Rutwica lekarska — czy obniża poziom cukru?

Już w XVII wieku była znana jako roślina ozdobna i lecznicza we Francji oraz w Niemczech. Wykorzystywano jej działanie napotne, moczopędne i przeciwpasożytnicze.

Spis treści

Rutwica lekarska – zastosowanie i wskazania

Przetwory z ziela rutwicy są podawane kobietom karmiącym jako środek zwiększający laktację. Są także wykorzystywane do terapii wspomagającej w obniżaniu poziomu cukru u osób chorych na cukrzycę. Rutwica jest polecana zwłaszcza osobom z cukrzycą wieku młodzieńczego w początkowym łagodnym stadium choroby. Stosowanie powinno się odbywać pod ścisłą kontrolą lekarską ze względu na zawartość substancji toksycznych. Ich zawartość w rutwicy lekarskiej jest zmienna, zależna od populacji rośliny, fazy rozwojowej i warunków siedliskowych.

Już w XVII wieku rutwica była znana jako roślina ozdobna i lecznicza we Francji oraz w Niemczech. Wykorzystywano jej działanie napotne, moczopędne i przeciwpasożytnicze. We Włoszech stosowano młode liście rutwicy jako środek pobudzający wydzielanie mleka u matek karmiących.

Rutwica lekarska – wygląd, pochodzenie, morfologia

Rutwica lekarska (Galega officinalis) to roślina z rodziny motylkowatych (Papilionaceae). Występuje w Europie Środkowej i Południowej oraz w Azji Mniejszej. W Polsce rośnie dziko w rowach południowej części kraju i na mokrych łąkach. Rutwica ma rozgałęzione i żywozielone łodygi osiągające wysokość do 60 cm. Liście mają krótkie ogonki, są nieparzystopierzaste o 11-17 lancetowatych listkach. Przylistki są duże, zaostrzone i wolne. Rutwica ma kwiaty motylkowe, które są zebrane w grona koloru niebieskiego, rzadziej białego. Owocem jest nagi wzniesiony strąk. Roślina przy zgnieceniu wydziela odrażającą woń. Surowcem jest ziele rutwicy (Herba Galegae) zbierane od lipca do sierpnia w postaci kwitnących górnych części pędów.

Rutwica lekarska – działanie, właściwości, skład

Jeżeli chodzi o skuteczność działania rutwicy, niestety nie została potwierdzona badaniami klinicznymi – informacje pochodzą przede wszystkim z badań na zwierzętach i badań in vitro​. W badaniach in vitro wykazano, że ziele rutwicy prawdopodobnie obniża stężenie glukozy we krwi poprzez hamowanie wychwytu i transportu metyloglukozy. U zwierząt otyłych przetwory z rutwicy powodowały redukcję masy ciała i zmniejszały ilość przyjmowanego pokarmu. Prawdopodobnie dzięki saponinom zawartym w rutwicy następuje nasilenie syntezy prolaktyny i pobudzanie laktacji u matek karmiących. Ziele rutwicy może działać także nieznacznie moczopędnie i napotnie. Surowiec zawiera pochodne guanidyny (galegina i hydroksy-4-galegina), a także peganinę, gorycze, garbniki i sole mineralne. Pochodne guanidyny, zwłaszcza znajdujące się w liściach, są trujące dla zwierząt.

Rutwica lekarska – stosowanie i dawkowanie

Napar z ziela rutwicy działający przeciwcukrzycowo i zwiększający laktację: 0,5-1 łyżkę ziela rutwicy zalać szklanką wrzącej wody i parzyć pod przykryciem 15 minut, odstawić na drugie 15 minut i przecedzić. Pić 2-3 razy dziennie 1/4-1/2 szklanki naparu między posiłkami.

Zioła wspomagające obniżanie cukru przy lekkiej cukrzycy: wymieszać po 30 g ziela rutwicy, korzenia łopianu i strąków fasoli, po 20 g kwiatów i korzenia mniszka, liści borówki czarnej, owoców kopru włoskiego i korzenia lukrecji. Zalać 2 łyżki ziołowej mieszanki szklanką ciepłej wody, gotować wolno pod przykryciem 3 minuty, odstawić na 10 minut i odcedzić np. do termosu. Pić po szklance odwaru 3 razy dziennie między posiłkami.

Rutwica lekarska – interakcje z lekami i ziołami

Rutwica przyjmowana z lekami przeciwzakrzepowymi i przeciwpłytkowymi może nasilać ich działanie poprzez zwiększenie ryzyka krwawienia i hamowanie agregacji płytek krwi. Przyjmowana z lekami przeciwcukrzycowymi może dodatkowo zmniejszać poziom glukozy we krwi.

Suplementy i wyroby medyczne zawierające rutwicę lekarską

Działanie

  • moczopędne (diuretyczne) (zwiększa objętość wydalanego moczu)
  • pobudza laktację
  • przeciwcukrzycowe (hipoglikemizujące; zmniejsza stężenie glukozy we krwi)
  • napotne

Postacie i formy

  • susz
  • napar
  • odwar
  • szampony i odżywki do włosów

Substancje aktywne

  • garbniki
  • związki goryczowe
  • pochodne guanidyny
  • galegina
  • hydroksy-4-galegina
  • peganina
  • stachyoza

Surowiec

  • ziele
Porozmawiaj z farmaceutą
Infolinia: 800 110 110

Zadzwoń do nas jeśli potrzebujesz porady farmaceuty.
Jesteśmy dla Ciebie czynni całą dobę, 7 dni w tygodniu, bezpłatnie.

Pobierz aplikację mobilną Pobierz aplikację mobilną Doz.pl

Ikona przypomnienie o zażyciu leku.
Zdarza Ci się ominąć dawkę leku?

Zainstaluj aplikację. Stwórz apteczkę. Przypomnimy Ci kiedy wziąć lek.

Dostępna w Aplikacja google play Aplikacja appstore
Dlaczego DOZ.pl
Niższe koszta leczenia

Darmowa dostawa do Apteki
Bezpłatna Infolinia dla Pacjentów.

ikona niższe koszty leczenia
Bezpieczeństwo

Weryfikacja interakcji leków.
Encyklopedia leków i ziół

Ikona encklopedia leków i ziół
Wsparcie w leczeniu

Porady na czacie z Farmaceutą.
E-wizyta z lekarzem specjalistą.

Ikona porady na czacie z farmaceutą
Newsletter

Bądź na bieżąco z DOZ.pl