Hialuronian sodu, Natrii hyaluronas - Zastosowanie, działanie, opis

Podstawowe informacje o hialuronianie sodu

Rok wprowadzenia na rynek
1986
Substancje aktywne
hialuronian sodu
Działanie hialuronianu sodu
pobudza odbudowę chrząstki stawowej, przeciwbólowe (bez opioidów), przeciwzapalne, wspomaga regenerację chrząstki stawowej
Postacie hialuronianu sodu
roztwór do wstrzykiwań
Układy narządowe
układ połączeń kości (stawy i jego elementy)
Specjalności medyczne
Ortopedia i traumatologia narządu ruchu
Rys historyczny hialuronianu sodu

Pod koniec lat 70. substancja czynna pod nazwą handlową Hylartin była używana do badań klinicznych na ludziach oraz w weterynarii (konie wyścigowe) w leczeniu choroby zwyrodnieniowej stawów. Pierwszy dostępny na rynku farmaceutycznym hialuronian sodu został opracowany przez węgierskiego wynalazcę Endre Alexander Balazs pod nazwą handlową Healon. Preparat stosowany jest w do dnia dzisiejszego w trakcie zabiegów chirurgicznych w obszarze przedniego odcinka gałki ocznej. Substancja czynna została zatwierdzona do użytku medycznego przez Swissmedic w Szwajcarii na początku lat 80. W 1986 roku włoska firma Fidia rozpoczęła stosowanie hialuronianu sodu (nazwa handlowa Hyalgan), w celu leczenia choroby zwyrodnieniowej stawu kolanowego.

Wzór sumaryczny hialuronianu sodu

C14H22NNaO11

Spis treści

Wskazania do stosowania hialuronianu sodu

Hialuronian sodu jest solą sodową kwasu hialuronowego. Substancja czynna jest stosowana w chorobie zwyrodnieniowej stawów kolanowych (w stopniu od łagodnego do umiarkowanego).

Związek może być również używany w preparatach okulistycznych w leczeniu dyskomfortu spowodowanego suchością oczu lub zapaleniem spojówek. Wykorzystywany jest również przed i w czasie zabiegów chirurgicznych oka, ze względu na swoje właściwości ochronne.

Hialuronian sodu stosowany jest też w kosmetyce, w celu zmniejszenia zmarszczek na twarzy (jako dodatek do kremów lub w postaci iniekcji do warstwy skóry w chirurgii plastycznej).

Dawkowanie hialuronianu sodu

Hialuronian sodu stosuje się przede wszystkim w formie wstrzyknięcia dostawowego.

Dawka stosowana w leczeniu zależna od stopnia zaawansowania choroby i decyzji lekarza o sposobie jego dawkowania.

Dawka zwykle stosowana (dobowa) u osób dorosłych: 20 mg.

Przeciwskazania do stosowania hialuronianu sodu

Przeciwwskazaniem są nadwrażliwość na hialuronian sodu, ciężka niewydolność wątroby oraz alergia na białka pochodzenia drobiowego.

Specjalne ostrzeżenia i środki ostrożności dotyczące stosowania hialuronianu sodu

Jeśli lekarz stwierdzi u chorego zapalenie stawu, podanie leku może okazać się niezasadne.

Po podaniu dostawowym hialuronianu sodu, należy poinformować pacjenta, aby nie przeciążał przez kilka godzin nogi.

Przed podaniem hialuronianu sodu należy upewnić się, że pacjent nie ma w stawie wysięku. Zaleca się usunięcie wysięku przy pomocy punkcji stawu.

Substancję czynną należy stosować ostrożnie u pacjentów z zakażeniem w obrębie miejsca wstrzyknięcia leku. Może dojść do rozwoju bakteryjnego zapalenia stawów.

W czasie podania leku w formie iniekcji dostawowej, nie zaleca się używać do dezynfekcji środków, które zawierają czwartorzędowe sole amoniowe. Może dojść do wytrącenia substancji czynnej.

Wpływ hialuronianu sodu na prowadzenie pojazdów

Hialuronian sodu nie powoduje objawów wpływających na zdolność prowadzenia pojazdów i obsługiwania maszyn.

Inne rodzaje interakcji

Zastosowanie substancji czynnej z lekami o miejscowym działaniu znieczulającym może spowodować wydłużenie czasu znieczulenia tego obszaru u chorego.

Wpływ hialuronianu sodu na ciążę

Dane związane z badaniami na zwierzętach nie wykazały teratogennego oraz embriotoksycznego działania substancji czynnej. Nie zaleca się jednak stosowania leku w tym okresie, chyba że lekarz prowadzący podejmie decyzję, że jest to konieczne.

Wpływ hialuronianu sodu na laktację

Nie zaleca się stosowania substancji czynnej w okresie laktacji, chyba że lekarz prowadzący podejmie decyzję, że jest to konieczne.

Wpływ hialuronianu sodu na płodność

Brak danych klinicznych dotyczących wpływu substancji czynnej na płodność.

Inne możliwe skutki uboczne

Podanie w formie iniekcji dostawowej: zaczerwienie, ból, wysięk, obrzęk, wzmożone ucieplenie, zapalenie stawu, zapalenie błony maziowej, wysypka, pokrzywka, świąd, reakcje nadwrażliwości, anafilaksja, infekcyjne zapalenie stawu, powikłania po zastosowaniu miejscowym.

Objawy przedawkowania hialuronianu sodu

Brak danych klinicznych dotyczących przedawkowania substancji czynnej.

Mechanizm działania hialuronianu sodu

Mechanizm działania substancji czynnej polega na normalizacji elastyczności oraz lepkości płynu stawowego. Związek pobudza procesy naprawcze w chrząstce stawowej. W badaniach klinicznych potwierdzono, że hialuronian sodu poprawia ruchomość stawu i działa przeciwzapalnie oraz przeciwbólowo. Substancja czynna wywiera swoje działanie terapeutyczne poprzez wiązanie się z trzema typami receptorów na powierzchni komórki: CD44 (glikoproteina błonowa), receptorem ruchliwości zależnej od hialuronianu (RHAMM) oraz cząsteczką adhezji międzykomórkowej 1 (ICAM–1).

Wchłanianie hialuronianu sodu

W piśmiennictwa dane związane z wchłanianiem hialuronianu sodu u ludzi są bardzo ograniczone. Z kolei w wyniku badań farmakokinetycznych na zwierzętach (psy i króliki) wykazano, że substancja czynna podana w iniekcji wchłania się szybko do tkanek stawu. Biodostępność związku zależy od jego masy cząsteczkowej.

Dystrybucja hialuronianu sodu

W badaniach farmakokinetycznych na zwierzętach zauważono, że substancja czynna jest rozprowadzana w organizmie do płynu stawowego, torebki stawowej, więzadeł, a także mięśni znajdujących się w sąsiedztwie stawu. W mniejszych stężeniach związek wykryto w wątrobie, nerkach, węzłach chłonnych i szpiku kostnym. W badaniach in vitro odnotowano, że substancja czynna wiąże się z albuminami w osoczu poprzez tworzenie rozpuszczalnych kompleksów.

Metabolizm hialuronianu sodu

Związek metabolizowany jest podobnie jak fizjologiczny kwas hialuronowy na drodze tak zwanego heksozowego szlaku metabolicznego. W badaniach z udziałem zwierząt zaobserwowano, że substancja czynna podana doustnie metabolizowana jest do oligosacharydów przez bakterie jelitowe, a następnie ponownie wchłaniania w jelicie grubym.

Wydalanie hialuronianu sodu

Substancja czynna podana w formie iniekcji jest wydalana z moczem.

Porozmawiaj z farmaceutą
Infolinia: 800 110 110

Zadzwoń do nas jeśli potrzebujesz porady farmaceuty.
Jesteśmy dla Ciebie czynni całą dobę, 7 dni w tygodniu, bezpłatnie.

Pobierz aplikację mobilną Pobierz aplikację mobilną Doz.pl

Ikona przypomnienie o zażyciu leku.
Zdarza Ci się ominąć dawkę leku?

Zainstaluj aplikację. Stwórz apteczkę. Przypomnimy Ci kiedy wziąć lek.

Dostępna w Aplikacja google play Aplikacja appstore
Dlaczego DOZ.pl
Niższe koszta leczenia

Darmowa dostawa do Apteki
Bezpłatna Infolinia dla Pacjentów.

ikona niższe koszty leczenia
Bezpieczeństwo

Weryfikacja interakcji leków.
Encyklopedia leków i ziół

Ikona encklopedia leków i ziół
Wsparcie w leczeniu

Porady na czacie z Farmaceutą.
E-wizyta z lekarzem specjalistą.

Ikona porady na czacie z farmaceutą
Newsletter

Bądź na bieżąco z DOZ.pl

Ważne: Użytkowanie Witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Szczegółowe informacje w Regulaminie.

Zamnij