Etelkalcetyd, Etelcalcetidum - Zastosowanie, działanie, opis
Podstawowe informacje o etelkalcetydzie
- Rok wprowadzenia na rynek
-
2016
- Substancje aktywne
-
etelkalcetyd
- Działanie etelkalcetydu
-
wspomaga leczenie hiperfosfatemii (obniża stężenia fosforanów we krwi), kalcymimetyczne (zmniejsza stężenie parathormonu), zmniejsza stężenie wapnia we krwi
- Postacie etelkalcetydu
-
roztwór do wstrzykiwań
- Układy narządowe
-
układ endokrynny (dokrewny), układ moczowy
- Specjalności medyczne
-
Choroby wewnętrzne, Endokrynologia, Nefrologia
- Rys historyczny etelkalcetydu
-
Etelkalcetyd został wprowadzony na rynek farmaceutyczny pod koniec 2016 roku przez podmiot odpowiedzialny AMGEN EUROPE B.V. Substancja jest syntetycznym peptydem kalcymimetycznym, zmniejsza wydzielanie parathormonu (PTH) poprzez wiązanie i aktywację receptora wapniowego, co prowadzi do spadku poziomu wapnia oraz fosforanów w surowicy. Etelkalcetyd znalazł zastosowanie w leczeniu wtórnej nadczynności przytarczyc u dorosłych pacjentów z przewlekłą chorobą nerek poddawanych dializie.
- Wzór sumaryczny etelkalcetydu
-
C38H73N21O10S2
Spis treści
- Wskazania do stosowania etelkalcetydu
- Dawkowanie etelkalcetydu
- Przeciwskazania do stosowania etelkalcetydu
- Specjalne ostrzeżenia i środki ostrożności dotyczące stosowania etelkalcetydu
- Przeciwwskazania etelkalcetydu do łączenia z innymi substancjami czynnymi
- Interakcje etelkalcetydu z innymi substancjami czynnymi
- Interakcje etelkalcetydu z pożywieniem
- Interakcje etelkalcetydu z alkoholem
- Wpływ etelkalcetydu na prowadzenie pojazdów
- Inne rodzaje interakcji
- Wpływ etelkalcetydu na ciążę
- Wpływ etelkalcetydu na laktację
- Wpływ etelkalcetydu na płodność
- Inne możliwe skutki uboczne
- Objawy przedawkowania etelkalcetydu
- Mechanizm działania etelkalcetydu
- Dystrybucja etelkalcetydu
- Metabolizm etelkalcetydu
- Wydalanie etelkalcetydu
Wskazania do stosowania etelkalcetydu
Etelkalcetyd jest wskazany w leczeniu wtórnej nadczynności przytarczyc u dorosłych pacjentów z przewlekłą chorobą nerek poddawanych hemodializie.
Dawkowanie etelkalcetydu
Etelkalcetyd stosuje się dożylnie, nie częściej niż 3 razy w tygodniu. Lek podaje się do linii żylnej obwodu dializatora na końcu sesji hemodializy podczas procedury płukania wstecznego krwi lub dożylnie po jej zakończeniu. Przed podaniem pierwszej dawki, jej zwiększeniem lub podaniem leku po wstrzymaniu leczenia należy skorygować stężenie wapnia w surowicy, które powinno oscylować co najmniej w dolnej granicy zakresu prawidłowych wartości.
Dawka stosowana w leczeniu zależna jest od stężenia PTH i wapnia w surowicy, częstotliwości wykonywanych hemodializ.
Dawki zwykle stosowane u osób dorosłych: 2,5 mg do 15 mg.
Przeciwskazania do stosowania etelkalcetydu
Przeciwskazaniami do stosowania etelkalcetydu jest nadwrażliwość na substancję czynną, stężenie wapnia w surowicy poniżej wartości prawidłowych.
Specjalne ostrzeżenia i środki ostrożności dotyczące stosowania etelkalcetydu
Etelkalcetyd powoduje zmniejszenia stężenia wapnia w surowicy. Stężenie wapnia powinno być oznaczone przed rozpoczęciem terapii oraz regularnie, co 4 tygodnie, w trakcie leczenia. Dodatkowo należy obserwować pacjentów pod kątem objawów hipokalcemii oraz poinformować o koniecznym zgłoszeniu się w przypadku zauważenia takich dolegliwości jak bóle, skurcze mięśni, drgawki oraz parestezje.
Zmniejszenie stężenia wapnia może powodować wydłużenie odstępu QT i w konsekwencji komorowe zaburzenia rytmu serca. Należy zachować szczególną ostrożność w przypadku osób z wrodzonym zespołem wydłużonego odstępu QT, obecnością innych schorzeń predysponujących do wystąpienia komorowej arytmii. Substancja może również powodować zmniejszenie wydolności mięśnia sercowego, hipotensję oraz prowadzić do zastoinowej niewydolności serca. Należy monitorować pacjentów z zastoinową niewydolnością serca w wywiadzie i kontrolować stężenie wapnia.
Należy zachować ostrożność w przypadku osób z zaburzeniami drgawkowymi, ponieważ w wyniku obniżenia stężenia wapnia w surowicy etelkalcetyd może obniżać próg drgawkowy.
Podczas terapii powinno się unikać substancji obniżających stężenie wapnia we krwi. Pacjentom nie należy podawać równocześnie cynakalcetu ze względu na ryzyko ciężkiej hipokalcemii.
Ze względu na długotrwałe obniżenie stężenia parathormonu w trakcie terapii lekarz prowadzący powinien zwrócić uwagę na możliwość rozwoju u pacjenta adynamicznej choroby kości. W tym przypadku trzeba zmniejszyć dawkę etelkalcetydu lub przerwać leczenie.
Przeciwwskazania etelkalcetydu do łączenia z innymi substancjami czynnymi
Pacjentom otrzymującym etelkalcetyd nie należy podawać cynakalcetu. Jednoczesne podawanie obu leków może prowadzić do ciężkiej hipokalcemii. Substancję można zacząć podawać nie wcześniej niż po upływie 7 dni od przyjęcia ostatniej dawki cynakalcetu i po ustabilizowaniu poziomu wapnia we krwi.
Interakcje etelkalcetydu z innymi substancjami czynnymi
Substancja czynna: | Grupa farmakoterapeutyczna: |
---|---|
Cynakalcet (Cinacalcet) | inne leki przeciwprzytarczycowe |
Interakcje etelkalcetydu z pożywieniem
Brak danych na temat interakcji etelkalcetydu z żywnością.
Interakcje etelkalcetydu z alkoholem
Brak danych na temat interakcji etelkalcetydu z alkoholem.
Wpływ etelkalcetydu na prowadzenie pojazdów
Etelkalcetyd nie wywiera wpływu lub w nieistotny sposób wpływa na zdolność prowadzenia pojazdów oraz obsługiwania maszyn. Należy mieć na uwadze, że niektóre objawy hipokalcemii, która może wystąpić po zastosowaniu leku mogą zaburzać obsługę pojazdów.
Inne rodzaje interakcji
Podawanie innych substancji, które zmniejszają stężenie wapnia w surowicy w trakcie terapii etelkalcetydem może zwiększyć ryzyko wystąpienia hipokalcemii.
Nie przeprowadzono badań dotyczących interakcji. W badaniach in vitro etelkalcetyd nie wpływał na aktywność enzymów CYP450.
Wpływ etelkalcetydu na ciążę
Zaleca się unikanie stosowania etelkalcetydu u kobiet w ciąży, ze względu na brak badań dotyczących wpływu substancji na ciążę u ludzi. U zwierząt nie wykazano wpływu na reprodukcję.
Wpływ etelkalcetydu na laktację
Brak danych na temat przenikania etelkalcetydu do mleka matki karmiącej. Badania na zwierzętach wykazały, że substancja przenika do mleka samic. Należy rozważyć, czy korzyści wynikające z leczenia kobiety w trakcie laktacji przewyższają ryzyko dla zdrowia dziecka oraz podjąć decyzję w sprawie zaprzestania karmienia lub stosowania etelkalcetydu.
Wpływ etelkalcetydu na płodność
Brak danych na temat wpływu etelkalcetydu na płodność u ludzi. Badania na zwierzętach nie wykazały negatywnego wpływu na rozrodczość.
Inne możliwe skutki uboczne
Podanie dożylne: bardzo częstymi działaniami niepożądanymi etelkalcetydu są zmniejszenie stężenia wapnia we krwi, skurcze mięśni, biegunka, nudności oraz wymioty. Do innych sutków ubocznych leczenia można zaliczyć nadwrażliwość, w tym reakcje anafilaktyczne, hipokaliemię, hipofosfatemię, bóle głowy, parestezje i drgawki, wydłużenie odstępu QT w obrazie EKG, nasilenie niewydolności serca, niedociśnienie oraz bóle mięśniowe.
Objawy przedawkowania etelkalcetydu
Przedawkowanie etelkalcetydu może skutkować hipokalcemią. W przypadku przedawkowania należy zbadać stężenie wapnia w surowicy i obserwować pacjentów pod kątem wystąpienia objawów takich jak parestezje, bóle mięśni, skurcze mięśni oraz drgawki.
Mechanizm działania etelkalcetydu
Etelkalcetyd jest syntetycznym peptydem kalcymimetycznym powodującym zmniejszenie wydzielania parathormonu w wyniku aktywacji receptora wapniowego zlokalizowanego na powierzchni komórek gruczołu przytarczycowego. Wiązanie substancji z receptorem powoduje w konsekwencji zmniejszenie stężenia wapnia i fosforanów we krwi.
Dystrybucja etelkalcetydu
Etelkalcetyd wiąże się głównie z albuminami poprzez odwracalne wiązanie kowalencyjne. Stopień wiązania substancji z białkami osocza za pomocą wiązań niekowalencyjnych jest mały, wskaźnik frakcji niezwiązanej wynosi 0,53. Objętość dystrybucji w stanie stacjonarnym wynosi około 796 litrów.
Metabolizm etelkalcetydu
Etelkalcetyd nie ulega metabolizmowi przy udziale enzymów cytochromu P450. Substancja ulega biotransformacji głównie we krwi, wiąże się z albuminami w wyniku reakcji wymiany mostków dwusiarczkowych z endogennymi grupami tiolowymi. Badania in vitro wykazały minimalną aktywność głównego metabolitu związanego z albuminą oraz jego pięciokrotnie wyższe stężenie w osoczu w porównaniu ze związkiem wyjściowym.
Wydalanie etelkalcetydu
Etelkalcetyd jest szybko usuwany przez nerki z organizmu u osób z prawidłową czynnością tego narządu, u pacjentów wymagających hemodializ substancja jest usuwana w czasie tego procesu wraz z płynem dializacyjnym oraz z moczem i kałem. Okres półtrwania przy podawaniu etelkalcetydu trzy razy w tygodniu wynosi od 3 do 5 dni.