Denozumab - Zastosowanie, działanie, opis

Podstawowe informacje o denozumabie

Rok wprowadzenia na rynek
2010
Substancje aktywne
denosumab
Działanie denozumabu
hamuje osteolizę i działanie osteoklastów, zmniejsza (hamuje) resorpcję kości, wspomaga leczenie osteoporozy, zwiększa masę kostną (kości), wspomaga mineralizację kości i tkanki kostnej i zapobiega demineralizacji, zapobiega rozwojowi osteoporozy
Postacie denozumabu
ampułkostrzykawka, roztwór do wstrzykiwań
Układy narządowe
układ kostny
Specjalności medyczne
Onkologia kliniczna, Ortopedia i traumatologia narządu ruchu, Reumatologia
Rys historyczny denozumabu

Denosumab to przeciwciało monoklonalne, które trafiło na rynek amerykański w 2010 roku. Akceptację EMA zyskało w tym samym roku.

Wzór sumaryczny denozumabu

C6404H9912N1724O2004S50

Spis treści

Wskazania do stosowania denozumabu

Denozumab jest stosowany w osteoporozie (u kobiet po menopauzie oraz u mężczyzn), szczególnie gdy istnieje zwiększone ryzyko złamań. Denozumab zmniejsza ryzyko złamań biodra, kręgów i pozakręgowych.

Przeciwciało to jest stosowane również u kobiet przyjmujących inhibitory aromatazy z powodu raka piersi w celu zwiększenie masy kostnej u kobiet z wysokim ryzykiem złamań.

Denozumab jest stosowany również u mężczyzn z rakiem gruczołu krokowego u których istnieje zwiększone ryzyko złamań i stosowana jest ablacja hormonalna.

Przeciwciało monoklonalne stosuje się również w zapobieganiu zmianom kostnym, które mogą wystąpić u osób dorosłych z przerzutami guzów litych do kości.

Denozumab jest stosowany również u młodzieży i dorosłych z nieoperacyjnym guzem olbrzymiokomórkowym kości.

Dawkowanie denozumabu

Denozumab podaje się podskórnie w udo, brzuch lub ramię.

W zależności od jednostki chorobowej denozumab jest podawany co 4 tygodnie, co pół roku lub w innym schemacie wg ustaleń lekarza.

Pacjenci przyjmujący to przeciwciało powinni otrzymywać właściwą do potrzeb suplementację witaminy D i wapnia.

Dawki zwykle stosowane (w podaniu 1-razowym) u osób dorosłych: od 60 do 120 mg.

Przeciwskazania do stosowania denozumabu

Denozumab nie może być stosowany jeśli u pacjenta występuje hipokalcemia, uczulenie/nadwrażliwość na denozumab, niezagojona rana w jamie ustnej po zabiegu stomatologicznym / chirurgicznym.

Specjalne ostrzeżenia i środki ostrożności dotyczące stosowania denozumabu

Istotnym elementem leczenia denozumabem jest właściwa suplementacja witaminy D i wapnia. W przypadku występującej hipokalcemii należy wyrównać stężenie wapnia - stanowi to p/wskazanie do stosowania denozumabu. Pacjenci z niewydolnością nerek są bardziej narażeni na ryzyko obniżonego poziomu wapnia. Lekarz prowadzący może zalecić zbadanie poziomu wapnia pomiędzy kolejnymi dawkami denozumabu.

Wśród objawów niepożądanych mogą wystąpić zakażenia skórne (głównie tkanki łącznej) lub martwica kości szczęki (czynnikami predysponującymi są nieodpowiednia higieny jamy ustnej, ekstrakcje zębów, zaburzenia współistniejące jak zakażenia, koagulopatia, choroby zębów). Pacjenci stosujący denozumab powinni unikać inwazyjnych zabiegów stomatologicznych.

U niektórych pacjentów otrzymujących denozumab zaobserwowano atypowe złamania kości udowej - istotne jest by pacjenci zgłaszali nowe lub nietypowe objawy jak ból uda, biodra czy pachwiny. Zaobserwowano również martwicę kości przewodu słuchowego zewnętrznego (czynnikami predysponującymi jest m.in. stosowanie steroidów, zakażenie, uraz).

Denozumabu nie powinno stosować się u młodzieży jeśli układ kostny znajduje się jeszcze w fazie wzrostu - u takich pacjentów występowała hiperkalcemia.

Przeciwwskazania denozumabu do łączenia z innymi substancjami czynnymi

Niektóre źródła podają, że denozumab nie powinien być łączony z bisfosfonianami.

Wpływ denozumabu na prowadzenie pojazdów

Denozumab nie wpływa lub wpływa w sposób nieistotny na prowadzenie pojazdów / obsługiwanie maszyn.

Wpływ denozumabu na ciążę

Nie zaleca się stosowania denozumabu w okresie ciąży - wykazano toksyczny wpływ na reprodukcję u zwierząt.

Nie zaleca się stosowania denozumabu u kobiet w wieku rozrodczym, które nie stosują skutecznej metody antykoncepcji. Zaleca się by kobiety w ciągu 5 miesięcy od skończenia terapii denozumabem nie zachodziły w ciążę.

Na uwagę zasługuje fakt, że największy wpływ denozumabu występuje w 2. i 3. trymestrze ciąży - powodem tego jest to, że przeciwciała monoklonalne są transportowane przez łożysko w sposób liniowy w miarę rozwoju ciąży - największa ilość jest w 3. trymestrze.

Wpływ denozumabu na laktację

Brak informacji o przenikaniu denozumabu do mleka.

Inne możliwe skutki uboczne

Najczęściej występującymi działaniami niepożądanymi były bóle kończyn i mięśniowo-szkieletowe. Odnotowano również przypadki zapalenia tkanki łącznej, przypadki hipokalcemii, martwicy szczęki.

Inne działania niepożądane obejmują m.in. rwę kulszową, zaćmę, zaparcia i dolegliwości brzuszne. Występowały również reakcje nadwrażliwości, zmiany skórne - wysypka, wyprysk. Powyższe objawy występowały w grupie pacjentów z osteoporozą oraz u osób z nowotworem piersi / gruczołu krokowego leczonych ablacją hormonalną.

Objawy przedawkowania denozumabu

Brak danych na temat możliwych objawów przedawkowania.

Mechanizm działania denozumabu

Denosumab jest przeciwciałem monoklonalnym (z klasy IgG2) skierowanym przeciwko RANKL (rodzaj białka rozpuszczalnego lub przezbłonowego białka) i receptorowi RANK. Efektem tego działania jest blokada łączenia się białka RANKL z receptorem RANK. Blokowanie receptora i białka RANKL hamuje powstawanie, funkcjonowanie i przeżycie osteoklastów (tzw. komórki kościogubne - posiadają zdolność rozpuszczania i resorpcji tkanki kostnej), przez co zmniejsza się resorpcja części korowej kości, a także kości beleczkowej.

Na uwagę zasługuje fakt, że wzmożona aktywność osteoklastów (stymulowana przez RANKL) jest głównym mediatorem niszczenia kości w chorobie nowotworowej.

Efektem działania denosumabu jest m.in. spadem stężenia C-telopeptydów typu 1 w surowicy (marker resorpcji kości). Stężenie tego peptydu pod koniec okresu dawkowania wzrastało co dowodzi odwracalności działania denozumabu. Działanie denosumabu zmniejsza proces osteolizy kości.

Pod względem chemicznym to białko składające się z dwóch ciężkich i dwóch lekkich łańcuchów. Łańcuch lekki składa się z 215 aminokwasów, z kolei ciężki z 448 aminokwasów z 4 wewnątrzcząsteczkowymi disiarczkami.

Wchłanianie denozumabu

W podaniu podskórnym biodostępność wynosi ok. 60%. Stężenie maksymalne występuje po kilku dniach.

Metabolizm denozumabu

Denozumab jest zbudowany z węglowodanów i aminokwasów - jest mało prawdopodobne by ulegał przemianom wątrobowym. Metabolizm i wydalanie tego przeciwciała przebiega zgodnie z klirensem immunoglobulin.

Wydalanie denozumabu

Okres półtrwania wynosi ok 26 dni po osiągnięciu stężenia maksymalnego w okresie 3 miesięcy. Nie obserwuje się kumulacji tego przeciwciała.

Wiek, rasa i stan chorobowy nie mają istotnego wpływu na farmakokinetykę denozumabu. Zaburzenia nerek nie mają wpływu na farmakokinetykę tego przeciwciała.

Porozmawiaj z farmaceutą
Infolinia: 800 110 110

Zadzwoń do nas jeśli potrzebujesz porady farmaceuty.
Jesteśmy dla Ciebie czynni całą dobę, 7 dni w tygodniu, bezpłatnie.

Pobierz aplikację mobilną Pobierz aplikację mobilną Doz.pl

Ikona przypomnienie o zażyciu leku.
Zdarza Ci się ominąć dawkę leku?

Zainstaluj aplikację. Stwórz apteczkę. Przypomnimy Ci kiedy wziąć lek.

Dostępna w Aplikacja google play Aplikacja appstore
Dlaczego DOZ.pl
Niższe koszta leczenia

Darmowa dostawa do Apteki
Bezpłatna Infolinia dla Pacjentów.

ikona niższe koszty leczenia
Bezpieczeństwo

Weryfikacja interakcji leków.
Encyklopedia leków i ziół

Ikona encklopedia leków i ziół
Wsparcie w leczeniu

Porady na czacie z Farmaceutą.
E-wizyta z lekarzem specjalistą.

Ikona porady na czacie z farmaceutą
Newsletter

Bądź na bieżąco z DOZ.pl

Ważne: Użytkowanie Witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Szczegółowe informacje w Regulaminie.

Zamnij