Fluorocholina (18F), Fluorocholinum (18f) - Zastosowanie, działanie, opis

Podstawowe informacje o fluorocholinie (18f)

Substancje aktywne
fluorocholina (18F)
Działanie fluorocholiny (18f)
diagnostyczne
Postacie fluorocholiny (18f)
roztwór do wstrzykiwań
Specjalności medyczne
Radiologia i diagnostyka obrazowa
Wzór sumaryczny fluorocholiny (18f)

C5H13FN

Spis treści

Wskazania do stosowania fluorocholiny (18f)

Fluorocholina (18F) jest lekiem należącym do grupy radiofarmaceutyków wykorzystywanych w diagnostyce. Podawana jest pacjentom przed badaniem metodą pozytonowej tomografii emisyjnej (PET). W tomografii pozytonowej, która jest techniką obrazowania stosowaną w medycynie nuklearnej, można uzyskać obraz żywych organizmów w przekroju poprzecznym. W tej metody używana jest niewielka ilość radiofarmaceutyku. Fluorocholina (18F) umożliwia u pacjentów z nowotworami obrazowanie czynności narządów, gdyż w przypadku komórek nowotworowych dochodzi do szybkiego metabolizmu fluorocholiny (18F). Radiofarmaceutyk jest stosowany w diagnostyce raka gruczołu krokowego w celu oceny stopnia zaawansowania choroby oraz lokalizacji miejsc wznowy. Fluorocholina (18F) stosowana jest również w diagnostyce raka wątrobowokomórkowego w celu lokalizacji zmian lub potwierdzenia diagnozy, gdy badanie PET z użyciem fluorodeoksyglukozy (FDG) nie jest rozstrzygające.

Dawkowanie fluorocholiny (18f)

Fluorocholina (18F) podawana jest dożylnie przed badaniem PET.

Przeciwskazania do stosowania fluorocholiny (18f)

Przeciwwskazaniem do stosowania radiofarmaceutyku jest występująca nadwrażliwość na fluorocholinę. Nie należy również stosować fluorocholiny (18F) u pacjentek jest w ciąży.

Specjalne ostrzeżenia i środki ostrożności dotyczące stosowania fluorocholiny (18f)

Przed przystąpieniem do badania i podaniem radiofarmaceutyku należy poinformować osobę wykonującą badanie o ciąży, bądź przypuszczalnej ciąży, a także czy kobieta karmi piersią.

Szczególną ostrożność należy zachować u pacjentów, których nerki nie pracują prawidłowo, ponieważ może dojść do zwiększonego narażenia pacjenta na promieniowanie. W takich przypadkach należy rozważyć zasadność przeprowadzenia badania.

Pacjent powinien być poinformowany o konieczności ograniczenia kontaktu z dziećmi do dwunastu godzin od wstrzyknięcia radiofarmaceutyku.

Interakcje fluorocholiny (18f) z innymi substancjami czynnymi

U pacjentów przyjmujących leki o działaniu antyandrogenowym, fluorocholina (18F) może być zastosowana tylko w przypadku udokumentowanego wysokiego stężenia androgenów PSA w osoczu.
Substancja czynna: Grupa farmakoterapeutyczna:
Abirateron (Abiraterone) inne leki przeciwnowotworowe
Bikalutamid (Bicalutamide) inne leki hormonalne
Flutamid (Flutamide) inne leki przeciwnowotworowe
Kolchicyna wpływa na dystrybucję fluorocholiny (18F), przez co istnieje ryzyko uzyskania w badaniu wyników fałszywie ujemnych. Fluorocholina (18F) powinna być podana pacjentowi po minimum 48 h od ostatniej dawki kolchicyny. Natomiast w przypadku chemioterapeutyków lek przeciwnowotworowy powinno się odstawić na 4-6 tygodni przed wykonaniem badania.
Substancja czynna: Grupa farmakoterapeutyczna:
Docetaksel (Docetaxel) inne cytostatyki pochodzenia naturalnego
Kolchicyna (Colchicine) substancje niewpływające na metabolizm kwasu moczowego (przeciw dnie moczanowej)
Paklitaksel (Paclitaxel) taksoidy
Winblastyna (Vinblastine) alkaloidy barwinka (Vinca) i analogi
Winkrystyna (Vincristine) alkaloidy barwinka (Vinca) i analogi
Winorelbina (Vinorelbine) alkaloidy barwinka (Vinca) i analogi

Wpływ fluorocholiny (18f) na prowadzenie pojazdów

Nie ma danych potwierdzających wpływ leku na zdolność prowadzenia pojazdów i obsługiwanie maszyn.

Inne rodzaje interakcji

Obserwowano kilkudniowy wzrost wychwytu fluorocholiny (18F) w szpiku kostnym i śledzionie pod wpływem  hematopoetycznych czynników wzrostu kolonii granulocytów (ang. CSF - Colony stimulating factor). Przed wykonaniem badania PET należy odstawić preparaty CSF na minimum 5 dni.

Wpływ fluorocholiny (18f) na ciążę

Przed przystąpieniem do badania należy bezwzględnie poinformować lekarza medycyny nuklearnej o możliwej ciąży, a także o braku miesiączki. Lek może zostać podany kobiecie w ciąży, tylko w sytuacji kiedy lekarz stwierdzi, że konieczność wykonania badania przewyższa ryzyko związane z niekorzystnym wpływem radiofarmaceutyku na płód.

Wpływ fluorocholiny (18f) na laktację

Jeżeli istnieje konieczność przeprowadzenia badania z użyciem fluorocholiny (18F) u kobiety karmiącej piersią, należy ją poinformować wcześniej o konieczności ściągnięcia pokarmu. Karmienie piersią należy przerwać na co najmniej dwanaście godzin od podania radiofarmaceutyku, a pokarm, jaki zostanie uzyskany w tym czasie, należy zutylizować. Po wykonanym badaniem należy skonsultować z lekarzem czas, po jakim można wrócić do karmienia piersią.

Inne możliwe skutki uboczne

Nie obserwowano działania niepożądanych związanych z działaniem fluorocholiny (18F). Radiofarmaceutyk emituje niewielką ilość promieniowania radioaktywnego co wiąże się z ryzykiem indukcji nowotworów i rozwoju wad dziedzicznych, jednak wystąpienie tych skutków ubocznych jest mało prawdopodobne.

Mechanizm działania fluorocholiny (18f)

Fluorocholina (18F) jest pod względem chemicznym analogiem choliny czyli prekursora biosyntezy fosfolipidów. W jej cząsteczce atom wodoru jest zastąpiony przez fluor (18F), przez co możliwe jest jej stosowanie w badaniach diagnostycznych. W stosowanych w badaniu PET stężeniach nie wykazuje działania farmakodynamicznej, a jedynie wykorzystuje się właściwości biodystrybucji i biotransformacji fluorocholiny (18F) w komórkach docelowych. Jako analog choliny jest ona przekształcana przez kinazę cholinową, której aktywność jest bardzo wysoka w komórkach nowotworów złośliwych. Dzięki temu dochodzi do akumulacji związku z komórkach nowotworowych i powstania silnego sygnału odczytywanego w badaniu PET.

Dystrybucja fluorocholiny (18f)

Fluorocholina (18F) przechodzi przez błony komórkowe za pomocą specyficznych nośników.

Metabolizm fluorocholiny (18f)

W komórkach chlorek fluorocholiny (18F) metabolizowany jest przez kinazę choliny głównie do fosforylowanego chlorku fluorocholiny (18F). Aktywność kinazy jest szczególnie wysoka w komórkach nowotworu złośliwego, dlatego dochodzi do akumulacji związku w tych komórkach. Powoduje to silny sygnał podczas badania. Stężenie głównego metabolitu chlorku fluorocholiny (18F) zwiększa się bardzo szybko w wątrobie w ciągu pierwszych 10 minut od podania. Silny wychwyt obserwuje się również w nerkach i śledzionie, a bardzo mały w płucach.

Wydalanie fluorocholiny (18f)

Fluorocholina (18F) wydalana jest wraz z moczem. Poniżej 9% podanej dawki wydalane jest w ciągu pierwszych 3,5 h od podania.

Porozmawiaj z farmaceutą
Infolinia: 800 110 110

Zadzwoń do nas jeśli potrzebujesz porady farmaceuty.
Jesteśmy dla Ciebie czynni całą dobę, 7 dni w tygodniu, bezpłatnie.

Pobierz aplikację mobilną Pobierz aplikację mobilną Doz.pl

Ikona przypomnienie o zażyciu leku.
Zdarza Ci się ominąć dawkę leku?

Zainstaluj aplikację. Stwórz apteczkę. Przypomnimy Ci kiedy wziąć lek.

Dostępna w Aplikacja google play Aplikacja appstore
Dlaczego DOZ.pl
Niższe koszta leczenia

Darmowa dostawa do Apteki
Bezpłatna Infolinia dla Pacjentów.

ikona niższe koszty leczenia
Bezpieczeństwo

Weryfikacja interakcji leków.
Encyklopedia leków i ziół

Ikona encklopedia leków i ziół
Wsparcie w leczeniu

Porady na czacie z Farmaceutą.
E-wizyta z lekarzem specjalistą.

Ikona porady na czacie z farmaceutą
Newsletter

Bądź na bieżąco z DOZ.pl

Ważne: Użytkowanie Witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Szczegółowe informacje w Regulaminie.

Zamnij