Gadoksetynian sodu, Gadoxetate disodium - Zastosowanie, działanie, opis

Podstawowe informacje o gadoksetynianie sodu

Rok wprowadzenia na rynek
2008
Substancje aktywne
disodu gadoksetynian
Działanie gadoksetynianu sodu
diagnostyczne
Postacie gadoksetynianu sodu
roztwór do wstrzykiwań
Układy narządowe
układ pokarmowy (trawienny)
Specjalności medyczne
Radiologia i diagnostyka obrazowa
Rys historyczny gadoksetynianu sodu

Gadoksetynian sodu został wprowadzony do obrotu na terenie Stanów Zjednoczonych w 2008 r. przez podmiot odpowiedzialny Bayer HealthCare Pharmaceuticals.

Wzór sumaryczny gadoksetynianu sodu

C23H28GdN3Na2O11

Spis treści

Wskazania do stosowania gadoksetynianu sodu

Gadoksetynian sodu stosowany jest jako środek kontrastowy w obrazowaniu wątroby metodą rezonansu magnetycznego (MRI).

Rezonans magnetyczny jest rodzajem badania, podczas którego do tworzenia obrazów wykorzystywane są różnice w rozmieszczeniu i ilości cząsteczek wody, jakie występują w tkankach prawidłowych i zmienionych chorobowo. Podczas stosowania tej metody wykorzystywane są kompleksowe systemy magnesów i fal radiowych.

Gadoksetynian sodu umożliwia polepszenie wykrywalności zmian, jakie występują w wątrobie. Łatwiejsza jest ocena występowania zmian, ich rozmiaru i rozmieszczenia w narządzie. Jego stosowanie ułatwia lekarzowi określenie rodzaju zmiany, a także zwiększa wiarygodność diagnozy. Lek wykorzystywany jest jedynie do diagnostyki i podawany jest tylko dożylnie.

Dawkowanie gadoksetynianu sodu

Gadoksetynian sodu podawany jest dożylnie tuż przed rozpoczęciem badania, za pomocą niewielkiej igły. Po podaniu pacjent powinien pozostać pod obserwacją przez około 30 minut.

Szczególną uwagę należy zwrócić na pacjentów, którzy niedawno przeszli lub mają zaplanowany przeszczep wątroby, a także na osoby z poważnymi chorobami nerek. Jeżeli jest to konieczne, pacjentom tym można podać kolejną dawkę leku, ale odstęp między pierwszą a drugą dawką musi wynosić minimum tydzień.

U pacjentów powyżej 65 roku życia nie ma konieczności zmiany dawkowania, ale w celu oceny czynności nerek powinno wykonać się u nich badanie krwi.

Przeciwskazania do stosowania gadoksetynianu sodu

Przeciwwskazaniem do stosowania gadoksetynianu sodu jest nadwrażliwość na substancję czynną.

Specjalne ostrzeżenia i środki ostrożności dotyczące stosowania gadoksetynianu sodu

Przed podaniem gadoksetynianu sodu należy zwrócić uwagę czy pacjent choruje na astmę oskrzelową lub alergię (katar sienny lub pokrzywka), bądź wcześniej po podaniu środka kontrastowego wystąpiły u niego reakcje alergiczne oraz pogorszenie czynności nerek. U niektórych pacjentów z zaburzoną czynnością nerek po podaniu niektórych gadolin może wystąpić zespół NSF czyli nerkopochodne zwłóknienie układowe. Schorzenie to powoduje zgrubienie skóry i tkanek łącznych, co może prowadzić do niesprawności wynikającej z unieruchomienia stawów, osłabienia mięśni, a także do zagrażających życiu zaburzeń w funkcjonowaniu narządów wewnętrznych.

Szczególną uwagę należy zwrócić również na pacjentów z chorobami serca i naczyń krwionośnych, a także na pacjentów z niskim stężeniem potasu, z zaburzeniami rytmu serca, które pojawiają się po podaniu leków, a także na osoby, u których w bliskiej rodzinie występowały zaburzenia w zapisach EKG (zespoły wydłużonego odstępu QT). Szczególną obserwacją należy też objąć pacjentów z wszczepionym rozrusznikiem serca, implantami, bądź stentami, które zawierają żelazo.

Po podaniu gadoksetynianu sodu mogą pojawić się reakcje, które przypominają uczulenia, mogą trwać od kilku godzin nawet do kilku dni od podaniu leku.

Wpływ gadoksetynianu sodu na prowadzenie pojazdów

Gadoksetynian sodu nie wpływa na zdolność prowadzenia pojazdów i obsługi maszyn.

Inne rodzaje interakcji

Zmniejszenie działania kontrastującego gadoksetynianu sodu obserwuje się u pacjentów z wysokim stężeniem ferrytyny lub bilirubiny.

Gadoksetynian sodu może wpływać na wyniki niektórych badań laboratoryjnych. Odnotowano nieprawidłowe wyniki oznaczeń stężenia żelaza w surowicy przy użyciu metod kompleksometrycznych takich jak metoda kompleksowania z ferrocyną, jeżeli oznaczenie zostało wykonane w ciągu doby od podania gadoksetynianu sodu. Jest to spowodowane występowaniem w roztworze kontrastu wolnego związku kompleksującego.

Wpływ gadoksetynianu sodu na ciążę

Jeżeli stan kobiety w ciąży nie wymaga stosowania gadoksetynianu sodu, nie powinien być on podawany. Brak jest informacji dotyczących wpływu środka kontrastującego u kobiet ciężarnych, natomiast w badaniach przedklinicznych obserwowano jego negatywny wpływ na reprodukcję przy wielokrotnym podaniu związku w wysokich dawkach.

Wpływ gadoksetynianu sodu na laktację

Po zastosowaniu gadoksetynianu sodu należy przerwać karmienie piersią na okres około 24h od podaniu środka kontrastowego.

Inne możliwe skutki uboczne

Po podaniu gadoksetynianu sodu mogą pojawiać się działania niepożądane, do których najczęściej należą reakcje uczuleniowe, włącznie ze wstrząsem anafilaktycznym. Do innych skutków ubocznych zaliczamy m. in. obniżone ciśnienie krwi, obrzęk języka, gardła lub twarzy, katar, kichanie czy kaszel, a także czerwone, wilgotne i swędzące oczy, ból żołądka oraz pokrzywkę. Mogą pojawić się też bóle i zawroty głowy, zaburzenia oddychania, wymioty, suchość w ustach, świąd, ból w plecach bądź w klatce piersiowej, dreszcze, zmęczenie oraz złe samopoczucie. Rzadko mogą pojawić się niekontrolowane drżenia lub uczucie mocnego bicia serca.

Objawy przedawkowania gadoksetynianu sodu

Brak jest obecnie danych dotyczących objawów związanych z przedawkowaniem gadoksetynianu sodu.

Mechanizm działania gadoksetynianu sodu

Gadoksetynian sodu jest środkiem kontrastowym o właściwościach paramagnetycznych, który przeznaczony jest do stosowania w rezonansie magnetycznym (MRI). Wzrost kontrastu powoduje gadoksetynian (Gd EOB DTPA), który jest kompleksem jonowym złożonym z gadolinu (III) oraz  kwasu etoksybenzylodietylenotriaminopentaoctowego (EOB-DTPA) stanowiącego ligand. Podczas rezonansu magnetycznego gadolin (III) wpływając na skrócenie czasu relaksacji spin-sieć wzbudzonych jąder atomowych powoduje wzrost siły sygnału i wzmocnienie kontrastu w pewnych obszarach tkanek, co umożliwia wykrywanie zmian ogniskowych w wątrobie.

Dystrybucja gadoksetynianu sodu

Gadoksetynian sodu w niewielkim stopniu wiąże się z białkami (<10%). Lek nie przenika do ośrodkowego układu nerwowego i tylko w niewielkim stopniu przechodzi przez łożysko.

Metabolizm gadoksetynianu sodu

Gadoksetynian sodu nie ulega metabolizmowi.

Wydalanie gadoksetynianu sodu

Gadoksetynian sodu jest wydalany w równym stopniu zarówno przez nerki jak i wątrobę. Okres półtrwania leku ulega wydłużeniu u pacjentów w wieku podeszłym oraz u osób z zaburzoną pracą nerek lub/i wątroby.

Porozmawiaj z farmaceutą
Infolinia: 800 110 110

Zadzwoń do nas jeśli potrzebujesz porady farmaceuty.
Jesteśmy dla Ciebie czynni całą dobę, 7 dni w tygodniu, bezpłatnie.

Pobierz aplikację mobilną Pobierz aplikację mobilną Doz.pl

Ikona przypomnienie o zażyciu leku.
Zdarza Ci się ominąć dawkę leku?

Zainstaluj aplikację. Stwórz apteczkę. Przypomnimy Ci kiedy wziąć lek.

Dostępna w Aplikacja google play Aplikacja appstore
Dlaczego DOZ.pl
Niższe koszta leczenia

Darmowa dostawa do Apteki
Bezpłatna Infolinia dla Pacjentów.

ikona niższe koszty leczenia
Bezpieczeństwo

Weryfikacja interakcji leków.
Encyklopedia leków i ziół

Ikona encklopedia leków i ziół
Wsparcie w leczeniu

Porady na czacie z Farmaceutą.
E-wizyta z lekarzem specjalistą.

Ikona porady na czacie z farmaceutą
Newsletter

Bądź na bieżąco z DOZ.pl