Lubiproston, Lubiprostonum - Zastosowanie, działanie, opis

Podstawowe informacje o lubiprostonie

Rok wprowadzenia na rynek
2006
Substancje aktywne
lubiproston
Działanie lubiprostonu
przeczyszczające
Postacie lubiprostonu
kapsułki
Układy narządowe
układ pokarmowy (trawienny)
Specjalności medyczne
Gastroenterologia
Rys historyczny lubiprostonu

Lubiproston jest pochodną prostaglandyny E1, wykorzystywaną w leczeniu przewlekłych zaparć. Lek nie jest został dopuszczony do obrotu na całym świecie. Amerykańska Agencja Leków i Żywności dopuściła lubiproston do użytku w lecznictwie w 2006 roku na wniosek firmy Sucampo Pharmaceuticals. Do Europy trafił jedynie częściowo po dopuszczeniu go na rynek brytyjski w roku 2014 .

Wzór sumaryczny lubiprostonu

C20H32F2O5

Spis treści

Wskazania do stosowania lubiprostonu

Lubiproston znalazł zastosowanie w terapii przewlekłego idiopatycznego zaparcia u dorosłych oraz zespołu jelita drażliwego przebiegającego z zaparciami u kobiet w wieku powyżej 18 lat.
Ponadto, substancja czynna znalazła zastosowanie w leczeniu zaparcia wywołanego przez opioidy u pacjentów cierpiących z powodu przewlekłego bólu niepowiązanego z chorobą nowotworową.

Dawkowanie lubiprostonu

Dawkowanie lubiprostonu jest zależne od występującej jednostki chorobowej, masy ciała oraz chorób współistniejących.

Lubiproston jest przyjmowany doustnie, kapsułki zawierające substancję czynną należy popić odpowiednią ilością płynów lub przyjąć z posiłkiem.

Dawka lubiprostonu wynosi od 8 mcg do 48 mcg na dobę. Wielkość przyjmowanej dawki oraz schemat leczenia jest ustalany przez lekarza w oparciu o występującą jednostkę chorobową oraz schorzenia współistniejące.

Przeciwskazania do stosowania lubiprostonu

Lubiproston jest przeciwwskazany w przypadku występowania nadwrażliwości na tę substancję czynną oraz w przypadku pacjentów z mechaniczną niedrożnością przewodu pokarmowego.

Specjalne ostrzeżenia i środki ostrożności dotyczące stosowania lubiprostonu

Lubiproston nie powinien być zalecany pacjentom z ciężką biegunką. Pacjenci powinni być świadomi możliwości wystąpienia biegunki w trakcie leczenia, a w przypadku wystąpienia jej ciężkiej postaci należy skonsultować się z lekarzem.

U pacjentów z objawami sugerującymi mechaniczną niedrożność przewodu pokarmowego, lekarz prowadzący powinien przeprowadzić dokładny wywiad w celu wykluczenia niedrożności przed rozpoczęciem terapii lubiprostonem.

Pacjenci przyjmujący lubiproston mogą doświadczać nudności. W przypadku ich wystąpienia spożycie posiłku podczas przyjmowania leku może zmniejszyć objawy ze strony przewodu pokarmowego.

U niektórych pacjentów po przyjęciu pierwszej dawki lubiprostonu odnotowano przypadki duszności. Zdarzenia te zwykle były opisane jako uczucie ucisku w klatce piersiowej i trudności w oddychaniu, które miały ostry przebieg. Duszności zazwyczaj ustępowały w ciągu kilku godzin po przyjęciu dawki, ale często zgłaszano ich nawracanie po kolejnych dawkach. W przypadku wystąpienia uporczywych duszności należy zasięgnąć porady lekarza.

Interakcje lubiprostonu z innymi substancjami czynnymi

Osłabienie działania lubiprostonu ze względu na przeciwstawne działanie zapierające.
Substancja czynna: Grupa farmakoterapeutyczna:
Loperamid (Loperamide) leki przeciwbiegunkowe

Wpływ lubiprostonu na prowadzenie pojazdów

Lubiproston może powodować działania niepożądane, które mogą wpływać na zdolność prowadzenia pojazdów lub obsługiwania maszyn. W przypadku stosowania lubiprostonu należy być ostrożnym i indywidualnie ocenić reakcje pacjenta na lek. Mogą wystąpić objawy takie jak zawroty głowy, nudności, ból brzucha, biegunka, co może upośledzać koncentrację i koordynację. Jeśli pacjent doświadcza takich objawów, zaleca się unikanie prowadzenia pojazdów lub obsługiwanie maszyn, do momentu ustabilizowania jego stanu. 

Inne rodzaje interakcji

Nie przeprowadzono badań interakcji lubiprostonu z innymi lekami. Na podstawie dostępnych informacji nie przewiduje się istotnych klinicznie interakcji leków z powodu wypierania innych substancji z ich połączeń z białkami. 

Wpływ lubiprostonu na ciążę

Brak informacji dotyczących przenikania substancji czynnej przez łożysko. W związku z potwierdzeniem wzrostu ryzyka poronienia u zwierząt na których badano działanie lubiprostonu, stosowanie substancji czynnej podczas ciąży nie jest zalecane, a rozpoczęcie terapii w przypadku kobiety ciężarnej jest możliwe jedynie w przypadku gdy korzyści z leczenia znacznie przewyższają ryzyko niekorzystnego wpływu leku na płód.

Wpływ lubiprostonu na laktację

Stosowanie lubiprostonu w okresie karmienia piersią jest możliwe przy zachowaniu odpowiedniej ostrożności. Brak informacji odnośnie przenikania lubiprostonu do mleka matki karmiącej. U szczurów zarówno lubiproston, jak i jego aktywne metabolity nie były wykrywane w mleku matki po doustnym podaniu leku. Ponieważ lubiproston zwiększa wydzielanie płynów w jelitach oraz ruchliwość jelit, niemowlęta karmione mlekiem matki powinny być monitorowane pod kątem wystąpienia biegunki.

Wpływ lubiprostonu na płodność

Podczas badania płodności i procesu rozmnażania u zwierząt, którym podawano znacznie przekroczone dawki lubiprostonu zaobserwowano spadek ilości zaimplementowanych zarodków oraz wzrost ilości martwych lub wchłoniętych embrionów. Brak informacji odnośnie wpływu leku na płodność u ludzi.

Skutki uboczne

biegunka
ból głowy
dyspepsja
nudności
wymioty
wzdęcia
ból brzucha
duszność
nadmierne wydzielanie śliny
zmęczenie
osłabienie
wzdęcie brzucha

Działania niepożądane zostały podzielone ze względu na częstotliwość występowania u pacjentów. (Klasyfikacja MdDRA)

Bardzo często
(≥1/10)
Często
(≥1/100 do <1/10)
Niezbyt często
(≥1/1000 do <1/100)
Rzadko
(≥1/10 000 do < 1/1000)
Bardzo rzadko
(<1/10 000)
Częstość nieznana
Nie można ocenić na podstawie dostępnych danych

Objawy przedawkowania lubiprostonu

Po przedawkowaniu lubiprostonu nie występują charakterystyczne efekty uboczne lub brak danych na ich temat. W przypadku przyjęcia zbyt dużej dawki substancji czynnej istnieje ryzyko wystąpienia działań niepożądanych charakterystycznych dla lubiprostonu.

Mechanizm działania lubiprostonu

Lubiproston działa poprzez aktywację specyficznych kanałów chlorkowych ClC-2, które występują w strukturze błony ludzkiego jelita. Aktywacja kanałów chlorkowych powoduje wypływ jonów chlorkowych do światła jelita, co z kolei prowadzi do wypływu jonów sodowych w celu utrzymania równowagi. W rezultacie woda podąża za sodem do światła jelita w celu u wyrównania ciśnienia osmotycznego. Poprzez zwiększenie wydzielania płynu jelitowego, lubiproston zwiększa ruchliwość jelit, co prowadzi do zwiększonego pasażu jelitowego i łagodzenia objawów związanych z przewlekłym idiopatycznym zaparciem.
Ponadto, aktywacja kanałów chlorkowych może również stymulować regenerację błony śluzowej jelita poprzez przywracanie połączeń między cząsteczkami białek wchodzących w skład kompleksów białkowych obecnych w składzie śluzu i uszczelniających błonę jelit.

Wchłanianie lubiprostonu

Lubiproston słabo wchłania się po podaniu doustnym.

Dystrybucja lubiprostonu

Substancja czynna występuje w osoczu w postaci sprzężonej z białkami na poziomie 94%.

Metabolizm lubiprostonu

Substancja lecznicza ulega metabolizmowi polegającemu głównie na reakcjach oksydacji i redukcji. Główny, końcowy metabolit lubiprostonu, powstaje w wyniku redukcji grupy karbonylowej.

Wydalanie lubiprostonu

Lubiproston oraz jego główny metabolit jest wydalany głównie z moczem, jedynie niewielkie ilości leku występowały w kale.

Porozmawiaj z farmaceutą
Infolinia: 800 110 110

Zadzwoń do nas jeśli potrzebujesz porady farmaceuty.
Jesteśmy dla Ciebie czynni całą dobę, 7 dni w tygodniu, bezpłatnie.

Pobierz aplikację mobilną Pobierz aplikację mobilną Doz.pl

Ikona przypomnienie o zażyciu leku.
Zdarza Ci się ominąć dawkę leku?

Zainstaluj aplikację. Stwórz apteczkę. Przypomnimy Ci kiedy wziąć lek.

Dostępna w Aplikacja google play Aplikacja appstore
Dlaczego DOZ.pl
Niższe koszta leczenia

Darmowa dostawa do Apteki
Bezpłatna Infolinia dla Pacjentów.

ikona niższe koszty leczenia
Bezpieczeństwo

Weryfikacja interakcji leków.
Encyklopedia leków i ziół

Ikona encklopedia leków i ziół
Wsparcie w leczeniu

Porady na czacie z Farmaceutą.
E-wizyta z lekarzem specjalistą.

Ikona porady na czacie z farmaceutą
Newsletter

Bądź na bieżąco z DOZ.pl

Ważne: Użytkowanie Witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Szczegółowe informacje w Regulaminie.

Zamnij