Cytykolina, Citicolinum - Zastosowanie, działanie, opis

Podstawowe informacje o cytykolinie

Rok wprowadzenia na rynek
1974
Substancje aktywne
cytykolina, sól sodowa cytykoliny
Działanie cytykoliny
przeciwparkinsonowskie, ułatwia przewodnictwo w układzie nerwowym, wspomaga metabolizm komórek nerwowych, zwiększa przewodzenie impulsów w ośrodkowym układzie nerwowym, neuroprotekcyjne
Postacie cytykoliny
roztwór doustny
Układy narządowe
układ nerwowy i narządy zmysłów
Specjalności medyczne
Neurologia, Okulistyka
Rys historyczny cytykoliny

Udokumentowane wykorzystanie cytykoliny w lecznictwie datuje się na 1974 rok. Na terenie Japonii zaczęto używać cytykoliny w terapii choroby Parkinsona. Lek był podawany w postaci wstrzyknięć w leczeniu pacjentów szpitalnych. W latach 80. dwudziestego wieku miały miejsce liczne badania kliniczne dotyczące wpływu cytykoliny na układ nerwowy. W 1981 zostały odkryte właściwości ochronne cytykoliny na komórki nerwowe (neurony).

Wzór sumaryczny cytykoliny

C14H26N4O11P2

Spis treści

Wybrane produkty lecznicze dopuszczone do obrotu w RP zawierające cytykolinę

Wskazania do stosowania cytykoliny

Cytykolina to substancja biorąca udział w wytwarzaniu fosfatydylocholiny i tworzeniu błon komórkowych komórek nerwowych.

Cytykolina w postaci roztworu doustnego jest stosowana w lecznictwie w terapii zaburzeń o charakterze neurologicznym i poznawczym spowodowanych urazem głowy bądź incydentem naczyniowo-mózgowym (udar mózgu, przewlekłe niedokrwienie mózgu).

Ponad to jest składnikiem suplementów diety zalecanych dla pacjentów z chorobami neurodegradacyjnymi oczu np. w jaskrze.

Cytykolina wchodzi w skład suplementów diety dla osób starszych. Badania nad cytykoliną wykazały jej pozytywny wpływ na pamięć i koncentrację u osób w podeszłym wieku.

Cytykolina stosowana do poprawy koncentracji u osób cierpiących na alkoholowy zespół odstawienny. Obecnie trwają badania potwierdzające pozytywny wpływ cytykoliny na układ nerwowy pacjentów podczas terapii uzależnienia od kokainy i marihuany oraz we wspomaganiu przez cytykolinę terapii choroby afektywnej dwubiegunowej, manii i hipomanii.

Dawkowanie cytykoliny

Cytykolina może być podawana doustnie oraz dożylnie bądź podskórnie. Dawka maksymalna cytykoliny stosowanej w postaci roztworu doustnego to 2000 mg na dobę. Dawkowanie dla osób w podeszłym wieku nie odbiega od dawek zwykle stosowanych dla osób dorosłych. Brak jest ustalonego dawkowania dla dzieci i młodzieży. Cytykolinę w postaci roztworu można przyjąć po dodatkowym rozcieńczeniu z wodą.

W incydentach udarowych lek podaje się dożylnie  lub doustnie w dawce 600 - 1000 mg.

W terapii choroby Parkinsona cytykolinę stosuje się do wzmocnienia efektów  lewodopy. Zwykle stosowana dawka to 1000 - 1200 mg doustnie, bądź  dożylnie.

Zalecana dawka cytykoliny w otępieniu z dużym obszarem niedokrwienia mózgu to 1000 mg na dobę.

Mniejsze dawki cytykoliny (200 mg na dobę) były podawane eksperymentalnie osobą cierpiącym na zaburzenia depresyjne.

Przeciwskazania do stosowania cytykoliny

Terapia cytykoliną nie może być prowadzona u pacjentów nadwrażliwych na tę substancję. Dodatkowym przeciwwskazaniem dla stosowania cytykoliny jest zwiększona aktywność parasympatycznego układu nerwowego.

Specjalne ostrzeżenia i środki ostrożności dotyczące stosowania cytykoliny

Należy zachować ostrożność u osób cierpiących na chorobę Parkinsona i przyjmujących lek lewodopa, ponieważ cytykolina może nasilać jego działanie.

Cytykolinę należy stosować z ostrożnością u astmatyków oraz pacjentów uczulonych na kwas acetylosalicylowy. Lek może powodować skurcze oskrzeli.

Przeciwwskazania cytykoliny do łączenia z innymi substancjami czynnymi

Nie należy prowadzić jednoczesnej terapii cytykoliną oraz meklofenoksatem (obecnie substancja nie dostępna w Polsce, dawniej stosowana jako lek nootropowy usprawniający pamięć i koncentrację).

Interakcje cytykoliny z innymi substancjami czynnymi

Cytykolina zwiększa siłę działania lewodopy
Substancja czynna: Grupa farmakoterapeutyczna:
Lewodopa (Levodopa) DOPA i pochodne

Interakcje cytykoliny z pożywieniem

Lek może być przyjmowany zarówno na pusty żołądek jak i z posiłkiem.

Interakcje cytykoliny z alkoholem

Najnowsze badania udowodniły korzystny wpływ cytykoliny na objawy pogorszonej koncentracji u osób uzależnionych od alkoholu i cierpiących na poalkoholowy zespół odstawiennny.

Wpływ cytykoliny na prowadzenie pojazdów

Cytykolina nie wykazuje wpływu na zdolność do prowadzenia samochodów oraz innych pojazdów mechanicznych.

Wpływ cytykoliny na ciążę

Brak jest badań klinicznych opisujących bezpieczeństwo stosowania cytykoliny przez kobiety ciężarne. Z tego powodu cytykolinę można stosować jedynie wówczas, gdy korzyści dla matki przewyższają ewentualne ryzyko dla płodu. Badania z wykorzystaniem zwierząt laboratoryjnych nie wykazały toksycznego wpływu cytykoliny podawanej w bardzo dużych dawkach.

Wpływ cytykoliny na laktację

Brak jest badań dotyczących wpływu cytykoliny na organizm dzieci karmionych mlekiem matki leczonej cytykoliną. Z tego powodu lek można stosować jedynie wówczas, gdy korzyści dla matki przewyższają potencjalne ryzyko dla dziecka.

Skutki uboczne

biegunka
nadciśnienie
niedociśnienie tętnicze
nudności
omamy
pokrzywka
wymioty
wysypka
zawroty głowy
bóle głowy
dreszcze
plamica
uczucie duszności
nagłe zaczerwienienie skóry twarzy

Działania niepożądane zostały podzielone ze względu na częstotliwość występowania u pacjentów. (Klasyfikacja MdDRA)

Bardzo często
(≥1/10)
Często
(≥1/100 do <1/10)
Niezbyt często
(≥1/1000 do <1/100)
Rzadko
(≥1/10 000 do < 1/1000)
Bardzo rzadko
(<1/10 000)
Częstość nieznana
Nie można ocenić na podstawie dostępnych danych

Objawy przedawkowania cytykoliny

Dotychczas nie są znane przypadki przedawkowania cytykoliny przez pacjentów.

Mechanizm działania cytykoliny

Cytykolina po podaniu doustnym ulega reakcjom hydrolizy oraz defosforylacji do cząsteczek cytydyny oraz choliny. Najprawdopodobniej powstałe metabolity pokonują barierę krew-mózg i biorą udział w syntezie cząsteczki cytydylo 5'-difosfocholiny (CDP choliny). Powstały związek wykazuje działanie ochronne na komórki nerwowe (właściwości cytoprotekcyjne) poprzez działanie wspomagające na tworzenie fosfolipidów błon komórkowych. Cytykolina hamuje działanie fosfolipaz A1, A2 , C oraz D co w rezultacie prowadzi do zmniejszenia wytwarzania wolnych rodników uszkadzających układ nerwowy. Ponad to badania właściwości neuroprotekcyjnych cytykoliny wykazały jej działanie ograniczajace apoptozę (destrukcję) komórek nerwowych i stymulujące na tworzenie cząsteczek acetylocholiny, norepinefryny i dopaminy (neuroprzekaźniki w ośrodkowym układzie nerwowym). Wiadomo że cytykolina zwiększa proces tworzenia glutationu oraz pobudza aktywność reduktazy glutationowej.

Wchłanianie cytykoliny

Cytykolina wykazuje wysoką biodostępność po podaniu doustnym oraz domięśniowym.

Dystrybucja cytykoliny

Cytykolina ulega dystrybucji do układu nerwowego gdzie wykazuje swoje działanie neuroprotekcyjne. Powstałe metabolity są wbudowywane do struktur komórek nerwowych.

Metabolizm cytykoliny

Cytykolina po podaniu doustnym ulega reakcjom hydrolizy oraz defosforylacji do cząsteczek choliny oraz cytydyny (w organizmie ludzkim także urydyny). Reakcje metaboliczne zachodzą w hepatocytach (komórkach wątrobowych) oraz w komórkach ściany jelit.

Wydalanie cytykoliny

Cytykolina jest wydalana z organizmu drogą oddechową wraz z wydychanym powietrzem w postaci dwutlenku węgla (ponad 10% podanej dawki) oraz wraz z kałem i moczem (mniej niż 5 % dawki leku). Okres półtrwania cytykoliny w fazie eliminacji z wydychanym powietrzem wynosi 56 godzin oraz 71 godzin w przypadku eliminacji przez nerki.

Porozmawiaj z farmaceutą
Infolinia: 800 110 110

Zadzwoń do nas jeśli potrzebujesz porady farmaceuty.
Jesteśmy dla Ciebie czynni całą dobę, 7 dni w tygodniu, bezpłatnie.

Pobierz aplikację mobilną Pobierz aplikację mobilną Doz.pl

Ikona przypomnienie o zażyciu leku.
Zdarza Ci się ominąć dawkę leku?

Zainstaluj aplikację. Stwórz apteczkę. Przypomnimy Ci kiedy wziąć lek.

Dostępna w Aplikacja google play Aplikacja appstore
Dlaczego DOZ.pl
Niższe koszta leczenia

Darmowa dostawa do Apteki
Bezpłatna Infolinia dla Pacjentów.

ikona niższe koszty leczenia
Bezpieczeństwo

Weryfikacja interakcji leków.
Encyklopedia leków i ziół

Ikona encklopedia leków i ziół
Wsparcie w leczeniu

Porady na czacie z Farmaceutą.
E-wizyta z lekarzem specjalistą.

Ikona porady na czacie z farmaceutą
Newsletter

Bądź na bieżąco z DOZ.pl

logo Telemedi

Usługę zdalnej konsultacji z lekarzem świadczy Telemedi.
Regulamin świadczenia usługi dostępny jest tutaj.