Lubiproston, Lubiprostonum - Zastosowanie, działanie, opis
Podstawowe informacje o lubiprostonie
- Rok wprowadzenia na rynek
-
2006
- Substancje aktywne
-
lubiproston
- Działanie lubiprostonu
-
przeczyszczające
- Postacie lubiprostonu
-
kapsułki
- Układy narządowe
-
układ pokarmowy (trawienny)
- Specjalności medyczne
-
Gastroenterologia
- Rys historyczny lubiprostonu
-
Lubiproston jest pochodną prostaglandyny E1, wykorzystywaną w leczeniu przewlekłych zaparć. Lek nie jest został dopuszczony do obrotu na całym świecie. Amerykańska Agencja Leków i Żywności dopuściła lubiproston do użytku w lecznictwie w 2006 roku na wniosek firmy Sucampo Pharmaceuticals. Do Europy trafił jedynie częściowo po dopuszczeniu go na rynek brytyjski w roku 2014 .
- Wzór sumaryczny lubiprostonu
-
C20H32F2O5
Spis treści
- Wskazania do stosowania lubiprostonu
- Dawkowanie lubiprostonu
- Przeciwskazania do stosowania lubiprostonu
- Specjalne ostrzeżenia i środki ostrożności dotyczące stosowania lubiprostonu
- Interakcje lubiprostonu z innymi substancjami czynnymi
- Wpływ lubiprostonu na prowadzenie pojazdów
- Inne rodzaje interakcji
- Wpływ lubiprostonu na ciążę
- Wpływ lubiprostonu na laktację
- Wpływ lubiprostonu na płodność
- Skutki uboczne
- Objawy przedawkowania lubiprostonu
- Mechanizm działania lubiprostonu
- Wchłanianie lubiprostonu
- Dystrybucja lubiprostonu
- Metabolizm lubiprostonu
- Wydalanie lubiprostonu
Wskazania do stosowania lubiprostonu
Lubiproston znalazł zastosowanie w terapii przewlekłego idiopatycznego zaparcia u dorosłych oraz zespołu jelita drażliwego przebiegającego z zaparciami u kobiet w wieku powyżej 18 lat.
Ponadto, substancja czynna znalazła zastosowanie w leczeniu zaparcia wywołanego przez opioidy u pacjentów cierpiących z powodu przewlekłego bólu niepowiązanego z chorobą nowotworową.
Dawkowanie lubiprostonu
Dawkowanie lubiprostonu jest zależne od występującej jednostki chorobowej, masy ciała oraz chorób współistniejących.
Lubiproston jest przyjmowany doustnie, kapsułki zawierające substancję czynną należy popić odpowiednią ilością płynów lub przyjąć z posiłkiem.
Dawka lubiprostonu wynosi od 8 mcg do 48 mcg na dobę. Wielkość przyjmowanej dawki oraz schemat leczenia jest ustalany przez lekarza w oparciu o występującą jednostkę chorobową oraz schorzenia współistniejące.
Przeciwskazania do stosowania lubiprostonu
Lubiproston jest przeciwwskazany w przypadku występowania nadwrażliwości na tę substancję czynną oraz w przypadku pacjentów z mechaniczną niedrożnością przewodu pokarmowego.
Specjalne ostrzeżenia i środki ostrożności dotyczące stosowania lubiprostonu
Lubiproston nie powinien być zalecany pacjentom z ciężką biegunką. Pacjenci powinni być świadomi możliwości wystąpienia biegunki w trakcie leczenia, a w przypadku wystąpienia jej ciężkiej postaci należy skonsultować się z lekarzem.
U pacjentów z objawami sugerującymi mechaniczną niedrożność przewodu pokarmowego, lekarz prowadzący powinien przeprowadzić dokładny wywiad w celu wykluczenia niedrożności przed rozpoczęciem terapii lubiprostonem.
Pacjenci przyjmujący lubiproston mogą doświadczać nudności. W przypadku ich wystąpienia spożycie posiłku podczas przyjmowania leku może zmniejszyć objawy ze strony przewodu pokarmowego.
U niektórych pacjentów po przyjęciu pierwszej dawki lubiprostonu odnotowano przypadki duszności. Zdarzenia te zwykle były opisane jako uczucie ucisku w klatce piersiowej i trudności w oddychaniu, które miały ostry przebieg. Duszności zazwyczaj ustępowały w ciągu kilku godzin po przyjęciu dawki, ale często zgłaszano ich nawracanie po kolejnych dawkach. W przypadku wystąpienia uporczywych duszności należy zasięgnąć porady lekarza.
Interakcje lubiprostonu z innymi substancjami czynnymi
Substancja czynna: | Grupa farmakoterapeutyczna: |
---|---|
Loperamid (Loperamide) | leki przeciwbiegunkowe |
Wpływ lubiprostonu na prowadzenie pojazdów
Lubiproston może powodować działania niepożądane, które mogą wpływać na zdolność prowadzenia pojazdów lub obsługiwania maszyn. W przypadku stosowania lubiprostonu należy być ostrożnym i indywidualnie ocenić reakcje pacjenta na lek. Mogą wystąpić objawy takie jak zawroty głowy, nudności, ból brzucha, biegunka, co może upośledzać koncentrację i koordynację. Jeśli pacjent doświadcza takich objawów, zaleca się unikanie prowadzenia pojazdów lub obsługiwanie maszyn, do momentu ustabilizowania jego stanu.
Inne rodzaje interakcji
Nie przeprowadzono badań interakcji lubiprostonu z innymi lekami. Na podstawie dostępnych informacji nie przewiduje się istotnych klinicznie interakcji leków z powodu wypierania innych substancji z ich połączeń z białkami.
Wpływ lubiprostonu na ciążę
Brak informacji dotyczących przenikania substancji czynnej przez łożysko. W związku z potwierdzeniem wzrostu ryzyka poronienia u zwierząt na których badano działanie lubiprostonu, stosowanie substancji czynnej podczas ciąży nie jest zalecane, a rozpoczęcie terapii w przypadku kobiety ciężarnej jest możliwe jedynie w przypadku gdy korzyści z leczenia znacznie przewyższają ryzyko niekorzystnego wpływu leku na płód.
Wpływ lubiprostonu na laktację
Stosowanie lubiprostonu w okresie karmienia piersią jest możliwe przy zachowaniu odpowiedniej ostrożności. Brak informacji odnośnie przenikania lubiprostonu do mleka matki karmiącej. U szczurów zarówno lubiproston, jak i jego aktywne metabolity nie były wykrywane w mleku matki po doustnym podaniu leku. Ponieważ lubiproston zwiększa wydzielanie płynów w jelitach oraz ruchliwość jelit, niemowlęta karmione mlekiem matki powinny być monitorowane pod kątem wystąpienia biegunki.
Wpływ lubiprostonu na płodność
Podczas badania płodności i procesu rozmnażania u zwierząt, którym podawano znacznie przekroczone dawki lubiprostonu zaobserwowano spadek ilości zaimplementowanych zarodków oraz wzrost ilości martwych lub wchłoniętych embrionów. Brak informacji odnośnie wpływu leku na płodność u ludzi.
Skutki uboczne
- biegunka
- ból głowy
- dyspepsja
- nudności
- wymioty
- wzdęcia
- ból brzucha
- duszność
- nadmierne wydzielanie śliny
- zmęczenie
- osłabienie
- wzdęcie brzucha
Działania niepożądane zostały podzielone ze względu na częstotliwość występowania u pacjentów. (Klasyfikacja MdDRA)
- Bardzo często
- (≥1/10)
- Często
- (≥1/100 do <1/10)
- Niezbyt często
- (≥1/1000 do <1/100)
- Rzadko
- (≥1/10 000 do < 1/1000)
- Bardzo rzadko
- (<1/10 000)
- Częstość nieznana
- Nie można ocenić na podstawie dostępnych danych
Objawy przedawkowania lubiprostonu
Po przedawkowaniu lubiprostonu nie występują charakterystyczne efekty uboczne lub brak danych na ich temat. W przypadku przyjęcia zbyt dużej dawki substancji czynnej istnieje ryzyko wystąpienia działań niepożądanych charakterystycznych dla lubiprostonu.
Mechanizm działania lubiprostonu
Lubiproston działa poprzez aktywację specyficznych kanałów chlorkowych ClC-2, które występują w strukturze błony ludzkiego jelita. Aktywacja kanałów chlorkowych powoduje wypływ jonów chlorkowych do światła jelita, co z kolei prowadzi do wypływu jonów sodowych w celu utrzymania równowagi. W rezultacie woda podąża za sodem do światła jelita w celu u wyrównania ciśnienia osmotycznego. Poprzez zwiększenie wydzielania płynu jelitowego, lubiproston zwiększa ruchliwość jelit, co prowadzi do zwiększonego pasażu jelitowego i łagodzenia objawów związanych z przewlekłym idiopatycznym zaparciem.
Ponadto, aktywacja kanałów chlorkowych może również stymulować regenerację błony śluzowej jelita poprzez przywracanie połączeń między cząsteczkami białek wchodzących w skład kompleksów białkowych obecnych w składzie śluzu i uszczelniających błonę jelit.
Wchłanianie lubiprostonu
Lubiproston słabo wchłania się po podaniu doustnym.
Dystrybucja lubiprostonu
Substancja czynna występuje w osoczu w postaci sprzężonej z białkami na poziomie 94%.
Metabolizm lubiprostonu
Substancja lecznicza ulega metabolizmowi polegającemu głównie na reakcjach oksydacji i redukcji. Główny, końcowy metabolit lubiprostonu, powstaje w wyniku redukcji grupy karbonylowej.
Wydalanie lubiprostonu
Lubiproston oraz jego główny metabolit jest wydalany głównie z moczem, jedynie niewielkie ilości leku występowały w kale.