Epoetyna alfa, Epoetinum alfa - Zastosowanie, działanie, opis

Podstawowe informacje o epoetynie alfa

Rok wprowadzenia na rynek
1988
Substancje aktywne
epoetyna alfa
Działanie epoetyny alfa
stymuluje wytwarzanie erytrocytów
Postacie epoetyny alfa
roztwór do wstrzykiwań
Układy narządowe
układ krwiotwórczy i krew
Specjalności medyczne
Hematologia
Rys historyczny epoetyny alfa

Epoetyna alfa została zatwierdzona do użytku medycznego 27 lipca 1988 roku przez Swissmedic w Szwajcarii. Podmiotem odpowiedzialnym za wprowadzenie substancji na rynek farmaceutyczny była firma JANSSEN–CILAG AG. W 1989 roku Food and Drug Administration (FDA) również dopuściło epoetynę do użytku medycznego w Stanach Zjednoczonych. Tu z kolei podmiotem odpowiedzialnym za wprowadzenie substancji była firma AMGEN. European Medicines Agency (EMA) zatwierdziła natomiast substancję dopiero w 2007 roku.

Wzór sumaryczny epoetyny alfa

C815H1317N233O241S5

Spis treści

Wskazania do stosowania epoetyny alfa

Epoetyna alfa jest stosowana w leczeniu niedokrwistości towarzyszącej przewlekłej niewydolności nerek u osób dorosłych i dzieci, które są poddawane dializie oraz w okresie, gdy dializa nie jest konieczna. Substancję stosuje się również w leczeniu objawowej niedokrwistości u dorosłych chorych na nowotwory, poddawanych chemioterapii (z wyjątkiem nowotworów złośliwych pochodzenia szpikowego). Wskazaniem do stosowania jest także niedokrwistość u dorosłych chorych na szpiczaka plazmocytowego, chłoniaki nieziarnicze o małym stopniu złośliwości, u których występuje niedobór erytropoetyny i którzy poddawani są leczeniu przeciwnowotworowemu.

Dawkowanie epoetyny alfa

Epoetynę alfa stosuje się dożylnie i podskórnie.

Dawka stosowana w leczeniu zależna od jednostki chorobowej, wieku, masy ciała, chorób towarzyszących oraz aktualnego odsetka hematokrytu i stężenia hemoglobiny.

Sposób podania, dawkowanie i czas trwania leczenia ustala lekarz prowadzący.

Przeciwskazania do stosowania epoetyny alfa

Przeciwwskazaniem są nadwrażliwość na epoetynę alfa oraz niekontrolowane nadciśnienie tętnicze. W przypadku przygotowania do zabiegu operacyjnego, nie należy stosować u pacjentów z przebytym w poprzedzającym miesiącu zawałem serca lub udarem mózgu, ciężkimi chorobami naczyń, niestabilną dławicą piersiową, chorobą zakrzepowo–zatorową oraz u osób, u których nie można zastosować profilaktyki przeciwzakrzepowej. Wśród przeciwwskazań można wyróżnić również ponowne podanie epoetyny alfa pacjentom, u których po przyjęciu substancji wystąpiła wybiórcza aplazja czerwonokrwinkowa.

Specjalne ostrzeżenia i środki ostrożności dotyczące stosowania epoetyny alfa

Epoetynę alfa należy stosować ostrożnie u pacjentów z nieleczonym, niewłaściwie leczonym lub słabo kontrolowanym nadciśnieniem tętniczym.

W czasie przyjmowania epoetyny alfa, regularną kontrolę stężenia hemoglobiny należy wykonywać u pacjentów z przewlekłą niewydolnością nerek i nowotworem. Ponadto u wszystkich chorych powinno być kontrolowane stężenie hemoglobiny, ze względu na potencjalnie zwiększone ryzyko zdarzeń zakrzepowo–zatorowych i śmierci.

Zaleca się regularne kontrolowanie liczby płytek krwi podczas pierwszych 8 tygodni leczenia substancją czynną.

Przed rozpoczęciem leczenia epoetyną alfa należy uwzględnić wszystkie inne przyczyny niedokrwistości takie jak: niedobór żelaza, hemoliza, utrata krwi, niedobory witaminy B12 lub kwasu foliowego. Dopiero wówczas można rozpocząć leczenie substancją czynną.

Substancję czynną należy stosować z ostrożnością u osób z padaczką, porfirią i przewlekłą niewydolnością wątroby.

Jeżeli w odpowiedzi na leczenie epoetyną alfa wystąpiły ciężkie niepożądane reakcje skórne, nie należy nigdy więcej stosować substancji u takiego pacjenta.

Interakcje epoetyny alfa z innymi substancjami czynnymi

Jeśli epoetyna alfa podawana jest jednocześnie z cyklosporyną, należy kontrolować stężenie cyklosporyny we krwi i w razie zwiększenia hematokrytu skorygować jej dawkę.
Substancja czynna: Grupa farmakoterapeutyczna:
Cyklosporyna (Cyclosporine) inhibitory kalcyneuryny

Wpływ epoetyny alfa na prowadzenie pojazdów

Substancja czynna nie ma wpływu lub wywiera nieistotny wpływ na zdolność prowadzenia pojazdów i obsługiwania maszyn.

Wpływ epoetyny alfa na ciążę

Istnieją ograniczone dane dotyczące stosowania epoetyny alfa u kobiet w ciąży. Stosowanie epoetyny w trakcie ciąży jest możliwe tylko wtedy, gdy potencjalna korzyść przewyższa potencjalne ryzyko dla płodu. Nie zaleca się stosowania substancji czynnej u kobiet w ciąży zakwalifikowanych do programu autologicznego przetoczenia krwi.

Wpływ epoetyny alfa na laktację

Nie wiadomo czy epoetyna alfa jest obecna w mleku kobiecym. Nie zaleca się jej stosowania w okresie lakatcji. U kobiet karmiących, które są zakwalifikowane do programu autologicznego przetoczenia krwi, nie jest jest wskazane stosowanie leku. 

Wpływ epoetyny alfa na płodność

Brak danych klinicznych dotyczących płodności podczas stosowania epoetyny alfa.

Inne możliwe skutki uboczne

Podanie dożylne: reakcja anafilaktyczna, nadwrażliwość, wysypka, pokrzywka, obrzęk naczynioruchowy, ból głowy, drgawki, udar mózgu, krwotok mózgowy, encefalopatia nadciśnieniowa, przemijające napady niedokrwienne, zakrzepica naczyń siatkówki, zawał mięśnia sercowego, zakrzepica żył głębokich, nadciśnienie tętnicze, zatorowość płucna, nudności, biegunka, wymioty, ból stawów, ból mięśni, ból kości, kaszel, porfiria, gorączka, objawy grypopodobne, reakcje w miejscu wstrzyknięcia.

Objawy przedawkowania epoetyny alfa

W związku z tym, że indeks terapeutyczny epoetyny alfa jest bardzo szeroki, przedawkowanie może spowodować objawy, które wynikają z nasilenia działań farmakologicznych substancji.

Mechanizm działania epoetyny alfa

Epoetyna jest hormonem glikoproteinowym wytwarzanym głównie przez nerki. Substancja stanowi kluczowy regulator wytwarzania krwinek czerwonych. Bierze udział we wszystkich fazach erytropoezy. Epoetyna stymuluje tworzenie erytrocytów z erytroidalnych komórek prekursorowych (komórek macierzystych). Epoetyna wiąże się z receptorem na powierzchni komórki, co prowadzi do aktywacji szlaków transdukcji sygnałów, które zaburzają apoptozęoraz stymulują proliferację komórek erytroidalnych. Zastosowanie leku zwiększa liczbę krwinek czerownych, stężenie hemoglobiny i liczbę retikulocytów.

Wchłanianie epoetyny alfa

Biodostępność bezwzględna substancji czynnej po podaniu podskórnym jest mniejsza niż po podaniu dożylnym. Wynosi około 20%. Po wstrzyknięciu podskórnym stężenie epoetyny alfa w surowicy osiąga swój szczyt w czasie od 12 do 18 godzin po podaniu.

Dystrybucja epoetyny alfa

Po podaniu dożylnym dawek 50 i 100 j.m./kg masy ciała zdrowym ochotnikom średnia objętość dystrybucji wynosiła około 49,3 ml/kg.

Wydalanie epoetyny alfa

Substancja czynna jest wydalana z moczem. Jej okres półtrwania wynosi około 4 godzin (zbadano po wielokrotnym podaniu dożylnym u zdrowych ochotników). W przypadku podania podskórnego szacuje się, że okres półtrwania wynosi około 24 godziny u zdrowych osób.

Porozmawiaj z farmaceutą
Infolinia: 800 110 110

Zadzwoń do nas jeśli potrzebujesz porady farmaceuty.
Jesteśmy dla Ciebie czynni całą dobę, 7 dni w tygodniu, bezpłatnie.

Pobierz aplikację mobilną Pobierz aplikację mobilną Doz.pl

Ikona przypomnienie o zażyciu leku.
Zdarza Ci się ominąć dawkę leku?

Zainstaluj aplikację. Stwórz apteczkę. Przypomnimy Ci kiedy wziąć lek.

Dostępna w Aplikacja google play Aplikacja appstore
Dlaczego DOZ.pl
Niższe koszta leczenia

Darmowa dostawa do Apteki
Bezpłatna Infolinia dla Pacjentów.

ikona niższe koszty leczenia
Bezpieczeństwo

Weryfikacja interakcji leków.
Encyklopedia leków i ziół

Ikona encklopedia leków i ziół
Wsparcie w leczeniu

Porady na czacie z Farmaceutą.
E-wizyta z lekarzem specjalistą.

Ikona porady na czacie z farmaceutą
Newsletter

Bądź na bieżąco z DOZ.pl

Ważne: Użytkowanie Witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Szczegółowe informacje w Regulaminie.

Zamnij