Galkanezumab, Galcanezumabum - Zastosowanie, działanie, opis

Podstawowe informacje o galkanezumabie

Rok wprowadzenia na rynek
2018
Działanie galkanezumabu
przeciwmigrenowe
Postacie galkanezumabu
roztwór do wstrzykiwań
Układy narządowe
układ nerwowy i narządy zmysłów
Specjalności medyczne
Medycyna rodzinna, Neurologia
Rys historyczny galkanezumabu

Galkanezumab jest humanizowanym, podawanym podskórnie przeciwciałem monoklonalnym stosowanym w prewencji napadów migreny u osób dorosłych, posiada również zastosowanie w leczeniu klasterowych bólów głowy. Substancja została wprowadzona na rynek w 2018 roku przez podmiot odpowiedzialny Eli Lilly Nederland B.V. Lek nie jest aktualnie dostępny w Polsce.

Wzór sumaryczny galkanezumabu

C6392H9854N1686O2018S46

Spis treści

Wskazania do stosowania galkanezumabu

Wskazaniem do stosowania galkanezumabu jest profilaktyka napadów migreny u osób dorosłych, u których migrenowe bóle głowy występują co najmniej 4 dni w miesiącu. Substancja znalazła również zastosowanie w leczeniu klasterowych bólów głowy u osób dorosłych.

Dawkowanie galkanezumabu

Galkanezumab stosowany jest podskórnie, raz w miesiącu. Leczenie substancją powinno być rozpoczęte pod nadzorem lekarza specjalizującego się w rozpoznawaniu oraz leczeniu migreny. Galkanezumab należy wstrzykiwać w powłoki jamy brzusznej, udo, tylną stronę górnej części ramienia lub w okolicę pośladków. Po właściwym przeszkoleniu pacjenci mogą samodzielnie wstrzykiwać lek.

Podeszły wiek pacjenta oraz umiarkowane upośledzenie nerek i wątroby nie są wskazaniem do modyfikacji dawki.

Nie określono profilu bezpieczeństwa i dawkowania u dzieci i młodzieży do 18 roku życia.

Dawka zwykle stosowane (miesięczne) u osób dorosłych wynosi 120 mg.

Przeciwskazania do stosowania galkanezumabu

Przeciwskazaniem do stosowania galkanezumabu jest nadwrażliwość na substancję czynną.

Specjalne ostrzeżenia i środki ostrożności dotyczące stosowania galkanezumabu

Po zastosowaniu galkanezumabu zgłaszano ciężkie reakcje nadwrażliwości obejmujące anafilaksję, obrzęk naczynioruchowy oraz pokrzywkę. W przypadku wystąpienia objawów wskazujących na reakcję anafilaktyczną, należy przerwać terapię galkanezumabem po konsultacji z lekarzem i wdrożyć odpowiednie leczenie.

Należy zachować ostrożność w przypadku pacjentów z ciężkimi chorobami układu sercowo-naczyniowego, ze względu na brak badań dotyczących bezpieczeństwa stosowania galkanezumabu w tej grupie.

Interakcje galkanezumabu z pożywieniem

Brak danych dotyczących interakcji galkanezumabu z pożywieniem. Lek może być wstrzykiwany podskórnie niezależnie od posiłku.

Interakcje galkanezumabu z alkoholem

Należy unikać zażywania alkoholu podczas terapii galkanezumabem.

Wpływ galkanezumabu na prowadzenie pojazdów

Ze względu na ryzyko wystąpienia zawrotów głowy po podaniu galkanezumabu, należy zachować szczególną ostrożność przed przystąpieniem do prowadzenia pojazdów czy obsługi maszyn w ruchu. Uznaje się, że substancja może wywierać niewielki wpływ na powyższe czynności.

Wpływ galkanezumabu na ciążę

Brak wiarygodnych danych dotyczących bezpieczeństwa stosowania galkanezumabu u kobiet w ciąży. W badaniach na zwierzętach nie wykazano szkodliwego wpływu na rozwój płodu. Ze względu na ograniczone informacje, nie zaleca się stosowania substancji w czasie ciąży.

Wpływ galkanezumabu na laktację

Nie wiadomo, czy galkanezumab przenika do mleka matki karmiącej. Nie ma również danych na temat wpływu na laktację u zwierząt. Nie zaleca się stosowania substancji w okresie laktacji, szczególnie w ciągu pierwszych dni po porodzie. Można rozważyć stosowanie leku u matki karmiącej jedynie w sytuacji, gdy korzyści ze stosowania przewyższają ryzyko dla zdrowia dziecka.

Wpływ galkanezumabu na płodność

Nie badano wpływu galkanezumabu na płodność u ludzi. Badania płodności u zwierząt nie wykazały szkodliwego wpływu na ten parametr.

Inne możliwe skutki uboczne

Działania niepożądane po podaniu podskórnym galkanezumabu obejmują ból i odczyny w miejscu wstrzyknięcia (siniak, obrzęk, rumień, świąd w miejscu podania), zawroty głowy, zaparcia, uogólniony świąd i pokrzywkę. Większość reakcji niepożądanych wykazuje nasilenie łagodne lub umiarkowane. Rzadko może dojść do anafilaksji i wystąpienia obrzęku naczynioruchowego.

W badaniach klinicznych wykazano działanie immunogenne galkanezumabu, prowadzące do powstania przeciwciał neutralizujących lek. Miano wytworzonych przeciwciał było na tyle niskie, że nie stwierdzono wpływu na bezpieczeństwo stosowania leku, skuteczność oraz farmakokinetykę.

Objawy przedawkowania galkanezumabu

Po podskórnym podaniu dawek dochodzących do 600 mg galkanezumabu nie odnotowano objawów przedawkowania, wymagających zmniejszenia dawki.

Mechanizm działania galkanezumabu

Badania prowadzone od 1985 roku sugerują, że białko związane z genem kalcytoniny (CGRP) odgrywa znaczącą rolę w patofizjologii migreny. Wykazano, że poziom CGRP znacząco wzrasta podczas ostrych napadów migreny, normalizuje się natomiast po zastosowaniu leków przeciwmigrenowych.  Galkanezumab jest humanizowanym przeciwciałem monoklonalnym, które wiąże się wybiórczo z CGRP, w wyniku czego uniemożliwia jego biologiczne działanie i zapobiega pojawianiu się napadów migreny.

Wchłanianie galkanezumabu

Po podaniu podskórnym, galkanezumab osiąga maksymalne stężenie w osoczu po 5 dniach. Miejsce wstrzyknięcia nie wpływa istotnie na poziom wchłaniania leku.

Dystrybucja galkanezumabu

W badaniach wykazano, że pozorna objętość dystrybucji galkanezumabu wynosi 7,3 l. Brak natomiast danych na temat stopnia wiązania substancji z białkami.

Metabolizm galkanezumabu

Galkanezumab, jako przeciwciało monoklonalne, po wstrzyknięciu ulega proteolizie, w wyniku czego powstają małe peptydy oraz aminokwasy. Substancja nie jest metabolizowana przez enzymy cytochromu P450 co sprawia, że interakcje z innymi lekami są mało prawdopodobne.

Wydalanie galkanezumabu

Uważa się, że galkanezumab, jako przeciwciało monoklonalne, nie jest wydalany drogą wątrobową, nerkową i żółciową. Przypuszcza się, że substancja jest usuwana z organizmu głównie w mechanizmie katabolizmu wewnątrzkomórkowego.

Porozmawiaj z farmaceutą
Infolinia: 800 110 110

Zadzwoń do nas jeśli potrzebujesz porady farmaceuty.
Jesteśmy dla Ciebie czynni całą dobę, 7 dni w tygodniu, bezpłatnie.

Pobierz aplikację mobilną Pobierz aplikację mobilną Doz.pl

Ikona przypomnienie o zażyciu leku.
Zdarza Ci się ominąć dawkę leku?

Zainstaluj aplikację. Stwórz apteczkę. Przypomnimy Ci kiedy wziąć lek.

Dostępna w Aplikacja google play Aplikacja appstore
Dlaczego DOZ.pl
Niższe koszta leczenia

Darmowa dostawa do Apteki
Bezpłatna Infolinia dla Pacjentów.

ikona niższe koszty leczenia
Bezpieczeństwo

Weryfikacja interakcji leków.
Encyklopedia leków i ziół

Ikona encklopedia leków i ziół
Wsparcie w leczeniu

Porady na czacie z Farmaceutą.
E-wizyta z lekarzem specjalistą.

Ikona porady na czacie z farmaceutą
Newsletter

Bądź na bieżąco z DOZ.pl

Ważne: Użytkowanie Witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Szczegółowe informacje w Regulaminie.

Zamnij