Molnupiravir, Molnupiravirum - Zastosowanie, działanie, opis

Podstawowe informacje o molnupirawirze

Rok wprowadzenia na rynek
4.11.2021
Substancje aktywne
molnupiravir
Działanie molnupirawiru
przeciwwirusowe
Postacie molnupirawiru
kapsułki twarde
Układy narządowe
układ oddechowy
Specjalności medyczne
Choroby zakaźne i pasożytnicze
Rys historyczny molnupirawiru

Molnupirawir jest przeciwwirusowym prolekiem, który dopiero w organizmie człowieka ulega przekształceniu do formy aktywnej. Badania prowadzone nad cząsteczką molnupirawiru zakładały wykorzystanie go w zwalczaniu wirusa grypy. W związku z wybuchem na świecie pandemii Covid-19, aktywność leku została sprawdzona również wobec wirusa Sars-Cov-2. Wprowadzenie leku do obrotu miało miejsce w listopadzie 2021 roku i była za nie odpowiedzialna firma Merck&Co, chociaż z badaniami nad lekiem związana była w pewnym momencie tylko firma Ridgeback Biotherapeutics, która została wykupiona przez większy podmiot jakim jest Merc&Co.

Molnupirawir został dopuszczony do obrotu w Wielkiej Brytanii, firma Merck&Co złożyła wniosek o dopuszczenie substancji czynnej do obrotu na terenie Europy w listopadzie 2021. Lek został warunkowo dopuszczony do lecznictwa na terenie Europy. Jednak w czerwcu 2023 roku Europejska Agencja Leków zdecydowała o odrzuceniu wniosku o dopuszczenie do obrotu. Powodem odrzucenia wniosku są ograniczone informacje na temat zmniejszania stopnia hospitalizacji i śmiertelności z powodu zachorowania na Covid-19 w grupie pacjentów przyjmujących lek.

Ciekawostką odnośnie kosztu terapii molnupirawirem jest fakt, że spółka Merc&Co udostępniła innymi podmiotom możliwość produkcji leków generycznych zawierających molnupirawir, dopóki wirus Sars-Cov-2 będzie stanowił zagrożenie zdrowia publicznego.

Wzór sumaryczny molnupirawiru

C13H19N3O7

Spis treści

Wskazania do stosowania molnupirawiru

Molnupirawir jest lekiem przeciwwirusowym, który stosuje się w terapii łagodnej lub umiarkowanej postaci Covid-19 u dorosłych pacjentów, którzy są narażeni na ryzyko powikłań i rozwoju ciężkiej formy choroby. Działanie molnupirawiru może zmniejszyć ryzyko hospitalizacji pacjenta i wystąpienia ciężkiej postaci choroby. 

Dawkowanie molnupirawiru

Molnupirawir jest substancją przeznaczoną do stosowania doustnego. Przyjmowanie leku należy rozpocząć w ciągu pięciu dni od momentu wystąpienia objawów potwierdzonej choroby Covid-19.

Dawka molnupirawiru stosowana w lecznictwie zależna jest od jednostki chorobowej, wieku, masy ciała oraz chorób współistniejących. W przypadku choroby wywoływanej przez Sars-Cov2 zalecana dawka dobowa substancji czynnej wynosi 1600 mg, a dawki jednostkowe należy przyjmować zgodnie z zaleceniami lekarza.

Kapsułek zawierających substancję czynną nie należy niszczyć ani otwierać, a przyjętą dawkę należy popić odpowiednią ilością wody. Molnupirawir można przyjmować niezależnie od posiłku.

Terapia molnupirawirem powinna trwać pięć dni, a leczenia nie należy przerywać bez konsultacji z lekarzem. W przypadku pominięcia dawki można ją przyjąć jeśli nie minęło więcej niż dziesięć godzin od planowanej pory przyjęcia leku, a następnie wrócić do normalnego schematu dawkowania.

Przeciwskazania do stosowania molnupirawiru

Przeciwwskazaniem do stosowania molnupirawiru jest występowanie nadwrażliwości na tę substancję czynną.

Wpływ molnupirawiru na prowadzenie pojazdów

Molnupirawir nie wpływa sposób istotny na prowadzenie pojazdów lub obsługę maszyn. Niektórzy pacjenci po przyjęciu leku mogą odczuwać zawroty głowy, w związku z czym wskazane jest obserwowanie reakcji pacjenta przed podjęciem czynności takich jak prowadzenie auta.

Wpływ molnupirawiru na ciążę

Brak informacji dotyczących przenikania substancji czynnej przez łożysko. W związku z potwierdzeniem toksycznego wpływu na nienarodzone zwierzęta, stosowanie molnupirawiru podczas ciąży nie jest zalecane. Brak badań dotyczących stosowania leku u kobiet w ciąży. Ze względu na to, kobiety przyjmujące molnupirawir powinny stosować skuteczne metody antykoncepcji przez okres terapii i cztery dni po jej zakończeniu.

Wpływ molnupirawiru na laktację

Ze względu na brak danych dotyczących przenikania substancji czynnej do pokarmu kobiety karmiącej i jego ewentualnego wpływu na karmione dziecko nie zaleca się stosowania molnupirawiru podczas karmienia piersią. Zgodnie z rekomendacją producenta karmienie można rozpocząć cztery dni po zakończeniu terapii molnupirawirem.

Wpływ molnupirawiru na płodność

Brak informacji dotyczących wpływu leku na płodność u ludzi lub zwierząt.

Skutki uboczne

biegunka
ból głowy
nudności
zawroty głowy
pokrzywka
wymioty
wysypka

Działania niepożądane zostały podzielone ze względu na częstotliwość występowania u pacjentów. (Klasyfikacja MdDRA)

Bardzo często
(≥1/10)
Często
(≥1/100 do <1/10)
Niezbyt często
(≥1/1000 do <1/100)
Rzadko
(≥1/10 000 do < 1/1000)
Bardzo rzadko
(<1/10 000)
Częstość nieznana
Nie można ocenić na podstawie dostępnych danych

Mechanizm działania molnupirawiru

Molnupirawir jest prolekiem, co oznacza, że jest on metabolizowany do postaci aktywnej dopiero w organizmie żywym. Substancja czynna ulega przekształceniu do N-hydroksycytydyny, która w reakcji fosforylacji zmienia się w formę aktywną, czyli trifosforan rybonukleozydu (NHC-TP).
Mechanizm działania substancji czynnej polega na podstawieniu zasad azotowych w łańcuchu wirusowego RNA. We włączeniu cząsteczki leku pomiędzy inne reszty azotowe bierze udział enzym polimeraza RNA. W wyniku tego dochodzi do nagromadzenia błędów w materiale genetycznym wirusa, co prowadzi ostatecznie do zmniejszenia jego namnażania. .

Wchłanianie molnupirawiru

Molnupirawir osiąga maksymalne stężenie około 90 minut po podaniu.

Dystrybucja molnupirawiru

Substancja czynna nie wchodzi w połączenia z białkami.

Metabolizm molnupirawiru

Molnupirawir ulega transformacji do 4N-hydroksycytydyny, która w wyniku reakcji fosforylacji zostaje przekształcona do trifosforanu rybonukleozydu (NHC-TP).

Wydalanie molnupirawiru

Około 3% przyjętej dawki zostaje usunięte z organizmu z moczem w postaci N-hydroksycytydyny.

Porozmawiaj z farmaceutą
Infolinia: 800 110 110

Zadzwoń do nas jeśli potrzebujesz porady farmaceuty.
Jesteśmy dla Ciebie czynni całą dobę, 7 dni w tygodniu, bezpłatnie.

Pobierz aplikację mobilną Pobierz aplikację mobilną Doz.pl

Ikona przypomnienie o zażyciu leku.
Zdarza Ci się ominąć dawkę leku?

Zainstaluj aplikację. Stwórz apteczkę. Przypomnimy Ci kiedy wziąć lek.

Dostępna w Aplikacja google play Aplikacja appstore
Dlaczego DOZ.pl
Niższe koszta leczenia

Darmowa dostawa do Apteki
Bezpłatna Infolinia dla Pacjentów.

ikona niższe koszty leczenia
Bezpieczeństwo

Weryfikacja interakcji leków.
Encyklopedia leków i ziół

Ikona encklopedia leków i ziół
Wsparcie w leczeniu

Porady na czacie z Farmaceutą.
E-wizyta z lekarzem specjalistą.

Ikona porady na czacie z farmaceutą
Newsletter

Bądź na bieżąco z DOZ.pl

Ważne: Użytkowanie Witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Szczegółowe informacje w Regulaminie.

Zamnij