Karboksymaltoza żelazowa, Carboxymaltosum ferricum - Zastosowanie, działanie, opis

Podstawowe informacje o karboksymaltozie żelazowej

Rok wprowadzenia na rynek
2013
Substancje aktywne
karboksymaltoza żelazowa
Działanie karboksymaltozy żelazowej
przeciwanemiczne (leczenie niedoborów żelaza), uzupełnia niedobór żelaza
Postacie karboksymaltozy żelazowej
roztwór do wstrzykiwań i infuzji
Układy narządowe
układ krwiotwórczy i krew
Specjalności medyczne
Hematologia
Rys historyczny karboksymaltozy żelazowej

Karboksymaltoza żelazowa jest kompleksem jonu żelazowego z karboksymaltozą, która umożliwia stopniowe uwalniania żelaza z postaci leku. Substancja czynna została dopuszczona do obrotu na rynku amerykańskim w 2013 roku przez FDA, na wniosek firmy Lulitpold.

Wzór sumaryczny karboksymaltozy żelazowej

C24H44FeO25-

Spis treści

Wskazania do stosowania karboksymaltozy żelazowej

Substancja czynna jest wykorzystywana w leczeniu niedoborów żelaza, gdy niedobór nie może zostać wyrównany przez rozpoczęcie doustnej suplementacji lub w sytuacji gdy doustne preparaty żelaza nie są skuteczne.

Podanie żelaza drogą dożylną jest zalecane, gdy uzyskanie wysokich stężeń jest konieczne dla powodzenia terapii.

Dawkowanie karboksymaltozy żelazowej

Karboksymaltozę żelazową należy podawać drogą dożylną w postaci iniekcji lub infuzji. Zalecane jest staranne monitorowanie stanu pacjenta po podaniu leku, a zespół prowadzący leczenie powinien być wyposażony w podstawowe środki wykorzystywane w terapii wstrząsu.

Dawka dobowa preparatu zawierającego karboksymaltozę żelazową powinna zostać ustalona indywidualnie dla każdego pacjenta, w zależności od stopnia niedoboru żelaza. Maksymalna dawka żelaza nie powinna przekraczać 1000 mg na tydzień stosowania. Po upływie czterech tygodni od podania niezbędnej ilości leku wskazane jest przeprowadzenie oceny skuteczności terapii i dostosowanie dawki substancji czynnej.

Pacjenci dializowani, cierpiący na przewlekłą niewydolność nerek nie powinni przyjmować ilości przekraczających 200 mg karboksymaltozy żelazowej na dobę.

Przeciwskazania do stosowania karboksymaltozy żelazowej

Przeciwwskazaniem do stosowania karboksymaltozy żelaza jest wystąpienie reakcji nadwrażliwości na tę substancję czynną lub inne preparaty żelaza stosowane drogą dożylną. Leku nie należy stosować w przypadku występowania niedokrwistości mikrocytarnej (niezwiązanej z niedoborem żelaza) lub zaburzeń przyswajania żelaza.

Stosowanie żelaza jest przeciwwskazane podczas występowania objawów przedawkowania żelazem.

Specjalne ostrzeżenia i środki ostrożności dotyczące stosowania karboksymaltozy żelazowej

Podczas terapii z wykorzystaniem karboksymaltozy żelazowej istnieje ryzyko pojawienia się objawów hipofosfatemii (zwiększenie ryzyka złamań i zmniejszenie gęstości kości). Ryzyko zaburzeń zwiększa się wraz ze wzrostem stosowanych dawek, w związku z czym zalecane jest monitorowanie stężenia fosforanów we krwi podczas leczenia.

Po podaniu substancji czynnej odnotowano ryzyko wystąpienia reakcji nadwrażliwości lub objawów wstrząsu anafilaktycznego. Prawdopodobieństwo pojawienia się objawów reakcji nadwrażliwości wzrasta w przypadku alergików, osób cierpiących na schorzenia immunologiczne lub stany zapalne. U niektórych pacjentów zaobserwowano możliwość wystąpienia zespołu Kounisa – ostrej reakcji alergicznej wywołującej skurcz tętnicy wieńcowej. Zespół podający lek powinien być wyposażony w podstawowe środki wykorzystywane w terapii wstrząsu. Ze względu na możliwość wystąpienia działań niepożądanych zalecana jest 30 minutowa obserwacja pacjenta po podaniu leku.

Zalecane jest zachowanie szczególnej ostrożności podczas podawania substancji czynnej ze względu na ryzyko wynaczynienia po iniekcji. W przypadku pojawienia się przebarwienia skóry lub miejscowego podrażnienia należy przerwać stosowanie leku.

Ze względu na ryzyko zahamowania procesu erytropoezy należy zachować ostrożność podczas stosowania leku u pacjentów z astmą oskrzelową, wypryskiem, przewlekłymi zakażeniami lub alergiami atopowymi.

Pacjenci cierpiący na przewlekłe zaburzenia czynności nerek lub wątroby powinni zachować szczególną ostrożność podczas terapii karboksymaltozą żelazową. Zalecane jest staranne monitorowanie stężenia żelaza we krwi w celu uniknięcia przeładowania żelazem. 

Wpływ karboksymaltozy żelazowej na prowadzenie pojazdów

Prawdopodobieństwo wpływu substancji czynnej na zdolność prowadzenia pojazdów i obsługi maszyn jest niewielkie.

Inne rodzaje interakcji

Preparaty żelaza podane drogą dożylną mogą zmniejszać stopień wchłaniania żelaza stosowanego doustnie. Zalecane jest zachowanie przynajmniej pięciodniowego odstępu pomiędzy zakończeniem terapii dożylnej a rozpoczęciem przyjmowania doustnego.

Wpływ karboksymaltozy żelazowej na ciążę

Stosowanie karboksymaltozy żelazowej podczas trwania ciąży nie jest zalecane. Lek może przenikać przez łożysko wywierając wpływ na rozwój układu kostnego u dziecka. Wykorzystanie substancji czynnej w leczeniu niedoboru żelaza u kobiety ciężarnej jest możliwe jedynie w przypadku przeprowadzenia analizy ryzyka wystąpienia działań niepożądanych związanych z terapią u dziecka.

Leczenie niedokrwistości spowodowanej niedoborem żelaza u kobiet w pierwszym trymestrze ciąży powinno uwzględniać odpowiednio dobrane preparaty żelaza do podania doustnego.

Wpływ karboksymaltozy żelazowej na laktację

Ograniczone badania wskazują, że stosowanie substancji czynnej w okresie laktacji jest możliwe ze względu na niewielki transfer żelaza pochodzącego z preparatu do mleka matki karmiącej. 

Inne możliwe skutki uboczne

Podczas dożylnego podania substancji czynnej istnieje ryzyko pojawienia się zaburzeń o różnej częstotliwości występowania. Podczas terapii zgłaszano:

  • często – ból lub pieczenie w miejscu iniekcji, nadciśnienie tętnicze, nudności, uczucie gorąca, hipofosfatemię, ból lub zawroty głowy;
  • niezbyt często – rumień, pokrzywkę, ból mięśni, zaburzenia smaku, parestezje, tachykardię, duszności, wymioty, zaparcia, biegunkę, nadwrażliwość, ból stawów, skurcz mięśni, ból w klatce piersiowej, uczucie zimna, obrzęki, gorączkę, wzrost aktywności enzymów wątrobowych, dehydrogenazy mleczanowej i fosfatazy alkalicznej;
  • rzadko –  skurcz oskrzeli, uczucie lęku, wstrząs anafilaktyczny, wzdęcia, stan zapalny żył, obrzęk naczynioruchowy, bladość, objawy grypopodobne, złe samopoczucie.

Ponadto, podczas stosowania substancji czynnej mogą wystąpić zaburzenia o nieznanej częstotliwości występowania, do których zaliczamy: obrzęk twarzy, utratę przytomności,  krzywicę hipofosfatemiczną i zespół Kounisa. 

Objawy przedawkowania karboksymaltozy żelazowej

W przypadku przyjęcia zbyt dużej dawki karboksymaltozy żelaza istnieje możliwość pojawienia się zjawiska hemosyderozy – gromadzenia się żelaza w komórkach makrofagów różnych narządów.

Mechanizm działania karboksymaltozy żelazowej

Karboksymaltoza żelazowa jest kompleksem trójwartościowego jonu żelaza z karboksymaltozą, która zapewnia stopniowe uwolnienie substancji czynnej. Żelazo uwolnione z kompleksu ulega połączeniu z białkiem przenośnikowym – transferyną oraz jest magazynowane w postaci połączonej z ferrytyną. 

Podczas stosowania leku dochodzi do zwiększenia poziomu retykulocytów w osoczu, wysycenia ferrytyny do wartości prawidłowych, rośnie również stężenie transferyny we krwi. 

Dystrybucja karboksymaltozy żelazowej

Żelazo pochodzące z preparatu ulega szybkiej dystrybucji do szpiku kostnego, część dawki jest również magazynowa w wątrobie i śledzionie. 

Wydalanie karboksymaltozy żelazowej

Śladowe ilości preparatu są wydalane przez nerki razem z moczem. 

Porozmawiaj z farmaceutą
Infolinia: 800 110 110

Zadzwoń do nas jeśli potrzebujesz porady farmaceuty.
Jesteśmy dla Ciebie czynni całą dobę, 7 dni w tygodniu, bezpłatnie.

Pobierz aplikację mobilną Pobierz aplikację mobilną Doz.pl

Ikona przypomnienie o zażyciu leku.
Zdarza Ci się ominąć dawkę leku?

Zainstaluj aplikację. Stwórz apteczkę. Przypomnimy Ci kiedy wziąć lek.

Dostępna w Aplikacja google play Aplikacja appstore
Dlaczego DOZ.pl
Niższe koszta leczenia

Darmowa dostawa do Apteki
Bezpłatna Infolinia dla Pacjentów.

ikona niższe koszty leczenia
Bezpieczeństwo

Weryfikacja interakcji leków.
Encyklopedia leków i ziół

Ikona encklopedia leków i ziół
Wsparcie w leczeniu

Porady na czacie z Farmaceutą.
E-wizyta z lekarzem specjalistą.

Ikona porady na czacie z farmaceutą
Newsletter

Bądź na bieżąco z DOZ.pl

Ważne: Użytkowanie Witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Szczegółowe informacje w Regulaminie.

Zamnij