Antytrombina alfa, Antitrombinum alfa - Zastosowanie, działanie, opis

Podstawowe informacje o antytrobinie alfa

Rok wprowadzenia na rynek
2006
Substancje aktywne
antytrombina alfa
Działanie antytrombiny alfa
przeciwzakrzepowe (antykoagulacyjne), fibrynolityczne (trombolityczne, rozpuszcza skrzepy krwi)
Postacie antytrombiny alfa
proszek do sporządzania roztworu do infuzji
Układy narządowe
układ krwiotwórczy i krew, układ krwionośny (sercowo-naczyniowy)
Specjalności medyczne
Angiologia, Chirurgia ogólna, Hematologia
Rys historyczny antytrombiny alfa

Antytrobina alfa jest inhibitorem układu krzepnięcia otrzymanym metodami inżynierii genetycznej. Izolowana jest z mleka transgenicznych kóz, do których DNA wprowadzono gen ludzkiej antytrombiny. W 2006 roku zatwierdzono jej stosowanie w lecznictwie jako alternatywę dla antytrombiny pochodzącej z ludzkiego osocza zgodnie z procedurą „dopuszczenia w wyjątkowych okolicznościach”. Ze względu na rzadkość występowania choroby nie było możliwe uzyskanie pełnej informacji o korzyściach i bezpieczeństwie stosowania antytrombiny alfa, a informacje na ten temat są corocznie aktualizowane.

Wzór sumaryczny antytrombiny alfa

C2191H3451N583O656S18

Spis treści

Wskazania do stosowania antytrombiny alfa

Antytrombina alfa jest stosowana w okresie leczenia chirurgicznego u pacjentów z wrodzonym niedoborem antytrombiny jako profilaktyka żylnej choroby zakrzepowo-zatorowej. Zwykle podawana jest z heparyną lub heparyną drobnocząsteczkową.

Dawkowanie antytrombiny alfa

Leczenie powinno odbywać się pod nadzorem lekarza doświadczonego w leczeniu wrodzonego niedoboru antytrombiny. Dawka i czas leczenia powinny zostać dobrane indywidualnie do stanu pacjenta z uwzględnieniem epizodów zakrzepowo-zatorowych w wywiadzie rodzinnym, aktualnych klinicznych czynników ryzyka i wyników badań laboratoryjnych.

Przeciwskazania do stosowania antytrombiny alfa

Przeciwwskazaniami do stosowania są nadwrażliwość na antytrombinę alfa, białka kozie lub składniki mleka koziego.

Specjalne ostrzeżenia i środki ostrożności dotyczące stosowania antytrombiny alfa

Podczas i po wykonaniu infuzji pacjenci powinni być obserwowani pod kątem objawów niepożądanych typu alergicznego, takich jak wysypka, pokrzywka uogólniona, ucisk w klatce piersiowej, świszczący oddech, niedociśnienie tętnicze i wstrząs anafilaktyczny. Same wlewy powinny być wykonywane w warunkach umożliwiających podjęcie odpowiedniej interwencji w razie wystąpienia ciężkich reakcji. Poziom przeciwciał powinien być również monitorowany i raportowany. Ze względu na ograniczoną ilość danych i różną farmakokinetykę antytrombiny alfa u kobiet w ciąży i kobiet nieciężarnych nie jest możliwe opracowanie wytycznych do jej stosowania w czasie ciąży. Przed równoczesnym zastosowaniem leczenia heparyną, heparyną drobnocząsteczkową lub innymi lekami przeciwzakrzepowymi należy regularnie kontrolować zakres antykoagulacji w niewielkich odstępach czasu, a szczególnie w pierwszych godzinach od rozpoczęcia stosowania antytrombiny, aby ustalić dawkę antykoagulantu oraz zapobiec zbyt małej krzepliwości krwi. Należy wziąć pod uwagę ryzyko obniżenia aktywności antytrombiny podczas długotrwałego leczenia heparyną niefrakcjonowaną.

Przeciwwskazania antytrombiny alfa do łączenia z innymi substancjami czynnymi

Nie prowadzono badań interakcji antytrombiny z innymi substancjami. Monitorowanie parametrów klinicznych oraz biologicznych wymaga podawanie antytrombiny alfa z heparyną lub jej pochodnymi oraz innymi substancjami o właściwościach antykoagulacyjnych pacjentom ze zwiększonym ryzykiem krwawienia.

Wpływ antytrombiny alfa na prowadzenie pojazdów

Antytrombina alfa nie wywiera wpływu na zdolność prowadzenia pojazdów i obsługi urządzeń mechanicznych.

Wpływ antytrombiny alfa na ciążę

Dane kliniczne o stosowaniu antytrombiny alfa u kobiet w ciąży są ograniczone, nie wskazują one jednak na szkodliwy jej wpływ na matkę lub dziecko. W badania na szczurach również nie stwierdzono negatywnego oddziaływania na przebieg ciąży i rozwój płodu. Ze względu na różne właściwości farmakokinetyczne antytrombiny alfa u kobiet ciężarnych i nieciężarnych, nie zaleca się jej stosowania u kobiet w ciąży.

Wpływ antytrombiny alfa na laktację

Nie wiadomo, czy antytrombina alfa przenika do mleka  kobiecego. Ze względu na potencjalne ryzyko dla karmionego dziecka, należy rozważyć czy przerwać stosowanie antytrombiny alfa, czy przerwać karmienie dziecka piersią.

Wpływ antytrombiny alfa na płodność

Brakuje informacji o wpływie antytrobiny alfa na płodność kobiet lub mężczyzn.

Inne możliwe skutki uboczne

Substancja podawana jest w roztworach do infuzji, działania niepożądane są w głównej mierze związane z miejscem podania. Niezbyt często występują siniaki w miejscu wkłucia, rumień, wysypka oraz ból w miejscu infuzji, może pojawić się uczucie ciepła. Często spotykane są krwotoki w miejscu wkłucia lub krwotoki i wydzielina z rany po zabiegu oraz zawroty i ból głowy, nudności.

Objawy przedawkowania antytrombiny alfa

Przypadki przedawkowania nie są znane.

Mechanizm działania antytrombiny alfa

Antytrombina alfa jest rekombinowanym analogiem ludzkiej glikoproteiny o masie 58 kDa (432 aminokwasów), która jest jednym z najważniejszych naturalnych inhibitorów krzepnięcia krwi. Największą aktywność hamującą wykazuje wobec trombiny i czynnika Xa oraz czynników aktywacji kontaktowej, szlaku wewnątrzpochodnego i kompleksu czynnika VIIa z czynnikiem tkankowym. Heparyna istotnie zwiększa aktywność antytrombiny, a działanie antykoagulacyjne heparyny jest uzależnione od obecności antytrombiny. Antytrombina zawiera dwie czynnościowo ważne domeny: pierwsza tworzy trwały kompleks blokujący z trombiną, druga wchodzi w interakcję z heparyną i podobnymi substancjami, co wzmaga inhibicję trombiny. Kompleksy inhibitor-trombina układu krzepnięcia są usuwane przez układ siateczkowo-śródbłonkowy.

Wchłanianie antytrombiny alfa

Antytrombina alfa podawana jest we wlewach dożylnych. Jej biodostępność wynosi 100%.

Metabolizm antytrombiny alfa

Kompleksy antytrombiny alfa związanej z trombiną są usuwane przez układ siateczkowo-śródbłonkowy i podlegają przemianom degradacyjnym typowym dla innych białek, tj. rozpadowi do peptydów i pojedynczych aminokwasów.

Wydalanie antytrombiny alfa

Produkty degradacji antytrombiny alfa podlegają szlakom eliminacji z organizmu typowym dla innych białek.

Porozmawiaj z farmaceutą
Infolinia: 800 110 110

Zadzwoń do nas jeśli potrzebujesz porady farmaceuty.
Jesteśmy dla Ciebie czynni całą dobę, 7 dni w tygodniu, bezpłatnie.

Pobierz aplikację mobilną Pobierz aplikację mobilną Doz.pl

Ikona przypomnienie o zażyciu leku.
Zdarza Ci się ominąć dawkę leku?

Zainstaluj aplikację. Stwórz apteczkę. Przypomnimy Ci kiedy wziąć lek.

Dostępna w Aplikacja google play Aplikacja appstore
Dlaczego DOZ.pl
Niższe koszta leczenia

Darmowa dostawa do Apteki
Bezpłatna Infolinia dla Pacjentów.

ikona niższe koszty leczenia
Bezpieczeństwo

Weryfikacja interakcji leków.
Encyklopedia leków i ziół

Ikona encklopedia leków i ziół
Wsparcie w leczeniu

Porady na czacie z Farmaceutą.
E-wizyta z lekarzem specjalistą.

Ikona porady na czacie z farmaceutą
Newsletter

Bądź na bieżąco z DOZ.pl

Ważne: Użytkowanie Witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Szczegółowe informacje w Regulaminie.

Zamnij