Konestat alfa, Conestatum alfa - Zastosowanie, działanie, opis

Podstawowe informacje o konestacie alfa

Rok wprowadzenia na rynek
2010
Substancje aktywne
konestat alfa
Działanie konestatu alfa
łagodzi objawy obrzęku naczynioruchowego
Postacie konestatu alfa
proszek do sporządzenia roztworu do wstrzykiwań
Układy narządowe
układ krwiotwórczy i krew
Specjalności medyczne
Alergologia, Hematologia
Rys historyczny konestatu alfa

Konestat alfa został wprowadzony do użytku medycznego przez European Medicines Agency (EMA) dnia 28 października 2010 roku. Podmiotem odpowiedzialnym za wprowadzenie substancji czynnej na rynek farmaceutyczny była firma Pharming Group.

Spis treści

Wskazania do stosowania konestatu alfa

Konestat alfa jest stosowany w ostrych napadach obrzęku naczynioruchowego. Substancja czynna wskazana jest u młodzieży oraz osób dorosłych, którzy mają niedobór inhibitora esterazy C1.

Dawkowanie konestatu alfa

Konestat alfa stosuje się dożylnie.

Dawka stosowana w leczeniu zależna od stanu klinicznego pacjenta oraz masy ciała.

Dawki zwykle stosowane (dobowe) u osób dorosłych: 50j./kg masy ciała (masa ciała pacjenta do 84 kg).

Dawki zwykle stosowane (dobowe) u osób dorosłych: 4200 j. (masa ciała pacjenta powyżej 84 kg).

Przeciwskazania do stosowania konestatu alfa

Przeciwwskazaniem jest nadwrażliwość na konestat alfa lub uczulenie na króliki (zarówno stwierdzone jak i podejrzewane).

Specjalne ostrzeżenia i środki ostrożności dotyczące stosowania konestatu alfa

Konestat alfa nie był badany pod kątem zarówno skuteczności jak i bezpieczeństwa stosowania w populacji dzieci w wieku od 0 do 12 lat.

W związku z tym, że substancja czynna otrzymywana jest z mleka transgenicznych królików, wskazane jest przeprowadzenie szczegółowego wywiadu z pacjentem w kierunku jego reakcji uczuleniowych na te zwierzęta.

Jeśli w czasie terapii konestatem alfa wystąpią u pacjenta objawy reakcji nadwrażliwości, należy zaprzestać podawania substancji czynnej i wdrożyć odpowiednie leczenie.

Jeśli pacjent uczulony jest na mleko krowie, można podejrzewać wystąpienie u chorego reakcji krzyżowej między mlekiem krowim, a mlekiem królika. Należy zachować ostrożność w czasie prowadzonej terapii konestatem alfa.

Wpływ konestatu alfa na prowadzenie pojazdów

Konestat alfa może powodować objawy wpływające na zdolność prowadzenia pojazdów i obsługiwania maszyn takie jak bóle i zawroty głowy. Zaleca się zachowanie ostrożności podczas terapii substancją czynną.

Inne rodzaje interakcji

W związku z tym, że w literaturze przedmiotu zostały opisane przypadki interakcji jakie zachodziły między lekami, które zawierały inhibitory esterazy C1, a aktywatorem plazminogenu tkankowego (tPA), nie należy stosować jednocześnie konestatu alfa oraz tPA.

Wpływ konestatu alfa na ciążę

Brak wystarczających danych klinicznych oraz związanych z badaniami na zwierzętach dotyczących wpływu substancji czynnej na ciąże. Stosowanie konestatu alfa w ciąży nie jest wskazane, chyba że lekarz prowadzący podejmie inną decyzję.

Wpływ konestatu alfa na laktację

Brak wystarczających danych klinicznych oraz związanych z badaniami na zwierzętach dotyczących wpływu substancji czynnej na laktację. Stosowanie konestatu alfa w czasie karmienia piersią nie jest wskazane.

Wpływ konestatu alfa na płodność

Brak danych klinicznych oraz związanych z badaniami na zwierzętach dotyczących płodności podczas stosowania konestatu alfa.

Inne możliwe skutki uboczne

Podanie dożylne: ból głowy, zaburzenia czucia, zawroty głowy, nudności, biegunka, zaburzenia czucia w obszarze jamy ustnej, dyskomfort w jamie brzusznej, podrażnienie gardła, pokrzywka, obrzęk w miejscu podania.

Objawy przedawkowania konestatu alfa

W zależności od przyjętej dawki konestatu alfa mogą wystąpić bóle głowy i rzadko reakcje nadwrażliwości.

Mechanizm działania konestatu alfa

Konestat alfa to rekombinowany analog endogennego inhibitora C1–esterazy oczyszczony z mleka transgenicznych królików. Podstawową funkcją substancji endogennej jest regulacja aktywacji dopełniacza i szlaków układu kontaktowego. Mechanizm działania związany jest z hamowanie kilku docelowych proteaz  (aktywowane C1s, kalikreina, czynnik XIIa i czynnika XIa) w obrębie tychże szlaków. Wykazano również, że inhibitor esterazy C1 hamuje działanie trombiny na szlaku krzepnięcia oraz plazminy na szlaku fibrynolitycznym. Niedobór inhibitora C1 umożliwia zwiększoną aktywację kalikreiny w osoczu i późniejszą produkcję bradykininy. Następcze skutki braku hamowania enzymu przez inhibitor esterazy C1 powodują obrzęk spowodowany wyciekiem płynu z naczyń krwionośnych do tkanki łącznej i w konsekwencji wystąpienie dziedzicznego obrzęku naczynioruchowego.

Wchłanianie konestatu alfa

W badaniach farmakokinetycznych obliczono, że stężenie maksymalne konestatu alfa jest osiągane po około 30 minutach.

Dystrybucja konestatu alfa

Brak dokładnych badań farmakokinetycznych dotyczących dystrybucji substancji czynnej. Obliczono, że objętość dystrybucji wynosi około 3 l.

Metabolizm konestatu alfa

Badania farmakokinetyczne dotyczące metabolizmu konestatu alfa były prowadzone na zwierzętach. Stwierdzono, że substancja czynna eliminowana jest z krążenia przy udziale wątroby. Odbywa się to za pośrednictwem receptorów na drodze endocytozy. Następnie dochodzi do hydrolizy (całkowitego rozpadu) substancji czynnej.

Wydalanie konestatu alfa

Okres półtrwania konestatu alfa wynosi około 2 godziny. Substancja czynna nie jest wydalana z organizmu, gdyż jak opisano wcześniej ulega rozpadowi w wątrobie.

Porozmawiaj z farmaceutą
Infolinia: 800 110 110

Zadzwoń do nas jeśli potrzebujesz porady farmaceuty.
Jesteśmy dla Ciebie czynni całą dobę, 7 dni w tygodniu, bezpłatnie.

Pobierz aplikację mobilną Pobierz aplikację mobilną Doz.pl

Ikona przypomnienie o zażyciu leku.
Zdarza Ci się ominąć dawkę leku?

Zainstaluj aplikację. Stwórz apteczkę. Przypomnimy Ci kiedy wziąć lek.

Dostępna w Aplikacja google play Aplikacja appstore
Dlaczego DOZ.pl
Niższe koszta leczenia

Darmowa dostawa do Apteki
Bezpłatna Infolinia dla Pacjentów.

ikona niższe koszty leczenia
Bezpieczeństwo

Weryfikacja interakcji leków.
Encyklopedia leków i ziół

Ikona encklopedia leków i ziół
Wsparcie w leczeniu

Porady na czacie z Farmaceutą.
E-wizyta z lekarzem specjalistą.

Ikona porady na czacie z farmaceutą
Newsletter

Bądź na bieżąco z DOZ.pl

Ważne: Użytkowanie Witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Szczegółowe informacje w Regulaminie.

Zamnij