Kompleks wodorotlenku żelaza (III) z dekstranem, Ferri hydroxidum dextranum - Zastosowanie, działanie, opis
Podstawowe informacje o kompleksie wodorotlenku żelaza (iii) z dekstranem
- Rok wprowadzenia na rynek
-
1979
- Substancje aktywne
-
kompleks wodorotlenku żelaza (III) z dekstranem
- Działanie kompleksu wodorotlenku żelaza (iii) z dekstranem
-
uzupełnia niedobór żelaza
- Postacie kompleksu wodorotlenku żelaza (iii) z dekstranem
-
roztwór do wstrzykiwań, roztwór do wstrzykiwań i infuzji
- Układy narządowe
-
układ krwiotwórczy i krew
- Specjalności medyczne
-
Hematologia
- Rys historyczny kompleksu wodorotlenku żelaza (iii) z dekstranem
-
Kompleks wodorotlenku żelaza (III) z dekstranem został wprowadzony na rynek w 1979 roku.
- Wzór sumaryczny kompleksu wodorotlenku żelaza (iii) z dekstranem
-
(C6H10O5)n•[Fe(OH)3]m
Spis treści
- Wybrane produkty lecznicze dopuszczone do obrotu w RP zawierające kompleks wodorotlenku żelaza (iii) z dekstranem
- Wskazania do stosowania kompleksu wodorotlenku żelaza (iii) z dekstranem
- Dawkowanie kompleksu wodorotlenku żelaza (iii) z dekstranem
- Przeciwskazania do stosowania kompleksu wodorotlenku żelaza (iii) z dekstranem
- Specjalne ostrzeżenia i środki ostrożności dotyczące stosowania kompleksu wodorotlenku żelaza (iii) z dekstranem
- Interakcje kompleksu wodorotlenku żelaza (iii) z dekstranem z innymi substancjami czynnymi
- Inne rodzaje interakcji
- Wpływ kompleksu wodorotlenku żelaza (iii) z dekstranem na ciążę
- Wpływ kompleksu wodorotlenku żelaza (iii) z dekstranem na laktację
- Inne możliwe skutki uboczne
- Objawy przedawkowania kompleksu wodorotlenku żelaza (iii) z dekstranem
- Mechanizm działania kompleksu wodorotlenku żelaza (iii) z dekstranem
- Wchłanianie kompleksu wodorotlenku żelaza (iii) z dekstranem
- Dystrybucja kompleksu wodorotlenku żelaza (iii) z dekstranem
- Wydalanie kompleksu wodorotlenku żelaza (iii) z dekstranem
Wskazania do stosowania kompleksu wodorotlenku żelaza (iii) z dekstranem
Kompleks wodorotlenku żelaza (III) z dekstranem uzupełnia ogólnoustrojowe zasoby żelaza. Żelazo jest niezbędne do produkcji hemoglobiny, mioglobiny oraz prawidłowej aktywności niektórych enzymów.
Lek stosuje się w celu szybkiego uzupełnienia niedoborów żelaza, zwłaszcza po utracie krwi oraz w przypadku braku poprawy po zastosowaniu doustnych preparatów żelaza, np. w chorobie zapalnej jelit.
Dawkowanie kompleksu wodorotlenku żelaza (iii) z dekstranem
Kompleks wodorotlenku żelaza (III) z dekstranem stosuje się domięśniowo lub dożylnie we wlewie kroplowym, powolnym wstrzyknięciu lub podczas dializy poprzez podanie leku do linii żylnej aparatu do dializy.
Dawkę stosowaną w leczeniu wylicza się indywidualnie dla każdego pacjenta biorąc pod uwagę jednostkę chorobową, masę ciała i stężenie hemoglobiny.
Dawki zwykle stosowane u osób dorosłych: 100–200mg, nie częściej niż co drugi dzień.
Dawki zwykle stosowane u dzieci: 3–7 mg/kilogram masy ciała, nie częściej niż co drugi dzień.
Przeciwskazania do stosowania kompleksu wodorotlenku żelaza (iii) z dekstranem
Kompleks wodorotlenku żelaza (III) z dekstranem przeciwwskazany jest w przypadku występowania nadwrażliwości na substancję lub inne leki z żelazem podawane drogą pozajelitową. Ponadto leku nie należy podawać pacjentom z objawami przeciążenia żelazem, niedokrwistością niezwiązaną z niedoborem żelaza (np. niedokrwistość hemolityczna), dziedzicznymi zaburzeniami metabolizmu żelaza, zaburzeniami wbudowywania żelaza w hemoglobinę, niewyrównaną marskością wątroby i (lub) zapaleniem wątroby, ostrą lub przewlekłą infekcją, reumatoidalnym zapaleniem stawów, ostrą niewydolnością nerek oraz kobietom w pierwszym trymestrze ciąży.
Specjalne ostrzeżenia i środki ostrożności dotyczące stosowania kompleksu wodorotlenku żelaza (iii) z dekstranem
Kompleks wodorotlenku żelaza (III) z dekstranem może powodować reakcje nadwrażliwości, w tym reakcje anafilaktyczne, rzekomoanafilaktyczne oraz reakcje nadwrażliwości prowadzące do rozwinięcia się zespołu Kounisa (skurcz tętnicy wieńcowej). Zwiększone ryzyko wystąpienia reakcji nadwrażliwości występuje u pacjentów z chorobami zapalnymi, autoimmunologicznymi, alergiami, ciężką astmą, wypryskiem atopowym lub innymi alergiami atopowymi. Lek powinien być podawany pod bezpośrednim nadzorem personelu medycznego, przygotowanym na ewentualną resuscytację pacjenta. Po podaniu substancji zaleca się obserwację pacjenta przez 30 minut. W przypadku wystąpienia objawów nietolerancji lub reakcji nadwrażliwości podczas podawania leku należy natychmiast przerwać leczenie.
Należy zachować ostrożność podając kompleks wodorotlenku żelaza (III) z dekstranem pacjentom z niewydolnością wątroby, przewlekłym lub ostrym zakażeniem, niewydolnością serca i chorobami układu sercowo-naczyniowego.
Należy zachować ostrożność podczas dożylnego podawania substancji, gdyż wynaczynienie leku może powodować ból, stan zapalny i brązowe zabarwienie skóry w miejscu wstrzyknięcia.
Zbyt duża szybkość podania dożylnego może skutkować wystąpieniem niedociśnienia tętniczego.
Interakcje kompleksu wodorotlenku żelaza (iii) z dekstranem z innymi substancjami czynnymi
Substancja czynna: | Grupa farmakoterapeutyczna: |
---|---|
Enalapril (Enalapril) | inhibitory konwertazy angiotensyny - ACEI |
Kaptopril (Captopril) | inhibitory konwertazy angiotensyny - ACEI |
Lizynopryl (Lisinopril) | inhibitory konwertazy angiotensyny - ACEI |
Ramipryl (Ramipril) | inhibitory konwertazy angiotensyny - ACEI |
Inne rodzaje interakcji
Kompleks wodorotlenku żelaza (III) z dekstranem może zmniejszać wchłanianie doustnych preparatów żelaza.
Wpływ kompleksu wodorotlenku żelaza (iii) z dekstranem na ciążę
Przed zastosowaniem kompleksu wodorotlenku żelaza (III) z dekstranem u kobiet w ciąży należy rozważyć bilans korzyści i ryzyka dla kobiety i płodu. Nie należy podawać substancji kobietom w pierwszym trymestrze. W drugim i trzecim trymestrze ciąży lek można podać, jeżeli leczenie doustnymi preparatami żelaza okaże się nieskuteczne. Zastosowanie kompleksu wodorotlenku żelaza (III) z dekstranem może powodować bradykardię płodu, wynikającą z reakcji nadwrażliwości u matki.
Wpływ kompleksu wodorotlenku żelaza (iii) z dekstranem na laktację
Badania nie wskazują na bezpośredni ani pośredni szkodliwy wpływ kompleksu wodorotlenku żelaza (III) z dekstranem na karmione dziecko. Lek można podać kobiecie w okresie laktacji, jeżeli leczenie doustnymi preparatami żelaza okaże się nieskuteczne.
Inne możliwe skutki uboczne
Stosowanie kompleksu wodorotlenku żelaza (III) z dekstranem niezbyt często może powodować niewyraźne widzenie, drętwienie, zapaść, uderzenia gorąca, skurcz oskrzeli, ból brzucha, duszności, nudności, wymioty, świąd, pokrzywkę, wysypkę, wykwity, rumień, skurcze mięśni, odczucie gorąca oraz krwiak i stan zapalny w miejscu wstrzyknięcia. Rzadko mogą wystąpić reakcje rzekomoanafilaktyczne z pokrzywką, dusznościami, wysypką, nudnościami, dreszczami i świądem oraz obrzęki obwodowe, osłabienie, złe samopoczucie, zmęczenie, napady drgawek, niepokój (głównie ruchowy), zawroty głowy, zaburzenia rytmu serca, tachykardia, drżenie, ucisk i ból w klatce piersiowej, biegunka, niedociśnienie, pocenie się, obrzęk naczynioruchowy, brązowe zabarwienie skóry i ból w miejscu wstrzyknięcia, bóle mięśniowe, reakcje anafilaktyczne oraz zmieniony stan psychiczny. Ponadto stosowanie leku bardzo rzadko może powodować limfadenopatię, hemolizę, parestezje, ból głowy, przemijającą głuchotę i kołatanie serca. Podczas przyjmowania substancji zgłaszano także przypadki leukocytozy, reakcji nadwrażliwości, utraty przytomności, omdleń, napadów drgawek, niedoczulicy, senności, zaburzeń świadomości, splątania, lęku, przemijających zaburzeń smaku, bradykardii, zespołu Kounisa, nagłego zaczerwienienia skóry, zapalenia żył, zapaści krążeniowej, zakrzepowego zapalenia żyły, zatrzymania oddechu, gorączki, objawów grypopodobnych, dreszczy, zaparć, plamicy, bólu i zapalenia stawów, bólu kończyn i pleców, zmiany zabarwienia moczu oraz splątania.
Objawy przedawkowania kompleksu wodorotlenku żelaza (iii) z dekstranem
Przedawkowanie kompleksu wodorotlenku żelaza (III) z dekstranem może powodować przeładowanie żelazem, objawiające się hemosyderozą. Częste podawanie nadmiernych dawek substancji może powodować gromadzenie żelaza w wątrobie i prowadzić do stanu zapalnego i zwłóknienia.
Mechanizm działania kompleksu wodorotlenku żelaza (iii) z dekstranem
Kompleks wodorotlenku żelaza (III) z dekstranem złożony jest z cząsteczek dekstranu oraz wielojądrowych rdzeni zawierających żelazo o strukturze podobnej do rdzenia ferrytyny, będącej naturalnym magazynem żelaza w organizmie. Kompleks w kontrolowany sposób dostarcza żelazo białkom magazynującym i transportującym żelazo (ferrytynie i transferrynie). Żelazo jest substratem do syntezy hemoglobiny, mioglobiny oraz niektórych enzymów.
Wchłanianie kompleksu wodorotlenku żelaza (iii) z dekstranem
Po podaniu domięśniowym kompleks wodorotlenku żelaza(III) z dekstranem wchłania się do układu limfatycznego. Główna część wstrzykniętej substancji wchłaniana jest do krążenia ogólnego w ciągu 72 godzin, a pozostała część ciągu 3 do 4 tygodni od podania.
Dystrybucja kompleksu wodorotlenku żelaza (iii) z dekstranem
Kompleks wodorotlenku żelaza (III) z dekstranem wychwytywany jest przez układ siateczkowo-śródbłonkowy, gdzie ulega rozkładowi na dekstran i żelazo.
Wydalanie kompleksu wodorotlenku żelaza (iii) z dekstranem
Duża masa molowa kompleksu wodorotlenku żelaza (III) z dekstranem zapobiega eliminacji przez nerki. Biologiczny okres półtrwania substancji wynosi od 3 do 4 dni. Żelazo wydalane jest w niewielkich ilościach z kałem i moczem. Dekstran jest wydalany lub ulega przemianom metabolicznym.