeciwutleniające (antyoksydacyjne)
  • przeciwzapalne

Postacie i formy

  • nalewka
  • kapsułka
  • krem

Substancje aktywne

  • proantocyjanidyny
  • procyjanidyny
  • cyjanidyno-3-glikozyd
  • cyjanina
  • alkohol perylowy
  • cyjanidyna

Surowiec

  • owoc
Porozmawiaj z farmaceutą
Infolinia: 800 110 110

Zadzwoń do nas jeśli potrzebujesz porady farmaceuty.
Jesteśmy dla Ciebie czynni całą dobę, 7 dni w tygodniu, bezpłatnie.

Pobierz aplikację mobilną Pobierz aplikację mobilną Doz.pl

Ikona przypomnienie o zażyciu leku.
Zdarza Ci się ominąć dawkę leku?

Zainstaluj aplikację. Stwórz apteczkę. Przypomnimy Ci kiedy wziąć lek.

Dostępna w Aplikacja google play Aplikacja appstore
Dlaczego DOZ.pl
Niższe koszta leczenia

Darmowa dostawa do Apteki
Bezpłatna Infolinia dla Pacjentów.

ikona niższe koszty leczenia
Bezpieczeństwo

Weryfikacja interakcji leków.
Encyklopedia leków i ziół

Ikona encklopedia leków i ziół
Wsparcie w leczeniu

Porady na czacie z Farmaceutą.
E-wizyta z lekarzem specjalistą.

Ikona porady na czacie z farmaceutą
Newsletter

Bądź na bieżąco z DOZ.pl

Ważne: Użytkowanie Witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Szczegółowe informacje w Regulaminie.

Zamnij