Perflutren, Perflutrenum - Zastosowanie, działanie, opis

Podstawowe informacje o perflutrenie

Rok wprowadzenia na rynek
1998
Substancje aktywne
perflutren
Działanie perflutrenu
wzmocnienie kontrastu podczas wskazanych procedur echokardiograficznych
Postacie perflutrenu
roztwór do infuzji, roztwór do wstrzykiwań, roztwór do wstrzykiwań i infuzji
Układy narządowe
układ krwionośny (sercowo-naczyniowy)
Specjalności medyczne
Kardiologia, Radiologia i diagnostyka obrazowa
Rys historyczny perflutrenu

Perflutren został zarejestrowany do użytku w 1998 roku przez Europejską Agencję Leków (EMA). Perflutren to lek diagnostyczny przeznaczony do stosowania w celu wzmocnienia kontrastu podczas procedur echokardiograficznych. Składa się on z pokrytych lipidami mikrosfer wypełnionych gazem oktafluoropropanowym (OFP). Podczas echokardiografii aktywowany perflutren wzmacnia obrazy wewnętrznych struktur lub granic serca, tworząc dokładniejszy obraz, który może umożliwić kardiologom lepszą diagnozę pacjentów.

Wzór sumaryczny perflutrenu

C3F8

Spis treści

Wskazania do stosowania perflutrenu

Perflutren jest wykorzystywany jako środek kontrastowy, ułatwiający obrazowanie ultrasonograficzne serca i naczyń wieńcowych u osób dorosłych. Stosuje się go wyłącznie u pacjentów, u których echokardiogram bez kontrastu jest niewystarczający do diagnostyki.

Dawkowanie perflutrenu

Peflutren może być podawany wyłącznie przez lekarzy specjalistów doświadczonych w diagnostyce obrazowej i interpretacji echokardiogramów uzyskanych z zastosowaniem środka kontrastowego, w ośrodkach z dostępem do sprzętu resuscytacyjnego.

Dawki zwykle stosowane u pacjentów mieszczą się w zakresie od 0,5 ml do 3,0 ml.

Ze względu na brak badań należy każdorazowo dokonywać oceny korzyści z zastosowania u pacjentów w podeszłym wieku, z niewydolnością wątroby lub nerek.

Przeciwskazania do stosowania perflutrenu

Przeciwwskazaniem do stosowania jest nadwrażliwość na substancję czynną, wiek poniżej 18 lat oraz nadciśnienie płucne i ciśnienie skurczowe w tętnicy płucnej powyżej 90 mm Hg.

Specjalne ostrzeżenia i środki ostrożności dotyczące stosowania perflutrenu

Produkt z perflutrenem może być podawany wyłącznie dożylnie.

Ze względu na ryzyko wystąpienia groźnych reakcji sercowo-płucnych oraz śmierci należy zachować dużą ostrożność stosując perflutren u pacjentów z ciężkimi chorobami serca i płuc. W czasie badania i w ciągu 30 minut od podawania perflutenu powinni być poddani monitorowaniu. Wskazaniem do zachowania ostrożności podczas stosowania są również zaburzenia krzepnięcia, niewydolność wątroby lub nerek, ostre zakażenia oraz przecieki wewnątrz sercowe.

W czasie stosowania została opisana nadwrażliwość na albuminę ludzką, dlatego należy podjąć środki ostrożności, jeżeli produkt ma być podawany u chorych z alergią na białko w wywiadzie, gdyż może dojść do alergii zagrażającej życiu.

Przeciwwskazania perflutrenu do łączenia z innymi substancjami czynnymi

Nie zostały przeprowadzone badania dotyczące interakcji perflutrenu z innymi substancjami leczniczymi. Nie stwierdzono także występowania innych rodzajów interakcji.

Interakcje perflutrenu z pożywieniem

Brak jest informacji o interakcji perflutrenu z pożywieniem.

Interakcje perflutrenu z alkoholem

Aktualne badania nie wykazują interakcji perflutrenu z alkoholem.

Wpływ perflutrenu na prowadzenie pojazdów

Perflutren nie wpływa na zdolności psycho-fizyczne.

Inne rodzaje interakcji

Nie zostało dotychczas zbadane zastosowanie perflutrenu podczas znieczulenia ogólnego z podaniem halotanu oraz tlenu.

Podczas podawania perflutrenu zaobserwowano nieprawidłowy elektrokardiogram u pacjentów.

Wpływ perflutrenu na ciążę

Brakuje danych klinicznych dotyczących stosowania perflutrenu u kobiet w ciąży.

Przeprowadzone na zwierzętach badania, nie wykazały negatywnego wpływu na przebieg okresu ciąży, rozwój płodu oraz przebieg porodu, a także na dalszy rozwój pourodzeniowy.

Zalecane jest zachowanie ostrożności podczas stosowania perflutenu w diagnostyce u ciężarnych.

Wpływ perflutrenu na laktację

Nie jest wiadome czy perflutren przenika do mleka karmiącej kobiety, dlatego należy zachować szczególną ostrożność przed zastosowaniem preparatu w tym przypadku.

Wpływ perflutrenu na płodność

Przeprowadzone na zwierzętach badania nie wykazują bezpośredniego ani pośredniego wpływu na płodność. 

Inne możliwe skutki uboczne

Do najczęściej występujących działań niepożądanych możemy zaliczyć: bóle głowy, uderzenia gorąca oraz bóle pleców. 

Niezbyt często u pacjentów występują: zawroty głowy, zaburzenia smaku, hipotonia, duszność, podrażnienie gardła, bóle brzucha, biegunka, nudności, wymioty, świąd skóry, wzmożona potliwość, a także bóle w klatce piersiowej, uczucie zmęczenia i gorąca oraz ból w miejscu wstrzyknięcia.

Rzadko chorzy skarżyli się także na: parestezje, zaburzenia rytmu serca, omdlenia, nadciśnienie tętnicze, uczucie ziębnięcia obwodowych części ciała, zespół zaburzeń oddechowych, kaszel, uczucie suchości w gardle, dyspepsję, wysypki skórne, pokrzywkę, rumień, wysypki rumieniowe, bóle (stawów, boku, szyi), kurcze mięśni, gorączkę i dreszcze.

W badaniach klinicznych odnotowano także występowanie działań niepożądanych o nieznanej częstotliwości. Zaliczono tu reakcje alergiczne i anafilaktyczne, zaburzenia widzenia, obniżoną saturację, bóle i napięcie mięśni.

Ze strony układu nerwowego odnotowano: napady drgawkowe, niedoczulicę skóry twarzy i utratę świadomości.

Zaburzenia kardiologiczne o nieznanej częstotliwości to: zatrzymanie akcji serca, arytmie komorowe takie jak - migotanie komór, częstoskurcz komorowy, przedwczesne skurcze komorowe; asystolia, migotanie przedsionków, niedokrwienie mięśnia sercowego, częstoskurcz nadkomorowy,  a także nadkomorowe zaburzenia rytmu serca.

Objawy przedawkowania perflutrenu

Nie są znane skutki kliniczne przedawkowania preparatu zawierającego perflutren. Pomimo zastosowania dawek jednorazowych wynoszących aż do 100 mikrolitrów roztworu/kg były one dobrze tolerowane przez pacjentów. 

Mechanizm działania perflutrenu

Perflutren składa się z mikrosfer wypełnionych gazem, które są wstrzykiwane lub podawane w infuzji do organizmu. Pod wpływem fal ultradźwiękowych mikrosfery rezonują i „odbijają” silne sygnały z powrotem do aparatu ultradźwiękowego. Różnica gęstości między pęcherzykami wypełnionymi gazem, a otaczającą je krwią powoduje wzrost kontrastu widoczny w obrazie ultrasonograficznym. Podczas echokardiografii aktywowany perflutren wzmacnia obrazy wewnętrznych struktur lub granic serca.

Wchłanianie perflutrenu

Perflutren po podaniu dożylnym wchłania się całkowicie i po 4-5 minutach od podania jego stężenie we krwi oraz wydychanym powietrzu jest praktycznie niewykrywalne.

Dystrybucja perflutrenu

Na podstawie badań przeprowadzonych na szczurach można zauważyć, że główna dystrybucja perflutrenu zachodzi w płucach. Czas utrzymywania się leku w tym obszarze wynosi około 40 minut, jednak stężenie jest zbyt małe aby można było je zmierzyć. Tmax, czyli czas potrzebny do uzyskania najwyższego stężenia perflutrenu w krwi wynosił 1,77 minuty.

Metabolizm perflutrenu

Naukowy uważają, że fosfolipidowe składniki mikrosfer są metabolizowane w wątrobie do wolnych kwasów tłuszczowych.

Wydalanie perflutrenu

Eliminacja perflutrenu z organizmu człowieka zachodzi w czasie krótszym niż 10 minut. Czas połowicznej eliminacji perflutrenu z krążenia płucnego wynosi ok. 1,3 +/- 0,7 minut.

Proces obniżania stężeń perflutrenu we krwi zachodzi ze średnim okresem półtrwania wynoszącym 1,3 minuty u osób zdrowych oraz 1,9 minuty u pacjentów z przewlekłą obturacyjną chorobą płuc.

Wydalanie perflutrenu zachodzi poprzez układ moczowy oraz układ oddechowy.

Porozmawiaj z farmaceutą
Infolinia: 800 110 110

Zadzwoń do nas jeśli potrzebujesz porady farmaceuty.
Jesteśmy dla Ciebie czynni całą dobę, 7 dni w tygodniu, bezpłatnie.

Pobierz aplikację mobilną Pobierz aplikację mobilną Doz.pl

Ikona przypomnienie o zażyciu leku.
Zdarza Ci się ominąć dawkę leku?

Zainstaluj aplikację. Stwórz apteczkę. Przypomnimy Ci kiedy wziąć lek.

Dostępna w Aplikacja google play Aplikacja appstore
Dlaczego DOZ.pl
Niższe koszta leczenia

Darmowa dostawa do Apteki
Bezpłatna Infolinia dla Pacjentów.

ikona niższe koszty leczenia
Bezpieczeństwo

Weryfikacja interakcji leków.
Encyklopedia leków i ziół

Ikona encklopedia leków i ziół
Wsparcie w leczeniu

Porady na czacie z Farmaceutą.
E-wizyta z lekarzem specjalistą.

Ikona porady na czacie z farmaceutą
Newsletter

Bądź na bieżąco z DOZ.pl

Ważne: Użytkowanie Witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Szczegółowe informacje w Regulaminie.

Zamnij