Selumetynib, Selumetinibum - Zastosowanie, działanie, opis

Podstawowe informacje o selumetynibie

Rok wprowadzenia na rynek
10.04.2020
Substancje aktywne
wodorosiarczan selumetynibu
Działanie selumetynibu
przeciwnowotworowe
Postacie selumetynibu
kapsułki twarde
Układy narządowe
powłoka wspólna (skóra i błony śluzowe), układ immunologiczny (odpornościowy), układ limfatyczny (chłonny)
Specjalności medyczne
Onkologia i hematologia dziecięca, Onkologia kliniczna
Rys historyczny selumetynibu

Selumetynib jest inhibitorem kinazy białkowej, która bierze udział w aktywacji szlaku sygnałowego Raf-MEK-ERK odpowiedzialnego za proliferację, niektórych typów nowotworów. Substancja czynna znalazła zastosowanie w terapii nieoperacyjnych nerwiakowłókniaków splotowatych występujących u dzieci cierpiących na neurofibromatozę typu 1. Lek został dopuszczony na terenie Stanów Zjednoczonych po akceptacji wniosku przez Agencję Żywności i Leków 20.04.2020 roku. 

Wzór sumaryczny selumetynibu

C17H15BrClFN4O3

Spis treści

Wskazania do stosowania selumetynibu

Selumetynib znalazł zastosowanie w terapii objawowych, nieoperacyjnych nerwiakowłókniaków splotowatych występujących w grupie pediatrycznej obejmującej dzieci i młodzież z neurofibromatozą typu 1, którzy ukończyli 3 rok życia. 

Dawkowanie selumetynibu

Selumetynib powinien być ordynowany przez lekarzy specjalizujących się w leczeniu pacjentów onkologicznych z neurofibromatozą typu 1.

Lek należy przyjmować doustnie, w całości popijając je odpowiednią ilością wody. Pacjenci z trudnościami w połykaniu powinni zostać skierowani do logopedy przed rozpoczęciem terapii. Całkowita dawka substancji czynnej zależy od powierzchni ciała pacjenta i wynosi od 30 do 100 mg substancji czynnej na dobę. Selumetynib powinien być przyjmowany na czczo bez jednoczesnego spożywania posiłków lub płynów innych niż woda. 

W przypadku wystąpienia toksycznych efektów działania selumetynibu należy odpowiednio dostosować dawkę substancji czynnej. Lek należy przyjmować tak długo, jak długo obserwowane są korzyści dla zdrowia pacjenta lub do momentu, w którym wystąpią nieakceptowalne działania niepożądane. Dawka substancji czynnej powinna zostać dostosowana również w przypadku współistniejącej umiarkowanej niewydolności wątroby. 

Badania wykazały, że pacjenci pochodzenia azjatyckiego są bardziej podatni na działanie leku, w związku z czym należy uważnie obserwować ich pod kątem wystąpienia działań niepożądanych. 

Przeciwskazania do stosowania selumetynibu

Przeciwwskazaniem do stosowania selumetynibu jest wystąpienie nadwrażliwości na tę substancję czynną oraz ciężkie zaburzenia czynności wątroby. 

Specjalne ostrzeżenia i środki ostrożności dotyczące stosowania selumetynibu

Podczas terapii selumetynibem istnieje ryzyko wystąpienia zmniejszenia frakcji wyrzutowej lewej komory mięśnia sercowego. U niektórych pacjentów może ono przebiegać bezobjawowo. Przed rozpoczęciem terapii zalecane jest oznaczenie frakcji wyrzutowej lewej komory mięśnia sercowego. Pacjenci, którzy cierpieli na zaburzenia czynności lewej komory serca zostali wyłączeni z badań klinicznych. W trakcie leczenia należy regularnie oceniać frakcję wyrzutową lewej komory serca, a w przypadku jej istotnego zmniejszenia nawet przerwać terapię. 

Pacjenci przyjmujący selumetynib powinni być ściśle monitorowani pod kątem wystąpienia zaburzeń czynności wątroby objawiających się zwiększeniem aktywności aminotransferazy  alaninowej oraz aminotransferazy asparaginianowej. Badania aktywności enzymów należy wykonywać co miesiąc przez pierwsze pół roku terapii. W przypadku pogorszenia pracy wątroby możliwe jest zmniejszenie dawki substancji czynnej, tymczasowe przerwanie terapii lub zakończenie leczenia. 

Przed rozpoczęciem leczenia konieczne jest przeprowadzenie badania okulistycznego. Kontakt z okulistą jest zalecany również w przypadku, gdy pacjent zgłasza jakiekolwiek zaburzenia widzenia podczas terapii. W trakcie przyjmowania selumetynibu istnieje ryzyko wystąpienia schorzeń narządu wzroku, do których zaliczamy:

  • niedrożność naczyń żylnych siatkówki;
  • odwarstwienie nabłonka barwnikowego siatkówki;
  • centralną surowiczą retinopatię.

W przypadku wystąpienia niedrożności naczyń żylnych siatkówki leczenie należy natychmiast zakończyć. 

W trakcie leczenia istnieje ryzyko wystąpienia wysypki trądzikopodobnej oraz wysypki grudkowo-plamistej, która częściej pojawiała się młodszych dzieci. 

Lek należy przyjmować w całości. W niektórych przypadkach pacjenci, ze względu na niski wiek mogą wykazywać problemy z połykaniem kapsułek zawierających selumetynib. W związku z tym istnieje realne ryzyko zadławienia podczas terapii. 

Interakcje selumetynibu z innymi substancjami czynnymi

Ryzyko nasilenia działania selumetynibu podczas jednoczesnej terapii wywołane przez zahamowanie aktywności enzymów wątroby. Wzrost ryzyka pojawienia się działań niepożądanych.
Substancja czynna: Grupa farmakoterapeutyczna:
Erytromycyna (Erythromycin) antybiotyki makrolidowe - makrolidy
Flukonazol (Fluconazole) przeciwgrzybicze pochodne triazolu
Itrakonazol (Itraconazole) przeciwgrzybicze pochodne triazolu
Ketokonazol (Ketoconazole) przeciwgrzybicze pochodne imidazolu
Klarytromycyna (Clarithromycin) antybiotyki makrolidowe - makrolidy
Spadek stężenia selumetynibu w osoczu. Wzrost ryzyka nieskuteczności terapii oraz nasilenia objawów.
Substancja czynna: Grupa farmakoterapeutyczna:
Fenytoina (Phenytoin) leki przeciwpadaczkowe - blokujące kanały sodowe i stabilizujące błony neuronów
Karbamazepina (Carbamazepine) leki przeciwpadaczkowe - blokujące kanały sodowe
Ryfampicyna (Rifampicin (rifampin)) antybiotyki - INNE
Ryzyko nasilenia działania wymienionych substancji czynnych podczas jednoczesnej terapii. Wzrost ryzyka działań niepożądanych.
Substancja czynna: Grupa farmakoterapeutyczna:
Digoksyna (Digoxin) glikozydy nasercowe
Feksofenadyna (Fexofenadine) antagoniści receptorów histaminowych H1 bez działania ośrodkowego
Furosemid (Furosemide) leki moczopędne, diuretyk - pętlowe
Metotreksat (Methotrexate) antymetaboilty kwasu foliowego (inhibitory reduktazy kwasu dihydrofoliowego)

Interakcje selumetynibu z pożywieniem

Przyjmowanie selumetynibu w towarzystwie soku grejpfrutowego nie jest zalecane. Sok grejpfrutowy może zwiększać stężenie substancji czynnej w osoczu powodując wystąpienie działań niepożądanych podczas kuracji. 

Wpływ selumetynibu na prowadzenie pojazdów

Pacjenci przyjmujący selumetynib powinni zachować ostrożność podczas jednoczesnego prowadzenia pojazdów. W związku z możliwością wystąpienia zmęczenia, zaburzeń widzenia oraz astenii, może być konieczne tymczasowe wstrzymanie się z prowadzeniem auta, aż do ustąpienia objawów. 

Inne rodzaje interakcji

Jednoczesne stosowanie wyciągów z dziurawca oraz przyjmowanie selumetynibu nie jest zalecane. Dziurawiec może spowodować zwiększenie aktywności enzymu CYP3A4, a zmniejszenie skuteczności terapii w związku ze spadkiem stężenia leku w osoczu. 

Wpływ selumetynibu na ciążę

Brak informacji dotyczących stosowania selumetynibu u kobiet ciężarnych. Badania na zwierzętach wykazały szkodliwy wpływ na rozwój płodu, w tym wystąpienie wad rozwojowych oraz obumarcie zarodka. Pacjentki przyjmujące lek powinny być świadome ryzyka występującego dla nienarodzonego dziecka w przypadku zajścia w ciążę podczas terapii. W związku z tym zarówno kobiety jak i mężczyźni przyjmujący selumetynib powinni stosować dodatkowe metody antykoncepcji barierowej podczas terapii oraz tydzień po jej zakończeniu. 

Wpływ selumetynibu na laktację

Karmienie piersią podczas kuracji nie jest zalecane. Brak możliwości wykluczenia przenikania substancji czynnej do mleka matki karmiącej oraz wystąpienia działań niepożądanych u dziecka. Po rozpoczęciu leczenia selumetynibem zalecane jest przerwanie karmienia piersią. 

Wpływ selumetynibu na płodność

Brak informacji dotyczących szkodliwego wpływu substancji czynnej na płodność u człowieka. W przypadku badań nad zwierzętami zaobserwowano zwiększone ryzyko obumierania zarodków po podaniu selumetynibu. 

Skutki uboczne

biegunka
zwiększenie aktywności CPK we krwi
zmiany dotyczące włosów
wysypka trądzikopodobna
poważny wzrost ciśnienia tętniczego krwi
Zmniejszenie frakcji wyrzutowej lewej komory.
hipoalbuminemia
suchość w jamie ustnej
zanokcica
zwiększenie aktywności AspAT i AlAT
obrzęk obwodowy
Zmniejszenie stężenia hemoglobiny
gorączka
zwiększenie stężenia kreatyniny we krwi
zapalenie jamy ustnej
wymioty
suchość skóry
ogólna wysypka
nudności
astenia
obrzęk twarzy
niewyraźne widzenie
duszność
odwarstwienie nabłonka barwnikowego siatkówki
niedrożność naczyń żylnych siatkówki

Działania niepożądane zostały podzielone ze względu na częstotliwość występowania u pacjentów. (Klasyfikacja MdDRA)

Bardzo często
(≥1/10)
Często
(≥1/100 do <1/10)
Niezbyt często
(≥1/1000 do <1/100)
Rzadko
(≥1/10 000 do < 1/1000)
Bardzo rzadko
(<1/10 000)
Częstość nieznana
Nie można ocenić na podstawie dostępnych danych

Objawy przedawkowania selumetynibu

Brak informacji dotyczących specyficznych objawów przedawkowania substancji czynnej. W przypadku przyjęcia zbyt dużej dawki leku zalecane jest rozpoczęcie odpowiedniego leczenia. 

Mechanizm działania selumetynibu

Selumetynib należy do grupy inhibitorów kinazy białkowej i wywiera swoje działanie poprzez selektywne hamowanie MEK1 i MEK2, co może skutecznie osłabiać plejotropowe działanie kaskady Ras-Raf-MEK-ERK. Aktywacja kaskady  Ras-Raf-MEK-ERK jest istotnym czynnikiem dalszej proliferacji oraz przeżycia komórek nowotworowych. Hamując ten szlak onkogenny, selumetynib zmniejsza namnażanie komórek i wspomaga przekazywanie sygnału proapoptotycznego, który jest odpowiedzialny za ograniczenie postępowania choroby nowotworowej. 

Wchłanianie selumetynibu

Maksymalne stężenie substancji czynnej występuję zwykle po upływie 60 minut od przyjęcia dawki. Biodostępność substancji czynnej występuje na poziomie 62% zastosowanej dawki. 

Dystrybucja selumetynibu

Substancja czynna występuje w połączeniach z białkami na poziomie 98,4%. W większości lek jest skoniugowany z albuminami osocza, w mniejszym stopniu występuje w połączeniu z kwaśna α-1 glikoproteiną. 

Metabolizm selumetynibu

Substancja czynna ulega w organizmie zaawansowanemu metabolizmowi. W biotransformację cząsteczki selumetynibu zaangażowane są przede wszystkim enzymy podjednostki CYP3A4 cytochromu p450. W mniejszym stopniu biorą w nim również udział podjednostki CYP2C19, CYP2C9, CYP2E1 i CYP3A5. W wyniku reakcji pierwszej fazy metabolizmu powstają amidy oraz metabolity kwasów, które następnie są poddawane glukuronidacji.

Wydalanie selumetynibu

Lek jest wydalany zarówno z kałem jak i z moczem. Badania wykazały większy udział metabolitów lub niezmienionej substancji czynnej w kale , bo na poziomie 59% dawki. Mniejsza część została zidentyfikowana w moczu - około 33% podanej dawki. 

Porozmawiaj z farmaceutą
Infolinia: 800 110 110

Zadzwoń do nas jeśli potrzebujesz porady farmaceuty.
Jesteśmy dla Ciebie czynni całą dobę, 7 dni w tygodniu, bezpłatnie.

Pobierz aplikację mobilną Pobierz aplikację mobilną Doz.pl

Ikona przypomnienie o zażyciu leku.
Zdarza Ci się ominąć dawkę leku?

Zainstaluj aplikację. Stwórz apteczkę. Przypomnimy Ci kiedy wziąć lek.

Dostępna w Aplikacja google play Aplikacja appstore
Dlaczego DOZ.pl
Niższe koszta leczenia

Darmowa dostawa do Apteki
Bezpłatna Infolinia dla Pacjentów.

ikona niższe koszty leczenia
Bezpieczeństwo

Weryfikacja interakcji leków.
Encyklopedia leków i ziół

Ikona encklopedia leków i ziół
Wsparcie w leczeniu

Porady na czacie z Farmaceutą.

Ikona porady na czacie z farmaceutą
Newsletter

Bądź na bieżąco z DOZ.pl