Karboksymaltoza żelazowa, Carboxymaltosum ferricum - Zastosowanie, działanie, opis
Podstawowe informacje o karboksymaltozie żelazowej
- Rok wprowadzenia na rynek
-
2013
- Substancje aktywne
-
karboksymaltoza żelazowa
- Działanie karboksymaltozy żelazowej
-
przeciwanemiczne (leczenie niedoborów żelaza), uzupełnia niedobór żelaza
- Postacie karboksymaltozy żelazowej
-
roztwór do wstrzykiwań i infuzji
- Układy narządowe
-
układ krwiotwórczy i krew
- Specjalności medyczne
-
Hematologia
- Rys historyczny karboksymaltozy żelazowej
-
Karboksymaltoza żelazowa jest kompleksem jonu żelazowego z karboksymaltozą, która umożliwia stopniowe uwalniania żelaza z postaci leku. Substancja czynna została dopuszczona do obrotu na rynku amerykańskim w 2013 roku przez FDA, na wniosek firmy Lulitpold.
- Wzór sumaryczny karboksymaltozy żelazowej
-
C24H44FeO25-
Spis treści
- Wskazania do stosowania karboksymaltozy żelazowej
- Dawkowanie karboksymaltozy żelazowej
- Przeciwskazania do stosowania karboksymaltozy żelazowej
- Specjalne ostrzeżenia i środki ostrożności dotyczące stosowania karboksymaltozy żelazowej
- Wpływ karboksymaltozy żelazowej na prowadzenie pojazdów
- Inne rodzaje interakcji
- Wpływ karboksymaltozy żelazowej na ciążę
- Wpływ karboksymaltozy żelazowej na laktację
- Inne możliwe skutki uboczne
- Objawy przedawkowania karboksymaltozy żelazowej
- Mechanizm działania karboksymaltozy żelazowej
- Dystrybucja karboksymaltozy żelazowej
- Wydalanie karboksymaltozy żelazowej
Wskazania do stosowania karboksymaltozy żelazowej
Substancja czynna jest wykorzystywana w leczeniu niedoborów żelaza, gdy niedobór nie może zostać wyrównany przez rozpoczęcie doustnej suplementacji lub w sytuacji gdy doustne preparaty żelaza nie są skuteczne.
Podanie żelaza drogą dożylną jest zalecane, gdy uzyskanie wysokich stężeń jest konieczne dla powodzenia terapii.
Dawkowanie karboksymaltozy żelazowej
Karboksymaltozę żelazową należy podawać drogą dożylną w postaci iniekcji lub infuzji. Zalecane jest staranne monitorowanie stanu pacjenta po podaniu leku, a zespół prowadzący leczenie powinien być wyposażony w podstawowe środki wykorzystywane w terapii wstrząsu.
Dawka dobowa preparatu zawierającego karboksymaltozę żelazową powinna zostać ustalona indywidualnie dla każdego pacjenta, w zależności od stopnia niedoboru żelaza. Maksymalna dawka żelaza nie powinna przekraczać 1000 mg na tydzień stosowania. Po upływie czterech tygodni od podania niezbędnej ilości leku wskazane jest przeprowadzenie oceny skuteczności terapii i dostosowanie dawki substancji czynnej.
Pacjenci dializowani, cierpiący na przewlekłą niewydolność nerek nie powinni przyjmować ilości przekraczających 200 mg karboksymaltozy żelazowej na dobę.
Przeciwskazania do stosowania karboksymaltozy żelazowej
Przeciwwskazaniem do stosowania karboksymaltozy żelaza jest wystąpienie reakcji nadwrażliwości na tę substancję czynną lub inne preparaty żelaza stosowane drogą dożylną. Leku nie należy stosować w przypadku występowania niedokrwistości mikrocytarnej (niezwiązanej z niedoborem żelaza) lub zaburzeń przyswajania żelaza.
Stosowanie żelaza jest przeciwwskazane podczas występowania objawów przedawkowania żelazem.
Specjalne ostrzeżenia i środki ostrożności dotyczące stosowania karboksymaltozy żelazowej
Podczas terapii z wykorzystaniem karboksymaltozy żelazowej istnieje ryzyko pojawienia się objawów hipofosfatemii (zwiększenie ryzyka złamań i zmniejszenie gęstości kości). Ryzyko zaburzeń zwiększa się wraz ze wzrostem stosowanych dawek, w związku z czym zalecane jest monitorowanie stężenia fosforanów we krwi podczas leczenia.
Po podaniu substancji czynnej odnotowano ryzyko wystąpienia reakcji nadwrażliwości lub objawów wstrząsu anafilaktycznego. Prawdopodobieństwo pojawienia się objawów reakcji nadwrażliwości wzrasta w przypadku alergików, osób cierpiących na schorzenia immunologiczne lub stany zapalne. U niektórych pacjentów zaobserwowano możliwość wystąpienia zespołu Kounisa – ostrej reakcji alergicznej wywołującej skurcz tętnicy wieńcowej. Zespół podający lek powinien być wyposażony w podstawowe środki wykorzystywane w terapii wstrząsu. Ze względu na możliwość wystąpienia działań niepożądanych zalecana jest 30 minutowa obserwacja pacjenta po podaniu leku.
Zalecane jest zachowanie szczególnej ostrożności podczas podawania substancji czynnej ze względu na ryzyko wynaczynienia po iniekcji. W przypadku pojawienia się przebarwienia skóry lub miejscowego podrażnienia należy przerwać stosowanie leku.
Ze względu na ryzyko zahamowania procesu erytropoezy należy zachować ostrożność podczas stosowania leku u pacjentów z astmą oskrzelową, wypryskiem, przewlekłymi zakażeniami lub alergiami atopowymi.
Pacjenci cierpiący na przewlekłe zaburzenia czynności nerek lub wątroby powinni zachować szczególną ostrożność podczas terapii karboksymaltozą żelazową. Zalecane jest staranne monitorowanie stężenia żelaza we krwi w celu uniknięcia przeładowania żelazem.
Wpływ karboksymaltozy żelazowej na prowadzenie pojazdów
Prawdopodobieństwo wpływu substancji czynnej na zdolność prowadzenia pojazdów i obsługi maszyn jest niewielkie.
Inne rodzaje interakcji
Preparaty żelaza podane drogą dożylną mogą zmniejszać stopień wchłaniania żelaza stosowanego doustnie. Zalecane jest zachowanie przynajmniej pięciodniowego odstępu pomiędzy zakończeniem terapii dożylnej a rozpoczęciem przyjmowania doustnego.
Wpływ karboksymaltozy żelazowej na ciążę
Stosowanie karboksymaltozy żelazowej podczas trwania ciąży nie jest zalecane. Lek może przenikać przez łożysko wywierając wpływ na rozwój układu kostnego u dziecka. Wykorzystanie substancji czynnej w leczeniu niedoboru żelaza u kobiety ciężarnej jest możliwe jedynie w przypadku przeprowadzenia analizy ryzyka wystąpienia działań niepożądanych związanych z terapią u dziecka.
Leczenie niedokrwistości spowodowanej niedoborem żelaza u kobiet w pierwszym trymestrze ciąży powinno uwzględniać odpowiednio dobrane preparaty żelaza do podania doustnego.
Wpływ karboksymaltozy żelazowej na laktację
Ograniczone badania wskazują, że stosowanie substancji czynnej w okresie laktacji jest możliwe ze względu na niewielki transfer żelaza pochodzącego z preparatu do mleka matki karmiącej.
Inne możliwe skutki uboczne
Podczas dożylnego podania substancji czynnej istnieje ryzyko pojawienia się zaburzeń o różnej częstotliwości występowania. Podczas terapii zgłaszano:
- często – ból lub pieczenie w miejscu iniekcji, nadciśnienie tętnicze, nudności, uczucie gorąca, hipofosfatemię, ból lub zawroty głowy;
- niezbyt często – rumień, pokrzywkę, ból mięśni, zaburzenia smaku, parestezje, tachykardię, duszności, wymioty, zaparcia, biegunkę, nadwrażliwość, ból stawów, skurcz mięśni, ból w klatce piersiowej, uczucie zimna, obrzęki, gorączkę, wzrost aktywności enzymów wątrobowych, dehydrogenazy mleczanowej i fosfatazy alkalicznej;
- rzadko – skurcz oskrzeli, uczucie lęku, wstrząs anafilaktyczny, wzdęcia, stan zapalny żył, obrzęk naczynioruchowy, bladość, objawy grypopodobne, złe samopoczucie.
Ponadto, podczas stosowania substancji czynnej mogą wystąpić zaburzenia o nieznanej częstotliwości występowania, do których zaliczamy: obrzęk twarzy, utratę przytomności, krzywicę hipofosfatemiczną i zespół Kounisa.
Objawy przedawkowania karboksymaltozy żelazowej
W przypadku przyjęcia zbyt dużej dawki karboksymaltozy żelaza istnieje możliwość pojawienia się zjawiska hemosyderozy – gromadzenia się żelaza w komórkach makrofagów różnych narządów.
Mechanizm działania karboksymaltozy żelazowej
Karboksymaltoza żelazowa jest kompleksem trójwartościowego jonu żelaza z karboksymaltozą, która zapewnia stopniowe uwolnienie substancji czynnej. Żelazo uwolnione z kompleksu ulega połączeniu z białkiem przenośnikowym – transferyną oraz jest magazynowane w postaci połączonej z ferrytyną.
Podczas stosowania leku dochodzi do zwiększenia poziomu retykulocytów w osoczu, wysycenia ferrytyny do wartości prawidłowych, rośnie również stężenie transferyny we krwi.
Dystrybucja karboksymaltozy żelazowej
Żelazo pochodzące z preparatu ulega szybkiej dystrybucji do szpiku kostnego, część dawki jest również magazynowa w wątrobie i śledzionie.
Wydalanie karboksymaltozy żelazowej
Śladowe ilości preparatu są wydalane przez nerki razem z moczem.