Fluorometolon, Fluorometholonum - Zastosowanie, działanie, opis

Podstawowe informacje o fluorometolonie

Rok wprowadzenia na rynek
1972
Substancje aktywne
fluorometolon, octan fluorometolonu
Działanie fluorometolonu
przeciwalergiczne (łagodzi objawy alergii), przeciwobrzękowe i przeciwwysiękowe, przeciwzapalne
Postacie fluorometolonu
krople do oczu
Układy narządowe
układ nerwowy i narządy zmysłów
Specjalności medyczne
Okulistyka
Rys historyczny fluorometolonu

Fluorometolon został wprowadzony na rynek amerykański w 1972 roku. Podmiotem odpowiedzialnym była firma Allergan. Na rynku europejskim fluorometolon pojawił się po zatwierdzeniu przez Szwajcarską Agencję Produktów Leczniczych Swissmedic w roku 1973, a podmiotem odpowiedzialnym był Allergan AG.

Wzór sumaryczny fluorometolonu

C22H29FO4

Spis treści

Wskazania do stosowania fluorometolonu

Fluorometolon stosowany jest w postaci kropli ocznych w leczeniu stanów zapalnych gałki ocznej o charakterze niezakaźnym oraz różnej etiologii np. pooperacyjne zapalenie spojówek, alergiczne zapalenie spojówek. Wskazaniami są również:

  • owrzodzenia rogówki;
  • zapalenie rogówki wywołane przez wirus półpaśca;
  • uszkodzenie rogówki;
  • zapalenie błony naczyniowej oka;
  • zapalenie tęczówki.

Dawkowanie fluorometolonu

Podanie do worka spojówkowego.

Zwykle stosowana dawka Fluorometolonu to 1-2 krople do chorego oka 4 razy w ciągu doby. Podczas pierwszych dwóch dni leczenia zwykle stosuje się zwiększone dawkowanie tj. 2 krople co 2-4 godziny.

Dawka stosowana w leczeniu zależna jest od jednostki chorobowej, wieku, masy ciała, chorób współistniejących.

Przeciwskazania do stosowania fluorometolonu

Przeciwskazaniem do stosowania fluorometolonu jest nadwrażliwość na substancję czynną, zapalenie oczu o charakterze grzybiczym i bakteryjnym, ropne zakażenia oczu, prątkowe zakażenia oczu, opryszczkowe zapalenie rogówki, krowianka, ospa wietrzna.

Specjalne ostrzeżenia i środki ostrożności dotyczące stosowania fluorometolonu

Przed rozpoczęciem terapii fluorometolonem ważne jest, aby wykluczyć zakażenie oczu o charakterze zakaźnym (bakteryjnym, wirusowym, grzybiczym). Podając fluorometolon w postaci kropli do oka należy pamiętać o zachowaniu kilkuminutowej przerwy pomiędzy dawką opisywanej substancji leczniczej a innymi lekami w formie kropli. Podczas terapii fluorometolonem wskazana jest kontrola ciśnienia w gałce ocznej, szczególnie u osób które stosują leki np. przeciwjaskrowe. Aby zmniejszyć ryzyko wystąpienia skutków ubocznych o charakterze ogólnoustrojowym po wkropieniu fluorometolonu  można delikatnie ucisnąć przewód nosowo-łzowy. Obniży to dawkę fluorometolonu wchłoniętą do krwioobiegu. Dodatkowo należy pamiętać o zachowaniu odpowiedniej higieny i nie dotykać końcówką zakraplacza do powierzchni oka, ponieważ można zakazić zawiesinę. Na czas wkrapiania fluorometolonu do oka należy zrezygnować z zakładania soczewek.  Bezpośrednio po podaniu fluorometolonu do oka mogą wystąpić zaburzenia widzenia, dlatego należy zachować szczególną ostrożność prowadząc samochód i inne pojazdy mechaniczne. Przeprowadzając badania diagnostyczne dotyczące ciśnienia w gałce ocznej należy pamiętać o możliwym podniesieniu ciśnienia wewnątrzgałkowego po zastosowaniu fluorometolonu. Ponad to terapia fluorometolonem u osób z jaskrą nie powinna przekroczyć 14 dni, ze względu na szczególnie wysokie ryzyko zwiększenia ciśnienia w gałce ocznej.

Przeciwwskazania fluorometolonu do łączenia z innymi substancjami czynnymi

Należy zachować co najmniej 5 minutowy odstęp pomiędzy podaniem do gałki ocznej fluorometolonu i innych substancji leczniczych.

Fluorometolon przy równoczesnym podaniu z miejscowymi lekami o charakterze NLPZ (niesteroidowe leki przeciwzapalne) może utrudnić proces regeneracji i gojenia się rogówki oka.

Fluorometolon może powodować podwyższenie ciśnienia wewnątrzgałkowego i tym samym znosić działanie leków stosowanych w leczeniu jaskry. Działanie to jest nasilone przy jednoczesnym stosowaniu fluorometolonu i substancji rozszerzających źrenicę oka np. atropiny.

Równoczesna terapia z wykorzystaniem fluorometolonu i leków będących inhibitorami CYP3A4 (ketokonazol, klarytromycyna, kobicystat) skutkuje nasileniem ogólnoustrojowych działań niepożądanych fluorometolonu.

Interakcje fluorometolonu z innymi substancjami czynnymi

podwyższenie ciśnienia w gałce ocznej
Substancja czynna: Grupa farmakoterapeutyczna:
Atropina (Atropine) antagoniści receptora muskarynowego
zwiększenie ryzyka utrudnionego gojenia się rogówki
Substancja czynna: Grupa farmakoterapeutyczna:
Diklofenak (Diclofenac) NLPZ hamujące nieswoiście COX-1 i COX-2 oraz paracetamol
nasilenie ogólnoustrojowych działań niepożądanych
Substancja czynna: Grupa farmakoterapeutyczna:
Kobicystat (Cobicistat) inhibitory proteazy HIV

Wpływ fluorometolonu na prowadzenie pojazdów

Fluorometolon może powodować zaburzenia widzenia dlatego należy zachować ostrożność podczas prowadzenia samochodu i inych pojazdów mechanicznych.

Inne rodzaje interakcji

Fluorometolon stosowany miejscowo może obniżyć stężenie kortyzolu w moczu oraz osoczu. Jest to istotne w przypadku wykonywania oznaczeń laboratoryjnych kortyzolu z innych wskazań.

Wpływ fluorometolonu na ciążę

Fluorometolon należy do grupy glikokortykosteroidów klasyfikowanych do grupy C według FDA (Agencja Żywności i Leków). Oznacza to że można go stosować jedynie wówczas, gdy potencjalna korzyść dla matki przewyższa ryzyko wystąpienia działań niepożądanych w organizmie płodu.

Wpływ fluorometolonu na laktację

Fluorometolon należy do kategorii C według FDA (Agencja Żywności i Leków). Substancje należące do tej grupy wykazały działanie uszkadzające na płód podczas badań na zwierzętach. U ludzi ich stosowanie jest możliwe jedynie wówczas, gdy ocenione przez lekarza ryzyko dla płodu jest mniejsze niż potencjalna korzyść dla matki.

Wpływ fluorometolonu na płodność

Brak danych o wpływie fluorometolonu na płodność  u kobiet i mężczyzn.

Inne możliwe skutki uboczne

Podanie do oka: zakażenie oka o charakterze pierwotnym lub wtórnym, podrażnienie i zaczerwienienie oka, obrzęk oka, uczucie świądu oka, pogorszenie jakości widzenia na skutek rozszerzenia źrenicy i opadania powiek.

Długotrwałe stosowanie fluorometolonu w postaci kropli ocznych może skutkować pojawieniem się jaskry, zaćmy podtorebkowej, zwiększeniem ciśnienia w gałce ocznej, uszkodzeniem rogówki.

Fluorometolon po wchłonięciu do krwioobiegu może spowodować zaburzenia smaku.

Objawy przedawkowania fluorometolonu

Jeśli dojdzie do przedawkowania kropli ocznych zawierających fluorometolon należy przepłukać gałki oczne dużą ilością letniej wody. Według dostępnych informacji ryzyko działań niepożądanych wynikających z przedawkowania fluorometolonu po podaniu do oka jest niewielkie.

Mechanizm działania fluorometolonu

Fluorometolon działa przeciwzapalnie poprzez pobudzanie białek zwanych lipokortynami. Białka te biorą udział w syntezie mediatorów stanu zapalnego: prostaglandyn i leukotrienów. Fluorometolon hamuje również adhezję (przyleganie) leukocytów do śródbłonka naczyń i tym samym przeciwdziała ich przedostawaniu się do dalszych tkanek oka.

Wchłanianie fluorometolonu

Fluorometolon po podaniu do oka jest wchłaniany z łatwością i rozprowadzany w rogówce oraz cieczy wodnistej gałki ocznej.

Dystrybucja fluorometolonu

Po podaniu do gałki ocznej fluorometolon jest dobrze dystrybuowany w strukturach oka: rogówce  i cieczy wodnistej.

Metabolizm fluorometolonu

Metabolizm fluorometolonu odbywa się lokalnie, w strukturach oka. Niewielka ilość substancji zostaje wchłonięta do krążenia ogólnego i przekształcona w wątrobie do nieaktywnych metabolitów.

Wydalanie fluorometolonu

Nieaktywne metabolity fluorometolonu są wydalane głównie z moczem, niewielkie ilości z kałem.

Porozmawiaj z farmaceutą
Infolinia: 800 110 110

Zadzwoń do nas jeśli potrzebujesz porady farmaceuty.
Jesteśmy dla Ciebie czynni całą dobę, 7 dni w tygodniu, bezpłatnie.

Pobierz aplikację mobilną Pobierz aplikację mobilną Doz.pl

Ikona przypomnienie o zażyciu leku.
Zdarza Ci się ominąć dawkę leku?

Zainstaluj aplikację. Stwórz apteczkę. Przypomnimy Ci kiedy wziąć lek.

Dostępna w Aplikacja google play Aplikacja appstore
Dlaczego DOZ.pl
Niższe koszta leczenia

Darmowa dostawa do Apteki
Bezpłatna Infolinia dla Pacjentów.

ikona niższe koszty leczenia
Bezpieczeństwo

Weryfikacja interakcji leków.
Encyklopedia leków i ziół

Ikona encklopedia leków i ziół
Wsparcie w leczeniu

Porady na czacie z Farmaceutą.
E-wizyta z lekarzem specjalistą.

Ikona porady na czacie z farmaceutą
Newsletter

Bądź na bieżąco z DOZ.pl