Necytumumab, Necitumumab - Zastosowanie, działanie, opis

Podstawowe informacje o necytumumabie

Rok wprowadzenia na rynek
2015
Substancje aktywne
necytumumab
Działanie necytumumabu
przeciwnowotworowe (cytostatyczne, cytotoksyczne)
Postacie necytumumabu
roztwór do infuzji
Układy narządowe
układ oddechowy
Specjalności medyczne
Onkologia kliniczna, Pulmonologia
Rys historyczny necytumumabu

Necytumumab został zatwierdzony do użytku medycznego w Stanach Zjednoczonych przez Agencję Żywności i Leków (FDA) dnia 24 listopada 2015 roku. Z kolei Europejska Agencja Leków wydała taką zgodę dnia 15 lutego 2016 roku. W obu przypadkach podmiotem odpowiedzialnym za wprowadzenie substancji czynnej na rynek farmaceutyczny była firma Eli Lilly.

Wzór sumaryczny necytumumabu

C6436H9958N1702O2020S42

Spis treści

Wskazania do stosowania necytumumabu

Necitumumab jest podawanym dożylnie rekombinowanym przeciwciałem monoklonalnym IgG1 stosowanym w leczeniu płaskonabłonkowego niedrobnokomórkowego raka płuca (w stadium zaawansowanym i z przerzutami). Substancja czynna został zarejestrowany do stosowania w skojarzeniu z cisplatyną i gemcytabiną.

Dawkowanie necytumumabu

Necytumumab podawany jest dożylnie, przez pompę infuzyjną.

Dawka stosowana w leczeniu zależna jest od wystąpienia działań niepożądanych leku (reakcje skórne).

Dawka zwykle stosowana (dobowa) u osób dorosłych: 800 mg.

Przeciwskazania do stosowania necytumumabu

Przeciwwskazaniem jest ciężka nadwrażliwość na substancję czynną, która może zagrażać zdrowiu i życiu pacjenta.

Specjalne ostrzeżenia i środki ostrożności dotyczące stosowania necytumumabu

Necytumumab należy stosować ostrożnie u pacjentów ze zdarzeniami zakrzepowo–zatorowymi w wywiadzie na przykład z udarem, zakrzepicą żył głębokich, zawałem mięśnia sercowego lub zatorowością płucną. Stosowanie substancji czynnej wiąże się również z wystąpieniem takich działań niepożądanych.

U pacjentów leczonych substancją czynną mogą wystąpić zaburzenia krążeniowo–oddechowe. Obserwowano przypadki, które zakończyły się zgonem.

W wyniku stosowania necytumumabu mogą wystąpić reakcje nadwrażliwości u pacjenta. Przed rozpoczęciem terapii zaleca się podanie chorym kortykosteroidów, leków przeciwgorączkowych oraz przeciwhistaminowych.

U pacjentów leczonych substancją czynną mogą wystąpić odczyny skórne. Zaleca się, aby chorzy stosowali filtry przeciwsłoneczne, kremy nawilżające oraz steroidy w postaci kremów do zastosowania miejscowego.

Terapia lekiem wiążę się z ryzykiem wystąpienia u pacjenta zaburzeń stężenia elektrolitów we krwi. Należy monitorować chorego pod tym kątem i jeśli zaistnieje tak potrzeba, natychmiast wyrównać poziom elektrolitów.

U pacjentów leczonych substancją czynną częściej obserwowano wystąpienie zakażeń (posocznica, zapalenie płuc). Należy obserwować chorych pod kątem wystąpienia tego typu działań niepożądanych.

Kobiety w wieku rozrodczym nie powinny zachodzić w ciążę w czasie trwania terapii i minimum 3 miesiące po jej zakończeniu.

Wpływ necytumumabu na prowadzenie pojazdów

Substancja czynna nie powoduje objawów wpływających na zdolność prowadzenia pojazdów i obsługiwania maszyn. Jeśli jednak u pacjenta wystąpią objawy wpływające na koncentrację i czas reakcji, zaleca się zachowanie ostrożności w czasie wykonywania tych czynności.

Wpływ necytumumabu na ciążę

Brak danych klinicznych opisujących wpływ substancji czynnej na ciążę. Brak również danych związanych z badaniami na zwierzętach. Stosowanie necytumumabu w ciąży jest przeciwwskazane, chyba że lekarz prowadzący zdecyduje inaczej, po wzięciu pod uwagę stosunku korzyści do ryzyka.

Wpływ necytumumabu na laktację

Nie wiadomo czy substancja czynna obecna jest w mleku kobiecym. W związku z brakiem danych, zaleca się, aby przerwać karmienie w czasie terapii i minimum 4 miesiące po jej zakończeniu.

Wpływ necytumumabu na płodność

Brak danych klinicznych opisujących wpływ substancji czynnej na płodność. Brak również danych związanych z badaniami na zwierzętach.

Inne możliwe skutki uboczne

Podanie dożylne: zakażenia układu moczowego, ból głowy, zaburzenia smaku, zapalenie spojówek, tętnicze i żylne zdarzenia zakrzepowo–zatorowe, krwioplucie, zapalenie żył, ból gardła, krwawienie z nosa, zapalenie jamy ustnej, wymioty, owrzodzenie jamy ustnej, dysfagia, reakcje skórne, reakcje nadwrażliwości, dyzuria, skurcze mięśni, gorączka, małe stężenie magnezu, fosforanów, wapnia i potasu we krwi, zmniejszenie masy ciała.

Objawy przedawkowania necytumumabu

Brak szczegółowych badań klinicznych opisujących objawy przedawkowania substancji czynnej. W zależności od przyjętej dawki leku obserwowano u chorych takie działania niepożądane jak: wymioty, nudności i bóle głowy.

Mechanizm działania necytumumabu

Mechanizm działania necytumumabu polega na wiązaniu się substancji czynnej z ludzkim receptorem naskórkowego czynnika wzrostu (EGFR). Zapobiega to wiązaniu do niego ligandów, co hamuje procesy zaangażowane w proliferację komórek, przerzuty, angiogenezę i progresję nowotworów. Wiązanie necytumumabu z EGFR indukuje internalizację i degradację receptora, zapobiegając w ten sposób dalszej aktywacji EGFR.

Wchłanianie necytumumabu

Brak badań farmakokinetycznych opisujących inną drogę podania niż we wlewie dożylnym.

Dystrybucja necytumumabu

W wyniku badań farmakokinetycznych obliczono, że objętość dystrybucji w stanie stacjonarnym wynosi około 7 l.

Wydalanie necytumumabu

Okres półtrwania substancji czynnej w fazie eliminacji wynosi około 14 dni.

Porozmawiaj z farmaceutą
Infolinia: 800 110 110

Zadzwoń do nas jeśli potrzebujesz porady farmaceuty.
Jesteśmy dla Ciebie czynni całą dobę, 7 dni w tygodniu, bezpłatnie.

Pobierz aplikację mobilną Pobierz aplikację mobilną Doz.pl

Ikona przypomnienie o zażyciu leku.
Zdarza Ci się ominąć dawkę leku?

Zainstaluj aplikację. Stwórz apteczkę. Przypomnimy Ci kiedy wziąć lek.

Dostępna w Aplikacja google play Aplikacja appstore
Dlaczego DOZ.pl
Niższe koszta leczenia

Darmowa dostawa do Apteki
Bezpłatna Infolinia dla Pacjentów.

ikona niższe koszty leczenia
Bezpieczeństwo

Weryfikacja interakcji leków.
Encyklopedia leków i ziół

Ikona encklopedia leków i ziół
Wsparcie w leczeniu

Porady na czacie z Farmaceutą.
E-wizyta z lekarzem specjalistą.

Ikona porady na czacie z farmaceutą
Newsletter

Bądź na bieżąco z DOZ.pl