Brolucizumab, Brolucizumabum - Zastosowanie, działanie, opis

Podstawowe informacje o brolucizumabie

Rok wprowadzenia na rynek
2019
Działanie brolucizumabu
zmniejsza przepuszczalność naczyń i zwiększa ich elastyczność, zmniejsza nieprawidłowy wzrost naczyń krwionośnych
Postacie brolucizumabu
roztwór do wstrzykiwań
Układy narządowe
układ nerwowy i narządy zmysłów
Specjalności medyczne
Okulistyka
Rys historyczny brolucizumabu

Brolucizumab został zatwierdzony przez Food and Drug Administration w październiku 2019 roku, a przez Komisję Europejską w lutym 2020 roku. W badaniach nad lekiem uczestniczyły trzy firmy farmaceutyczne ESBATech, Alcon Laboratories i Novartis.

Spis treści

Wskazania do stosowania brolucizumabu

Brolucizumab jest stosowany w leczeniu postaci neowaskularnej zwyrodnienia plamki żółtej związanego z wiekiem.

Dawkowanie brolucizumabu

Brolucizumab przeznaczony jest do podania do ciała szklistego w warunkach aseptycznych przez doświadczonego okulistę.
Dawka zwykle stosowana u osób dorosłych to 6 mg, podana raz w miesiącu (dotyczy 3 pierwszych dawek). Częstotliwość podawania kolejnych dawek należy ustalać indywidualnie w oparciu o aktywność choroby (ocena ostrości wzroku i parametrów anatomicznych).
Brak danych na temat bezpieczeństwa i skuteczności stosowania leku u dzieci i młodzieży poniżej 18 roku życia. 

Przeciwskazania do stosowania brolucizumabu

Przeciwwskazaniem jest nadwrażliwość na brolucizumab, zdiagnozowanie lub podejrzenie zakażenia oka lub jego okolic, a także czynne ciężkie zapalenie wnętrza gałki ocznej.

Specjalne ostrzeżenia i środki ostrożności dotyczące stosowania brolucizumabu

Przy podawaniu brolucizumabu pacjentowi należy zapisać numer serii podawanego preparatu w celu możliwości jego identyfikacji.
Po podaniu leku należy monitorować pacjenta, czy nie doszło do wzrostu ciśnienia śródgałkowego (kontrola ukrwienia nerwu wzrokowego, tonometria). Szczególną ostrożność należy zachować w przypadku pacjentów z niekontrolowaną jaskrą.
Pacjentów należy uprzedzić, aby zgłaszali objawy wskazujące na zapalenie wnętrza gałki ocznej, zapalenie śródgałkowe, odwarstwianie siatkówki lub zaćmę pourazową.
Brak danych na temat bezpieczeństwa i skuteczności podawania brolucizumabu do obu oczu jednocześnie.
Brolucizumab może wywoływać przeciwko sobie odpowiedź układu odpornościowego, która objawia się bólem oka i dyskomfortem w oku, a także zaczerwienieniem, nieostrym widzeniem, nadwrażliwością na światło i wzrostem liczby małych cząstek w polu widzenia.
Stosowanie brolucizumabu wiąże się z ryzykiem wystąpienia rozległego i (lub) wysokiego odwarstwienia nabłonka barwnikowego siatkówki.
Wskazaniem do przerwania stosowania leku jest przedarciowe odwarstwienie siatkówki i otwory w plamce 3. i 4. stopnia.
Odnotowano przypadki ogólnoustrojowych działań niepożądanych, włącznie z krwotokami niedotyczącymi oczu i tętniczymi incydentami zakrzepowo-zatorowymi. Należy zachować szczególną ostrożność wśród pacjentów, u których w przeciągu ostatnich 3 miesięcy doszło do zawału mięśnia sercowego, udaru lub przemijającego napadu niedokrwiennego.
Wstrzymanie leczenia powinno nastąpić w przypadku pogorszenia ostrości widzenia o ≥30 liter w porównaniu z ostatnią oceną i w sytuacji, gdy doszło do przerwania ciągłości siatkówki lub krwotoku podsiatkówkowego, a także w okresie 28 dni przed lub po operacji wewnątrzgałkowej.

Przeciwwskazania brolucizumabu do łączenia z innymi substancjami czynnymi

Brolucizumabu nie należy łączyć z innymi preparatami hamującymi aktywność czynnika wzrostu śródbłonka naczyniowego (VEGF), ze względu na brak znanych skutków połączenia leków.

Wpływ brolucizumabu na prowadzenie pojazdów

Po wstrzyknięciu brolucizumabu mogą wystąpić zaburzenia widzenia wpływające na zdolność prowadzenia pojazdów. Pacjent nie powinien prowadzić pojazdów do czasu ustąpienia objawów.

Wpływ brolucizumabu na ciążę

Dane na temat stosowania brolucizumabu u kobiet w ciąży są ograniczone. Pomimo małego wpływu leku na efekty ogólnoustrojowe, stosowanie brolucizumabu w ciąży należy ograniczyć do przypadków, gdy korzyści dla matki znacznie przewyższają ryzyko dla płodu. Pacjentki w okresie rozrodczym należy poinformować, aby stosowały skuteczną metodę antykoncepcji. Kobiety powinny planować ciążę nie wcześniej niż miesiąc po zaprzestaniu przyjmowania brolucizumabu.

Wpływ brolucizumabu na laktację

Brak danych na temat przenikania brolucizumabu do mleka kobiecego. Zaleca się przerwanie jego stosowania w okresie laktacji lub przerwanie karmienia piersią na czas leczenia. Powrót do karmienia piersią powinien nastąpić co najmniej miesiąc po przyjęciu ostatniej dawki brolucizumabu.

Wpływ brolucizumabu na płodność

Brak danych klinicznych dotyczących płodności podczas stosowania brolucizumabu. Biorąc pod uwagę, że hamowanie czynnika wzrostu śródbłonka naczyniowego (VEGF) wpływa na rozwój pęcherzyka jajnikowego, czynność ciałka żółtego i płodność, nie można wykluczyć takiego działania brolucizumabu.

Inne możliwe skutki uboczne

Podanie do ciała szklistego: wysypka, świąd, rumień, pokrzywka, krwotok siatkówkowy, pogorszenie ostrości widzenia, zapalenie błony naczyniowej oka, zapalenie tęczówki, przedarcie siatkówki, odłączenie ciała szklistego, wylew spojówkowy, zaćma, męty w ciele szklistym, zapalenie spojówek, niewyraźne widzenie, ból oka, zwiększenie ciśnienia śródgałkowego, przedarcie nabłonka barwnikowego siatkówki, otarcie rogówki, punkcikowe zapalenie rogówki, niedrożność naczyń siatkówki, krwotok do ciała szklistego, zapalenie wnętrza gałki ocznej, ślepota, niedrożność tętnicy siatkówki, odwarstwienie siatkówki, odwarstwienie nabłonka barwnikowego siatkówki, przekrwienie spojówek, dyskomfort w oku, nasilone łzawienie, zapalenie ciała szklistego, obrzęk rogówki, odczyn zapalny w komorze przedniej, zapalenie tęczówki i ciała szklistego, zapalenie w obrębie komory przedniej oka, niedrożność naczyń siatkówki, zapalenie naczyń siatkówki.

Objawy przedawkowania brolucizumabu

Podanie zbyt dużej objętości brolucizumabu może powodować wzrost ciśnienia śródgałkowego.

Mechanizm działania brolucizumabu

Brolucizumab to jednołańcuchowy fragment przeciwciała monoklonalnego, który wykazuje duże podobieństwo do czynnika wzrostu śródbłonka naczyniowego A (VEGF-A) zapobiegając jego przyłączaniu do receptorów VEGFR-1 i VEGFR-2. Hamowanie aktywności VEGF-A prowadzi do zatrzymania tworzenia patologicznych naczyń w obrębie plamki żółtej, a także do redukcji proliferacji komórek śródbłonka i przepuszczalności naczyń. 

Wchłanianie brolucizumabu

Stężenie maksymalne brolucizumabu osiągane jest w ciągu jednego dnia po podaniu do ciała szklistego.

Dystrybucja brolucizumabu

Brolucizumab prawdopodobnie nie łączy się z białkami osocza. Mała masa cząsteczkowa przyspiesza penetrację leku do siatkówki oka.

Metabolizm brolucizumabu

Brolucizumab podlega metabolizmowi na drodze proteolizy, czyli rozkładu wiązania peptydowego przy udziale proteaz.

Wydalanie brolucizumabu

Okres półtrwania brolucizumabu wynosi 4,4 dnia. Lek ulega biernej eliminacji przez nerki.

Porozmawiaj z farmaceutą
Infolinia: 800 110 110

Zadzwoń do nas jeśli potrzebujesz porady farmaceuty.
Jesteśmy dla Ciebie czynni całą dobę, 7 dni w tygodniu, bezpłatnie.

Pobierz aplikację mobilną Pobierz aplikację mobilną Doz.pl

Ikona przypomnienie o zażyciu leku.
Zdarza Ci się ominąć dawkę leku?

Zainstaluj aplikację. Stwórz apteczkę. Przypomnimy Ci kiedy wziąć lek.

Dostępna w Aplikacja google play Aplikacja appstore
Dlaczego DOZ.pl
Niższe koszta leczenia

Darmowa dostawa do Apteki
Bezpłatna Infolinia dla Pacjentów.

ikona niższe koszty leczenia
Bezpieczeństwo

Weryfikacja interakcji leków.
Encyklopedia leków i ziół

Ikona encklopedia leków i ziół
Wsparcie w leczeniu

Porady na czacie z Farmaceutą.
E-wizyta z lekarzem specjalistą.

Ikona porady na czacie z farmaceutą
Newsletter

Bądź na bieżąco z DOZ.pl

Ważne: Użytkowanie Witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Szczegółowe informacje w Regulaminie.

Zamnij