Dekwalina, Dequalinii chloridum - Zastosowanie, działanie, opis

Podstawowe informacje o dekwalinie

Rok wprowadzenia na rynek
1965
Substancje aktywne
chlorek dekwaliniowy, chlorek dekwaliny
Działanie dekwaliny
antyseptyczne, bakteriobójcze, grzybobójcze, przeciwbakteryjne, przeciwgrzybicze, przeciwnowotworowe (cytostatyczne, cytotoksyczne), przeciwpierwotniakowe
Postacie dekwaliny
aerozol do stosowania w jamie ustnej, płyn do stosowania w jamie ustnej, tabletki do ssania , tabletki dopochwowe
Układy narządowe
powłoka wspólna (skóra i błony śluzowe), układ płciowy żeński
Specjalności medyczne
Dermatologia i wenerologia, Ginekologia i położnictwo, Otolaryngologia
Rys historyczny dekwaliny

Dekwalina została wprowadzona w 1965 roku w Szwajcarii przez podmiot odpowiedzialny MEDINOVA AG. Substancja jest wykorzystywana zewnętrznie w leczeniu bakteryjnych stanów zapalnych pochwy u kobiet. Znalazła także zastosowanie jako środek odkażający w stanach zapalnych jamy ustnej i gardła. Dekwalina dawniej była wykorzystywana w leczeniu powierzchownych ran, jednak ze względu na występowanie owrzodzeń skóry po jej zastosowaniu, pominięto to wskazanie. 

Przeprowadzano również badania nad wykorzystaniem tej substancji w leczeniu malarii oraz ostrej białaczki promielocytowej.

Wzór sumaryczny dekwaliny

C30H40N4

Spis treści

Wybrane produkty lecznicze dopuszczone do obrotu w RP zawierające dekwalinę

Wskazania do stosowania dekwaliny

Dekwalina stosowana jest w postaci tabletek dopochwowych do leczenia bakteryjnego zapalenia pochwy, kandydozy sromu i pochwy oraz rzęsistkowicy.

Dawniej używana była zewnętrznie w leczeniu stanów zapalnych jamy ustnej i gardła w postaci pastylek do ssania, a także jako środek odkażający na skórę.

Dawkowanie dekwaliny

Dekwalinę stosuje się w podaniu dopochwowym oraz w postaci pastylek do ssania. 

Dawki dobowe u osób dorosłych: doustnie miejscowo na błonę śluzową od 0,25-1.5 mg; dopochwowo 10-20 mg.

Dawka stosowana w leczeniu zależna jest od jednostki chorobowej, wieku, masy ciała, chorób towarzyszących, odpowiedzi na leczenie.

Przeciwskazania do stosowania dekwaliny

W przypadku podania dopochwowego wśród przeciwwskazań można wymienić nadwrażliwość na dekwalinę, owrzodzenia nabłonka pochwy, nadżerki szyjki macicy. Nie powinno stosować się dekwaliny dopochwowo u dziewcząt przed pierwszą miesiączką.

W postaci doustnej nie należy stosować leku u osób wykazujących nadwrażliwość na substancję czynną.

Specjalne ostrzeżenia i środki ostrożności dotyczące stosowania dekwaliny

W przypadku braku skuteczności leczenia zakażenia pochwy dekwaliną, pacjentka powinna skonsultować się z lekarzem. Brak doniesień na temat bezpieczeństwa powtórnej kuracji oraz jej skuteczności.

Na 12 godzin przed porodem, nie zaleca się leczenia dopochwowego dekwaliną u kobiet ciężarnych, aby ograniczyć ekspozycję noworodka na substancję czynną.

Przedłużenie czasu trwania kuracji lub zastosowanie dawek większych niż zalecane może skutkować owrzodzeniem nabłonka pochwy.

Nie ma danych na temat bezpieczeństwa stosowania dekwaliny u kobiet w wieku poniżej 18 lat oraz  po 55 roku życia.

Brak doniesień o interakcjach z prezerwatywami lub krążkami nielateksowymi. Nie zaleca się stosowania wyżej wymienionych produktów w ciągu 12 godzin od aplikacji dekwaliny.

Przeciwwskazania dekwaliny do łączenia z innymi substancjami czynnymi

Środki powierzchniowo czynne mogą zmniejszać aktywność przeciwbakteryjną dekwaliny. Nie zaleca się stosowania w trakcie terapii irygacji i środków plemnikobójczych dopochwowych.

Wpływ dekwaliny na prowadzenie pojazdów

Nie wykonano badań dotyczących wpływu dekwaliny na zdolność prowadzenia pojazdów i obsługiwania maszyn.

Inne rodzaje interakcji

Anionowe związki powierzchniowo czynne mogą zmniejszać działanie dekwaliny. Nie zaleca się stosowania środków myjących zawierających te substancje. Należy unikać używania środków plemnikobójczych oraz irygacji pochwy.

Nie wykazano interakcji dekwaliny z lateksem, zatem podana dopochwowo nie wpływa na skuteczność antykoncepcyjną prezerwatyw wykonanych z lateksu. Brak wiarygodnych danych odnośnie prezerwatyw nielateksowych oraz innych metod antykoncepcji. 

Wpływ dekwaliny na ciążę

Przeprowadzono 4 badania kliniczne z udziałem 181 ciężarnych ochotniczek. Nie wykazano negatywnego wpływu na ciążę, płód czy noworodka. Dekwalina może być stosowana w okresie ciąży jedynie wtedy, gdy potencjalne korzyści z leczenia przeważają nad ewentualnym ryzykiem.

Wpływ dekwaliny na laktację

Ze względu na minimalne wchłanianie dekwaliny podanej miejscowo, dopuszcza się stosowanie tej substancji w okresie karmienia piersią, jeśli wymaga tego kondycja zdrowotna pacjentki.

Wpływ dekwaliny na płodność

Nie przeprowadzono badań dotyczących wpływu dekwaliny na płodność zarówno u zwierząt, jak i u ludzi ze względu na minimalne wchłanianie substancji po podaniu miejscowym.

Inne możliwe skutki uboczne

Po podanie dopochwowym dekwaliny mogą pojawić się działania niepożądane w obrębie sromu i pochwy takie jak zaczerwienienie, stan zapalny, upławy, suchość, świąd i pieczenie, ból, krwawienie, owrzodzenie nabłonka pochwy, krwawienie z macicy. Może również wystąpić kandydoza i  bakteryjne zapalenie pochwy, zapalenie pęcherza moczowego. Inne odnotowane działania uboczne podczas stosowania dekwaliny dopochwowo to ból głowy, nudności, reakcje alergiczne i gorączka.

Po podaniu miejscowo na błonę śluzową jamy ustnej pojawiają się reakcje nadwrażliwości i ból języka.

Objawy przedawkowania dekwaliny

Nie stwierdzono przypadków przedawkowania dekwaliny. Jednak warto podkreślić, że zwiększenie dopochwowej dawki dobowej dekwaliny może wywołać owrzodzenia pochwy.

Mechanizm działania dekwaliny

Dekwalina należy do grupy czwartorzędowych kationów amoniowych o szerokim spektrum działania przeciwbakteryjnego, przeciwgrzybiczego i przeciwpierwotniakowego. Jej złożony mechanizm działania powoduje, że ryzyko rozwinięcia oporności mikroorganizmów na jej  właściwości jest niskie. Działanie przeciwdrobnoustrojowe dekwaliny polega na zwiększeniu przepuszczalności komórki i dezaktywacji białek enzymatycznych. Zostaje zahamowany metabolizm komórki drobnoustroju co ostatecznie prowadzi do jej śmierci.

Substancja wykazuje również aktywność przeciwnowotworową poprzez kumulowanie się w komórkach nowotworowych i uruchomienie ścieżek reakcji prowadzących do ich destrukcji.

Wchłanianie dekwaliny

Dekwalina w minimalnym stopniu wchłania się po podaniu dopochwowym i miejscowym. W przypadku podania doustnego (działanie miejscowe w obrębie jamy ustnej i gardła) wchłanianie do krążenia ogólnego oscyluje na poziomie poniżej 0,1 %.

Porozmawiaj z farmaceutą
Infolinia: 800 110 110

Zadzwoń do nas jeśli potrzebujesz porady farmaceuty.
Jesteśmy dla Ciebie czynni całą dobę, 7 dni w tygodniu, bezpłatnie.

Pobierz aplikację mobilną Pobierz aplikację mobilną Doz.pl

Ikona przypomnienie o zażyciu leku.
Zdarza Ci się ominąć dawkę leku?

Zainstaluj aplikację. Stwórz apteczkę. Przypomnimy Ci kiedy wziąć lek.

Dostępna w Aplikacja google play Aplikacja appstore
Dlaczego DOZ.pl
Niższe koszta leczenia

Darmowa dostawa do Apteki
Bezpłatna Infolinia dla Pacjentów.

ikona niższe koszty leczenia
Bezpieczeństwo

Weryfikacja interakcji leków.
Encyklopedia leków i ziół

Ikona encklopedia leków i ziół
Wsparcie w leczeniu

Porady na czacie z Farmaceutą.
E-wizyta z lekarzem specjalistą.

Ikona porady na czacie z farmaceutą
Newsletter

Bądź na bieżąco z DOZ.pl

logo Telemedi

Usługę zdalnej konsultacji z lekarzem świadczy Telemedi.
Regulamin świadczenia usługi dostępny jest tutaj.