Olaratumab, Olaratumabum - Zastosowanie, działanie, opis

Podstawowe informacje o olaratumabie

Rok wprowadzenia na rynek
2016
Substancje aktywne
olaratumab
Działanie olaratumabu
przeciwnowotworowe (cytostatyczne, cytotoksyczne)
Postacie olaratumabu
koncentrat do sporządzania roztworu do infuzji
Układy narządowe
układ immunologiczny (odpornościowy)
Specjalności medyczne
Onkologia kliniczna
Rys historyczny olaratumabu

Olaratumab został wprowadzony do lecznictwa przez firmę Eli Lilly and Company w 2016 roku na etapie II fazy badań klinicznych. W 2019 roku Food and Drug Administration (FDA) cofnęła rekomendację do stosowania olaratumabu jako uzupełnienie terapii doksorubicyną ze względu na niekorzystne wyniki III fazy badań (brak korzyści klinicznej dla pacjenta).

Wzór sumaryczny olaratumabu

C6554H10076N1736O2048S40

Spis treści

Wskazania do stosowania olaratumabu

Olaratumab jest stosowany w leczeniu zaawansowanych mięsaków tkanek miękkich w skojarzeniu z doksorubicyną, jeżeli pacjent nie może być poddany radykalnej operacji ani radykalnej radioterapii.

Dawkowanie olaratumabu

Dawka stosowana w leczeniu zależna jest od masy ciała, stopnia zaawansowania choroby, nasilenia objawów toksyczności, chorób współistniejących (ciężkie zaburzenia czynności wątroby i nerek) itp.
Olaratumab stosuje się dożylnie we wlewie trwającym około 60 minut. Nie należy przekraczać szybkości podawania wlewu 25 mg/min.
Maksymalna dawka dobowa stosowana u osób dorosłych to 15 mg/kg masy ciała.
Brak danych potwierdzających bezpieczeństwo stosowania olaratumabu u dzieci i młodzieży poniżej 18 roku życia. 

Przeciwskazania do stosowania olaratumabu

Przeciwwskazaniem jest nadwrażliwość na olaratumab.

Specjalne ostrzeżenia i środki ostrożności dotyczące stosowania olaratumabu

Należy uważnie obserwować pacjenta pod kątem objawów reakcji na wlew, do których zalicza się zaczerwienienie twarzy, skurcz oskrzeli, duszność, dreszcze, gorączkę i niedociśnienie. U części pacjentów doszło do reakcji na wlew zakończonej zgonem pomimo zastosowania premedykacji. W przypadku wystąpienia reakcji na wlew 3 lub 4 stopnia należy natychmiast zaprzestać podawania leku.
Podczas terapii istnieje zwiększone ryzyko wystąpienia neutropenii, dlatego u pacjentów należy monitorować liczbę granulocytów obojętnochłonnych i w razie znacznie zaniżonych wartości wprowadzić leczenie uzupełniające np. antybiotykiem lub czynnikiem stymulującym tworzenie kolonii granulocytów.
Innym parametrem, który należy kontrolować jest liczba płytek krwi ze względu na zwiększone ryzyko wystąpienia zdarzeń krwotocznych.
Jednoczesne zastosowanie szczepionki z żywymi drobnoustrojami zwiększa ryzyko rozwoju ciężkich zakażeń, które mogą prowadzić do śmierci, dlatego należy unikać podawania żywych szczepionek u pacjentów przyjmujących olaratumab.
Olaratumab został wycofany z obrotu ze względu na brak znaczących korzyści dla pacjenta stosującego olaratumab w połączeniu z doksorubicyną w porównaniu do monoterapii doksorubicyną (brak wpływu na przedłużenie życia pacjenta).

Wpływ olaratumabu na prowadzenie pojazdów

Olaratumab może powodować częste zmęczenie, dlatego należy zachować ostrożność podczas prowadzenia pojazdów.

Wpływ olaratumabu na ciążę

Dane dotyczące wpływu olaratumabu na ciąże u kobiet są ograniczone. Z badań prowadzonych wśród zwierząt stwierdzono szkodliwy wpływ leku na płód. Nie można wykluczyć szkodliwego wpływu olaratumabu na ciążę u kobiet, dlatego stosowanie go w tej grupie pacjentek nie jest zalecane. Kobiety w wieku rozrodczym muszą stosować skuteczną metodę antykoncepcji podczas terapii i przez co najmniej 3 miesiące od zakończenia leczenia.

Wpływ olaratumabu na laktację

Nie są znane skutki działania olaratumabu na karmione dziecko, dlatego nie jest zalecane stosowanie leku w okresie laktacji i przez 3 miesiące od zakończenia terapii.

Inne możliwe skutki uboczne

Podanie dożylne: neutropenia, limfopenia, nudności, wymioty, ból głowy, biegunka, bóle kostno-mięśniowe, zapalenie błon śluzowych, reakcje na wlew (reakcje anafilaktyczne i/lub wstrząs anafilaktyczny).

Mechanizm działania olaratumabu

Olaratumab to rekombinowane, humanizowane przeciwciało monoklonalne klasy IgG1, które wiąże się z receptorem płytkopochodnego czynnika wzrostu alfa (PDGFR-α) zapobiegając przyłączaniu PDGF AA, -BB i -CC i aktywacji receptora. W efekcie dochodzi do zahamowania dalszych szlaków sygnałowych, co prowadzi do zatrzymania wzrostu komórek nowotworowych.

Metabolizm olaratumabu

Dokładny metabolizm olaratumabu nie jest znany. Przeciwciała monoklonalne ulegają rozpadowi na mniejsze peptydy i białka zanim dojdzie do ich eliminacji z organizmu.

Wydalanie olaratumabu

Średni okres półtrwania olaratumabu wynosi około 11 dni.

Porozmawiaj z farmaceutą
Infolinia: 800 110 110

Zadzwoń do nas jeśli potrzebujesz porady farmaceuty.
Jesteśmy dla Ciebie czynni całą dobę, 7 dni w tygodniu, bezpłatnie.

Pobierz aplikację mobilną Pobierz aplikację mobilną Doz.pl

Ikona przypomnienie o zażyciu leku.
Zdarza Ci się ominąć dawkę leku?

Zainstaluj aplikację. Stwórz apteczkę. Przypomnimy Ci kiedy wziąć lek.

Dostępna w Aplikacja google play Aplikacja appstore
Dlaczego DOZ.pl
Niższe koszta leczenia

Darmowa dostawa do Apteki
Bezpłatna Infolinia dla Pacjentów.

ikona niższe koszty leczenia
Bezpieczeństwo

Weryfikacja interakcji leków.
Encyklopedia leków i ziół

Ikona encklopedia leków i ziół
Wsparcie w leczeniu

Porady na czacie z Farmaceutą.
E-wizyta z lekarzem specjalistą.

Ikona porady na czacie z farmaceutą
Newsletter

Bądź na bieżąco z DOZ.pl

Ważne: Użytkowanie Witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Szczegółowe informacje w Regulaminie.

Zamnij