Finerenon, Finerenonum - Zastosowanie, działanie, opis

Podstawowe informacje o finerenonie

Rok wprowadzenia na rynek
9.07.2021
Substancje aktywne
finerenon
Działanie finerenonu
przeciwzapalne, zapobiega włóknieniu nerek
Postacie finerenonu
tabletki powlekane
Układy narządowe
układ moczowy
Specjalności medyczne
Urologia
Rys historyczny finerenonu

Finerenon jest nowym niesteroidowym antagonistą receptora mineralokortykoidowego, który jest wykorzystywany do leczenia przewlekłej choroby nerek powiązanej z cukrzycą typu II. Substancja czynna została dopuszczona do wykorzystania w lecznictwie 9.07.2021 na terenie Stanów Zjednoczonych oraz 11.03.2022 na terenie Unii Europejskiej. Firmą farmaceutyczną odpowiedzialną za wprowadzenie leku na rynek była spółka Bayer AG..

Wzór sumaryczny finerenonu

C21H22N4O3

Spis treści

Wskazania do stosowania finerenonu

Substancja czynna została dopuszczona w leczeniu przewlekłej niewydolności nerek ze współistniejącą cukrzycą typu II. Możliwość zastosowania finerenonu występuje dla choroby nerek w trzecim oraz czwartym stadium z albuminurią.

Dawkowanie finerenonu

Przed rozpoczęciem terapii należy oznaczyć szacunkowy współczynnik przesączania kłębuszkowego (eGFR) oraz stężenie potasu w surowicy, jest to niezbędne do ustalenia początkowej dawki leku.
Zależnie od otrzymanych wyników dawka substancji czynnej może występować w przedziale od 10 mg do 20 mg finerenonu na dobę. W przypadku oznaczenia stężenia potasu powyżej 5,5 mmol rozpoczęcie terapii nie jest zalecane. Podanie finerenonu jest możliwe jeśli eGFR wynosi więcej niż 25 ml/min/1,73 m2.

W niektórych sytuacjach z obniżonym eGFR wykorzystanie finerenonu jest dopuszczalne jeśli oznaczenie dawki zostanie dokonane na podstawie stężenia potasu we krwi. Następnie po upływie miesiąca należy ponownie oznaczyć eGFR i zależnie od jego wyniku zwiększyć dawkę do zalecanych 20 mg na dobę.

W przypadku jednoczesnego przyjmowania innych substancji należących do grupy umiarkowanych lub słabych inhibitorów CYP3A4 zalecane jest kontrolowanie stężenia potasu w osoczu.

Tabletki należy przyjmować z posiłkiem lub niezależnie od niego popijając je odpowiednią ilością wody. W razie wystąpienia problemów z połykaniem, lek można podzielić i przyjąć z pokarmem.

Przeciwskazania do stosowania finerenonu

Przeciwwskazaniem do stosowania finerenonu jest wystąpienie nadwrażliwości na tę substancję czynną oraz współistniejąca choroba Addisona.

Specjalne ostrzeżenia i środki ostrożności dotyczące stosowania finerenonu

Podczas terapii finerenonem należy przynajmniej raz w miesiącu monitorować stężenie potasu i współczynnik przesączania kłębuszkowego. Dodatkowe badania należy przeprowadzić w przypadku zwiększenia dawki substancji czynnej, wznowienia kuracji oraz na początku leczenia.
Częstszą kontrolę należy rozważyć w przypadku występowania u pacjenta skłonności do hiperkaliemii. Pacjenci znajdujący się w grupie ryzyka to osoby z niskim eGFR oraz osoby z wcześniej występującymi epizodami hiperkaliemii. Ryzykowne jest również przyjmowanie podczas kuracji leków będących umiarkowanymi inhibitorami podjednostki CYP3A4 cytochromu p450.
Zachowanie szczególnej ostrożności jest konieczne w przypadku pacjentów ze stężeniem potasu w surowicy od 4.8 mmol/l do 5 mmol/l, a powyżej 5.5 mmol/l zalecane jest przerwanie terapii. Jej wznowienie jest możliwe dopiero po spadku stężenia potasu poniżej wartości 5 mmol/l
Jednoczesne stosowanie finerenonu z suplementami diety zawierającymi w swoim składzie potas powinno przebiegać z zachowaniem należytej ostrożności.
Leku nie należy podawać w połączeniu z diuretykami oszczędzającymi potas oraz substancjami należącymi do grupy antagonistów receptora mineralokortykoidowego.

Ryzyko wzrostu stężenia potasu w osoczu rośnie w przypadku pogarszającej się czynności nerek. Z tego względu konieczne jest regularne monitorowanie ich funkcji. Terapii nie należy rozpoczynać gdy eGFR wynosi mniej niż 25 ml/min/1,73 m2. Podczas leczenia może dojść do drastycznego spadku eGFR, to jest poniżej 15 ml/min/1,73 m2, zalecane jest wtedy zakończenie kuracji

Substancja czynna nie powinna być stosowana w okresie ciąży. Warunkowe przyjmowanie leku podczas ciąży jest możliwe dopiero po przeprowadzeniu starannej oceny korzyści wynikających z leczenia dla matki oraz ryzyka występującego dla rozwijającego się płodu. Kobiety przyjmujące finerenon powinny stosować skuteczne metody antykoncepcyjne. W trakcie leczenia niezalecane jest również karmienie piersią.

Z badań klinicznych finerenonu wyłączeni zostali pacjenci z potwierdzoną niewydolnością mięśnia sercowego ze zmniejszoną frakcją wyrzutową.

Brak badań potwierdzających bezpieczeństwo finerenonu w grupie pacjentów cierpiących na ciężkie zaburzenia czynności wątroby. Ze względu na ryzyko zwiększenia stężenia finerenonu w osoczu, rozpoczęcie terapii nie jest wtedy zalecane. W przypadku wystąpienia umiarkowanych zaburzeń pracy tego narządu konieczne może być przeprowadzenie dodatkowych badań stężenia potasu w trakcie leczenia.

Przeciwwskazania finerenonu do łączenia z innymi substancjami czynnymi

Stosowanie finerenonu jest również przeciwwskazane w przypadku jednoczesnego przyjmowania silnych inhibitorów cytochromu p450, do których zaliczamy:

  • itrakonazol;
  • ketokonazol;
  • klarytromycynę;
  • telitromycynę;
  • rytonawir;
  • nalfinawir;
  • kobicystat;
  • nefazodon.

Interakcje finerenonu z innymi substancjami czynnymi

Ryzyko zwiększonej ekspozycji na substancję czynną,. Prawdopodobieństwo wystąpienia działań niepożądanych rośnie.
Substancja czynna: Grupa farmakoterapeutyczna:
Itrakonazol (Itraconazole) przeciwgrzybicze pochodne triazolu
Ketokonazol (Ketoconazole) przeciwgrzybicze pochodne imidazolu
Klarytromycyna (Clarithromycin) antybiotyki makrolidowe - makrolidy
Kobicystat (Cobicistat) inhibitory proteazy HIV
Rytonawir (Ritonavir) inhibitory proteazy HIV
Telitromycyna (Telithromycin) antybiotyki makrolidowe - makrolidy
Ryzyko nieznacznego wzrostu stężenia finerenonu w osoczu. Wzrost ryzyka działań niepożądanych.
Substancja czynna: Grupa farmakoterapeutyczna:
Erytromycyna (Erythromycin) antybiotyki makrolidowe - makrolidy
Fluwoksamina (Fluvoxamine) SSRI - selektywne inhibitory wychwytu zwrotnego serotoniny
Trimetoprim (Trimethoprim) sulfonamidy i trimetoprim
Werapamil (Verapamil) leki blokujące kanały wapniowe - działające na mięsień sercowy
Ryzyko znacznego spadku ciśnienia tętniczego podczas jednoczesnego stosowania.
Substancja czynna: Grupa farmakoterapeutyczna:
Acebutolol (Acebutolol) antagoniści receptorów beta 1 oraz rozszerzające naczynia obwodowe
Amlodypina (Amlodipine) leki blokujące kanały wapniowe - działające na naczynia krwionośne
Felodypina (Felodipine) leki blokujące kanały wapniowe - działające na naczynia krwionośne
Furosemid (Furosemide) leki moczopędne, diuretyk - pętlowe
Lacydypina (Lacidipine) leki blokujące kanały wapniowe - działające na naczynia krwionośne
Lerkanidypina (Lercanidipine) leki blokujące kanały wapniowe - działające na naczynia krwionośne
Nebiwolol (Nebivolol) antagoniści receptorów beta 1 oraz rozszerzające naczynia obwodowe
Nitrendypina (Nitrendipine) leki blokujące kanały wapniowe - działające na naczynia krwionośne

Interakcje finerenonu z pożywieniem

Stosowanie leku oraz jednoczesne spożywanie grejpfrutów lub soku z tych owoców może odpowiadać za nasilenie działania leku, które jest bezpośrednio związane z wzrostem jego stężenia w osoczu.

Wpływ finerenonu na prowadzenie pojazdów

Substancja czynna nie wpływa na zdolność prowadzenia pojazdów oraz obsługi maszyn.

Wpływ finerenonu na ciążę

Brak badań potwierdzających bezpieczeństwo substancji czynnej u kobiety ciężarnej. Testy na zwierzętach wykazały toksyczny wpływ leku na proces rozmnażania - zmniejszenie masy płodu i opóźnienia w rozwoju szkieletu kostnego. Stosowanie leku w okresie ciąży jest możliwe jedynie w przypadku gdy stan ciężarnej tego zdecydowanie wymaga. W przypadku pacjentek, które podczas terapii finerenonem zajdą w ciążę konieczne jest ich natychmiastowe poinformowanie o zagrożeniach dla płodu.

Podczas kuracji finerenonem zalecane jest stosowanie skutecznych metod antykoncepcyjnych.

Wpływ finerenonu na laktację

Badania przeprowadzone na zwierzętach wykazały że, metabolity finerenonu i sama substancja czynna przenika do pokarmu samic. U niektórych młodych karmionych mlekiem zawierającym te substancje stwierdzono występowanie działań niepożądanych. Stosowanie finerenonu podczas karmienia piersią nie jest zalecane. W trakcie kuracji należy podjąć decyzje o kontynuacji lub przerwaniu karmienia biorąc pod uwagę korzyści wynikające z niego dla dziecka oraz korzyści, które wynikają z rozpoczęcia leczenia finerenonem u matki.

Wpływ finerenonu na płodność

Testy na zwierzętach potwierdziły toksyczny wpływ na reprodukcję. Brak danych dotyczących wpływu finerenonu na płodność u ludzi.

Skutki uboczne

hiperkaliemia
hiponatremia
niedociśnienie tętnicze
świąd
zmniejszenie współczynnika przesączania kłębuszkowego
Zmniejszenie stężenia hemoglobiny

Działania niepożądane zostały podzielone ze względu na częstotliwość występowania u pacjentów. (Klasyfikacja MdDRA)

Bardzo często
(≥1/10)
Często
(≥1/100 do <1/10)
Niezbyt często
(≥1/1000 do <1/100)
Rzadko
(≥1/10 000 do < 1/1000)
Bardzo rzadko
(<1/10 000)
Częstość nieznana
Nie można ocenić na podstawie dostępnych danych

Objawy przedawkowania finerenonu

Przyjęcie zbyt dużej dawki finerenonu może skutkować wystąpieniem hiperkaliemii. W przypadku potwierdzenia podwyższonego stężenia potasu w osoczu zalecane jest leczenie zgodne z przewidzianymi procedurami.

Mechanizm działania finerenonu

Finerenon jest selektywnym niesteroidowym antagonistą receptora mineralokortykoidowego.
Receptor mineralokortykoidowy ulega aktywacji wywołanej przez połączenie z kortyzolem oraz aldosteronem. Aldosteron jest hormonem częściowo odpowiedzialnym za zwrotne wchłanianie jonów sodu i rozwój nadciśnienia tętniczego, które może prowadzić do zwłóknienia narządów.

Selektywność finerenonu powoduje, że nie wykazuje on powinowactwa do receptorów estrogenowych oraz androgenowych, co w dużej mierze było odpowiedzialne za niektóre działania niepożądane tych leków. Połączenie finerenonu z receptorem mineralokortykoidowym powoduje zablokowanie jego miejsca aktywnego i zapobiega połączeniu z innymi aktywatorami odpowiedzialnymi za uruchomienie procesu transkrypcji genów prozapalnych i profibrotycznych zmniejszając tym samym stopień zapalenia i włóknienia narządów u leczonego pacjenta.

Wchłanianie finerenonu

Maksymalne stężenie substancji czynnej zostało oznaczone po około 90 minutach od podania pierwszej dawki.

Dystrybucja finerenonu

Finerenon występuje w osoczu w postaci połączonej z białkami na poziomie 92%.

Metabolizm finerenonu

Substancja czynna ulega metabolizmowi wątrobowemu poprzez podjednostki CYP3A4 i CYP2C8 cytochromu p450. Finerenon podlega reakcjom hydroksylacji, oksydacji oraz aromatyzacji. Istnieje wiele alternatywnych szlaków metabolicznych, którym może ulegać ta substancja czynna. Wykorzystują one wtedy reakcje deetylacji, demetylacji oraz dearomatyzacji. Cecha wspólną tych procesów jest powstanie nieaktywnych metabolitów finerenonu.

Wydalanie finerenonu

Nieaktywne metabolity substancji czynnej są wydalane z moczem oraz z kałem. Jedynie niewielka część, około 0.2%, występuje w moczu w postaci niezmienionej.

Porozmawiaj z farmaceutą
Infolinia: 800 110 110

Zadzwoń do nas jeśli potrzebujesz porady farmaceuty.
Jesteśmy dla Ciebie czynni całą dobę, 7 dni w tygodniu, bezpłatnie.

Pobierz aplikację mobilną Pobierz aplikację mobilną Doz.pl

Ikona przypomnienie o zażyciu leku.
Zdarza Ci się ominąć dawkę leku?

Zainstaluj aplikację. Stwórz apteczkę. Przypomnimy Ci kiedy wziąć lek.

Dostępna w Aplikacja google play Aplikacja appstore
Dlaczego DOZ.pl
Niższe koszta leczenia

Darmowa dostawa do Apteki
Bezpłatna Infolinia dla Pacjentów.

ikona niższe koszty leczenia
Bezpieczeństwo

Weryfikacja interakcji leków.
Encyklopedia leków i ziół

Ikona encklopedia leków i ziół
Wsparcie w leczeniu

Porady na czacie z Farmaceutą.
E-wizyta z lekarzem specjalistą.

Ikona porady na czacie z farmaceutą
Newsletter

Bądź na bieżąco z DOZ.pl

logo Telemedi

Usługę zdalnej konsultacji z lekarzem świadczy Telemedi.
Regulamin świadczenia usługi dostępny jest tutaj.