Fremanezumab, Fremanezumabum - Zastosowanie, działanie, opis

Podstawowe informacje o fremanezumabie

Rok wprowadzenia na rynek
2018
Substancje aktywne
Fremanezumab
Działanie fremanezumabu
przeciwmigrenowe
Postacie fremanezumabu
roztwór do wstrzykiwań
Układy narządowe
układ nerwowy i narządy zmysłów
Specjalności medyczne
Neurologia
Rys historyczny fremanezumabu

Fremanezumab został zarejestrowany w Stanach Zjednoczonych przez Agencję Żywności i Leków (FDA) we wrześniu 2018 roku. Rejestrację tego leku nadzorowała firma farmaceutyczna Teva Pharmaceuticals. Po przeprowadzeniu badań klinicznych i pozytywnej ocenie FDA, fremanezumab został oficjalnie dopuszczony do użytku w Stanach Zjednoczonych w celu leczenia migreny u dorosłych pacjentów. W roku 2019 lek został dopuszczony przez Europejską Agencję Leków do wykorzystania w lecznictwie na terenie Unii Europejskiej.

Wzór sumaryczny fremanezumabu

C6470H9952N1716O2016S46

Spis treści

Wskazania do stosowania fremanezumabu

Fremanezumab znalazł zastosowanie w leczeniu migrenowego bólu głowy u osób dorosłych, które cierpią na napady migreny przynajmniej przez cztery dni w miesiącu.

Substancja czynna należy do grupy przeciwciał monoklonalnych i podobnie jak w przypadku erenumabu i galkanezumabu jej aktywność jest skierowana przeciwko ligandowi peptydu powiązanego z genem kalcytoniny, który ma prawdopodobnie swoją rolę w patogenezie migreny.

Dawkowanie fremanezumabu

Terapia z wykorzystaniem fremanezumabu powinna być prowadzona przez lekarza doświadczonego w rozpoznaniu i leczeniu choroby migrenowej.

Lek jest przeznaczony do podawania podskórnego. Fremanezumabu nie powinno się podawać dożylnie lub domięśniowo. Substancja czynna może zostać podana w okolice ud, brzucha lub w górne części ramion. W przypadku długotrwałej terapii miejsce iniekcji należy regularnie zmieniać.

Terapia fremanezumabem zakłada wykorzystanie dwóch schematów leczenia. Wybór odpowiedniego schematu dawkowania jest zależy od lekarza prowadzącego, który dobiera dawkę początkową indywidualnie dla pacjenta.
Schemat dawkowania uwzględnia stosowanie leku w dawce od 225 mg do 675 mg zależnie okresu stosowania i odstępów między kolejnymi dawkami.

Ocena leczenia powinna zostać przeprowadzona po trzech miesiącach stosowania fremanezumabu. W przypadku pominięcia dawki, zalecane jest podanie jej najszybciej jak to możliwe, a następnie powrót do wcześniejszego schematu dawkowania.

Przeciwskazania do stosowania fremanezumabu

Przeciwwskazaniem do stosowania fremanezumabu jest wystąpienie reakcji nadwrażliwości na tę substancję czynną.

Specjalne ostrzeżenia i środki ostrożności dotyczące stosowania fremanezumabu

Brak informacji dotyczących bezpieczeństwa stosowania leku w grupie pacjentów cierpiących na ciężkie schorzenia układu sercowo-naczyniowego. Podczas badań klinicznych przeprowadzanych przed dopuszczeniem leku na rynek, pacjenci z ciężkimi chorobami kardiologicznymi byli wykluczeni z testów.

Podczas stosowania fremanezumabu istnieje ryzyko wystąpienia reakcji nadwrażliwości, w tym wstrząsu anafilaktycznego. Przed rozpoczęciem terapii należy poinformować pacjentów odnośnie możliwych objawów charakterystycznych dla nadwrażliwości na fremanezumab. W przypadku wystąpienia wstrząsu należy natychmiast rozpocząć odpowiednie leczenie lub czynności ratunkowe.

Wpływ fremanezumabu na prowadzenie pojazdów

Substancja czynna nie wywiera wpływu lub wywiera nieistotny wpływ na zdolność prowadzenia pojazdów.

Wpływ fremanezumabu na ciążę

Stosowanie fremanezumabu w okresie ciąży nie jest zalecane ze względu na brak badań dotyczących wykorzystania  substancji czynnej w tej grupie pacjentów. Badania na zwierzętach nie wykazały szkodliwego wpływu leku na płodność, jednak nie zaleca się stosowania go u ciężarnych kobiet ze względu na ograniczone informacje o bezpieczeństwie leku u kobiet w ciąży.

Wpływ fremanezumabu na laktację

Stosowanie leku podczas karmienia piersią jest dopuszczalne jedynie w przypadku gdy korzyści wynikające ze stosowania leku u matki przewyższają ryzyko pojawienia się działań niepożądanych u dziecka karmionego piersią. W przypadku przeciwciał monoklonalnych, do których należy cząsteczka fremanezumabu, potwierdzono ich obecność w pokarmie matki karmiącej. Decyzja odnośnie stosowania leku w okresie laktacji jest zależna od lekarza prowadzącego terapię i pacjentki.

Wpływ fremanezumabu na płodność

Badania na zwierzętach nie wykazały toksycznego wpływu fremanezumabu na płodność u badanych osobników. Brak informacji dotyczących szkodliwego oddziaływania na reprodukcję u ludzi.

Inne możliwe skutki uboczne

Podczas infuzji fremanezumabu istnieje ryzyko wystąpienia działań niepożądanych o różnej częstotliwości stosowania, do których zaliczamy zaburzenia występujące:

  • bardzo często, takie jak rumień, ból lub stwardnienie tkanki w miejscu podania;
  • często, takie jak: świąd w miejscu iniekcji;
  • niezbyt częste takie jak: wysypka, obrzęk pokrzywka;
  • rzadko, takie jak wstrząs anafilaktyczny.

Objawy przedawkowania fremanezumabu

Brak informacji opisujących objawy występujące w przypadku przedawkowania leku. W razie przedawkowania fremanezumabu zalecane jest rozpoczęcie odpowiedniego leczenia objawowego.

Mechanizm działania fremanezumabu

Fremanezumab jest przeciwciałem monoklonalnym, którego działanie jest skierowane przeciwko ligandowi peptydu powiązanego z genem kalcytoniny. Substancja czynna zapobiega łączeniu się tego związku z receptorem CGRP. Dokładny mechanizm działania leku nie został wyjaśniony, jednak jego wpływ na aktywność CGRP oraz łączenie z receptorem pozwala na zmniejszenie częstotliwości epizodów migrenowych oraz intensywności odczuwanego bólu.
Badania nad mechanizmem powstawania bólu migrenowego potwierdziły udział cząsteczki kalcytoniny w patogenezie migreny. Podczas wystąpienia bólu migrenowego stwierdzono podwyższone stężenia tej substancji czynnej, a po podaniu leków przeciwmigrenowych zauważono znaczący jej spadek, w związku z czym CGRP oraz jego receptory stały się celem działania niektórych substancji leczniczych.

Wchłanianie fremanezumabu

Fremanezumab po podaniu podskórnym osiąga maksymalne stężenie w okresie od pięciu do siedmiu dni. Stan stacjonarny występuje po około 6 miesiącach regularnego przyjmowania leku.

Dystrybucja fremanezumabu

Substancja czynna nie wchodzi w połączenia z białkami.

Metabolizm fremanezumabu

Fremanezumab ma charakter białkowy i ulega rozkładowi z udziałem enzymów proteolitycznych na na mniejsze peptydy, a później na podstawowe aminokwasy.

Wydalanie fremanezumabu

Okres półtrwania substancji czynnej wynosi około trzydziestu dni.

Porozmawiaj z farmaceutą
Infolinia: 800 110 110

Zadzwoń do nas jeśli potrzebujesz porady farmaceuty.
Jesteśmy dla Ciebie czynni całą dobę, 7 dni w tygodniu, bezpłatnie.

Pobierz aplikację mobilną Pobierz aplikację mobilną Doz.pl

Ikona przypomnienie o zażyciu leku.
Zdarza Ci się ominąć dawkę leku?

Zainstaluj aplikację. Stwórz apteczkę. Przypomnimy Ci kiedy wziąć lek.

Dostępna w Aplikacja google play Aplikacja appstore
Dlaczego DOZ.pl
Niższe koszta leczenia

Darmowa dostawa do Apteki
Bezpłatna Infolinia dla Pacjentów.

ikona niższe koszty leczenia
Bezpieczeństwo

Weryfikacja interakcji leków.
Encyklopedia leków i ziół

Ikona encklopedia leków i ziół
Wsparcie w leczeniu

Porady na czacie z Farmaceutą.
E-wizyta z lekarzem specjalistą.

Ikona porady na czacie z farmaceutą
Newsletter

Bądź na bieżąco z DOZ.pl