Mazypredon, Mazipredonum - Zastosowanie, działanie, opis

Podstawowe informacje o mazypredonie

Substancje aktywne
mazypredon
Działanie mazypredonu
przeciwświądowe, przeciwzapalne
Postacie mazypredonu
maść
Układy narządowe
powłoka wspólna (skóra i błony śluzowe)
Specjalności medyczne
Dermatologia i wenerologia
Rys historyczny mazypredonu

Chlorowodorek mazypredonu został opracowany na Węgrzech w 1965 roku.

Wzór sumaryczny mazypredonu

C26H38N2O4

Spis treści

Wybrane produkty lecznicze dopuszczone do obrotu w RP zawierające mazypredon

Wskazania do stosowania mazypredonu

Mazypredon jest stosowany w połączeniu z przeciwgrzybiczym mikonazolem w leczeniu grzybicy międzypalcowej, grzybicy paznokci, grzybicy przewodu słuchowego zewnętrznego i grzybicy z nadkażeniem bakteryjnym. Innym wskazaniem do stosowania leku jest zapalna egzema i wyprzenie (ostry stan zapalny w obrębie fałdów skórnych).

Dawkowanie mazypredonu

Mazypredon stosuje się zwykle 1-2 razy na dobę na zakażoną powierzchnię skóry, paznokcie i do przewodu słuchowego zewnętrznego.
Maść należy wsmarowywać w paznokcie po uprzednim usunięciu uszkodzonej części paznokcia.
Do przewodu słuchowego zewnętrznego należy aplikować lek przy użyciu zwiniętej gazy nasączonej maścią.

Przeciwskazania do stosowania mazypredonu

Przeciwwskazaniem są nadwrażliwość na mazypredon, opryszczka pospolita, gruźlica skóry, ospa wietrzna, wirusowe i bakteryjne choroby skóry. Mazypredonu nie należy aplikować na zranioną skórę i w przypadku grzybiczego zakażenia owłosionej skóry głowy oraz błon śluzowych.

Specjalne ostrzeżenia i środki ostrożności dotyczące stosowania mazypredonu

U pacjentów, u których na skutek stosowania mazypredonu wystąpiło uczulenie, ogólnoustrojowe reakcje nadwrażliwości, podrażnienie skóry lub zanik skóry należy bezzwłocznie przerwać stosowanie leku.
Istnieje ryzyko wystąpienia ogólnoustrojowych działań niepożądanych kortykosteroidów, włącznie z zahamowaniem czynności kory nadnerczy. Nie jest wskazane długotrwałe stosowanie mazypredonu, w dużych dawkach i na dużą powierzchnię.
Należy unikać stosowania mazypredonu na skórę twarzy oraz w okolicy pach i pachwin, ponieważ w tych obszarach skóra jest szczególnie delikatna i następuje zwiększone wchłanianie kortykosteroidów, co nasila ryzyko wystąpienia teleangiektazji, okołoustnego zapalenia skóry i zaniku skóry, nawet pomimo krótkiego okresu stosowania preparatu.
Mazypredonu nie należy stosować pod opatrunkiem okluzyjnym, który może zwiększać wchłanianie kortykosteroidu do organizmu.

Wpływ mazypredonu na ciążę

Mazypredon należy stosować u kobiet ciężarnych po dokładnej ocenie stosunku korzyści do ryzyka. 

Wpływ mazypredonu na laktację

Brak danych na temat przenikania mazypredonu do mleka kobiecego po podaniu leku na skórę. Należy zachować szczególną ostrożność stosując lek u kobiet w okresie laktacji.

Inne możliwe skutki uboczne

Podanie zewnętrzne (miejscowe): reakcja nadwrażliwości, włącznie z reakcją anafilaktyczną lub obrzękiem naczynioruchowym, pieczenie, rumień, miejscowe podrażnienie skóry, świąd, wysypka, kontaktowe zapalenie skóry, wtórne zakażenia, zaburzenia endokrynologiczne charakterystyczne dla kortykosteroidów, rozszerzenie powierzchniowych naczyń krwionośnych, rozstępy skórne, zanik skóry, trądzik posteroidowy, zapalenie okołoustne, suchość skóry, wykwity skórne, odbarwienie skóry, zapalenie mieszków włosowych.

Objawy przedawkowania mazypredonu

Długotrwałe stosowanie mazypredonu w zbyt dużych dawkach może prowadzić do zahamowania czynności osi podwzgórze-przysadka-nadnercza, a także do zaburzenia wzrostu i rozwoju u dzieci.

Mechanizm działania mazypredonu

Mechanizm molekularnego działania mazypredonu opiera się na przejściu przez błonę komórkową i utworzeniu kompleksu z białkiem cytoplazmatycznym. Powstały kompleks przenika do jądra komórkowego, gdzie łączy się ze swoistą sekwencją DNA i pobudza lub hamuje transkrypcję odpowiednich genów. Mazypredon hamuje aktywność czynników transkrypcyjnych będących mediatorami reakcji zapalnych (czynnik jądrowy NF-kβ, czynnik jądrowy aktywowanych limfocytów T, aktywatorowe białko AP-1). Glikokortykosteroid oddziałuje również na potranskrypcyjną ekspresję genów. Mazypredon przyczynia się do zmniejszenia obrzęku, hamowania rozszerzenia naczyń włosowatych i redukcji ich przepuszczalności. Mazypredon oddziałuje również w późniejszych etapach stanu zapalnego (hamuje proliferację fibroblastów i syntezę włókien kolagenowych). Lek hamuje syntezę prozapalnych cytokin, lipokortyny 1 i wazokortyny oraz migrację limfocytów. Ponadto, wzmacnia aktywność endonukleaz i obojętnej endopeptydazy oraz hamuje proliferację limfocytów T i B, komórek Langerhansa i mastocytów (efekt immunosupresyjny). Mazypredon obniża aktywność eozynofilów, zapobiegając uwalnianiu przez nie białek cytotoksycznych.

Wchłanianie mazypredonu

Mazypredon może przenikać przez skórę do organizmu. Stopień wchłaniania jest zbliżony w przypadku podania na zdrową skórę i na skórę objętą stanem zapalnym.

Wydalanie mazypredonu

Z moczem wydalane jest średnio 2,24% mazypredonu.

Porozmawiaj z farmaceutą
Infolinia: 800 110 110

Zadzwoń do nas jeśli potrzebujesz porady farmaceuty.
Jesteśmy dla Ciebie czynni całą dobę, 7 dni w tygodniu, bezpłatnie.

Pobierz aplikację mobilną Pobierz aplikację mobilną Doz.pl

Ikona przypomnienie o zażyciu leku.
Zdarza Ci się ominąć dawkę leku?

Zainstaluj aplikację. Stwórz apteczkę. Przypomnimy Ci kiedy wziąć lek.

Dostępna w Aplikacja google play Aplikacja appstore
Dlaczego DOZ.pl
Niższe koszta leczenia

Darmowa dostawa do Apteki
Bezpłatna Infolinia dla Pacjentów.

ikona niższe koszty leczenia
Bezpieczeństwo

Weryfikacja interakcji leków.
Encyklopedia leków i ziół

Ikona encklopedia leków i ziół
Wsparcie w leczeniu

Porady na czacie z Farmaceutą.
E-wizyta z lekarzem specjalistą.

Ikona porady na czacie z farmaceutą
Newsletter

Bądź na bieżąco z DOZ.pl

Ważne: Użytkowanie Witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Szczegółowe informacje w Regulaminie.

Zamnij